دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
نحوه تشخیص نر یا ماده بودن سهره
91
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تعیین جنسیت در سهره های معمولی کمی سخت است. سهره های معمولی بسیار شبیه هم هستند. همین امر موجب شده است تعیین جنسیت در سهره ها کمی مشکل شود. اما به طور کلی تعیین جنسیت امکان پذیر است و نگران نباشید

تشخیص جنسیت سهره : سهره نر و سهره ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند با این تفاوت که رنگ قرمز صورت در پرنده نر وسعت بیشتری داشته و از لبه عقبی چشم ها نیز فراتر می رود در حالی که در پرنده ماده رنگ قرمز صورت تا میانه های چشم می رسد . همچنین به طور کلی منقار پرنده نر نسبت به منقار پرنده ماده بزرگ تر می باشد.

سهره ها نژاد های مختلفی دارند، به همین خاطر،تعیین جنسیت برای هر کدام از نژادها با یک روش صورت میگیرد و تعیین جنسیت را برای پرورش دهندگان با مشکل روبه رو کرده است.

جنسیت بعضی از سهره ها درتفاوت رنگ نر و ماده، قابل تشخیص است.مثل سهره های سبز و جنگلی . اما بعضی نژادها مثل سهره های معمولی نر و ماده کاملا شبیه هم هستند و تعیین جنسیت از طریق شکل سرخی پیشانی قابل تشخیص است.

تعیین جنسیت سهره

راههای تشخیص جنسیت سهره

  1. تنها پرنده نر آواز می خواند و آواز ماده بسیار آرام و کوتاه بوده و بسیار به ندرت شنیده می شود.
  2. سرخی صورت در پرنده نر وسعت بیشتری نسبت به پرنده ماده دارد. یکی از بهترین روش ها برای تشخیص سهره نر و ماده این است که در سهره نر رنگ سرخ صورت گسترش بیشتری داشته و از چشم ها نیز عبور می کند ولی در سهره ماده رنگ سرخ صورت تا میانه چشمها امتداد دارد.
  3. سبیل پرنده نر به رنگ سیاه براق می باشد در حالی که سبیل پرنده ماده دودی و یا بور است.
  4. شانه بال در پرنده نر سیاه رنگ بوده ولی در پرنده ماده سیاه متمایل به خاکستری می باشد.
  5. پرنده جوان فاقد رنگ قرمز، سیاه و سفید در سر بوده و در قسمت سینه دارای رگه رگه هایی تیره رنگ می باشد.
  6. منقار سهره نر بزرگ تر از منقار سهره ماده می باشد وبنابراین یک روش ساده در انتخاب جوجه سهره نر توجه به اندازه منقار آن است.
  7. جوجه سهره حلب نسبت به جوجه سهره معمولی خاکستری تر دیده می شود

نحوه تشخیص جنسیت سهره نر از ماده

تعیین جنسیت سهره

تشخیص جنسیت جوجه سهره

سیبیل جوجه های نر سیاه ولی در ماده های سیبیل سفید و بور است ! چشم جوجه های نر درشت تر و گرد است ! نوک جوجه های نر در قسمت بالایی نوک قوس دار است ولی در جوجه های ماده نوکشون کشیده و صاف است ! بالای کتف جوجه های نر سیاه و ماده های قهوه ای است !

البته این موارد اکثرا برای جوجه های کال نمی تونه 100% تعیین کننده باشه ولی قوس نوک بهترین روش است که از همان ابتدا به میزان زیادی جنسیت جوجه را مشخص می کند.

تعیین جنسیت سهره

بیشتر بخوانید:

چگونه میتوان تشخیص داد قناری نر یا ماده

راههای تشخیص قناری خوب و سالم ، معرفی 8 نژاد قناری در بازار + فیلم

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (91 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمدامین احمدی | ۳ سال پیش
سلام من یک جفت قناری دارم که سه تا تخم زیرشونه و می خواهم یک دونه رو دستی کنم می خواستم ببینم جوجه قناری ۱ روزه کدوم نر کدام ماده است ممنون از کمکتون .
0
4

hits