دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
کاربر تاریخ : چهارشنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
بازدید: ۳۱۲
سلام آروغ گوگردی گرفتم
بو تخم‌مرغ میده
چیکارش کنم

سلام

 

۴۲۶۳۰۰

باد گلوهای گوگردی ( آروغ ) چیست و چگونه درمان می شود؟/ تأثیر عسل مانوکا در رفع باد گلو

باد گلوهای گوگردی ( آروغ ) چیست و چگونه درمان می شود؟/ تأثیر عسل مانوکا در رفع باد گلو

خوردن و نوشیدن انواع خاصی از خوراکی ها مانند نوشیدنی های گازدار یا غذاهایی که به طور طبیعی حاوی گوگرد زیاد هستند می تواند موجب بادگلو زدن بیش از حد شود.

به گزارش عسلنا، به نقل از انتخاب، خوردن و نوشیدن انواع خاصی از خوراکی ها مانند نوشیدنی های گازدار یا غذاهایی که به طور طبیعی حاوی گوگرد زیاد هستند می تواند موجب بادگلو زدن بیش از حد شود.

 

بادگلوهای گوگردی مواردی هستند که بوی ناخوشایند آنها اغلب با بوی تخم مرغ فاسد مقایسه می شود. این نوع از بادگلو زمانی رخ می دهد که دستگاه گوارش نوعی گاز به نام سولفید هیدروژن تولید می کند.

 

به گزارش ز "وری ول هلث"، سولفید هیدروژن همواره در گازی که دفع می کنیم، وجود ندارد. نیتروژن، دی اکسید کربن، اکسیژن، هیدروژن و گاهی اوقات مقادیر کم متان از اجزا رایج‌تر هستند.

 

بادگلوهای گوگردی گاه و بیگاه ممکن است در نتیجه آنچه خورده اید، به ویژه اگر یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی حاوی گوگرد را دنبال می کنید، شکل بگیرند و به طور معمول بی ضرر هستند. با این وجود، بادگلوهای گوگردی مکرر می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای یا مشکلات گوارشی باشد.

 

 

 

ایران عسل

 

 

دلایل

تولید مقدار مشخصی گاز توسط دستگاه گوارش که از طریق بادگلو یا رکتوم دفع می شود، عادی است. این گاز حاصل بلعیدن هوای اضافه یا یک محصول جانبی گوارش است و زمانی شکل می گیرد که باکتری های درون دستگاه گوارش (بیشتر روده بزرگ) غذا را تجزیه می کنند.

 

بیشتر افراد 14 تا 23 بار در روز گاز دفع می کنند. این کاملا طبیعی و شرایطی سالم است. با این وجود، زمانی که گاز بوی بیش از حد بدی دارد، مساله ای دیگر می تواند جریان داشته باشد.

 

یک مقصر احتمالی برای بادگلوهای گوگردی آن چیزی است که خورده اید. غذا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع می تواند شما را مستعد بادگلو زدن کند.

 

خوردن و نوشیدن انواع خاصی از خوراکی ها مانند نوشیدنی های گازدار یا غذاهایی که به طور طبیعی حاوی گوگرد زیاد هستند می تواند موجب بادگلو زدن بیش از حد شود.

 

غذاهایی که محرک گاز یا بادگلوهای گوگردی در برخی افراد هستند ممکن است در برخی دیگر موجب هیچ اثری نشوند. هر فردی دارای انواع و تعادل باکتریایی مختلف در روده خود است که می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. همچنین، سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

 

غذاهای سرشار از گوگرد

مواد غذایی زیر حاوی گوگرد هستند و خوردن آنها ممکن است خطر ابتلا به بادگلوهای گوگردی را افزایش دهد:

 

- غذاهای سرشار از پروتئین

 

- آبجو

 

- تخم مرغ

 

- پنیر

 

- شیر کامل

 

غذاهای دیگر ممکن است سرشار از گوگرد نباشند اما به عنوان دلیلی برای مقادیر اضافه گاز در برخی افراد شناخته می شوند که از آن جمله می توان به غذاهای سرشار از قندها، نشاسته، یا فیبر محلول اشاره کرد. برخی سبزیجات با شهرت بد در این زمینه نیز شامل بروکلی، گل کلم، جوانه های بروکسل، کلم و لوبیاها می شوند.

 

همچنین، برخی شیرین کننده های مصنوعی می توانند موجب گاز بیش از حد و نفخ شوند. همانگونه که پیشتر اشاره شد، نوشابه ها و نوشیدنی های گازدار نیز در این زمینه نقش دارند.

 

داروها

برخی داروها می توانند موجب بادگلوهای گوگردی به عنوان یک عارضه جانبی شوند. اگر به تازگی مصرف داروی جدیدی را آغاز کرده اید، این می تواند مقصر بادگلوهای بدبوی شما بوده و برای رفع این مشکل ممکن است نیازمند صحبت با پزشک خود باشید.

 

پیشگیری از بادگلوهای گوگردی

نکته های زیر ممکن است به پیشگیری از بادگلوهای گوگردی کمک کنند:

 

- آرام غذا خوردن و پرهیز از فرو فرستادن بیش از حد هوا درون معده.

 

- پرهیز از آدامس جویدن یا سیگار کشیدن زیرا این فعالیت ها می توانند موجب بلعیدن هوای اضافه شوند.

 

- پرهیز از غذاهای سرشار از گوگرد.

 

- پرهیز از پرخوری. به جای خوردن چند وعده غذایی بزرگ می توانید چندین وعده غذایی کوچک را در طول روز مصرف کنید.

 

- پرهیز یا کاهش مصرف الکل زیرا نوشیدنی های الکلی سرشار از گوگرد هستند.

 

- کاهش مصرف یا پرهیز از نوشیدنی های گازدار.

 

- پرهیز از غذاهای سرشار از قند. غذاهای سرشار از کربوهیدرات به طور کلی موجب گاز بیش از حد در زمان تجزیه قند توسط باکتری ها در دستگاه گوارش می شوند.

 

درمان های خانگی

بادگلوهای گوگردی گاه و بیگاه ممکن است مضر نباشند اما می توانند آزار دهنده بوده یا موجب خجالت فرد شوند. شما می توانید برخی درمان های خانگی را برای کمک به تسکین علائم مد نظر قرار دهید:

 

- چای نعناع فلفلی می تواند به گوارش کمک کرده و بوی بد دهان را کاهش دهد. از دیگر چای های گیاهی مفید می توان به چای سبز و چای بابونه اشاره کرد.

 

- افزایش فعالیت مانند پیاده روی می تواند به حرکت سریع‌تر گاز در بدن کمک کند.

 

- دراز کشیدن روی پهلوی چپ هنگام استراحت یا خوابیدن ممکن است برای عبور گاز اضافه مفید باشد.

 

- نوشیدن آب فراوان در طول روز و نوشیدن یک لیوان آب پیش از وعده غذایی می تواند به گوارش کمک کند.

 

- داروهای ضد اسید بدون نسخه یا سایمیتکون را امتحان کنید. سایمیتیکون در حذف گاز اضافه نقشی ندارد اما به عبور سریع‌تر آن از بدن کمک می کند. دستورالعمل ها را با دقت دنبال کرده و بیش از دوز توصیه شده استفاده نکنید.

 

- مصرف روزی یک قاشق سرکه سیب را امتحان کنید.

 

- ترکیب یک قاشق کوچک جوش شیرین در یک لیوان آب را امتحان کنید. بیش از یک قاشق جوش شیرین در روز مصرف نکنید و آن را با دیگر داروهای ضد اسید ترکیب نکنید.

 

- بیسموت ساب‌سالیسیلات یک داروی بدون نسخه است که برای درمان اسهال، سوزش سردل، و ناراحتی معده در بزرگسالان استفاده می شود. این دارو نباید همراه با آپسرین مصرف شود.

 

- پروبیوتیک ها که غذاها و محصولاتی حاوی باکتری های زنده هستند به نظر می رسد برای سلامت کلی و گوارش انسان مفید هستند و اگر تعادل باکتریایی در دستگاه گوارش شما بر هم خورده باشد، ممکن است به بازگشت تعادل کمک کنند.

 

- برخی منابع مصرف عسل مانوکا را برای از بین بردن باکتری های مضر در دستگاه گوارش توصیه کرده اند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر با بادگلوهای گوگردی مکرر مواجه هستید ممکن است رژیم غذایی شما در این زمینه نقشی نداشته و یک بیماری زمینه ای موجب این شرایط شده باشد. بسیاری از این بیماری ها با علائم نگران کننده دیگر افزون بر بادگلوهای گوگردی یا گاز اضافه همراهی می شوند.

 

اگر با شکم درد یا کرامپ شکم شدید، حرکات غیرطبیعی روده یا اسهال یا استفراغ مکرر مواجه هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

از جمله شرایطی که با بادگلوهای گوگردی پیوند خورده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- مسمومیت غذایی (علائم به طور معمول طی 24 ساعت پس از خوردن غذای آلوده ظاهر شده و شامل حالت تهوع و استفراغ می شود)

 

- ژیاردیازیس یا دیگر انگل های روده ای

 

- بارداری یا شرایط دیگر که موجب نوسان های هورمونی می شوند

 

- استرس یا اضطراب

 

- سندرم روده تحریک پذیر

 

 بیماری بازگشت اسید معده به مری

 

- کولیت

 

- گاستروپارزی

 

- سرطان روده بزرگ

 

- عفونت اچ. پیلوری (همچنین ممکن است موجب سوزش سردل، نفخ و سوء هاضمه شود)

 

- بیماری اولسر پپتیک

 

- گاستریت (اصطلاح کلی که به هر گونه التهاب معده اشاره دارد)


دیدگاه ها

چنانچه در رابطه با این سوال و جواب نظری دارید با ما و دیگران در میان بگذارید.


سوالات مرتبط