دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
آیا سگی که دهانش کف می کند بیمار است؟

9 علت مهم و درمان سریع در کف کردن دهان سگ

آیا سگی که دهانش کف می کند بیمار است؟
4
7.2K
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا کف کردن دهان سگ طبیعی است؟ در چه صورتی سگ دهانش کف کردن به دامپزشک مراجعه کنیم، آیا کف کردن دهان سگ علت بیماری است؟

علت کف کردن سگ چیست؟

بر خلاف باور عموم در بیشتر مواقع علت کفی که از دهان سگ خارج میشود به علت بیماری هاری نیست.امکان ابتلا به بیماری هاری در سگ هایی که واکسن هاری میزنند بسیار کم است و کف کردن دهان آنها دلایل دیگری دارد.

پیشگیری از بروز بیماری های خطرناک تنها راه حل نجات حیوان خانگی شما می باشد. دلایل گوناگونی برای کف کردن دهان سگ شما وجود دارد که خود شما بهتر از هرکسی می توانید علت کف کردن دهان سگ را جویا شوید و مشکل را با دامپزشک مربوطه در میان بگذارید.

 1. دهان سگ‌هایی که فعالیت بدنی زیادی دارند و انرژی زیادی تخلیه می‌کنند ممکن است کف کند. وقتی سگ فعالیت زیادی دارد بزاق دهان زیادی تولید می‌کنند و در حین فعالیت با نفس‌های شدیدی که می‌کشند این بزاق توسط هوایی که تنفس می‌شود به شکل کف درمی‌آید.
 2. سگی که خوراکی بد مزه‌ای خورده باشد بزاق دهان بیشتری تولید می‌کند و با نفس نفس زدن او، این بزاق به شکل کف درمی‌آید و بر لب‌های او می‌نشیند.
 3. حالت تهوع در سگ‌ها باعث ایجاد بزاق بیشتر و نفس نفس زدن سگ می‌شود که به این علت می‌تواند در دهان او کف ایجاد شود. بسته به دلیل ایجاد حالت تهوع در سگ ممکن است او به دامپزشک احتیاج داشته باشد.
 4. استرس و ترس هم می‌تواند باعث ایجاد کف در اطراف دهان سگ شود. ممکن است در هنگام ترس و استرس با ایجاد بزاق بیشتر و نفس کشیدن‌های شدید این حالت به وجود بیاید.
 5. در صورت خوردن مواد سمی هم در دهان سگ کف ایجاد می‌شود و برای جلوگیری از مرگ حیوان باید سریعاً به دامپزشک مراجعه شود.
 6. سگ‌هایی که در بلعیدن مشکل دارند هم در دهانشان کف ایجاد می‌شود و سگی که در بلعیدن مشکل داشته باشد ممکن است تنفس هم برای او دشوار باشد که در این صورت باید به دامپزشک مراجعه شود.
 7. مشکلات دهانی مانند زخم و یا تومور در سگ می‌تواند باعث ایجاد بزاق شدید در دهان او شود که با نفس کشیدن‌های او به کف تبدیل می‌شود. در این صورت باید به دامپزشک مراجعه شود.
 8. حمله‌های ناگهانی باعث ایجاد بزاق و تنفس‌های شدید باعث ایجاد کف در دهان سگ می‌شود و بسته به شدت حمله می‌تواند رفتار خشن و غیرمعقول پس از ایجاد کف در دهان به دنبال داشته باشد.
 9. هاری در سگ باعث ایجاد کف در دهان و رفتار خشن می‌شود. ولی بر عکس حمله‌های ناگهانی این رفتار خشن پس از مدت کوتاهی خاتمه نمی‌یابد. در این بیماری هم کف بر اثر بزاق زیاد و تنفس شدید ایجاد می‌شود.
 10. گاه حالت تهوع در سگ ها موجب بزاق شدید و نفس نفس زدن می گردد. ترشح بزاق شدید در سگ نگران کننده است و باید فورا به دامپزشکی مراجعه شود.

چرا بزاق سگ نجس است؟

عده ای بر این باورند که بزاق سگ نجس است و یا تماس با بزاق سگ موجب بروز بیماری در انسان می شود. این موضوع کاملا خرافه است و هیچ بیماری از طریق بزاق دهان سگ سالم به انسان منتقل نمی شود.

از جمله فواید بزاق سگ این است که از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. در بزاق سگ ها آنزیم های هضم کننده وجود ندارد و فقط به غذا کمک می کند تا راحت تر داخل معده منتقل شود. سگ هایی که در بلعیدن مشکل دارند، در تنفس نیز دچار مشکل می شوند و در اکثر مواقع کف روی دهانشان تشکیل می شود.

بیشتر بخوانید::

ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک

درمان بیماری دیستمپر سگ

بیماری عفونی در سگ سانان به نام هپاتیت (ICH)

اسهال در سگ :: علائم، تشخیص و درمان خانگیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (4 رای)  
 • منبع
 • akitapet.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter