دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
سنجد در سفره هفت سین نشانه چیست ؟
22
زمان مطالعه: 4 دقیقه
هفت سین مهم‌ترین عنصر نوروز است. تمام سین های هفت سین فلسفه خاصی دارد. با ما در دلگرم همراه باشید تا با نماد سنجد آشنا شویم .

سنجد در سفره هفت سین نشانه چیست؟

سنجد گونه‌ای از سردهٔ سنجد و بومی آسیای غربی و مرکزی، افغانستان، از جنوب روسیه و قزاقستان تا ترکیه و ایران است. در حال حاضر به‌طور گسترده‌ای در آمریکای شمالی نیز به عنوان گونه معرفی شده تثبیت شده‌ است. سنجد یکی از مواد هفت‌گانه سفره هفت‌سین ایرانی‌هاست.

خوب است که بدانیم این سین هفت سین دارای خواص بسیاری می باشد. از جمله خواص سنجد می توان به این موارد اشاره کرد: "سنجد" برای ترمیم شکستگی، ترک استخوان و پوکی استخوان بی‌نظیر است؛ پودر هسته سنجد، غضروف‌ساز بوده و برای ترمیم مفاصل و کمردرد می‌توان آنرا با شیر میل کرد.

سنجد سین اول، نماد فرزانگی و زایش، در روایات می خوانیم نخستین خلقت خداوند عقل بوده است. از طرفی در طب قدیم و جدید سنجد به عنوان تقویت عقل و حافظه شناخته شده است.

پس سنجد به عنوان نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن قبل از همه سین ها توسط دختران نابالغ که نماد زایش و باروری هستند بر سفره هفت سین می نشیند.

سنجد نماد سنجیده عمل کردن است. سنجد را بر این باور بر سفره می گذارند که هرکس با خویشتن عهد کند درآغاز سال هرکاری را سنجیده انجام دهد. سنجد نشانه گرایش به عقل است؛ احترام به تفکر و ترویج و خردمندی.

نماد سنجد در سفره هفت سین

سنجد نماد چیست

هفت سین مهم‌ترین عنصر نوروز است و هر ساله ایرانیان در تکاپوی چیدن سفره هفت سین به خرید می‌روند و ملزوماتش را فراهم می‌آورند و جهت هرچه زیباتر شدن این سفره نوستالژیک می کوشند.

هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌دهند

جشنها و آیینهاى جامعه ایران را هم مى توان به سه گروه عمده تقسیم بندى کرد:

  • جشنها و مناسبتهاى دینى و مذهبى
  • جشنهاى ملى و قهرمانى
  • جشنهاى باستانى

نوروز از جشنهای باستانی ایران است که چون مبنای آن تازگى بخشیدن به طبیعت و روح انسان است، پایدار ماند و جاودان است.

یکی از ارکان اصلی نوروز، چیدن سفره هفت سین برای جمع شدن بر گرد آن به هنگام تحویل سال است . سفرهٔ هفت‌سین منحصر به نوروز نیست و بعضی این سفره یا مشابه اش را برای مراسم ازدواج یا شب چله تهیه می‌کنند.

سفره هفت سین نوروزی بر پایه عدد مقدس هفت بنا شده بود. در بسیارى از منابع تاریخى آمده است که «سفره هفت سین» نخست «سفره هفت شین» بوده و بعدها به این نام تغییر یافته است.

شمع، شراب ، شیرینى ، شهد (عسل) ، شمشاد، شربت و شقایق یا شاخه نبات، اجزاى تشکیل دهنده سفره هفت شین بودند. برخى دیگر به وجود «هفت چین» در ایران پیش از اسلام اعتقاد دارند.

اما هر کاری را فلسفه‌ای است و چیدمان سفره هفت سین نیز فلسفه خاص خود را دارد. هر چیزی که سر سفره چیده می‌شود، از هر «‌سین» گرفته تا قرآن و ماهی و آینه حکمتی دارد.

امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم شما را با فلسفه سنجد در سفره هفت سین آشنا کنیم و در مقالات بعدی فلسفه دیگر نمادهای سفره هفت سین را خواهیم گفت.

سفره هفت سین؛ نماد سفره هفت سین؛ تحویل سال؛ لحظه تحئیل سال 98؛ سال نو؛ سال 98

بیشتر بخوانید:

۴۲ ایده برای چیدن سفره هفت سین در نوروز

سفره هفت سین عید نوروز را چه زمانی باید جمع کنیم ؟

زیباترین ایده ها برای آرایش و تزیین سفره شب یلدا

چرا برای عید نوروز سفره هفت سین می چینیم ؟

چرا در سفره نوروزی ۷ تا سین می چینیم ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (22 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits