دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
ترسناک ترین سیاره های منظومه شمسی
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
سیاره نوعی از جرم آسمانی است که در منظومه شمسی یا خارج آن وجود دارد. سیاره ها همواره مورد توجه ما هستند و انسان ها در طول تاریخ در پی کشف سیاره های قابل سکونت بوده اند و تاکنون این تلاش به جایی نرسیده است. 

حقایقی عجیب و غریب در مورد سیاره ها

سیاره نوعی از جرم آسمانی است که در منظومه شمسی یا خارج آن وجود دارد. سیاره ها همواره مورد توجه ما هستند و انسان ها در طول تاریخ در پی کشف سیاره های قابل سکونت بوده اند و تاکنون این تلاش به جایی نرسیده است.

ریشه‌ اصطلاح سیاره از یک کلمه‌ی یونانی به معنی سرگردان می‌آید. بسیاری از تمدن‌های باستانی موفق به رصد این ستارگان متحرک شده بودند؛ اما تا قبل از اختراع تلسکوپ در دهه‌ی ۱۶۰۰ نمی‌توانستند به جزئیات بیشتری دسترسی داشته باشند.

با استفاده از تلسکوپ کوچکی که در آن زمان توسط گالیئو گالیله اختراع شده بود، مشخص شد که قمری به دور مشتری در حال چرخش است و همچنین یک حلقه نیز در اطراف زحل وجود دارد. این اطلاعات شگفتی بزرگی برای گالیله و مخالفانش در کلیسا بود. همچنین تلسکوپ نشان داد که یافته‌های پیشین درباره‌ی اجرام آسمانی نمی‌توانستند دقیق باشند چرا که با چشم غیرمسلح قابل بررسی نبوده‌اند.

تفاوت سیاره و ستاره چیست؟

تفاوت اساسی بین ستاره و سیاره ها در این است که ستاره یک جسم داغ و نورانی است که نور خود را خود تولید می کند. حال آن که یک سیاره جسمی همانند زمین یا ماه است که تنها با منعکس کردن نور خورشید درخشندگی و نور دارد. اکثر ستارگان بزرگ هستند و از گاز داغ به وجود آمده اند درست شبیه خورشید.

در واقع، خورشید خودش یک ستاره بسیار معمولی است که نه فوق العاده بزرگ است و نه فوق العاده گرم. ستارگان به صورت نقاط کم نوری در آسماندیده می شوند چرا که فاصله آنها از ما بسیار زیاد است. حتی نزدیک ترین ستاره به ما دارای فاصله ای بیش چهل میلیون میلیون کیلومتر است. در حالی که خورشید خورشید تنها 150 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.

سیاراتی را که ما در آسمان می بینیم اجسام متحرکی هستند که به دور خورشید می چرخند. هشت سیاره شناخته منظومه شمسی شده به ترتیب فاصله ای که از خورشید دارند عبارتند از : عطارد، ناهید یا زهره، زمین، بهرام یا مریخ، برجیس یا مشتری، کیوان یا زحل، اورانوس و نپتون.

دو سیاره ای که دورترین فاصله را دارند به قدری کم نور هستند که بدون تلسکوپ دیده نمی شوند، اما بقیه ممکن است دیده شوند. اندازه سیاره ها از عطارد که تنها در حدود یک سوم زمین است تا مشتری که پانزده برابر زمین است متفاوت است.

جرم مشتری بیش از سیصد برابر جرم زمین و در عین حال یک هزارم جرم خورشید است. این تفاوت دیگری بین سیاره و ستاره می باشد. جرم ستاره ها خیلی بیشتر از جرم سیاره ها است.

سیاره

آشنایی با 10 سیاره خطرناک در منظومه شمسی

در کهکشان سیاره های متفاوتی وجود دارند که انسان ها به مرور هر کدام را کشف کرده اند. این سیاره ها هر کدام خصوصیات منحصر به فردی دارند که به راحتی نمی توان از کنار آن ها عبور کرد.

برخی از سیاره ها بسیار خطرناک هستند به طوری که زندگی بر روی آن ها غیر ممکن است. از این سیاره ها عکسی در اختیار نیست اما دانشمندان با استفاده از رایانه ها و بدست آوردن شرایط آب و هوایی این منطقه ها طرح هایی را بدست آورده اند که به نظر می رسد سطح این کرات به این شکل باشد.


سیاره مریخ


مریخ که این روزها برای زندگی روی آن بسیار تلاش می شود یکی دیگر از سیاره های عجیب و ترسناکی است که در منظومه شمسی وجود دارد. در این سیاره طوفان های شنی بسیار عظیمی رخ می دهد که ارتفاع برخی از آن ها از کوه اورست بلندتر و سرعتی بیش از 300 کیلومتر برساعت دارند.

این طوفان ها تمام سیاره را پوشانده و در یک روز می توانند همه فضای آن را دگرگون کنند همچنین تغییرات دمایی روی این طوفان ها تاثیر گذاشته و آن ها را بسیار خطرناک تر می کند. زندگی روی مریخ می تواند یکی از ترسناک ترین زندگی ها باشد.

سیاره کورت 3B

چگال ترین و عظیم ترین سیاره ای که تا به حال شناخته شده است به نام "کورت3B" شناخته می شود. این سیاره اندازه ای برابر با مشتری دارد اما از نظر جرمی 20 برابر مشتری است. این بدین معنی است که سطح آن 50 برابر فشار بیشتر به هر چیزی وارد خواهد کرد.

اگر انسان ها بخواهند روی کورت 3B زندگی کنند وزن آن ها 50 برابر خواهد شد بدین معنی که یک انسان 70 کیلویی روی روی این سیاره 450 کیلو وزن احساس می کند این مقدار سیستم و استخوان های داخلی بدن را در یک چشم بهم زدن نابود می کند.

سیاره های منظومه شمسی

سیاره پگسی B

سیاره ای در کهکشان ما وجود دارد که 150 برابر زمین اندازه آن است. پگسی B هر روز در حال سرخ شدن است زیرا ستاره ای در نزدیکی خود دارد که گرمایی نزدیک به خورشید را تولید می کند این ستاره باعث شده است تا دمای این سیاره 1000 درجه سانتی گراد باشد.

فشار هوای گرم و البته وجود مقدار کمی هوای سرد باعث می شود تا بادهای شدیدی به اندازه 1000 کیلومتر بر ساعت به وجود آید. البته دمای بالا بدین معنی نیست که بارانی در این منطقه نمی بارد. باران های این کره وارد هوای گرم شده و ناگهان به جریان سرد میرسد البته با توجه به هیدروژنی بودن سیاره تبدیل به موادی مانند آهن شده و روی سطح کره فرود می ایند.

سیاره نپتون

سریع ترین بادهای منظومه شمسی را می توانید بر روی سطح کره نپتون تجربه کنید. این سیاره تنها به بادهای بسیار سرد و البته سریعش معروف است که می تواند هر جسمی را در یک چشم به هم زدن نابود کند.

سرعت این بادها گاهی اوقات به دو برابر سرعت صوت می رسد و این باعث می شود تا بدن انسان تنها در یک پلک زدن متلاشی شده و تکه هایش در آسمان پخش شود. دانشمندان همچنان نیز در حال بررسی نپتون هستند تا بتوانند دلیلی برای بادهای شدید آن بیابند.

سیاره کربن

بر روی زمین کربن بسیار کم پیدا می شود زیرا زمینی که روی آن زندگی می کنیم تنها 0.1 درصد کربن دارد. با سفر به اعماق کهکشان و پیدا کردن سیاره های مختلف حتما به موارد عجیبی بر خواهید خورد.

در این کره کربن بیش از هر چیزی دیده می شود و دریاچه های آن عجیب و غریبی هستند حتی منجمان اعتقاد دارند که باران های این سیاره کاملا عجیب و از روغن و آسفالت تشکیل شده اند.

