تاریخ دقیق جشن خام خواری در تقویم ایران چه روزی است ؟

۲,۷۷۵
۲
۰
سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۳۸
۱۵ تیر مصادف با جشن خام خواری: انسانها برای حفظ و یا بازگرداندن سلامت بدن خود از رژیمهای مختلف غذایی استفاده میکنند. رژیم گیاهخواری و خام خواری دو نوع از این رژیم ها هستند.
تاریخ دقیق جشن خام خواری در تقویم ایران چه روزی است ؟

جشن خام خواری

«جشن خام خواری» یا به روایت ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه، «عمس» یا «غفس» یا «خواره»، جشنی از جشن­های سُغد باستان بوده و از مراسم این جشن، دوری گزیدن از خوراک حیوانی و پختنی­ها را می­توان نام برد. در تقویم سُغدی برابر با پانزد همین روز ِماه «بساکنج» است. در تقویم شمسی سال 98 برابر است با شنبه 15 تیر ماه.

خام خوار کیست ؟

خام خوار به فردی گفته می شود که تنها غذاهای خام مصرف می کند. نکته اینجاست که مصرف چه مقدار از مواد خام سبب می شود که فردی را خام خوار بنامیم. بیشتر متخصصین معتقدند که اگر 75 درصد از غذای مصرفی فردی یا بیش از این مقدار را مواد غذایی خام تشکیل دهند، چنین فردی را می توان خام خوار به حساب آورد.

مواد غذایی اصلی این افراد؛ غذاهای اصلی آن‌ ها شامل انواع میوه جات، سبزیجات و آجیل و خشکبار مانند گردو، پسته، فندق، بادام به خصوص به صورت خیسانده شده، در برخی گرایش‌ ها انواع جوانه‌ ها از قبیل جوانه گندم، عدس، ماش، نخود، سویا و مواد قندی نظیر، کشمش، خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و در گرایش‌های غیر وگان، عسل و غیره ‌است که به صورت خام و طبیعی مصرف می ‌نمایند که می ‌توان آن ‌ها را به صورت غذاهای ترکیبی در آورد و مورد مصرف قرار داد.

separator line

رژیم خام خواری

  • رژیم خام خواری نیز مانند گیاه خواری است با این تفاوت که از پختن مواد تا جای ممکن جلوگیری میشود. خام خواران عقیده دارند که :
  • غذاهای خام حاوی آنزیم هایی هستند که عمل هضم غذا را در بدن تنظیم می نمایند.
  • حرارت دادن یا فریز نمودن غذا این آنزیم ها را نابود می کند.
  • مصرف غذا بدون وجود این آنزیم ها در دراز مدت سبب مسمومیت بدن، زیاده روی در مصرف غذا و در نهایت منجر به چاقی می شود.
  • غذاهای خام نسبت به غذاهای پخته، مواد مغذی بیشتری دارند.

ارزش این نوع رژیم تا آنجا است که در ایران باستان «جشن خام خواری» برگزار میکرده اند و از مراسم این جشن، دوری کردن از خوراک حیوانی و پختنی¬ها بوده است .

رژیم غذایی خام خواری، تنها از غذاهای نپخته و غذاهایی که در طبیعت وجود داشته و کسی آنها را آماده مصرف نکرده است استفاده می کنند. اغلب از انواع میوه، سبزیجات، مغز میوه و دانه آن در این رژیم غذایی استفاده می شود. برخی افراد تحت این رژیم، شیر خام یا دیگر انواع لبنیات هم مصرف می کنند. البته باید به خاطر داشته باشیم که مصرف شیر خام خطرناک است و برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف، حتماً باید شیر را پاستوریزه نمود. تخم مرغ را هم برای نابود کردن سالمونلا باید قبل از مصرف پخت.

تعریف دقیقی از رژیم خام خواری وجود ندارد و در جاهای مختلف از مواد غذایی متفاوتی استفاده می شود. آنچه بین تمام انواع رژیم های خام خواری مشترک است این است: «به غذایی خام می گویند که آن را بیش از 46 درجه سانتی گراد حرارت نداده و همچنین آن را قبلاً در فریزر قرار نداده باشیم».

خام خوار به فردی گفته می شود که تنها غذاهای خام مصرف می کند. نکته اینجاست که مصرف چه مقدار از مواد خام سبب می شود که فردی را خام خوار بنامیم. بیشتر متخصصین معتقدند که اگر 75 درصد از غذای مصرفی فردی یا بیش از این مقدار را مواد غذایی خام تشکیل دهند، چنین فردی را می توان خام خوار به حساب آورد.

separator line

جشن خام خواری به روایت ابوریحان بیرونی

به روایت ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه، «عمس» یا «غفس» یا «خواره»، جشنی از جشنهای سُغد باستان بوده و از مراسم این جشن، دوری گزیدن از خوراک حیوانی و پختنی ها را می توان نام برد.

در تقویم سُغدی برابر با پانزدهمین روز ِماه «بساکنج» است. میوه ها و گیاهان خام سرشار از خواص عالی و نیازهای بدن هستند و سلامتی را برای ما به ارمغان می آورند.

زرتشت کشتار را منع کرده بود و کشاورزی را اصل می دانست.

زرتشت یک معلم اخلاق و از مروجان گیاهخواری بود.

پاک خواری شیوه ایران زمین است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم