دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۴ میلادی
 یک مشاور مدرسه موفق چه ویژگی هایی دارد؟

یک مشاور خوب مدرسه چه وظایفی را بر عهده دارد؟

یک مشاور مدرسه موفق چه ویژگی هایی دارد؟
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مدرسه محل رشد دانش آموزان و همچنین مکانی برای برطرف شدن مشکلات آموزشی و یادگیری آن ها است. در مدارس ابتدایی و متوسطه دانش آموزان در حال یادگیری اصول تعامل و همکاری، اجتماعی شدن هستند.

مشاوران درسی در مدارس حضور دارند تا در محیط مدرسه مشکلات دانش آموزان را برطرف کنند و باعث رشد و پیشرفت درسی دانش آموزان شوند. هدف ارائه خدمات مشاوره درسی در مدارس به دانش آموزان، کمک به برطرف کردن چالش های پیش روی دانش آموزان است. لزوم استفاده از مشاور درسی سال ها است که در تمام مدارس احساس می شود و تعداد زیادی از دانش آموزان با استفاده از این روش توانسته اند مشکلات متعدد خود را در همان مدرسه برطرف کنند.

مشاورین مدرسه باید در آغاز سال تحصیلی به دانش آموزان معرفی شوند تا دانش آموزان حس اطمینان به آن ها داشته باشند و خودشان برای حل مشکلات درسی به آن ها مراجعه کنند. نوع برخورد، رفتار و خصوصیات اخلاقی مشاور باید به گونه ای باشد که دانش آموز هنگام گفتگو با او احساس آرامش داشته باشد و بتواند تمام مشکلات اش را در میان بگذارد.

وظایف مشاوران مدارس چیست؟

شناخت دانش آموزانی که دچار مشکلات درسی شده اند
تعامل و گفتگو با دانش آموزان در محیط مدرسه
تسهیل در یادگیری و رفع عقب ماندگی های درسی دانش آموز
برنامه ریزی درسی برای دانش آموزان
مشاوره روانشناسی به دانش آموزانی که آسیب های روحی پیدا کرده اند
کمک به دانش آموزانی که دچار حواس پرتی و سردرگمی در کلاس هستند
شناسایی توانایی ها و استعداد های دانش آموزان
شناسایی نقطه قوت و ضعف دانش آموزان
مشاوره به والدین
ارتباط مداوم با معلمان و پرس و جو راجع به دانش آموزان کلاس
معرفی کتاب های مفید درسی و غیر درسی
کمک به تعیین اهداف دانش آموزان
ارائه برنامه ریزی برای آزمون های استعدادیابی و مدارس نمونه دولتی و تیز هوشان
کمک به عملی کردن برنامه ریزی درسی مدرسه
بررسی نمرات دانش آموزان در تمام دروس

وظایف مشاوره مدرسه

مشاوران مدرسه چه کسانی هستند؟

امروزه مشاوران مدرسه برخی از مهمترین و برجسته ترین اعضای هیئت علمی مدرسه هستند. سال هایی که فرد زمان خود را مدرسه می گذارد، سال هایی است که تأثیر آن تا زمان بزرگسالی بر فرد ماندگار خواهد ماند. در این مدت، فرد اغلب شخصیت خود را توسعه می دهد، با چالش های زیادی روبه رو می شود و تصمیم می گیرد که در آینده چه کاری می خواهد انجام دهد. مدرسه، همچنین می تواند یک زمان بسیار استرس زا در زندگی یک شخص باشد.
دانش آموزان امروز معمولا نگران نمرات آزمون، تکمیل تکالیف درسی، برتری در فعالیتهای خارج از برنامه و همراهی با همسالان خود هستند. تنها راه کار دانش آموزان برای رهایی از مشکلات، مشاوران درسی هستند که می توانند به آن ها کمک کنند تا موفقیت تحصیلی و درسی برای آنان فراهم شود. با این حال، مشاوره در مدرسه می تواند به کمک دانش آموزان بیاید تا بتوانند بر دروس خود بیشتر متمرکز شوند. آنها به طور معمول در طول یک سال تحصیلی با چندین دانش آموز مختلف کار می کنند و از مشکلات متنوع مانند برنامه ریزی کلاس تا مشکلات روانی، به آنها کمک می کنند.

حتماً بخوانید:
چطور یک مشاور خانواده خوب پیدا کنیم؟

چطور یک مشاور خانواده خوب پیدا کنیم؟

اینکه آیا خانواده، نیازمند مشاوره خانواده و یا مشاوره زوجین است، یک تصمیم مهم می باشد. شما می توانید روش های جدیدی را در راستای گذر از مشکلات،…

وظایف مشاوران در مدارس دوره ابتدایی:

تمرکز یک مشاوره مدرسه دوره ابتدایی باید بر راهنمایی دانش آموزان در ایجاد مهارتهایی در تصمیم گیری، روابط اجتماعی، حس مسئولیت پذیری و مطالعه درسی استفاده می شود تا کودکان بتوانند در زندگی و محیط های درسی خود موفق باشند. مشاوران مدرسه با والدین دانش آموزان دیدار می کنند تا در مورد نقاط قوت و ضعف کودک خود، و هرگونه نیازهای ویژه و مسائل رفتاری که ممکن است کودک داشته باشد صحبت کنند. مشاوران مدرسه همچنین با معلمان و مسئولین همکاری می کنند تا اطمینان حاصل شود که برنامه درسی نیازهای رشد و تحصیلی دانش آموزان را برطرف می کند.

وظایف مشاوران در مدارس

وظایف مشاوران در مدارس دوره متوسطه:

مشاوران درسی در دوره متوسطه باید به دانش آموزان در زمینه ی دانشگاهی و شغل آینده اطلاعاتی ارائه دهد. بسیاری از مشاوران دوره ی ابتدایی به دانش آموزان کمک می کنند تا بر مسائل شخصی که در پیشرفت تحصیلی آنها دخالت دارد غلبه کنند. آنها به دانش آموزان کمک می کنند که رشته ای را انتخاب کنند تا بعد از دوره ی فارق التحصیلی بتوانند مسیر درستی را برای خود انتخاب کنند.

مشاوران اطلاعاتی در مورد انتخاب رشته و نحوه ورود به دانشگاه ها، برنامه های آموزشی و دوره های کارآموزی به داشن آموزان ارائه می دهند. آنها ممکن است کارگاه های شغلی را برای کمک به دانشجویان در جستجوی پیدا کردن شغل مورد علاقه خود دارند برگزار کنند تا دانش آموزان بتوانند استعداد و مهارت های خود را بهتر درک کنند.

چرا به مشاوران مدرسه نیاز داریم؟

چرا به مشاوران مدرسه نیاز داریم؟

هنگامی که در مدرسه هستید و دروس عقب مانده تان زیاد شده و احساس بی انگیزگی می کنید باید از مشاوران درسی و رفع اشکال کمک بگیرید. مشاوران مدرسه به دانش آموزان کمک می کنند تا پیچ و خم های درسی شان را برطرف کنند و یادگیری درس برایشان لذت بخش شود.

هدف اصلی یک مشاور مدرسه کمک به شکل دادن ذهن دانش آموزان در به وجود آمدن اعضای مولد جامعه است. این متخصصان بطور روزانه با دانش آموزان کار می کنند تا به آنها کمک کنند تصمیم گیری صحیح داشته باشند، با چالش ها روبرو شوند و در جهت موفقیت حرکت کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits