مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
فضیلت خواندن سوره ملک برای اموات چیست ؟
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فضیلت خواندن سوره ملک برای اموات یکی از مشهور‌ترین فضیلت‌های این سوره است. فراهم کردن امنیت و موجبات غفران و بخشش از جمله فضیلت‌هایی هستند که معصومین برای خواندن سوره ملک ذکر کرده اند.

خواندن سوره ملک چه فضیلت های دارد ؟

سوره ملک یکی از سوره های پر فضیلت قرآن کریم است. فضیلت خواندن سوره ملک برای اموات و دیگر فضیلت های این سوره را در این مقله بررسی خواهیم کرد.

ثوابی سوره ملک برای برای رفتگان

طبق آموزه‌های اسلامی زندگی افراد با مرگ به پایان نمی‌رسد، مرگ شروعی است برای زندگی جاودانه در دنیای باقی، اما مسئله اینجاست که زمانی که یک انسان از دنیا می‌رود دیگر فرصتی برای انجام اعمال عبادی ندارد، از این رو نمی‌تواند به توشه آخرتش بیفزاید.

در روایتی از امیرالمؤمنین (ع) می‌خوانیم:

«اَکثِرِالزّادَ فَإنَّ السَّفَر بَعیدٌ!»
«همراه خود توشه و ساز و برگ را زیاد بردار که سفر، طولانی و دور و دراز است!»

بدیهی است که برای سفر آخرت به توشه زیادی نیاز داریم و عمر کوتاه و غفلت از یاد خداوندی برای بسیاری از افراد سبب عقب ماندن از قافله می‌شود. در این میان فرهنگ اسلام به مسلمانان توصیه می‌کند برای افرادی که از دنیا رفته‌اند و دیگر دسترسی به جهان مادی ندارند خیرات بفرستید. بدین شکل که با انجام عبادات و هدیه آن به اموات موجبات غفران و بخشیده شدن آن‌ها را فراهم کنید. این کار باعث گشایش گرفتاری‌های اموات می‌شود و امورات اخروی آن‌ها به آسانی طی می‌شود.

فضیلت خواندن سوره ملک برای اموات

خواندن سوره ملک برای اموات یکی از اعمالی است که ائمه معصومین (ع) درباره آن توصیه‌های فراوانی فرموده‌اند.

۱. تخفیف در عذاب الهی

از پیامبر اکرم (ص) به دست ما رسیده است که فرمودند:
"هر کس سوره ملک را قرائت کند و به برادران خود که از دنیا رفته‌اند هدیه کند، ثواب آن به سرعت به آن‌ها خواهد رسید و در عذاب گناهان ایشان تخفیف داده می‌شود و مایه انس ایشان در قبر می‌شود."

خیرخواهی برای دیگران راه‌های زیادی دارد، فضیلت خواندن سوره ملک برای اموات بسیار زیاد است و به نوعی خیرخواهی برای کسانی است که از دنیا رفته‌اند و دیگر فرصتی برای جمع آوری ره‌توشه ندارند.

۲. نجات دهنده از عذاب قبر

در حدیثی دیگر ابن عباس نقل می‌کند: "مردی بر روی قبری نشست در حال که نمی‌دانست آنجا قبری است و سوره ملک را قرائت نمود ناگاه صدایی بلند شنید که می‌گوید: این سوره نجات دهنده است. این مطلب را به عرض پیامبر خدا (ص) رساندند ایشان فرمود: این سوره نجات دهنده از عذاب قبر است."

عذاب قبر بسیار سخت است و خواندن سوره ملک برای اموات، آن‌ها را از این عذاب نجات می‌دهد. خواندن این سوره نه تنها برای اموات موجب تخفیف در عذاب و نزدیک شدن به رحمت خداوند می‌شود، بلکه خود شخصی که به صورت مداوم این سوره را بخواند نیز از فضیلت این دعا بهره‌مند خواهد شد.

۳. مقابله با نکیر و منکر

روایتی در این خصوص نقل می‌کنیم از امام باقر (ع) که در فضیلت این سوره فرمودند:

«سوره ملک، سوره مانعه است و مانع از عذاب قبر می‌شود و در تورات نیز سوره ملک نوشته شده است. هر کس در شب‌ها این سوره را قرائت نماید عملی زیاد و پاک و نیکو به جا آورده است؛ و از گروه غفلان نوشته نمی‌شود. من پس از نماز عشای خود به حالت نشسته آن را قرائت می‌کنم و پدرم امام سجاد (ع) در شب و روز این سوره را قرائت می‌کرد. هر کسان را قرائت کند هنگامی که نکیر و منکر از سمت پاهایش وارد قبرش می‌شوند، پاهایش به این دو فرشته می‌گویند: شمارا به بالاتر از من راهی نیست، زیرا این بنده خدا به روی ما ایستاد و سوره ملک را در شب و روز قرائت می‌کرد و اگر از جانب شکم و سینه‌اش بیایند به آن‌ها گفته می‌شود که شما را به این بنده راهی نیست؛ زیرا او، سینه‌اش را جایگاه سوره ملک قرار داده است و اگر نکیر و منکر از سمت سرش بیایند زبانش به آن دو می‌گوید: شما را به پایین‌تر از من راهی نیست، زیرا این بنده خدا به وسیله من سوره ملک را هر شب و روز قرائت می‌کرد.»

سایر فضیلت‌های سوره ملک

هر سوره‌ای از قرآن فضیلت‌های مخصوص به خودش را دارد. با قرائت سوره‌های مختلف قرآن با نیت‌های مختلف می‌توان از ثواب و توفیقات بسیاری بهره‌مند شد. یکی از فضیلت‌هایی که ذکر کردیم، فضیلت خواندن سوره ملک برای اموات بود. اکنون به دو مورد دیگر می‌پردازیم:

  • امنیت

امنیت نعمت ارزشمند و بزرگی است که بسیاری از ما به آن توجهی نداریم. خواندن سوره ملک، فراهم کننده امنیت است. امام صادق (ع) نیز در این باره فرمودند: هر کس سوره ملک را در نماز واجب خود یا پیش از آنکه بخواند قرائت نماید تا صبح در امان الهی خواهد بود تا وارد بهشت شود.

  • شفاعت و بخشش گناهان

همه انسان‌ها به بخشیده شدن نیازمند هستند. همه افراد در طول زندگی‌شان گناهانی انجام می‌دهند که اگر بخشیده نشوند در دنیای آخرت مایه عذاب الهی است. خواندن سوره ملک هم برای شخصی که آن را می‌خواند و هم در زمانی که به برای اموات خوانده می‌شود، سبب بخشش گناهان است.

حضرت محمد (ص) در حدیثی می‌فرمایند: سوره‌ای در قرآن کریم هست که سی آیه دارد و هرکسی که آن را بخواند را آنقدر شفاعت می‌کند تا او را ببخشند و آن سوره ملک است.
همچنین فرموده‌اند: هر کس سوره ملک را قرائت کند نجات دهنده او از عذاب قبر است و به اجری همانند کسی که شب قدر را احیا داشته است اعطا می‌شود و هر کس این سوره را حفظ کند. انیس و مونس او در قبر خواهد شد و او را از هر حادثه و عذاب در قبر نگه می‌دارد او را به خدا نزدیک می‌کند تا اینکه وارد بهشت شود در حالی که از وحشت قبر در امان است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • setare.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است