دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
اختلال یادگیری چیست و علائم آن کدام است ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اختلال یادگیری انواع مختلفی دارد که این موضوع در کلینیک تخصصی نیک مهر توسط دکتر خاکپور بررسی و در ادامه به آن اشاره میکنیم .

اختلال یادگیری چیست و علائم آن کدام است؟

اختلال یادگیری به نوعی اختلال عصب شناختی میگویند. در درمان اختلال یادگیری باید به این نکته توجه کرد که به دلیل تغییر در شیوه "سیم‌کشی" مغز یک فرد صورت میگیرد. کودکان مبتلا به اختلال یادگیری مانند همسن و سالان خود، یا حتی بیشتر از آنها، باهوش هستند، اما برای درک مسائل به آموزش بیشتر و جزئی تری احتیاج دارند.

آن ها همچنین از نظر جسمی و ظاهری مشکلی ندارند و رفتار طبیعی دارند ولی به طور معمول در یادگیری یکی از زمینه ها مانند خواندن یا ریاضیات و ... مشکل دارند. این کودکان با محیط اطراف ، جامعه و افراد ارتباط عادی برقرار میکنند و مانند دیگران با کودکان هم سن خود ارتباط گرفته و بازی می کنند نمونه ای از مسئولیت پذیری آن هارا میتوان در خانه و در حال کمک به پدر و مادر دانست. ولی در مدرسه توانایی های لازم برای نوشتن یا خواندن یا ریاضیات را مانند سایر همکلاسی های خود ندارند .

اختلال یادگیری انواع مختلفی دارد که این موضوع در کلینیک تخصصی نیک مهر توسط دکتر خاکپور بررسی و در ادامه به آن اشاره میکنیم:

اختلال در خواندن (مانند بقیه دانش آموزان نمی توانند کلمات را واضح بخوانند .) اختلال در نوشتن (این کودکان خوانا نگارش نمیکنند) اختلال در ریاضیات (این کودکان در محاسبات دچار اختلال هستند .)

درمان اختلال یادگیری

از آنجایی که اختلال یادگیری اختلالی دائمی میباشد ممکن است فکر کنید درمان آن دشوار است، اما با تشخیص به موقع و تمرکز روی توانایی های دیگر کودک می‌توان مهارت‌های کودک را گسترش داد تا زندگی نرمالی داشته‌باشد. از آنجاییکه مشکلات یادگیری در کودکان، پیش از هفت سالگی قابل تشخیص است می‌توان با انواع روش‌های حرفه‌ای در این زمینه به کودک کمک کرد. گاهی اوقات والدین در مواجهه با مشکلات کودک و کندی روند او در یادگیری مسائل مربوط به مدرسه صبر خود را از دست میدهند و ممکن است دست به تخریب کودک بزنند. بهتر است بدانید این رفتارها کودک را ناامید واعتماد به نفس او را دچار تزلزل میکند.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) الگویی از مشکلات است که معمولا در کودکی ایجاد می شوند

وعلائم آن به صورت زیر میباشد:

فعالیت و جنب و جوش بیش از حد کودک. برای مدتی نمیتوتند خود را مشغول کاری کند و دائما حواسش پرت میشود بدون فکر و ناگهانی دست به انجام کاری میزند تمرکز کردن برایش خیلی سخت و دشوار است.

اغلب ما ممکن است یکی از علائم بالا را داشته باشیم اما زمانی میتوان گفت فرد مبتلا به بیش فعالی است که در زمینه ی ارتباط با دیگران ، تحصیل و یا شغل دچار مشکل شود

درمان بیش فعالی

درمان بیش فعالی به طور معمول ترکیبی از روش دارو درمانی و روان درمانی است.

نواع رایج درمان بیش فعالی شامل موارد زیر است:

درمان رفتاری شناختی:به فرد کمک می کند با چالش های زندگی در منزل، کار و یا مدرسه درگیر شود.این روش درمان میتواند به صورت خصوصی و یا گروهی برگزار شود مشاوره زناشویی و خانواده درمانی: به اعضای خانواده کمک می کند نحوه برخورد با فرد بیش فعال را خوبی بیاموزند و او را در بهبود شرایط زندگی کمک کنند..

از آنجایی که بیش فعالی یک اختلال پیچیده است و در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است .دادن پیشنهادات یکسان برای درمان بیش فعالی بسیار سخت است.

روش های جایگزین برای درمان بیش فعالی::

یوگا و مدیتیشن رژیم های غذایی. ویتامین و مکمل های معدنی. مکمل های گیاهی. اسیدهای چرب مفید

و آموزش لورتا نوروفیدبک : این نوع آموزش شامل جلسه های آموزشی منظمی است که در آن بر روی وظایف خاصی تمرکز می شود. دستگاهی الگوی موجی مغز را ثبت میکند و شما می توانید یاد بگیرید که الگوهای موجی مغز خود را در جلوی مغز خود فعال نگه دارید. این روش برای اولی بار در ایران توسط دکتر گنجی در کلینیک نیک مهر مطرح و اجرا شد.

تاثیر لورتا نوروفیدبک در درمان بیش فعالی

درمان بیش فعالی نیز با روش لورتا نوروفیدبک کاملا قابل درمان است و تا حد زیادی این بیماری ها به این روش درمانی پاسخ مثبت می دهند که در کلینیک نیکمهر این متد درمانی به طور کاملا هوشمندانه توسط دکتر حسینی و دکتر گنجی برای بهبود حال بیمار به کار گرفته میشود.

درمان بیش فعالی

لکنت زبان نوعی اختلال است که فرد، روانی گفتار خود را از دست میدهد . متاسفانه هیچ درمان سریعی برای درمان لکنت زبان وجود ندارد. همچنین قرار گرفتن فرد در شرایط سخت مانند استرس، خستگی یا فشار می‌توانند لکنت را بدتر کنند. با مدیریت این شرایط، تا حد امکان افراد ممکن است بتوانند راهی برای درمان لکنت زبان پیدا کند تا جریان گفتار خود را بهبود بخشند.

فرد میتواند هر روز آرام صحبت کردن را تمرین کند .به طور مثال می‌توانند زمانی که تنها هستند با صدای بلند و با سرعت آرام، خواندن را امتحان کنند.

در روش لورتا نوروفیدبک با مشاهده ی فرایند های مغزی از طریق اتصال ابزار آلاتی مخصوص به سر می توانند فعالیت های مغزی را زیر نظر بگیرند و به درمان لکنت زبان فرد کمک کننداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید