دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چیکار کنم هنگام سرخ کردن غذا روغن روی گاز نپاشه؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تهیه غذاهای سرخ کردنی همیشه کار خسته کننده ای است. زیرا بعد از سرخ کردن ی گاز کثیف میمونه و ی عالمه ظرف چرب شده؟! اگر از کثیف کاریِ سرخ کردن غذا خسته شده اید حتما این مطلب را دنبال کنید.

ترفندهایی برای جلوگیری از پاشیدن روغن

برای جلوگیری از پاشیدن روغن روش های موثر و جالبی را برایتان گردآوری نموده ایم. اگر اهل آشپزی هستید می دانید که اغلب مواقع به هنگام سرخ کردن موادغذایی روغن به اطراف می پاشد ممکن است روش های زیادی را برای جلوگیری از روغن پاشی امتحان کرده باشید اما کارساز نشده باشد.
بد نیست با این مطلب همراه شوید تا روش های جلوگیری از پاشیدن روغن هنگام سرخ کردن غذا را بخوانید.

زمانی که چیزی را روی حرارت سرخ می کنیم، اگر حرارت کمی تند باشد، روغن آن می‌پاشد و باعث کثیف و چرب شدن اجاق گاز می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، یک الک و یا صافی فلزی را بر داشته و آن را بر عکس روی مواد در حال سرخ شدن می‌گذاریم به طوری که دستهٔ الک روی دستهٔ تابه قرار گیرد. به این صورت بدون اینکه در تابه بسته باشد از پاشیده شدن روغن جلوگیری می‌شود.

جلوگیری از پاشیدن روغن

نکات مربوط به سرخ کردن موادغذایی

بد نیست نکات مربوط به سرخ کردن موادغذایی را بدانید:

۱– روغن را تا حد دمای مطلوب سرخ کردن که ۱۹۰ درجه سانتیگراد است، داغ کنید، نه بیشتر و نه کمتر.

۲– سطح ماده غذایی را قبل از سرخ کردن آن، با یک لایه خمیر بپوشانید. این کار باعث می شود که روغن به داخل غذا نفوذ نکند و خیلی چرب نشود. در این حالت غذا با حرارت غیرمستقیم خواهد پخت.

۳– اگر روغن به اندازه کافی داغ نشود، سریعا به داخل ماده غذایی نفوذ می کند و آن را چرب می کند.

۴– اگر روغن خیلی داغ شود، قبل از اینکه ماده غذایی به اندازه کافی بپزد، سطح آن خواهد سوخت.

جلوگیری از پاشیدن روغن در هنگام سرخ کردن

روشی دیگر برای جلوگیری از پاشیدن روغن

۵– قبل از سرخ شدن غذا به آن نمک نزنید، زیرا نمک آب موجود در ماده غذایی را بیرون می کشد، در نتیجه وقتی ماده غذایی را در داخل روغن داغ قرار دهید، روغن داغ به اطراف می پاشد.

همچنین نمک، نقطه دود روغن را کاهش می دهد، در نتیجه روغن سریع تر تجزیه می شود. لذا بعد از سرخ کردن غذا و هنگام خوردن، به آن نمک بزنید.

۶- اگر ماده غذایی را شسته اید یا آب دارد، مثل خلال سیب زمینی یا بادمجان، قبل از سرخ کردن کاملاً آن را خشک کنید ، زیرا در غیر این صورت روغن به اطراف می پاشد.

۷– موقع سرخ کردن ماده غذایی، یک جا مقدار زیادی از آن را در ماهیتابه نریزید، چون این کار دمای روغن را کاهش می دهد و غذا دیرتر سرخ می شود.

۸– به مقدار کافی روغن در ماهیتابه بریزید، نه کم و نه زیاد.

۹– قبل از سرخ کردن غذا، ابتدا روغن را به میزان ۷ تا ۸ درجه بیشتر از دمای مطلوب سرخ کردن، حرارت دهید، ولی بیشتر از این مقدار نشود، زیرا ساختمان مولکولی روغن را خراب می کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits