دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
بهترین دعا برای رفع خجالت کدام است ؟
48
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دعای رفع خجالت دعایی است که ریشه‌های خجالت را در افراد از بین می‌برد. اغلب افراد در موقعیت‌های مختلف دچار خجالت می‌شوند. خجالت در بسیاری از موارد ریشه در کمبود عزت نفس و استرس و اضطراب دارد.

دعا برای رفع خجالت

خجالت در اغلب موارد ناشی از استرس و اضطراب است. ادعیه و آیاتی که در این مقاله گرد هم آمده اند در رفع ریشه های خجالت موثر هستند و آنها را دعای رفع خجالت می‌نامیم.

خجالت کشیدن حالتی است در انسان که می‌توان گفت: همه افراد آن را امتحان می‌کنند. خجالت از حضور در جمع، از صحبت کردن و انجام فعالیت‌هایی که در حضور افراد دیگر است از موارد پر تکراری هستند که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابر نظر روانشناسان و رفتار شناسان، خجالت عوامل و ریشه‌های بسیاری دارد که از مشهورترین عوامل خجالت کشیدن ترس و استرس و اضطراب است. از آنجایی که هر فردی در موقعیت‌های مختلف دچار این احساسات می‌شود بهتر است از روش‌هایی که برای رفع این مشکلات وجود دارد استفاده کنیم تا در هر شرایطی آماده باشیم.

رابطه دعا و رفع خجالت

در میان مسلمانان این مسئله معروف است که با دعا قلب انسان آرام می‌گیرد. آرامش حقیقی قلب و خاطر تنها زمانی است که فرد به پشتوانه‌ای استوار و قابل اعتماد مانند خداوند بزرگ اعتقاد داشته باشد و او را بخواند. خداوند در سوره رعد می‌فرماید:

«اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب»
«آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد»


دعا کردن و یاد خداوند در کاهش اضطراب‌ها و نا آرامی افراد تأثیر بسیار زیادی دارد و کاهش استرس می‌تواند به افراد در مواقعی که خجالت می‌کشند کمک کند. از این رو به چند نمونه از ادعیه و ذکر‌هایی که در آرامش قلبی افراد تأثیر می‌گذارند می‌پردازیم.

آیه‌ای برای آرامش

یکی از ختم‌های مجرب به منظور آرامش و دوری از ترس‌ها، ختم آیه شریفه‌ای است که نقل کردیم. ذکر شده است که برای بهره مندی از تأثیر این آیه شریفه دست راست را روی سینه‌اش گذاشته شود و هفت مرتبه آیه ۲۸ سوره شریفه رعد خوانده شود. بعد از قرائت این آیه آرامش و سکونت فوری در خاطر افراد حاصل می‌شود که برای افرادی که خجالتی هستند بسیار مفید است. متن سوره رعد را می‌توان یک دعای رفع خجالت دانست.

متن آیه شریفه سوره رعد:

«الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب»


«همان کسانی که ایمان آورده‌اند و دلهایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد»

عزت از جانب خداوند است
خجالت گاهی از روی نداشتن عزت کافیست. کسی که در میان دیگران برای خود عزتی قائل باشد کمتر خجالت می‌کشد. قرآن کریم که همیشه راهنمای انسان‌ها در مواقع مختلف بوده است درباره عزت می‌فرماید:

«مَن کانَ یریدُ العِزَّةَ فَلِلَّهِ العِزَّةُ جَمیعًا ۚ. إِلَیهِ یصعَدُ الکلِمُ الطَّیبُ وَالعَمَلُ الصّالِحُ یرفَعُهُ ۚ. وَالَّذینَ یمکرونَ السَّیئَاتِ لَهُم عَذابٌ شَدیدٌ ۖ. وَمَکرُ أُولٰئِک هُوَ یبورُ﴿۱۰﴾»


«کسی که خواهان عزّت است (باید از خدا بخواهد چرا که) تمام عزّت برای خداست؛ سخنان پاکیزه به سوی او صعود می‌کند، و عمل صالح را بالا می‌برد؛ و آن‌ها که نقشه‌های بد می‌کشند، عذاب سختی برای آنهاست و مکر (و تلاش افسادگرانه) آنان نابود می‌شود (و به جایی نمی‌رسد)!»

تمام عزت برای خداوند است و هیچ کس بهتر از خداوند نمی‌تواند در زیادتر شدن عزت افراد و کمتر شدن خجالت به کمک انسان‌ها بیاید. باید بدانیم و ایمان داشته باشیم که واقعاً «کسی که خواهان عزّت است (باید از خدا بخواهد چرا که) تمام عزّت برای خداست» و این کلید رهایی از خجالت است.

دستورالعملی برای رفع خجالت

همچنین در برخی از منابع نقل کرده‌اند: فردی که در بین مردم حقیر است یا از حضور در اجتماع می‌ترسد و نمی‌تواند سر بلند کند یا بقیه او را قبول ندارند و به دیده حقارت به او نگاه می‌کنند با این دستور می‌تواند آبرو و اعتبار از دست رفته خود را باز گرداند و شهامت و شجاعت را جایگزین سازد و نزد دیگران عزیر و مکرم شود.
آیات قرآنی زیر را به عنوان دعای رفع خجالت بر روی کاغذی بنویسد و همراه خود حمل کند:

بسم الله الرحمن الرحیم
مَن کانَ یرِیدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِیعًا إِلَیهِ یصْعَدُ الْکلِمُ الطَّیبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ یرْفَعُهُ وَالَّذِینَ یمْکرُونَ السَّیئَاتِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَمَکرُ أُوْلَئِک هُوَ یبُورُ (فاطر آیه ۱۰)

و آیة الکرسی ۲۰ مرتبه نوشته شود:

اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَی الْقَیومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یعْلَمُ مَا بَینَ أَیدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ یحِیطُونَ بِشَیءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کرْسِیهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ یؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِی الْعَظِیمُ (بقره آیه ۲۵۵)
لاَ إِکرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَینَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَی فَمَنْ یکفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَک بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَی لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (بقره آیه ۲۵۶)
اللّهُ وَلِی الَّذِینَ آمَنُواْ یخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کفَرُواْ أَوْلِیآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِک أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ (بقره آیه ۲۵۷)
فَلَمَّا أَلْقَواْ قَالَ مُوسَی مَا جِئْتُم بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللّهَ سَیبْطِلُهُ إِنَّ اللّهَ لاَ یصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِینَ (یونس آیه ۸۱)
وَقَدِمْنَا إِلَی مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاء مَّنثُورًا (فرقان آیه ۲۳)
وَأَلْقِ مَا فِی یمِینِک تَلْقَفْ مَا صَنَعُوا إِنَّمَا صَنَعُوا کیدُ سَاحِرٍ وَلَا یفْلِحُ السَّاحِرُ حَیثُ أَتَی (طه آیه ۶۹)


دعایی قرآنی برای رفع خجالت

برخی از آیات قرآن کریم دعا هستند و می‌توان از متن آن‌ها به عنوان زیباترین دعا‌هایی که خود خداوند به ما یاد داده است استفاده کنیم. یکی از این ادعیه قرآنی آیات ۲۵ تا ۲۸ سوره طه است. قرائت این آیات به عنوان دعای رفع خجالت، برای آمادگی برای حضور در جمع بسیار مؤثر هستند و باعث می‌شوند افراد برای سخن گفتن مشکلی نداشته باشند.

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ﴿۲۵﴾ وَیسِّرْ لِی أَمْرِی ﴿۲۶﴾
وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی ﴿۲۷﴾
یفْقَهُوا قَوْلِی ﴿۲۸﴾
گفت: پروردگارا سینه‌ام را گشاده گردان (۲۵)
و کارم را برای من آسان ساز (۲۶)
و از زبانم گره بگشای (۲۷)
[تا]سخنم را بفهمند (۲۸)

بیشتر بخوانید:

دعا برای خوش شانسی در تمام مراحل زندگی

دعا برای جذب مشتری در آرایشگاه و مغازه

دعایی اعجاب انگیز برای پیدا شدن مال دزدیده شده

۲ دعای سریع الاجابه برای گشایش هر چه سریعتر در کاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (48 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits