دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
چرا سوره یس را قلب قرآن می نامند ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره یاسین است. سوره یس (یاسین) از سوره های مکی قرآن است و چهل و یکمین سوره نازل شده بر پیامبر و از نظر کتابت سوره 36 از قرآن است، دارای 83 آیه دارد.

چرا یس قلب قرآن است ؟

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «وَ عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ عَنِ النَّبِیِّ ص قَالَ إِنَّ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَلْباً وَ قَلْبُ الْقُرْآنِ یس. برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره یاسین است». همانطور که می دانید قلب عضو حیاتی و مهم برای هر موجود زنده است که بدون آن نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد.

اگر قرآن را به یک موجود زنده شبیه کنیم، سوره یس قلب آن است. دلیل اینکه سوره مبارک یاسین قلب قرآن است، این موضوع است که سوره یس به مهم ترین و اساسی ترین مسائل مربوط به دین اسلام از جمله: اعتقادات مانند: توحید، نبوت، قیامت و آفرینش، توجه و اشاره دارد و این مسائل قلب دین اسلام است، از این رو سوره یاسین لقب، قلب قرآن گرفته است.

یکی از آیات عالی و بسیار علمی سوره یاسین آیه های 82 و 83 «انما امره اذا اراد شیئا ان یقول له کن فیکون فسبحان الّذى بیده ملکوت کل شى ء و الیه ترجعون» می باشد، پس این آیه نشان دهنده شان بزرگ و عظیم آن است زیرا بیان کننده اصول سه گانه می باشد و هم انشهاب هایی از آن اصول دارد.

معانی و اسامی دیگر سوره یس

اسامی دیگر سوره مبارک یس شامل:

«معمه به معنی شامل شونده؛ مدافعه قاضیه (دفع کننده برآورده)» می باشد. طبق روایتی از پیامبر عظیم الشان اسلام آمده است: سوره یاسین در تورات «معمه: شامل شونده» نام دارد به دلیل اینکه خیر و خوبی دنیا و آخرت را شامل حال قاری خود می کند و همچنین بلاهای دنیا و سختی های آخرت را از او دور می نماید.

همچنین به این علت «قاضیه: دفع کننده برآوردنده» نامیده می شود زیرا از قرائت کننده خود، هر بدی را دفع می کند و تمام حاجت های او را برآورده می کند، خواندن سوره یاسین پاداشی معادل بیست حج دارد. گوش دادن به صدای خواندن یس، برابر با ثواب 1000 دینار انفاق کردن در راه خداست.

سوره یس | یاسین قلب قرآن

موضوعات سوره یس

سوره یاسین دارای موضوعات متعددی می باشد که در حالت کلی به بخش های زیر تقسیم می شود:

 1. رسالت حضرت محمد (ص): همان طور که در بالا اشاره کردیم، در ابتدای سوره از رسالت پیامبر اسلام، قرآن مجید و هدف از نازل شدن آن و همچنین پیروان آن سخن گفته شده است.
 2. رسالت پیامبران الهی: در بخش دیگری از این سوره، رسالت 3 نفر از انبیای الهی، روش دعوت آنها به توحید و مبارزه با شرک و کفر بیان شده است.
 3. توحید و آیات دلالت کننده بر آن: در قسمت دیگری از این سوره که از آیه 33 «وَ آیَةٌ لَهُمُ الْأَرْضُ الْمَیْتَةُ أَحْیَیْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبًّا فَمِنْهُ یَأْکُلُونَ: و یک برهان برای آنان (بر این که ما مردگان را زنده می‌کنیم) آن است که زمین مرده را (به باران رحمت) زنده کرده و از آن دانه‌ای که قوت و روزی خلق شود می‌رویانیم.» آغاز می شود به نکات توحیدی و آیات عظمت خداوند می پردازد.
 4. معاد: در بخش از سوره یاسین، موضوع های مرتبط معاد، علل مختلف حشر و نشر، سوال و جواب در روز قیامت و نکات تکان دهنده ای در مورد پایان جهان، بهشت و جهنم سخن می گوید.
 5. موضوعات متعدد دیگر: در انتهای سوره، صحنه های گوناگون از خلقت، زندگی، مرگ، بشارت و ... بیان شده و به انسان ها هشدار می دهد.

آثار و برکات سوره یاسین

پیامبر اکرم (ص) به امام علی (ع) فرمودند: ای علی! سوره «یس» را قرائت کن که در آن 10 اثر و فایده است؛ هر کسی یاسین را بخواند:

 1. چنانچه گرسنه باشد، سیر شود
 2. تشنه باشد، سیراب شود،
 3. برهنه باشد، پوشانده شود
 4. مجرد باشد، ازدواج کند
 5. چنانچه بترسد، امنیت یابد
 6. بیمار باشد، شفا پیدا کند
 7. در زندان باشد، آزاد شود
 8. گمشده ای داشته باشد، پیدا کند
 9. چنانچه در مسافرت باشد، در سفرش به او یاری رسد
 10. و چنانچه برای شخصی که فوت کرده، خوانده شود؛ خداوند بر او آسان گیرد.

از آثار سوره یاسین: پیدا شدن شخص یا اشیاء گمشده

فردی به امام علی (ع) عرض کرد: بفرمایید اگر زمانی شی یا شخصی گم می شود چه باید بکنم؟

امام علی (ع) فرمودند:
2 رکعت نماز بخوان و در هر رکعت بعد از حمد سوره «یس» بخوان و پس از آن بگو: «یا هادی الضالّهِ رُدَّ عَلَیَّ ضالَّتی» ای هدایت کننده گمشدگان، گمشده ام را به من برگردان.
آن فرد می گوید: من این کار را انجام دادم و پس از گذشت مدت زمانی خداوند گمشده مرا به من بازگرداند.

 • به همراه داشتن سوره یاسین برای امنیت یافتن از چشم زخم و شر جن : در کتاب المصباح بیان شده است: هر شخصی سوره «یاسین» را نوشته و همراه خود داشته باشد از شر جن و همچنین از گزند چشم زخم در امان بوده و خواب های خوب و خوشی می بیند.
 • آثار و فواید سوره یاسین در داشتن قلبی نیرومند و ذهن قوی : اگر کسی بخواهد قلب و ذهنی قدرتمند داشته باشد، سوره یس به او کمک می کند زیرا طبق فرموده امام صادق (ع): هر شخصی در روز نهم ماه شعبان سوره مبارک «یس» را با زعفران و گلاب بنویسد و سپس بنوشد علاوه بر اینکه قلب او نیرومند می شود، ذهنش نیز قدرتمند شده و همچنین در امان خواهد بود.
 • سوره یاسین برطرف کننده فقر : هر کس می خواهد فقر و نداری را رفع کند «آیه 68 سوره یس» را هر بامداد قرائت کند.
 • دوای درد و بیماری ها : از پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل شده است: هر شخصی سوره یاسین را بنویسد و بعد از آب آن بخورد، علاوه بر اینکه 1000 نوع دوا و 1000 نوع نور، برکت و یقین به درون خود وارد کرده است، هر نوع مریضی و دردی را از او دور می شود.

سوره یس

برآورده شدن حاجت مشروع با ختم سوره یس

شخصی از بزرگان و عارفان نقل می کند: سوره یس را زیاد می خواندم و هر خواسته ای که داشتم سوره یاسین را به شکل زیر و به طور مداوم می خواندم تا حاجتم روا می شد: در سوره مبارک یاسین؛ کلمه «مبین» هفت بار آمده است، پس از رسیدن به هر کلمه «مبین» دعای زیر را 3 مرتبه بخوانید: «بسم الله الرحمن الرحیم، سبحان المنفّس عن کل مدیون، سبحان المفرج عن کل محزون، سبحان الناصر عن کل مظلوم، سبحان المخلص عن کل مسجون، سبحان من جعل خزائنه بین الکاف و النون، سبحان انما امره اذا اراد شیئاً ان یقول له کن فیکون، سبحان الذی بیده ملکوت کل شی و الیه ترجعون.»

از سلمان فارسی نقل شده است: اگر شخصی به مدت 10 روز پس از خواندن نماز صبح، پیش از اینکه با کسی حرف بزند، سوره یاسین را بخواند و پیش از شروع به خواندن این سوره؛ دعای زیر را 10 بار بخواند؛ هر درخواست و حاجتی که داشته باشد، ان شاء الله برآورده می شود، به دلیل اینکه در دعای زیر اسم اعظم خداوند وجود دارد و آن دعا این است:

«بسم الله الرحمن الرحیم، یا قدیم یا دائم یا حی و یا قیوم یا فرد و یا وتر یا واحد یا احد یا صمد یا من لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفواً احد و صلی الله علی محمد و اله اجمعین برحمتک یا ارحم الراحمین.»این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است