دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آکواریوم در خانه،چگونه یک آکواریوم زیبا در دکوراسیون خانه داشته باشیم؟
16
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون-آکواریوم در خانه-آکواریوم در دکوراسیون-ضرورت ایجاد آرامش-دسترسی به محیط طبیعی- زندگی آپارتمانی-دکوراسیون داخلی منازل-تماشای آکواریوم-قرار گیری آکواریوم-استفاده آکواریوم-انتخاب گونه زیستی آکواریوم-مکانی که...

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون

وجود آشفتگی در زندگی شهری و صنعتی امروز ضرورت ایجاد آرامش را دو چندان می‌کند، برای دستیابی به این مهم روش‌های متعددی در پیش روی ما قرار دارد و تنها با باز کردن چشم سومی می‌توان بر این مقوله تسلط یافت. یکی از روش‌های رسیدن به آرامش دسترسی به محیط طبیعی است، متأسفانه امروزه با گسترش زندگی آپارتمانی رابطه انسان با طبیعت به میزان قابل توجه‌ای قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا این خلاء بزرگ را با کشاندن گوشه‌هایی از طبیعت به محل زندگی خود پر کند. در کشور‌های توسعه یافته آکواریوم جزیی از دکوراسیون داخلی منازل، فروشگاه‌ها و اماکن تجاری به‌شمار می‌رود.


روانشناسان معتقدند ۱۵ دقیقه تماشای آکواریوم می‌تواند انسان را به مدت ۴۸ ساعت شاداب نگه دارد و بر تمرکز افراد جهت یادگیری بیفزاید. گذشته از آن آکواریوم می‌تواند به زیبایی معماری داخلی بنا کمک شایانی کند، البته رعایت اصول صحیح در بکار گیری آکواریوم بسیار مهم و قابل اهمیت است. بسیاری از معماران و طراحان داخلی تنها به پیش بینی مکانی برای قرار گیری آکواریوم بسنده می‌کنند و از محدودیت استفاده آکواریوم در محیط‌های خاص غافلند. بکار گیری غیر اصولی آکواریوم نه تنها به زیبایی فضا کمک نمی‌کند بلکه با رشد جلبک‌ها منظره زننده‌ای را ایجاد می‌کند.

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون


بنابر این برای طراحی و تعبیه آکواریوم در طرح خود باید عوامل زیر را مورد توجه قرار داد:


▪ انتخاب گونه زیستی آکواریوم
آکواریوم‌ها را می‌توان به چهار گونه استوایی، مرجانی (آب شور)، رودخانه‌ای و مردابی تقسیم کرد. انتخاب گونه‌ای خاص به شرایط اقلیمی مکانی که آکواریوم در آن قرار می‌گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوایی مستلزم وجود نور طبیعی مناسب و دمای معتدل است.
در اینجا به‌صورت جداگانه گونه‌های مختلف را مورد بر رسی قرار می‌دهیم.

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون


▪ طراحی آکواریوم استوایی
همان طور که قبلا گفته شد، ساختار آکواریوم استوایی به گونه ای است که نیازمند نور زیاد و دمای مناسب است، البته نور بیش از حد نیز باعث رشد نا متجانس جلبک‌ها می‌شود و به ظاهر آکواریوم لطمه زیادی می‌زند. در طراحی اکواریوم استوایی از گیاهان آبزی به‌صورت فشرده استفاده کنید و سعی کنید حتی الامکان تمامی نقاط آکواریوم را پوشش دهید.
از گیاهان استوایی می‌توان والیز نریا، کریپتون و برگ سیبی را نام برد. دمای مناسب برای این گونه ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهیان است، گوپی، آنجل، بلک ویدو، نئون و انواع تترا‌ها ماهیان آکواریوم استوایی را تشکیل می‌دهند.

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون


▪ طراحی آکواریوم مرجانی
همان طور که از نامش پیداست، آکواریوم مرجانی محیطی پوشیده از مر جان‌ها و صدف‌های دریایی است. آب این‌گونه شور است و باید از ماهیان آب شور (دریایی) در آن استفاده کرد. دلقک ماهی، آنجل آنتن‌دار، خفاش و خروس دریایی می‌توانند به عنوان ماهیان این گونه انتخاب شوند.

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون


▪ طراحی آکواریوم رود خانه ای
همه می‌دانیم که رودخانه‌ها پوشیده از قلوه سنگ و صخره‌های سنگی هستند، بنابر این سعی کنید آکواریوم را به شکل کف رودخانه طراحی کنید، استفاده از تعدادی صخره کوچک آکواریوم را به محیط طبیعی نزدیکتر می‌کند. بهتر است در آکواریوم رودخانه‌ای از ماهیان گوشتخوار استفاده کنید، ماهیان مناسب این محیط اسکار، دراگون، کارد ماهی، و انواع سیچلاید‌ها هستند. استفاده از گیاه در این آکواریوم پیشنهاد نمی‌شود زیرا معمولاً توسط ماهیان نابود و ریشه کن می‌شوند. دمای مناسب برای این گونه ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد با نور ملایم است.

آکواریوم در خانه و آکواریوم در دکوراسیون


▪ طراحی آکواریوم مردابی
ماهیان مناسب آکواریم مردابی را فایتر، کت فیش، پوزه خرگوشی و گورامی‌ها تشکیل می‌دهند. گیاه گندمی نیز مناسب‌ترین گیاه برای این آکواریوم است. بر خلاف معمول مردم ما راه‌اندازی و نگهداری یک آکواریوم بسیار ساده است و نیازمند داشتن تخصص خاصی نیست. خوشبختانه در ایران به میزان قابل ملاحظه‌ای فرهنگ نگهداری آکواریوم رشد کرده است و افراد زیادی به پرورش و نگهداری این موجودات دوست داشتنی روی آورده‌اند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (16 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !