دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۳ میلادی
با اهمیت و فضیلت خواندن دعای توسل آشنا شوید
10
زمان مطالعه: 5 دقیقه
دعای توسل یکی از دعاهای بسیار مجرب است که در مناسبت های مختلفی خوانده می شود. این دعا فضایل زیادی دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

فضایل دعای توسل

دعای توسل چیست ؟

خواص و اهمیت دعای توسل موضوع مورد بحث ماست. علمای بزرگ، و هر آن کس که در مسیر سلوک قدم بر می دارد، از دعای توسل به عنوان ریسمان محکم برای دستیابی به حاجاتش بهره می برد.

دعای توسل را علامه مجلسی در بحارالانوار آورده است و می فرماید این دعا را محمد بن بابویه از ائمه (ع) روایت کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم.

توسل کردن به اولیای الهی از کارهای پسندیده ای به شمار می رود که همراه با برکت است، به همین خاطر بندگان خدا می توانند در هر زمانی با نیت توسل این دعا را بخوانند.

عده ای زمان خواندن دعای توسل را روز چهارشنبه می دانند ولی در منابع به خصوصی به این موضوع پرداخته نشده است.

معجزات دعای توسل

فضیلت خواندن دعا توسل

خواص دعای توسل

مرحوم آیت الله روح الله شاه آبادی، فرزند آیت الله شاه آبادی که استاد امام خمینی (ره) بودند، در خصوص فضیلت دعای توسل می گفتند: «دعای توسّل را هر روز بخوان که اصل اثرش مربوط به هر روز خواندن آن است که در اثر هر روز خواندن، آن را حفظ هم می‌شوید.

اگر کسی این دعا را هر روز بخواند، کلیدی است که به هر قفلی می‌خورد، در برآورده‌ کردن حاجات بسیار مؤثر است، ایمان انسان را زیاد می‌کند، بهترین مونس انسان است.

در وقت تنهایی و هنگامی که به حاجتی رسیدید، متوجّه می‌شوید که دعای توسّل واسطه شده که آن حاجت را از خدا گرفته‌ اید، بنابراین دفعه دیگر هم که حاجتی داشته باشید، همین دعا را می‌خوانید.»

آیت‌ الله شاه‌آبادی به عنوان یک مجتهد که بیش از چهل سال است که هر روز دعای توسّل را می‌خواند و خاطرات فراوانی از برکات و آثارش دیده است، با تأکید می فرماید: «اصل اثر دعای توسّل مربوط به هر روز خواندن آن است.»

و جالب اینکه خیلی از کسانی که به توصیه ایشان عمل کرده‌اند آثار و برکات بسیار زیاد مادّی و معنوی را از این دعای شریف دیده‌ اند.

توسل کردن به اولیای الهی از کارهای پسندیده ای به شمار می رود که همراه با برکت است، به همین خاطر بندگان خدا می توانند در هر زمانی با نیت توسل این دعا را بخوانند.

محمد ابن‌ بابویه دعای توسل را از ائمه (علیه السلام) نقل کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم دعای توسل از دعاهای مشهور است که در شب‌های چهارشنبه خوانده می‌شود.

در این دعا با توسل به چهارده معصوم (علیه السلام) و واسطه قرار دادن آن‌ها به درگاه الاهی پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می‌کنیم.

زمان خواندن دعای توسل

اهمیت ختم دعای توسل

زمان خواندن دعای توسل

بهترین زمان خواندن دعای توسل چهارشنبه ذکر شده است. بر اساس یک روایت حسن بن مثله جمکرانی در شب سه شنبه به حضور حضرت رفته و از ایشان دستور بنای ساخت مسجد را دریافت نموده است.

سپس حضرت از وی خواسته گوسفندی را با مشخصات تعیین شده از جعفر کاشانی بخرد و در شب چهارشنبه ذبحش کند و آن را روز چهارشنبه پخش کند. (بحارالانوار، ج53، ص232).

به همین خاطر با توجه به این ماجرا این شب ارزشمند به شمار می رود و یاران حضرت اغلب در این روز گرد هم می آیند و با نیت ذبح نفس اماره خود حاجات خود را از آن بزرگوار می طلبند.

ثواب دعای توسل

دعای توسل را چه وقت بخوانیم ؟

ختم 40 روز دعای توسل

منظور از چله و چله نشینی، آن است که انسان چهل روز با مراقبت و مواظبت به یاد حق و ذکر و عبادت و توجه به او مشغول باشد و امور غیر ضروری و غیر لازم را که باعث پراکندگی خاطر و تفرقه فکر می گردد و در حد امکان ترک نماید و همه اندیشه و فکرش خداوند و یاد او و اطاعت او باشد.

چله نشینی به این معناست که انسان در مدت چهل روز کمال مراقبت و توجه به خداوند را داشته باشد و سعی بلیغ در ترک گناهان و دوری از محرمات الهی داشته باشد و در این مدت با یاد الهی وذکر او و عبادت خالصانه شبستان وجودش را از نور و صفا لبریز سازد.

زمینه تابش انوار الهی و درخشش آفتاب فطرت را در درون خویش فراهم آورد. در این چهل روز خواندن دعای توسل برای رسیدن به این اهداف مؤثر است.

آثار چله نشینی بستگی کامل به زمینه های موجود در انسان و اراده و توجه و همت و اخلاص او دارد که به حسب افراد از شدت و ضعف برخوردار است.

ولی به هر حال در این مدت، قلب انسان نورانی و با صفا می گردد و مطالب ظریف و عالی معنوی و معارف دین را بهتر و عمیق تر می فهمد و درک می کند و زمینه برای عروج معنوی و تعالی روح انسان فراهم می گردد.

کلیپ دعای توسل با نوای دلنشین محسن فرهمند + ترجمه فارسیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (10 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !