شرح سوال:
بازدید: ۱۲۴ | تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۷
سلام،چند روزی میشه که نزدیک های غروب سردردام شروع میشه و تا اخر شب شدیدتر میشه.
دچار حالت تهوع و استفراغ هم میشم این سردرد فقط نصفی از سرم رو درگیر میکنه.
چشمام هم با نور حساس میشه و باید همه جا تاریک باشه.
پاسخ کارشناس :
100%
out of 100% based on 2 user ratings

سلام

شما دچار میگرن هستید که طیف حساسیت ها و عوامل حمله مگیرن بسیار گسترده است .

اینکه نزدیک غروب سردرد های شما شروع میشه ، علتش همون تغیر نور محیط هست که برای شما شدتش زیاد است و باید نور مستقیم به چشم شما نخورد.

نورهای چراغانی و تابلوهای LED خیابان و ... هم برای شما آزار دهنده خواهند بود.

اولین اقدام تغیر سیستم روشنایی محیط خودتون هست که نباید نور روبروی چشم شما باشد. لامپ های لایت با وات کم ( توان کم ) استفاده کنید

ترکیب نور را آفتابی و مهتابی کنید تا محیط مانند روز باشد . لامپ ها اگر در جلو شما قرار دارند باید خاموش شوند و لامپ های کم توان در بالای سر شما روشن بود.

به چشم پزشکی مراجعه کنید و شماره چشم خود را بررسی کنید که تغیر نکرده باشد. چنانچه میدان دید شما تغیر کرده باشد برای میگرن که حساسیت چشم بالا می رود عامل کلیدی استارت سردرد است.

 

میگرن چیست ؟

میگرن یکی از علل بسیار شایع و شاید شایعترین علت سردرد مکرر است. بیماری میگرن در زنان شایع‌تر است. در اکثر مبتلایان به میگرن سابقه خانوادگی ابتلا به سردرد وجود دارد. سردردهای میگرنی معمولاً در سن بلوغ شروع می شود و در سن بالای ۵۰ سال از بین می‌رود. سردرد میگرنی غالباً یکطرفه و ضربان دار است و چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. دردهای میگرنی گاهی با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اکثر افراد مبتلا به میگرن در زمان حمله سردرد دچار ترس از نور و صدا می شوند و تمایل دارند که در یک اتاق ساکت و تاریک استراحت کنند. در این حالت روشن کردن چراغ یا ایجاد صدای ناگهانی می‌تواند باعث بدتر شدن سردرد شود.

تغییرات هورمونی روی میگرن مؤثر است و عواملی مثل قاعدگی، بارداری و قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری معمولاً باعث بدتر شدن میگرن می‌شود.

عواملی مثل گرسنگی، کم‌خوابی، خستگی، استرس‌های روحی، ورزش‌های سنگین، غذاهای خاص (قهوه، شکلات، پنیر مانده، آجیل و مشروبات الکلی) و بوهای خاص (مثلاً بوی سیگار یا عطر) می‌تواند باعث شروع حمله میگرن شود.

یک نکته جالب در مورد استرس آن است که نه فقط وجود استرس، بلکه رفع شدن ناگهانی استرس نیز می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود. مثلاً خیلی از افراد مبتلا به میگرن پس از پایان امتحاناتشان دچار سردرد می‌شوند.

علت اصلی ایجاد میگرن تنگ‌شدن گذرای عروق مغزی است که با باز شدن جبرانی بیش از حد عروق دنبال می‌شود. در مرحله انقباض عروق مغزی علائم چشمی میگرن بروز می‌کند و در مرحله گشاد شدن عروق سردرد ضربان‌دار ایجاد می‌شود. میگرن در همه افراد به یک صورت تظاهر نمی‌کند .


 

عوامل تحریک کننده میگرن :

  1. انواع بو ( عطرهای مختلف - بوی عرق - بوی سیگار و ... )
  2. نور ( نورهای شدید و غیر استاندارد محیط و کوچه و خیابان )
  3. مانیتور و یا نور صفحه موبایل
  4. گرسنگی
  5. تابش نور آفتاب به سر
  6. گریه کردن
  7. سفت بستن موها
  8. بی خوابی و کم خوابی و خستگی
  9. حساسیت پشت سر و گردن

 

توجه داشته باشید ، که سردرد های میگرنی با قرص های مسکن معمولا تسکین پیدا نمیکنند و باید عامل ایجاد حمله که در بالا بیان شده است ابتدا از بین برود. درمان میگرن با کنترل کردن شرایط است. یعنی موارد بالا را برای خود رقم نزنید و دوری کنید تا میگرن شروع نشود.

 

در این رابطه بیشتر بخوانید:

داروهای گیاهی مناسب میگرن

بسیاری از افراد مبتلا به میگرن، کمبود ویتامین دارند

درمان میگرن با فلفل قرمز

چگونه سردردهای میگرنی را بدون خوردن قرص از بین ببریم؟

 

 

دیدگاه ها

چنانچه در رابطه با این سوال و جواب نظری دارید با ما و دیگران در میان بگذارید.کد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter