دلگرم
امروز: شنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی چه فوایدی دارد ؟

روند و ضرورت زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی

زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی چه فوایدی دارد ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در این نوع زایمان پس از تولد نوزاد، بند ناف دست نخورده باقی می ماند و بریده نمی شود، کودک تا زمانی که خودش جدا نشود به آن و جفت متصل خواهد ماند. این اتفاق معمولاً بین روز سوم و دهم پس از تولد رخ می دهد.

زایمان به روش نیلوفر آبی lotus birth چگونه است؟

به گزارش دلگرم : زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی روشی است که پس از تولد نوزاد بند ناف بریده نمی‌شود و در حالی که نوزاد همچنان به‌وسیله بند ناف به جفت متصل است ۳ تا ۱۰ روز در این وضعیت باقی می‌ماند.بند ناف یک رابط میان جنین و جفت است که مواد حیاتی برای رشد را به جنینمی‌رساند و در هفته پنجم بارداری به وجود آمده و جایگزین کیسه زرده می‌شود. در حالت طبیعی شامل دو شریان و یک ورید است. ورید نافی خون اکسیژن دار و غنی از مواد مغذی را از جفت به جنین می‌رساند و برعکس، شریان‌های نافی خون خالی از اکسیژن و مواد مغذی را از جنین باز می‌گردانند. بند ناف در هفته پنجم رشد جنین شکل می‌گیرد و شامل دو شریان خونی (سرخرگ) و یک ورید (سیاه‌رگ) است که در ماده ژلاتینی به نام “وارتونز ژل” پیچیده شده است. بنیان بند ناف از زایگوت Zygote بوده که نام تخمک بارور شده است. بند ناف از محلی که بعدها به آن ناف می‌گویید تا جفت مادر ادامه دارد و از یک طرف مواد غذایی و اکسیژن را به جنین رسانده و در جهت مخالف ضایعات تولید شده را برای دفع منتقل می‌کند. تا زمانی که فرزندتان دوره کامل جنینی را پشت سر می‌گذارد، بند ناف به طول حدوداً ۵۶ سانتی‌متر می‌رسد.

دلیل نامگذاری زایمان به روش نیلوفر آبی چیست؟

این نام از گل لوتوس، یک گل مخصوص فرهنگ‌های شرقی برای نمادگرایی وحدت، جدایی و تولد دوباره است. گل نیلوفر در اغلب کشورهای آسیایی به عنوان سمبل و نماد همگانی مطرح گردیده است. این گل بیانگر نمادهای مختلف می‌باشد که مشترک با عقاید سایر ملل نیز هست. به عنوان مثال؛ نماد باروری، کامیابی، قدرت حاصلخیزی زمین، حمایت از هر موجود زنده، صلح جهانی، زیبایی، تندرستی، مظهر عشق، ریاضت و عبادت می‌باشد.

تولد لوتوس یا نیلوفر آبی

دوشیدن بندناف چیست؟

عموماً بریدن بندناف، شصت ثانیه بعد از تولد اتفاق میفتد، ولی بعضی از محققان پیشنهاد می‌کنند که بندناف را چند دقیقه دیرتر ببرند. در دویدن بند ناف،سریعاً پس از زایمان و پیش از بریدن و گیره زدن به آن، بند ناف را دو یا سه بار از طرف جفت به سمت نوزاد می‌دوشند تا تمامی محتویات داخل بندناف به درون بدن نوزاد تخلیه شود.پژوهش‌های جدید به این نتیجه رسیده‌اند که با این کار سلول‌های قرمز خونی بیشتری به نوزاد منتقل شده و مستقیماً پس از زایمان، فشار خون نوزاد را بهبود می‌بخشد.در روش زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی که در آن بندناف به‌طور کامل بریده نمی‌شود و در حالت متصل به جفت رها می‌شود، بندناف برای خشک شدن طبیعی رها شده و سه تا ده روز پس از زایمان، بند ناف از نوزاد جدا می‌شود.

توصیه هایی برای حذف بند ناف چیست؟

به گفته کالج آمریکایی Nurse-Midwives، زمان بهینه برای بریدن و بستن بند ناف برای بیش از ۵۰ سال مورد بحث قرار گرفته است. اعتقاد بر این بود که بریدن و بستن بند ناف اولیه (در عرض یک دقیقه پس از تولد) برای نوزاد و مادر مفید بوده است. با این حال، مقدار زیادی از تحقیقات با کیفیت بالا در مخالفت این اعتقاد اثبات شده است.تحقیقات این کالج توصیه می‌کند حداقل ۳۰ تا ۶۰ ثانیه برای بریدن بند ناف منتظر بمانید. سازمان بهداشت جهانی هم توصیه می‌کند از یک تا سه دقیقه برای بریدن و بستن بند ناف منتظر بمانید.تنها مواردی که تأخیر در بریدن بند ناف توصیه نمی شود ، موردی است که نوزاد در برخی مواقع اورژانسی متولد می‌شود و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.تاخیر در بریدن بند ناف، در حال حاضر عملی توصیه شده در سطح جهان است. این عملی استاندارد در بیمارستان‌ها و زایمان‌های در خانه برای جلوگیری از قطع آنی جریان خون است.

فواید تاخیر در بریدن بند ناف

 • افزایش سطح هموگلوبین
 • ذخیره آهن در طی چند ماه اول زندگی بهبود می‌بخشد
 • بهبود میزان گلبول قرمز خون
 • بهبود گردش خون
 • کاهش نیاز به انتقال خون
 • کاهش احتمال ابتلا به انتروکولیت و خونریزی داخل وریدی

در حالی که تحقیقات زیادی برای بیشتر کردن زمان تاخیر بریدن بند ناف وجود دارد، تحقیق درباره مزایای زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی محدود به مطالعات موردی کوچک است.

تولد لوتوس یا نیلوفر آبی

از آنجایی که تحقیقات جامعی در مورد زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی وجود ندارد، مشخص نیست که آیا این عمل واقعا سودمند است یا خیر؟

طرفداران زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی بر این باورند که این کار ممکن است خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.با این حال باید گفت این روش می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، زیرا پس از تولد، جفت ارگانی مرده است که با خون رقیب به شمار میاد. تحقیقات کافی برای بیان اینکه خطر ابتلا به عفونت ممکن است با تولد لوتوس موثر باشد، همچنان وجود ندارد.زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی می‌تواند یک عمل معنوی باشد تا رابطه بین نوزاد و جفت آن را احیا کند.

حتماً بخوانید:
چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند و برای چه کسانی خطرناک است ؟

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند و برای چه کسانی خطرناک است ؟

کسانی که مشکل تنگی لگن و یا کوتاهی قد، جنین بریچ و یا عرضی و یا بارداری چند قلویی دارند، نمیتوانند زایمان طبیعی کنند و یا مصرف داروهای مُسکن زودتر از…

مزایای زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی چیست؟

محققان مدعی بر سلامت زایمان به روش لوتوس معتقدند که این نوع برخورد با بند ناف دارای فواید زیر است:

 1. انتقال ملایم و غیر تهاجمی برای نوزاد از رحم به جهان
 2. افزایش خون و تغذیه از جفت
 3. آسیب به شکم کاهش می یابد
 4. آیین روحانی برای احترام به زندگی مشترک بین نوزاد و جفت

هیچ تحقیقی برای حمایت از این سه ادعا وجود ندارد. جفت خون خود را از مادر دریافت می کند و هنگامی که جفت با اکسیژن ارتباط پیدا می‌کند، دیگر زندگی یا گردش خون در آن نیست. بنابراین، بعید است که نگه داشتن نوزاد و جایگذاری در کنار جفت بتواند هر گونه مزایایی را ارائه دهد.اما باید گفت تنها زمانی می‌توان با اطمینان از مزایای این روش صحبت کرد، که شما در وضعیت اورژانسی باشید، وقتی دور از خدمات پزشکی هستید، بهتر است برای دور ماندن نوزاد از عفونت و مشکلات خونی، بند ناف را تنها گره زده و بریدن آن را به تیم حرفه ای پزشکان بسپارید.

خطرات زایمان به روش نیلوفر آبی

ممکن است از خود بپرسید که چرا زایمان به روش نیلوفر آبی آنقدرها هم خوب نیست و هیچ مدرک علمی به نفع آن به عنوان یک عمل ایمن و مفید وجود ندارد.بر خلاف انتظار که با نبریدن بند ناف، هیچ خطر عفونی برای کودک وجود ندارد جفت می تواند منبع باکتری شود و مواردی از ابتلا به آمفالیت (عفونت ناف) و سپسیس (عفونت خون) را ایجاد کند.علاوه بر این، جریان خون کنترل نشده و دائمی از جفت می تواند منجر به زردی (چشم و پوست)، پلی سیتمی (تعداد زیادی گلبول قرمز باعث افزایش ویسکوزیته خون) و ترومبوز شود.

حتماً بخوانید:
دلیل اصلی ایجاد گرانولوم نافی در نوزادان + مراقبت از بند ناف

دلیل اصلی ایجاد گرانولوم نافی در نوزادان + مراقبت از بند ناف

گرانولوم نافی ضایعه ای است که در چند هفته اول بعد از تولد نوزاد بروز می کند. بند ناف نوزاد پس از تولد در ابتدا به رنگ سفید و مرطوب است اما به مرور…

توصیه هایی در مورد تولد نیلوفر آبی

هنگام تصمیم گیری در رابطه با نحوه به دنیا امدن فرزند موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 1. اطلاعات لازم را از طریق منابع معتبر کسب کرده و شک و تردید، نگرانی را با پزشکی که به او اعتماد دارید برطرف کنید.
 2. روش زایمان (طبیعی یا سزارین) به سابقه سلامتی، رشد بارداری و سلامت کودک بستگی دارد.
 3. دسترسی آسان به یک مرکز بهداشتی کلیدی است و عملکرد شبکه بهداشت در همه کشورها یکسان نیست. بنابراین ، تا ۴۰٪ از بارداری های کم خطر می تواند در زمان زایمان پیچیده باشد.
 4. پزشکان آمادگی برای زایمان را بسیار توصیه می کنند و این شامل برنامه تولد و دوره های قبل از زایمان است.
 5. خونریزی پس از زایمان شایع ترین علت مرگ مادران است. مدیریت فعال زایمان یا مرحله سوم زایمان یک مداخله حیاتی برای جلوگیری از این عارضه است.
با اینکه هنوز مزایای زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی کاملا اثبات نشده است، اما اکثر متخصصان بر این باورند که بهتر است که در حدود سه تا پنج دقیقه برای بریدن بند ناف درنگ و صبر صورت بگیرد!این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید