دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
علائم و درمان گرما زدگی در کبوتر
11
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برای اینکه کبوتر را از شرایط ویران گر گرمازدگی دور کنیم، باید اقدامات عملی مؤثر برای مدیریت این بیماری را بفهمیم و آن را درمان کنیم

چرا کبوتر گرماد زده می شود ؟

درجه حرارت در فصول گرم افزایش درجه حرارت در برخی از ماه های سال از میانگین نمونه برای پرورش منجر به مبتلا شدن کبوتر به گرمازدگی می شود. و برای اینکه از شرایط ویران گر همراه با گرمازدگی دوری کنیم، باید اقدامات عملی مؤثر برای مدیریت این بیماری را بفهمیم و آن را اجرا کنیم .

به همین خاطر باید راه حل های مؤثر برای پشتیبانی از کبوتر در تابستان را جستجو کنیم، زیرا بسیاری از امور مربوط به کاهش در فعالیت آن با توجه به کاهش رشد و میانگین بقا در زندگی کمک می کند .

divider

علائم گرما زدگی در کبوتر :

  1. افزایش میانگین تنفس(دم و بازدم) و آشکار شدن نفس نفس زدن( خس خس کردن) این به خاطر آن است که پرندگان دارای غده های مترشح عرق که به خنک کردن بدن از راه دستگاه تنفسی می پردازند، نیستند.
  2. افزایش خواص قلیایی خون که باعث می شود در تعداد بالا به تلف شدن پرنده منجر می شود.
  3. مشکل شدن تنفس در نتیجه عملکرد زیاد دستگاه تنفسی (تنگی نفس)
  4. افزایش بول (مدفوعی که با از دست دادن آب زیاد از بدن همراه است) و در نتیجه افزایش از بین رفتن آب بدن ( کم آبی بدن که خود منجر به کم آبی بدن و در نتیجه آب خوردن زیاد پرنده منجر می شود که این هم به نوبه خود مشکلاتی را به وجود می آورد)
  5. کاهش وزن پرنده
  6. نازکی پوست تخم و دشواری شکستن تخم توسط جنین (داخل تخم)

علائم ، تشخیص و درمان گرما زدگی در کبوتر

divider

6 راه درمان برای گرما زدگی کبوتر :

1 - تهویه هوا :

کبوترخانه افزایش میانگین تهویه یا افزایش سرعت تغییر هوا در کبوترخانه که با قرار دادن پنکه(یا کولر ابی )در کبوترخانه انجام می شود، اما در کبوتر خانه بسته باید تمام پنجره ها ونوافذ را باز کرد مخصوصا پنجره های در جهت باد را برای افزایش مقدار هوای داخل به کبوترخانه باید ساختمان کبوترخانه از مواد عایق حرارت باشد.

می توان دیوارها و سقف را با آلومینیوم که گرما را به بیرون کبوترخانه انتقال می دهد، پوشاند. پاشیدن آب خنک بر کبوترخانه از بیرون. تمیز کردن کبوترخانه از مدفوع کبوتر که منجر به افزایش درجه حرارت می شود. از بین بردن هر مانعی در داخل کبوترخانه که مانع از رفت و آمد هوا می شود.

2 - تغذیه:

بهتر است غذا در صبح با عصر به کبوتر داده شود و دادن دان در هنگام ظهر که باعث نگه داشتن حرارت در بدن می شود، اکیدا ممنوع است. آماده کردن دانی با انرژی بالا و پروتئین و سرشار از اسیدهای آمینه و ویتامین ها و مواد معدنی و این به این خاطر است که کبوتر در تابستان کمتر از میانگینش غذا می خورد. دادن دان محبوب برای کمک به پرنده در استهلاک مقدار بیشتری از دان.

3 - آب:

زیاد کردن مقدار آب و ترجیحا اضافه کردن آبخوری های بیشتر. فراهک کردن آب آشامیدنی خنک و تمیز.

4 - مواد شیمیایی که می توان آنها را استفاده کرد:

نمک های اسیدی: از قلیایی شدن خون می کا هد و باعث استهلاک دان و آب می شود کما اینکه از التهابات قلب و رگ ها می کاهد مثل کلرید سدیم و کلرید پتاسیم. نمک های قلیایی: باعث رشد پرندگان می شود.

5 - ویتامین ها:

  1. ویتامین Cباعث مراقبت از مغز و کاهش درصد تلفات و همچنین کاهش حرارت بدن پرنده می شود.
  2. ویتامین E: بر ضد اکسیدانتی مؤثر است و مخصوصا با سیلینیوم.
  3. داروهای نشاط بخش: مثل اریثرومایسین و اکسی تتراسایکلین که از نسبت تلفات می کاهد و باعث افزایش رشد می شود.
  4. مواد قندی: کمبودها را با انرژی جبران می کند و استهلاک آب را افزایش می دهد و از سلول های کبد مراقبت می کند و حرارت بدن را کاهش می دهد و گردش خون را روان تر و آسان تر می کند.

6 - آسپرین:

به مقدار صحیح، از گرمازدگی می کاهد حتی یک کاهش دهنده گرمایی عالی است، با در نپر داشتن این موضوع که دارای تأثیری سمی بر پرندگان است اگر که به مقدار بیشتر به پرنده داده شود و اسپرین به تنهایی یا با اسید اسکوربیک به کار می رود

divider

بیشتر بخوانید :

عفونت چشم کبوتر علل ، تشخیص و درمان فوری

علت و درمان نیوکاسل گوارشی کبوتر(باد کردن چینه دان کبوتر)

علت تبخال و آبله در پرندگان(کبوتر)

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (11 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سهراب | ۴ سال پیش
ممنون بسیار بسیار عالی و مفید
0
0

hits