سیاره های ترسناک

سیاره ونوس

در منظومه شمسی ونوس یکی از کوچکترین سیاره های به حساب می آید اما با همین اندازه کوچک به عنوان خطرناک ترین سیاره شناخته می شود. در اوایل جنگ سرد شوروی توانست تنها کاوشگری که روی ونوس فرود آمده است را به هوا پرتاب کند. این کاوشگر با موفقیت بر سطح کره نشست ولی تنها 127 دقیق دوام آورد تا این که کاملا خرد شد و سپس تبدیل به مایع گشت.

در ونوس فشار هوا 100 برابر بیشتر از زمین است و قدم زدن روی آن به مانند این است که در عمق 2000 متری کف دریا بخواهید قدم بزنید. در مدتی که کاوشگر روی سطح ونوس بود اطلاعاتی در مورد سمی بودن بسیار زیاد این سیاره به زمین ارسال کرد همچنین دمای این کره نزدیک به 425 درجه سانتی گراد است. با شرایطی که سطح این کره از سولفوریک اسید پوشیده شده است خطرناکترین سیاره کهشکان، ونوس است.

سیاره کرت 7b

کرت 7b به طور رسمی در لیست کرات به حساب نمی آید ولی به عنوان یکی از ترسناکترین ستاره های منظومه شناخته میشود. تمام خطرناکی این ستاره گرمای بیش از اندازه آن است که حتی دانشمندان نیز نمی توانند آن را به درستی تخمین بزنن و عددی برای آن یافت نکرده اند.

کرت 7b به اندازه ای داغ است که صخره ها را ذوب می کند. نکته دیگری که در مورد این ستاره باید بدانید آتش فشان های آن است که اگر فعال شوند حتی می توانند مدار کره های منظمومه شمسی را تغییر دهد.

سیاره پلوتو

با اینکه پلوتو دیگر در میان خانواده منظومه شمسی شناخته نمی شود اما یکی از ترسناکترین سیاره های کهکشان است. پلوتو در طرح ها به نظر برفی می آید اما این سیاره پوشیده شده از نیتروژن یخ زده، کربن مونواکسید ومتان است و در تمام 248 سالی زمینی، که طول می کشد به دور خورشید بزند به همین صورت یخ زده ادامه می دهد. در یک روز آفتابی و بسیار گرم در سطح پلوتو دمای هوا می تواند به -228 درجه سانتی گراد برسد که به نظر بسیار مطبوع است!

همه سیاره های منظومه شمسی

سیاره مشتری

بزرگترین سیاره منظومه شمسی یکی دیگر از ترسناکترین هاست که هیچ موجودی دوست ندارد به آن نزدیک هم بشود. این سیاره طوفان هایی را در خود ایجاد می کند که به تنهای 2 برابر زمین هستند. این طوفان ها باد را با 1000 کیلومتر در ساعت به حرکت در می آورند.

اتمسفر این مشتری تاریک است و تمامی آن با هیدروژن پر شده است. این گاز روی زمین بی رنگ است اما در مشتری به ماده ای تبدیل شده است که هیچ کس نمی داند چیست. همچنین سطح مشتری همیشه رعد و برق هایی می زند که 100 بار قوی تر از صاعقه های روی زمین است.

سیاره وسپ 12b

یکی دیگر از سیاره های ترسناک کهکشان است که دمای سطح آن می تواند به 2200 درجه سانتی گراد برسد. این دما باعث می شود هیچ جانداری را نتوان در سطح این کره پیدا کرد. سطح این کره تقریبا نصف خورشید دما دارد و البته در منظومه ما حضور نیست. نکته جالب این جاست که وسپ 12b هر روز زمین یک بار به دور مدار خود می چرخد.

بیشتر بخوانید:

با ۹ تفاوت اصلی ستاره و سیاره آشنا شوید

سیاره گمشده منظومه شمسی پیدا شد؟ ۱۰ برابر سنگین‎تر از زمین و ۲۵۰ ...

کشف ۳ سیاره در نزدیکی منظومه شمسی توسط ناسا

کشف سیاره ای به غیر از زمین برای زندگی! Kepler-۶۲f

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • www.yjc.ir
  • tebyan.net
  • keyhanshenas.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter