دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
علت چکه کردن شیر سماور چیست؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سماور یکی از پرکاربردترین وسایل موجود در هر خانه و آشپزخانه ای است و احتمالا شما نیز با مشکل چکه کردن شیر سماور روبرو شده اید.

فرقی نمی کند سماور گازی یا برقی داشته باشید، یا حتی سماورهایی که بطور مستقیم برروی اجاق گار قرار می گیرند، همه سماورها بعد از چند سال استفاده دچار نشتی شیر می شوند.

در حقیقت رایج ترین مشکلی که در هر خانه ای برای سماور به وجود می آید چکه کردن شیر آب خروجی است. خوشبختانه تعمیر نشتی شیر آب سماور کار دشواری نیست و در ادامه علاوه بر ارائه دلایل چکه کردن شیر سماور، راه های برطرف کردن آن نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

شل شدن پیچ شیر سماور پر تکرارترین دلیل چکه کردن آب است!

با اینکه در دنیای امروز انواع فلاکس، مخازن خلا برای سرد یا گرم نگهداشتن مایعات، انواع ماگ و لیوان دمنوش برای درست کردن چای، قهوه و یا انواع دم نوش های طبی وجود دارد، اما هیچ یک از این ابزار نتوانسته اند جایگزینی برای سماور باشند.

مانند هر شیر آب دیگری، شیر خروجی آب سماور نیز دارای قطعات و اتصالات مختلفی است و البته بسیار ساده تر از شیر های آب آشپزخانه، حمام و سرویس های بهداشتی است. در طول زمان و با استفاده مداوم از شیر سماور، به مرور پیچ اتصال شیر شل شده و آب از قسمت انتهایی محل اتصال چکه می کند.

خوشبختانه برای برطرف کردن این نوع نشتی شیرآب سماور راه حل بسیار ساده است. تنها کافی است با استفاده از یک انبردست و یا آچار فرانسه پیچ محل اتصال شیر را به اندازه استاندارد سفت کنید. توجه داشته باشید که در صورت سفت کردن بیش از حد پیچ، اهرم شیر سماور تقریبا ثابت می شود و دیگر قابلیت استفاده ندارد.

علت چکه کردن شیر سماور چیست؟

پس اگر شما هم از طرفداران سرسخت نوشیدن چای در طول روز هستید و قصد دارید در خانه سماور را تعمیر کنید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید. وگرنه در سرویس و ست صبحانه خوری مورد استفاده در صبح جمعه تان جای چای برای همیشه خالی خواهد بود!

سماور استاندارد و با برند معتبر خریداری کنید

در هنگام خرید سماور صرفا به قیمت و یا زیبایی آن توجه نداشته باشید. توصیه می کنیم در حین خرید به استاندارد بودن محصول و آب بندی صحیح آن نیز توجه داشته باشید. منظور از آب بندی صحیح توجه به قرارگیری زاویه شیر با مخزن آب سماور است و مهمترین نشانه در استاندارد بودن محصول است.

در صورتی که شیر آب سماور در زاویه مناسبی با مخزن نباشد به زودی نیازمند تعمیر خواهد بود و این موضوع یکی دیگر از دلایل نشتی شیر آب شماور است.

در صورت چکه کردن شیر سماور لوله خروجی را بررسی کنید

آسیب و خرابی اتصالات شیر سماور تنها دلیل چکه کردن آب نیست. سماور و پاسماوری از گذشته تابحال جز پرکاربردترین لوازم موجود در آشپزخانه بوده اند و سماور همیشه تحت گرما و فشار قرار دارد که خود یکی از دلایل خراب شدن سماور است.

املاح طبیعی موجود در آب نیز به مرور زمان باعث خوردگی قطعات فلزی می شوند و در سماورها وجود حرارت و گرما سرعت بیشتری به خوردگی فلزات می دهد. بدین ترتیب در صورتی که شیر سماور دچار نشتی شده و مشکل از اتصالات آن نیست، بهتر است به بررسی لوله شیر سماور نیز بپردازید.

بهتری راه ممکن برای برطرف کردن چکه شیر سماور در شرایط آسیب دیدگی لوله خروجی آب تعویض کل شیر است. البته استفاده از قلع کاری و لحیم کاری نیز می تواند مشکل را تا مدت زمانی برطرف کند.

فاسد شدن واشر شیر آب سماور یکی دیگر از دلایل چکه کردن است

واشر ها قطعاتی پلاستیکی یا ترکیبی از چوب و کاغذ بسیار فشرده هستند که برای آب بندی محل اتصال شیرهای آب مورد استفاده قرار می گیرند. بدین ترتیب واشرها نیز دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از یک تا دو سال فاسد می شوند.

حتی ممکن است در طول مدت استفاده واشر شیر سماور دچار خوردگی و پارگی شود و نیاز به تعویض داشته باشد. بدین ترتیب اگر شیر آب سماور چکه می کند، لوله خروجی سالم است و با سفت کردن پیچ محل اتصال نیز مشکل برطرف نمی شود، به احتمال زیاد مشکل از واشر شیر آب سماور است.

برخی از سماورهای قدیمی نیز بدون واشر طراحی می شده اند، پس اگر سماور مورد استفاده تان قدیمی است، احتمالا واشر هم ندارد. با افزودن یک واشر فلزی یا پلاستیکی به محل اتصال پیچ و مهره و اهرم شیر آب سماور می توانید مشکل چکه کردن آن را برطرف کنید.

خراب شدن سیلندر شیر آب سماور دلیل دیگر چکه آب سماور است

اهرم شیر سماور دارای یک قطعه فلزی به اصطلاح "نَری شیر سماور" و محفظه ای سیلندر مانند برای قرار گیری در آن است. محل اتصال این دو قطعه نیز در طی مصرف روزانه و قرار گرفتن در معرض گرما و فشار در طول زمان دچار خوردگی می شود. این خوردگی برروی نری شیر سماور و کوچک شدن ضخامت فلز ایجاد می شود، یا سیلندر محل قرار گیری گشاد می شود.

بدین ترتیب یکی دیگر از دلایل چکه کردن شیر سماور خوردگی سیلندر و قطعه نری شیر سماور است. برای رفع این مشکل نیز ار دو راه می توان استفاده کرد:

  1. تعویض کامل شیر سماور: بهترین راه ممکن برای داشتن خیالی راحت و استفاده بی دردسر از سماور در چنین شرایط تعویض کامل شیر آب خروجی است.
  2. پیدا کردن قطعه "نری شیر آب سماور" که کمی بزرگتر و ضخیم تر باشد و درون سیلندر شیر نیز به خوبی قرار بگیرد.

با توجه به اینکه پیدا کردن یک قطعه جدید و کاملا مناسب برای تعمیر شیر قدیمی کمی دشوار است، پیشنهاد می کنیم برای تعویض کامل شیر آب سماور و رفع مشکل چکه کردن آن اقدام کنید.

نشتی محل اتصال شیر سماور و بدنه دلیل دیگر چکه کردن شیر سماور است

شیر سماور معمولا به دو طریق برروی بدنه نصب می شود:

  1. جوش دادن و قلع کاری محل اتصال شیر و بدنه که در سماورهای قدیمی رایج است
  2. اتصال با استفاده از پیچ و مهره و آب بندی محل اتصال شیر سماور

محل اتصال شیر سماور و بدنه نیز مشابه با سایر قطعات در طول زمان دچار خوردگی و آسیب می شود و آب از آن چکه می کند. پس برای رفع مشکل نشتی آب سماور توصیه می کنیم محل اتصال شیر و بدنه را هم بررسی کنید.

علت چکه کردن شیر سماور چیست؟

در صورتی که محل اتصال دچار خوردگی، آسیب و یا از بین رفتن آب بندی به دلیل خرابی واشر یا پیچ و مهره شود باید یکی از اقداماتی که در ادامه توضیح می دهیم را انجام داد. اگر سماور شما قدیمی است و محل اتصال شیر آب و بدنه با قلع کاری جوش خورده است، بهترین راه مراجعه به یک تعمیرکار و قلع کاری مجدد محل اتصال است. برخلاف روش های قبلی تعمیر چکه کردن آب سماور در چنین شرایطی تنها به کمک یک متخصص امکان پذیر است.

اما اگر سماور شما با پیچ و مهره به بدنه متصل شده و دچار نشتی است با تعویض مهره محل اتصال و یا افزودن یک واشر می توانید مشکل را برطرف کنید. در این مقاله به بررسی مهمترین دلایل چکه کردن شیر آب سماور و نحوه برطرف کردن آن پرداختیم. امیدواریم با استفاده از راه های عنوان شده امکان برطرف کردن این مشکل برای شما فراهم باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است