دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آیا سگها هم سرطان سینه می گیرند ؟

علل تشخیص و درمان فوری سرطان پستان سگ

آیا سگها هم سرطان سینه می گیرند ؟
6
زمان مطالعه: 6 دقیقه
سرطان پستانی شایعترین سرطان در سگهای ماده است. تقریباً 80 درصد تومورهای سینه در ماده سگهای با سن بیش از هفت سال تشخیص داده میشوند. در حدود 30 درصد این موارد کارسینومای بدخیم است. این تومورها ممکن است تکی یا چندتایی باشند.

سرطان پستان سگ :

تومور پستان متداولترین تومور در سگهای ماده می باشند. بی گمان تومورهای پستان بویژه درسگهای ماده مسنتر یکیاز شایعترین عوارضی است که ما ناچار به برخورد با آن هستیم. این تومورها معمولا در پستان های عقبی اتفاق می افتند و در ابتدا توده های کوچک و سفتی هستند که در نوک پستان بوجود آمده و اغلب قابل حرکت می باشند.

در صورت احساس هرگونه تورم یا برآمدگی در پستان سگ با دامپزشک تماس بگیرید . شما باید حداقل هر دو ماه بخصوص پس از فحلی، پستان های سگ را مورد معاینه قرار دهید زیرا تغییرات هورمونی طی زمان فحلی باعث تحریک رشد آنها می شود. تومورهای خوش خیم اغلب هنگام ملامسه سطح صافی دارند.

سگهایی که قبل از سن 5/2 سالگی عقیم می شوند کمتر به تومور پستان مبتلا می شوند ( خصوصا اگر قبل از اولین فحلی باشد). تومورهای بدخیم به غدد لنفاوی و ریه ها گسترش یافته و متاستاز می دهند. دو نوع مشخص از آنها وجوددارد و معمولا هر دو بدخیم هستند.

تومورهای پستانی شایعترین سرطان در سگهای ماده است. تقریباً 80 درصد تومورهای پستانی در ماده سگهای با سن بیش از هفت سال تشخیص داده میشوند. در حدود 30 درصد این موارد کارسینومای بدخیم است. این تومورها ممکن است تکی یا چندتایی باشند.

سرطان پستان سگ ( سرطان سینه سگ )

نوع تومورها سینه سگ :

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ، از نظر بافت شناختی تومورهای سینه به 4 دسته تقسیم می شوند

 1. تومورهای بدخیم
 2. تومورهای خوش خیم
 3. تومورهای بدون طبقه بندی
 4. هایپرپلازی پستان

شایعترین نوع تومورها سگ :

تومورهای میکس خوش خیم ، آدنوما و آدنوکارسینوما است. تومورهای مختلط خوش خیم متشکل از تومورهای اپی تلیال و تومورهای مزانشیمال هستند که می توانند سلولهای استخوانی ، غضروف یا فیبروز داشته باشند.

آدنوما و آدنوکارسینوما به انواع مختلفی تقسیم میشوند.

 1. کارسینومای غیرمنتشر
 2. کارسینومای کمپلکس
 3. کارسینومای ساده
 4. کارسینومای آناپلاستیک ساده

علل بروز سرطان سینه در سگ :

علت بروز تومور سینه هنوز دقیقاً معلوم نیست ، با این حال عوامل متعددی در بروز آن دخالت دارند. هورمونهایی مثل استروژن و پروژسترون در این زمینه مؤثرند. این مسئله را می توان اینطور توجیه نمود که عمل OHE احتمال ابتلا به تومور پستانی را کاهش می دهد.

اگر ماده سگ قبل از اولین فحلی عقیم شود احتمال بروز تومور پستانی به کمتر از یک دصد محدود میشود. اگر بین اولین تا سومین فحلی اینکار انجام گیرد شانس ابتلا 8 تا 26 به ترتیب قبل از دومین و سومین فحلی خواهد بود. عقیم کردن حیوان بعد از سومین فحلی را خیلی مؤثر در جلوگیری از ابتلا به تومورهای پستانی نباید دانست.

چاقی هم از جمله عوامل خطرساز بروز تومور پستانی است. استعداد ارثی که در طب انسانی به عنوان یک عامل خطرساز اثبات شده است در دامپزشکی هنوز در مراحل تحقیق قرار دارد.

سرطان پستان سگ ( سرطان سینه سگ )

علائم بالینی سرطان سینه سگ:

علایم این سرطان قابل تشخیص است. توده یا جرمی غیر عادی در نزدیک یا زیر نوک پستان لمس می شود. این توده ها معمولاٌ در غدد پستانی بین پاهای عقبی سگ ایجاد می شود. آنها به سرعت رشد می کنندو می توانند زخمهای بوداری را ایجاد کنند.

دامپزشکان باید نمونه برداری کنند تا از وجود سرطان مطمئن شوند. برخی اوقات این غده هاخوش خیم هستند اما ریسک بالایی وجود دارد که آنها به تومورهای بدخیم تبدیل شوند. بنابراین ایده خوبی است که غده قبل از خطرناک شدن برداشته شود.

تومورهای پستانی ممکن است در اندازه های متفاوتی بروز نمایند. تکی یا چندتایی ، نرم یا سفت باشند. به طور کلی تا پیشرفت محسوس تومور صاحب حیوان در اغلب موارد قادر به تشخیص توده نخواهد بود.

تشخیص و سرطان پستان سگ :

معاینه بالینی و ملامسه اولین اقدام در جهت تشخیص است. اغلب موارد تومور در جفت عقبی پستان بروز میکند. شمارش کامل خون و بیوشیمی خون هم باید انجام پذیرد. تهیه رادیوگراف های جانبی چپ و راست و VD سینه و دو نمای جانبی و VD شکم در تشخیص متاستاز فوق العاده مفید خواهد بود. اگر به متاستاز شکمی مشکوک باشیم می توان از سونوگرافی هم بهره برد.

بیوپسی هم از تومور می تواند در پاتولوژی مشخص کننده نوع آن باشد.

سرطان پستان سگ ( سرطان سینه سگ )

پیشگیری از سرطان پستان سگ :

يكي از راحت ترين و موثرترین راه هاي جلوگيري از ايجاد سرطان سینه در سگ و گربه ،عقيم نمودن زود هنکام جنس ماده (در آوردن رحم و تخمدانها) است. اگر سگ ماده قبل از اولين عادت ماهيانه (فحلي) كه معمولا در سنين حدود 8-7 ماهگي است عقيم شود، احتمال ايجاد اين تومورها ي پستاني تنها 1 درصد مي باشد.

اگر عقيم نمودن بعد از اولين عادت ماهيانه انجام شود اين احتمال به 8 درصد و اگر بعد از دومين عادت ماهيانه عقيم شود احتمال ايجاد تومور به 26 درصد خواهد رسيد ، با اماري كه ارايه شد مي توان نتيجه گرفت كه هورمونهاي جنسي نقش مهمي در به وجود امدن تومورهاي پستاني بازي مي كنند، بنابراين با تعلل در عقيم نمودن ، احتمال ايجاد تومور تا 26 برابر افزايش پيدا کرده و هر چه زودتر حيوان عقيم شود احتمال ايجاد سرطان پستان در سگ و گربه نيز كمتر مي شود.

تجويز داروهايي مثل مژسترول كه معمولا براي جلوگيري از شروع علايم جفت يابي در سگ گربه ماده استفاده مي شود نيز مي تواند يكي از علل به وجود امدن اين تومورها باشد.

توصیه میشود هر چند وقت یکبار مخصوصا در سگهای مسن و عقیم نشده اقدام به معاینه دقیق تمام پستانها نمایید تا در صورت کشف توده سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.هر چه زود تر این تومر ها کشف شوند شانس بالاتری برای درمان خواهند داشت.

سرطان پستان سگ ( سرطان سینه سگ )

3 روش درمان سرطان پستان سگ :

اندازه تومور می تواند شاخص خوبی برای تعیین پیش آگهی درمان باشد. اندازه تومور هرچه کوچکتر باشد این پیش آگهی بهتر است.

روش اول درمان :

بر اساس سایز تومور ، متاستاز به عقده های لنفاوی و متاستاز به سایر اندامها بیماری را به 5 مرحله تقسیم میکنند که هر چه به مرحله پنجم نزدیک شویم پیش آگهی درمان ضعیف تر خواهد بود.

 1. قطر تومور کمتر از سه سانتی متر است. و متاستازی وجود ندارد.
 2. قطر تومور بین سه تا پنج سانتی متر است و متاستازی وجود ندارد.
 3. قطر تومور بیش از پنج سانتی متر است و متاستازی وجود ندارد.
 4. صرفنظر از قطر تومور ، متاستاز به عقده های لنفاوی رخ داده است.
 5. صرفنظر از قطر تومور و متاستاز به عقده های لنفاوی ، اندامهای دیگر بدن هم دچار متاستاز شده اند.

روش دوم درمان :

در کشور ما برخلاف کشورهای دیگر جراحی مابین روشهایی نظیر شیمی درمانی ، پرتودرمانی ، ایمونوتراپی ، هورمون درمانی و تغییر جیره غذایی ارجحیت و کاربرد ویژه ای دارد.

روش سوم درمان :

برای درمان این نوع سرطان سینه باید عمل جراحی انجام شده و غده خارج شود .شیمی درمانی هم نیاز است. متاسفانه در بسیاری از سگهای ماده این تومورها خیلی دیر تشخیص داده می شوند و ممکن است که سرطان به ارگان های دیگر داخل بدن سگ منتشر شود و بمیرد.

divider

بیشتر بخوانید :

دلایلی که سگ کف پای خود را لیس میزند و راه درمان

چگونه میتوان از توله سگ تازه متولد شده نگهداری کرد؟

آیا سگها هم عصبی می شوند؟7 راه کار برای آرامش دادناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (6 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ساناز | ۳ سال پیش
سلام و خسته نباشید..ببخشید یه سوال داشتم ازتون...دیروز یه سگ ولگردی رو دیدم که به شدت لاغر بود یکی ازسینه هاش هیلی ورم داشت و سرش یه سوراخ بزرگ بود این سرطان سینه ست یا عفونت شدید سینه ست؟؟؟ فکر کنم شیرده بود چون بقیه سینه هاش هم معلوم بود که توله داره..باید برای درمان چیکار کرد؟؟
0
0

hits