دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
فونداسیون آرایشی چیست؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
چند فرمان برای فونداسیون آرایشی صورت : اگر چه بسیاری از افراد، استفاده از پرایمر را نادیده می‌گیرند و آن را یک مرحله غیر ضروری می‌دانند، اما اضافه کردن پرایمر به آرایش که تنها چند دقیقه زمان می‌برد، اثراتی بسیار زیاد بر ظاهر شما دارد.

فونداسیون آرایشی صورت چیست؟

روش استفاده از فونداسیون

پرایمر سطح پوست را نرم می‌کند و خطوط ریز و منافذ پوست را به حداقل می‌رساند، سطح پوست را یکنواخت کرده و آرایش شما را ماندگارتر و بدون لکه باقی می گذارد.

با صورت تمیز شروع کنید:

طبق معمول باید قبل از شروع هرگونه آرایش صورت خود را پاک و تمیز کنید و از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید تا پوست شما نرم و آماده شود و روزنه‌های آن بسته گردد. اگر پوست حساسی دارید از مرطوب کننده و پاک کننده‌های فاقد الکل استفاده کنید و اگر پوست شما چرب است از انواع سبک مرطوب کننده استفاده کنید.

پرایمر آرایشی بزنید:

پرایمر آرایشی کمک می‌کند تا فونداسیون راحت‌تر روی پوست ترکیب شده و دوام فونداسیون روی پوست بیشتر شود.

در صورت لزوم کانسیلر بزنید:

اگر مشکل خاصی مثل جوش و قرمزی و لک ندارید می‌توانید کانسیلر را فراموش کنید اما اگر به آن نیاز دارید باید در زمان مناسب از کانسیلر استفاده کنید. اگر فونداسیون شما کرمی و فشرده است در این مرحله باید کانسیلر بزنید اما اگر از فونداسیون مایع استفاده می‌کنید آن را برای مراحل آخر نگه دارید.

ابزار آرایشی مناسب انتخاب کنید:

شما باید نوع ابزار و نوع استفاده از آن را بر اساس فونداسیون و غلظت و بافت آن انتخاب کنید. اگر فونداسیون شما فشرده و پودری است یک اسفنج آرایشی بردارید و روی سطح آن بکشید و یا می‌توانید از برس آرایشی مخصوص پودر استفاده کنید. برای زدن فونداسیون پودری که فشرده نیست از برس آرایشی استفاده نکنید، در این مورد اسنفج انتخاب مناسب‌تری است.

در مورد فونداسیون مایع ابتدا بطری را به خوبی بتکانید تا غلظت آن یکنواخت شود سپس چند قطره پشت دستتان بریزید و با اسفنج و یا برس آرایشی نه چندان نرم آن را روی صورت بزنید.

از وسط صورت شروع کنید و به طرفین بروید:

مهم نیست از چه نوع فونداسیون و چه نوع ابزار آرایشی استفاده می‌کنید برای زدن آن روی صورت ابتدا از مرکز صورت شروع کنید و به تدریج به طرفین صورت و گونه‌ها بکشید. آن قدر این کار را ادامه دهید تا لایه روی پوست شما به نازک‌ترین حد خود برسد.

پیشانی و چانه را فراموش نکنید:

برای این قسمت‌ها لازم است که مقدار دیگری از فونداسیون را بردارید و روی پیشانی و چانه بزنید و سپس مانند مرحله قبل آن را پخش کنید. فونداسیون را تا گردن و پایین آن نیز امتداد دهید تا تفاوت رنگی میان صورت و گردن دیده نشود.

محو کنید:

این کار را با کمک ابزار آرایشی که استفاده کرده‌اید یعنی برس آرایشی یا اسفنج انجام می‌شود و کمک می‌کند تا کرم روی پوست شما ظاهر بهتری داشته باشد و طبیعی‌تر به نظر برسد.

فونداسیون آرایشی

چگونه باید از فونداسیون آرایشی استفاده کنیم؟

زمینه‌ی کار را لطیف و نرم کنید

اگر پوست شما فلس مانند، چرب و یا تکه تکه است، انتظار نداشته باشید که فونداسیون روی آن به لطافت و زیبایی بنشیدند! اگر هفته‌ای یک الی دو بار پوستتان را پاکسازی کنید، به از بین رفتن سلول‌های مرده، چربی اضافی و تکه‌های خشک کمک فراوانی می‌کند و با این کار فونداسیون به راحتی و درستی در جایش قرار می‌گیرد.

به پوست آبرسانی کنید

همه چیز به آماده سازی پوست بازمی‌گردد! هیچ فرقی ندارد مدل پوستتان چه باشد، قبل از زدن مواد آرایشی به آن، حتما از مرطوب کننده استفاده کنید. اگر این مرحله را رعایت نکنید، فونداسیونی که زدید مانند کیک اسفنجی خواهد شد. برای داشتن درخششی بیشتر و ثابت‌تر، از یک Face Mist بعد از زدن مرطوب کننده استفاده کنید. ماسک خانگی مرطوب کننده پوست را بخوانید.

صبر کنید مرطوب کننده خشک شود

این مساله بسیار مهم است، اگر فونداسیون مایع یا پودری‌تان را قبل از خشک شدن کامل مرطوب کننده به صورت بزنید، ریسک خال خال شدن و رگه دار شدن فونداسیون، رژگونه و برنز کننده را باید بپذرید! (البته هیچکس مایل به این ریسک نیست!)

پرایمر (زیرساز) را فراموش نکنید

آیا دیده‌اید فونداسیونتان در اوایل صبح چقدر خارق‌العاده بوده و چندین ساعت بعد به کل تبخیر شده است؟ دلیل اصلی آن استفاده نکردن از پرایمر است! اگر به دنبال ظاهری بی نقص و جذاب هستید که تا آخر وقت اداری‌تان بی نظیر و سالم باشد، حتما باید پرایمر را در روتین روزانه‌تان جای دهید.

فونداسیون آرایشی

فرمولاسیون صحیح برای نوع پوست خود را پیدا کنید

حتما دلیل خوبی پشت به وجود آمدن انواع مدل‌های فونداسیون (مایع، ژلی، پودری، و کِرِمی) وجود دارد. هر کدام از آن‌ها برای مقصود مشخصی ساخته شده‌اند. اگر پوستتان خیلی خشک است نیم‌خواهید لایه‌های زیاد و فشرده‌ای از پودر را به آن بزنید، این مساله در مورد پوست‌های چرب و فونداسیون‌های کِرمی نیز صادق است.

رنگ درست برای پوستتان را انتخاب کنید

این تیتر حتما شما را به یاد روزهای دبیرستان و شروع دانشگاه انداخته است که رنگ‌های نادرست را انتخاب می‌کردید و همه می‌توانستند این تفاوت را در صورتتان ببینند. اما الان دیگر وقت این اشتباهات آماتوری نیست! دفعه‌ی بعدی که برای خرید فونداسیون رفتید، حتما رنگ زمینه‌ی پوستتان را قبل از خرید، بشناسید و با کمک آن بخرید. شناخت رنگ اصلی پوست را بخوانید.

اپلیکاتور درستی انتخاب کنید

فونداسیون زدن به این معنی نیست که در همه‌ جای صورت باید با انگشتان پخش شوند! فرمولاسیون متفاوت فونداسیون‌ها با اپیکاتورهای مختلف جواب بهتری می‌دهند. در مورد انواع براش‌ها اینفوگرافی را بخوانید.

از تصحیح کننده رنگ استفاده کنید

اگر به دنبال پوشدان جوش و یا سیاهی زیر چشم هستید، استفاده از کانسیلر به تنهایی پاسخگوی مشکل شما نیست! قبل از زدن کانسیلر حتما از تصحیح کننده‌ی رنگ استفاده کنید تا هرجای قرمز یا تیره را خنثی کند.

فونداسیون آرایشی

اول فونداسیون بزنید و بعد کانسیلر را استفاده کنید

این مساله ممکن است کمی گیج کننده باشد، و درحالی‌که تکنیک‌های متفاوتی وجود دارند و هر تکنیک برای هر فردی بهتر است، اما همیشه کانسیلر را بعد از فونداسیون بزنید تا بیش از حد ترکیب نشود. آموزش استفاده از کانسیلر برای غیر حرفه‌ای‌ها را ببینید.

آرایش را تثبیت کنید

همانطور که پرایمر برای این به وجود آمده است که فونداسیون را نگه دارد، پودر تثبیت کننده نیز به وجود آمده تا همه چیز را در جایش خودش ثابت نگه دارد. بعد از زدن فونداسیون و کانسیلر، حتما به پوستتان یک پودر تثبیت کننده بزنید که میکاپتان بی نقص و بدون مشکل بماند.

انتخاب فونداسیون و ابزار مناسب آن

چه نوعی مناسب شماست؟ فونداسیون‌ها انواع مختلفی دارند مثل پودری، مایع و کرمی که هر نوع آن برای نوع خاصی از پوست مناسب است:

  • اگر پوست شما خشک است پایه کرمی و مرطوب کننده و آب رسان آن را انتخاب کنید و نوع پودری توصیه نمی‌شود.
  • اگر پوست شما چرب است نوع سبک و بدون چربی آن را انتخاب کنید. انواع پایه معدنی و پودری برای این نوع پودر مناسب است و نوع کرمی و مایع توصیه نمی‌شود.
  • اگر پوست شما نرمال است هر نوع فونداسیونی را می‌توانید استفاده کنید.
  • اگر پوست مختلط دارید نوع پودری و فشرده را انتخاب کرده و در نقاط خشک پوست کمتر استفاده کنید.

میزان پوشانندگی:

اگر پوست شما مشکل و عیب بزرگی ندارد بهتر است از انواعی که پوشانندگی زیادی ندارند استفاده کنید اما اگر جای زخم و جوش آزاردهنده ای روی پوست خود دارید از انواعی که پوشش دهی بالایی دارند استفاده کنید.

رنگ مناسب:

در فصل‌های سرد پوست شما روشن‌تر می‌شود و رنگی که در تابستان استفاده می‌کنید شاید برای آن تیره باشد به همین دلیل توصیه می‌کنیم دو رنگ فونداسیون داشته باشید یکی برای تابستان و یکی برای زمستان که هردو باید کاملا نزدیک به رنگ طبیعی پوست شما باشند.

همچنین بخوانید:

فواید بی نظیر کانسیلر کرم دور چشم

کانسیلر چیست؟

چگونه بی عیب و نقص آرایش کنیم؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !