دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
فضایل و آثار باور نکردنی سوره توحید
26
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سوره توحید یا اخلاص یکی از سوره هایی است که در نمازهای یومیه تکرار می شود. این سوره دارای آثار و برکاتی است که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد. با ما باشید.

سوره اخلاص چه فضایل و برکاتی دارد ؟

سوره اخلاص یا توحید صد و دوازدهمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن که در جزء سی‌ ام قرار دارد. این سوره را به این دلیل توحید یا اخلاص نامیده‌اند که درباره یگانگی خدا سخن می‌ گوید و انسان را از شرک، خلاصی می‌دهد.

محتوای سوره اخلاص، توحید و یگانگی خداوند و بی‌ نیازی او از غیر خودش و نیازمندی مخلوقات به اوست. در روایات بر خواندن این سوره در نماز‌های روزانه تاکید فراوان شده است.

در روایتی، پیامبر (ص) امام علی (ع) را به سوره اخلاص تشبیه می‌کند و می‌گوید همان‌طور که سه بار خواندن سوره اخلاص، مانند خواندن تمام قرآن است، دوست‌ داشتن امیرالمؤمنین با زبان، قلب و دست (در عمل) دوست‌ داشتن تمام اسلام است.

نام گذاری سوره اخلاص

این سوره به سوره اخلاص و توحید مشهور است. درباره دلیل این نامگذاری گفته شده از آنجا که خداوند را به یگانگی وصف می‌کند، توحید نام گرفته و به این دلیل که توجه به محتوای آن، انسان را از شرک خالص می‌کند و به دنبال آن انسان از آتش دوزخ خلاصی می‌یابد، آن را اخلاص نامیده‌اند.

همچنین در روایات و منابع قدیمی آن را به مناسبت آیه اول، سوره «قل هو الله احد» خوانده‌اند. برای سوره اخلاص نام‌ های بسیار دیگری بیان شده است، از جمله صمد، نجات، معرفت، اساس، تجرید، تفرید، برائت و مُشَقشَقه.

فضیلت سوره توحید

فواید خواندن سوره توحید

فضیلت خواندن سوره توحید

در فضیلت تلاوت سوره توحید، روایات زیادى در منابع معروف اسلامى آمده است، که حاکى از عظمت فوق العاده آن مى باشد، از جمله: در حدیثى، از پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله) مى خوانیم که فرمود: «اَ یَعْجِزُ اَحَدُکُمْ اَنْ یَقْرَاَ ثُلُثَ الْقُرْآنِ فِی لَیْلِه»؛ (آیا کسى از شما عاجز است از این که یک سوم قرآن را در یک شب بخواند ؟!)

یکى از حاضران عرض کرد: اى رسول خدا ! چه کسى توانائى بر این کار دارد ؟!

پیغمبر فرمود: «اِقْرَوُا قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَد»؛ (سوره قل هو اللّه را بخوانید).

در حدیث دیگرى، از امام صادق (علیه السلام) مى خوانیم: «هنگامى که رسول خدا (صلى الله علیه وآله) بر جنازه «سعد بن معاذ» نماز گزارد، فرمود: هفتاد هزار ملک که در میان آن ها «جبرئیل» نیز بود، بر جنازه او نماز گزاردند ! من از «جبرئیل» پرسیدم: او به خاطر کدام عمل، مستحق نماز گزاردن شما شد ؟

گفت: به خاطر تلاوت «قل هو اللّه احد» در حال نشستن، و ایستادن، و سوار شدن، و پیاده روى و رفت و آمد».

و در حدیث دیگرى، از امام صادق (علیه السلام) مى خوانیم: «کسى که یک روز و شب بر او بگذرد و نمازهاى پنجگانه را بخواند و در آن «قل هو اللّه احد» را نخواند، به او گفته مى شود: «یا عَبْدَاللّهِ ! لَسْتُ مِنَ الْمُصَلِّیْنَ»؛ (اى بنده خدا ! تو از نماز گزاران نیستى !).

در حدیث دیگرى درمورد فضیلت سوره توحید، از پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله) آمده است که فرمود: «کسى که ایمان به خداو روز قیامت دارد، خواندن سوره «قل هو اللّه احد» را بعد از هر نماز ترک نکند؛ چرا که هر کس آن را بخواند، خداوند خیر دنیا و آخرت را براى او جمع مى کند، و خودش و پدر و مادر و فرزندانش را مى آمرزد».

از روایت دیگرى استفاده مى شود: «خواندن این سوره، به هنگام ورود به خانه، روزى را فراوان مى کند و فقر را دور مى سازد».

روایات در فضیلت این سوره بیش از آن است که در این مختصر بگنجد، و آنچه نقل کردیم تنها قسمتى از آن است.

ثواب سوره توحید

ثواب سوره اخلاص

آثار و برکات سوره توحید

1. سوره توحید باعث شفا دهندگی

در این باره در سخنی از امام باقر علیه السلام آمده است: هر کس سوره حمد و سوره توحید او را شفا ندهد هیچ چیز دیگری او را شفا نخواهد داد همه بیماری ها با این دو سوره درمان می شود.

2. درمان تب با خواندن سوره توحید

هر کس که حضرت زهرا سلام الله و فرزندانش را دوست دارد و دچار بیماری تب شود سوره توحید را 1000 بار بخواند آنگاه خداوند را به حق فاطمه قسم دهد که شفا خواهد گرفت.

3. درمان درد چشم با سوره توحید

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: هر کس این سوره را بر درد چشم بخوانند به قدرت خداوند دردش آرام می گیرد.

4. درمان درد دندان با خواندن سوره توحید

از امام باقر علیه السلام نقل شده: هر گاه احساس درد دندان کردی سوره حمد و توحید را بخوان در حالی که دست خود را بر موضع درد گذاشته ای و پس از آن آیه 88 سوره نمل را قرائت کن دردش آرام می گیرد.

آثار ختم سوره توحید

فضیلت سوره توحید برای شفای بیمار

5. امنیت با خواندن سوره اخلاص

امنیت خواهی و پرهیز از خطرات و حوادث ناگوار از خواسته های اولیه و همیشگی انسان هاست و مردم از هر گونه حادثه و بدی ای که زندگی آرام و بی دردسر آن ها را دچار تشویش و گرفتاری کند مخالفند و در پی دستاویز هایی برای امان جویی از این ناگواری ها هستند.

سوره توحید از این دستاویزهای محکم الهی است که به وسیله آن می توان خود را در آغوش امیت الهی قرار داد. مواردی که به امنیت جویی از سوره توحید سفارش شده است از این قرار است:

الف: هنگام سفر

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده: هر کس که می خواهد به سفری برود دو طرف چهارچوب در را بگیرد و 11 بار توحید را قرائت نماید خداوند پاسبان او خواهد بود تا به منزلش بازگردد.

ب: هنگام خروج از خانه

امام صادق علیه السلام می فرماید: هر کس هنگام خرج از منزل 10 مرتبه سوره توحید را بخواند همواره در حفظ و حراست خداوند است تا به خانه بازگردد.

ج: وارد شدن بر حاکم یا قدرتمند

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده: هر وقت بر حاکم یا ستمگری وارد شوی در حالی که به او نگاه می کنی سوره توحید را سه مرتبه بخوان و دست چپت را مشت کن و بر این حال باشد تا از نزد او بیرون می روی.

امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: هر کس پیش از رفتن به نزد قدرتمند و زورگویی سوره توحید را قرائت کند خداوند به واسطه آن مانع زیان دیدن او می شود.

د: هنگام خواب

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند: هر کس هنگام خوابش سوره توحید را قرائت نماید خداوند 50 فرشته را مأمور حراست و نگهبانی او قرار می دهد.

بررسی فضیلت ها و ختم سوره حمد

با فضایل و خواص اعجاب انگیز سوره قدر آشنا شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (26 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits