اسکیمر چیست و سارقان چگونه از آن استفاده می کنند ؟

اسکیمینگ چیست ؟
۳,۹۲۹
۰
۰
یکشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۵۹
اسکیمر به فرد یا دستگاهی می‌گویند که با روش اسکیمینگ (‌یعنی کپی کردن غیرقانونی داده‌های نوار مغناطیسی کارت بانکی روی یک کارت دیگر) اقدام به سرقت اطلاعات حساب بانکی کاربران می‌کند. در ادامه این مقاله این روش سرقت نوین را به طور گستره
اسکیمینگ چیست ؟

اسکیمر چیست ؟

بانک‌ها در تمام دنیا نقشی اساسی در اقتصاد کشورها دارند و اکثریت مردم پول‌های خود را در بانک واریز می‌کنند. بانک‌ها هیچ‌گاه اطلاعات بانکی کارت‌های عابر بانک افراد را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند و تاکنون این اتفاق به وقوع نپیوسته است. افراد به بانک‌ها اعتماد دارند ولی در این اثنا افرادی سودجو وجود دارند که از طرق مجرمانه مختلف اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب‌های شخصی افراد می‌کنند. در این مقاله درباره یکی از این روش‌های مجرمانه سرقت به نام اسکیمینگ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در حال حاضر بسیاری از اشخاص با استفاده از کارت‌های عابربانک اقدام به برداشت از حساب خود و خرید از فروشگاه‌ها و مراکز خرید می‌کنند. فراوانی این روش باعث شده تا عده‌ای از افراد سودجو با ابداع روش‌های جدید اقدام به بردن اموال دیگران کنند که یکی از شایع‌ترین این روش‌ها، کلاهبرداری به وسیله دستگاه‌های کارت‌خوان به ویژه دستگاه‌های کارت‌خوان سیار است.

مجرمان فوق، قطعه‌ای سخت‌افزاری را که اسکیمر نامیده می‌شود بر روی دستگاه‌ها نصب می‌کنند و متعاقب آن، اقدام به کپی‌برداری از روی اطلاعاتی که به روی کارت‌های عابر بانک افراد است، می‌کنند که به این عمل اسکیمینگ می گویند.

/اسکیمینگ /اسکیمر چیست ؟

عنصر مادی جرم اسکیمینگ

دستگاه اسکیمر، جهت کپی‌برداری اطلاعات از روی نوار مغناسیطی که برروی کارت‌های عابربانک افراد وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد و مجرمان حرفه‌ای در فرصتی که به دست می‌آورند با نرم‌افزاری خاص، اطلاعاتی را که از طریق اسکیمر کپی‌برداری شده است را بر روی کارت عابر کپی‌رایت می‌کنند و بدین طریق می‌توانند اقدام به برداشت وجه نقد از حساب قربانی (مالباخته) کنند.

سارقان و یا این نوع از مجرمان برای برداشت غیرمجاز از حساب افراد و سرقت از حساب، اقدام به اتصال قطعه جدیدی به عابربانک می‌کنند که شکل ظاهری آن با شکل اصلی تفاوت دارد. این قطعه در قسمت ورود کارت نصب می‌شود. جالب است بدانید که سارقان از طریق این قطعه کوچکی که به دستگاه متصل می‌کنند، می‌توانند شماره کارت افراد را در اختیار داشته باشند زیرا از طریق قطعه فوق تمامی اطلاعات موجود در کارت عابر بانک ذخیره می‌شود.

اسکیمینگ چیست ؟

اسکیمینگ یک نوع کلاهبرداری حرفه‌ای است که کلاهبردارانی که علم و آشنایی به کامپیوتر دارند می‌توانند به آن اقدام کنند. واژه «اسکیمینگ» یا کلاهبرداری‌های اسکیمری به معنی کپی‌برداری از کارت‌های اعتباری و برداشت غیر مجاز از حساب‌های بانکی است که بیشترین آمار را در رده جرایم سایبری دارند.

قانونگذار در ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه‌ای به مجازات مرتکبان این نوع جرایم پرداخته که رد مال به صاحب آن یا حبس یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات است.

بر اساسماده ۱۳ قانون جرایم رایانه‌ای:

« هرکس به طور غیرمجاز از سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سیستم، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند، علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از ۲۰ تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

کلاهبرداران در این نوع جرایم برخلاف کلاهبرداری به روش‌های سنتی از روش‌های متقلبانه برای فریب و اغفال افراد استفاده نمی‌کنند، بلکه از روش‌های فنی استفاده می‌کنند و در واقع اقدام به فریب سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی می‌کنند و به دنبال آن، اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب اشخاص یا اسکیمینگ می‌کنند.

اسکیمر یعنی چه ؟

اسکیمر به فرد یا دستگاهی می‌گویند که با روش اسکیمینگ (‌یعنی کپی کردن غیرقانونی داده‌های نوار مغناطیسی کارت بانکی روی یک کارت دیگر) اقدام به سرقت اطلاعات حساب بانکی طعمه‌هایش می‌کند. در این شگرد سارقان دستگاه‌ و تراشه‌ای روی دستگاه‌های کارتخوان نصب می‌کنند که هنگامی که شما کارت‌تان را می‌کشید این دستگاه‌ می‌تواند همه اطلاعات کارت شما را کپی کند.

پس از آن دزدان می‌توانند این اطلاعات را روی یک کارت خام کپی کنند و کارتی درست شبیه کارت عابربانک شما تهیه کنند. حالا دیگر فقط کافی است که رمز کارت شما را هم در اختیار داشته باشند تا با استفاده از کارت جعلی، همه موجودی حساب‌تان را بالا بکشند.

روش‌های کار اسکیمینگ

سارقان دو روش را جهت دست‌یابی به رمز کارت عابر بانک افراد به کار می‌برند. در یک روش سارقان دوربینی را در کنار قطعه‌ای که در کنار ورودی کارت است نصب می‌کنند که با روش فوق زمانی که کاربر رمز را وارد می‌کند آن را ضبط می‌کند و به دلیل کوچک بودن دوربین فوق، مردم چنین اسکیمری را نمی‌توانند تشخیص دهند.

در دیگر روش نیز سارقان بر روی کیبورد نصب شده قبلی یک کیبورد دیگر نصب می‌نمایند که این قطعه هم بسیار شبیه به قطعه نصب شده بر روی دستگاه است، که کیبورد فوق تمامی اطلاعاتی که کاربر وارد می‌کنند را ضبط می‌کند.

اسکیمینگ //اسکیمینگ /اسکیمر چیست ؟

وظیفه بانک‌ها در مقابل دستگاه اسکیمر

دستگاه اسکیمر تهدیدی بسیار جدی برای بانک‌ها محسوب می‌شود ولی بانک‌ها می‌توانند جهت جلوگیری از به وقوع پیوستن چنین جرایمی اقدام به نصب آنتی اسکیمر بر روی عابربانک‌ها کنند.

بانک مرکزی نیز نصب آنتی اسکیمر را برای بانک‌ها الزامی اعلام کرده است. نکته‌ای که دارندگان کارت‌های عابر بانک باید بدانند این است که علاوه بر عابربانک‌ها، کارت‌خوان‌های فروشگاهی نیز در معرض ذخیره کردن اطلاعات کاربران از طریق اسکیمر هستند.

دادگاه صالح به جرم اسکیمینگ

هیات عمومی دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۱اقدام به صدور رای وحدت رویه‌ای در خصوص صلاحیت دادگاه رسیدگی‌کننده به محل وقوع جرم کرد که بر همین اساس نظر به این که در صلاحیت محلی، اصل بر صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و این اصل در قانون جرایم رایانه‌ای نیز مستتفاد از ماده ۲۹ مورد تایید قانونگذار قرار گرفته است، بنابراین در جرم کلاهبرداری مرتبط با رایانه، هرگاه تمهید مقدمات و نتیجه حاصل از آن در حوزه‌های قضایی مختلف صورت گرفته باشد، دادگاهی که بانک افتتاح‌کننده حساب زیان‌دیده از بزه که پول به طور متقلبانه از آن برداشت شده در حوزه آن قرار دارد، صالح به رسیدگی است.

دستگاه‌های سیار

دستگاه‌های کارت‌خوان سیار نسل جدیدی از دستگاه‌های کارت‌خوان هستند که از طریق خدمات سامانه تلفنی همراه به شبکه‌های بانکی متصل می‌شوند و تمامی تراکنش‌های بانکی را توسط شبکه تلفن همراه و استفاده از سرویس‌های GMS و GPRS انجام می‌دهند.

/اسکیمینگ چیست /اسکیمر چیست ؟

استفاده‌کنندگان از کارت‌های عابر بانک باید مواردی را در استفاده از کارت‌های اعتباری بانکی فوق مدنظر قرار داده و دقت کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دارندگان کارت‌های بانکی در حفظ رمز کارت‌های بانکی باید دقت کرده و به هیچ عنوان رمز کارت بانکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و به هیچ عنوان رمز بانکی خود را به فروشندگان اعلام نکنند.
  2. یکی از راه‌های پیشگیری از این نوع جرایم، تغییر رمز به صورت ماهیانه و یا به صورت دوره‌ای است که می‌تواند در جلوگیری از اجرایی شدن این نوع اهداف مجرمانه موثر باشد.
  3. شهروندان بایستی در زمان خرید از فروشندگانی که دستگاه کارت‌خوان و یا سیار دارند، نهایت دقت را داشته باشند که قطعاتی اضافه نداشته باشد و یا چسب خورده و شکسته نباشد.
  4. کاربران و دارندگان کارت‌های عابربانک باید در هنگام خرید، شخصا خود اقدام به انجام عملیات پرداخت کنند و رمز عبور کارت‌های عابر بانک را جهت جلوگیری از سوء‌استفاده، خود وارد کنند.
  5. دارندگان کارت‌های عابربانک، اطلاعات موجود بر روی کارت‌های عابر بانک، ccv2، تاریخ انقضا و رمزهای اول و دوم خود را حفظ کرده و به هیچ عنوان در اختیار دیگران قرار ندهند و رسیدهای بانکی خود را از بین ببرند.


نحوه شناسایی و جلوگیری از اسکیمینگ کارت اعتباری

بسیاری از کارت‌ها و بانک ها روش‌هایی را برای شناسایی اسکیمینگ کارت اعتباری توسعه داده‌اند که طی آن‌ها می‌توانند احتمال کلاهبرداری بودن برداشت پول را از حساب محاسبه کرده و جلوی سرقت را بگیرند.

هر شخصی که از کارت اعتباری استفاده می کند, طعمه بالقوه‌ای برای اسکیمینگ کارت است. یکی از راه‌های تشخیص اسکیمینگ کنترل مرتب حساب بانکی است ولی دزدها بسیار سریعتر از قربانیان عمل می‌کنند. در ادامه برخی از

روش‌های پیشگیرانه اسکیمینگ کارت‌های اعتباری را آورده ایم.

روش های پیشگری از اسکیمینگ کارت‌ اعتباری

  • به مکانی که در حال خرید از آن هستید با دقت نگاه کنید. رستوران‌ها و کافه‌ها, پمپ بنزین‌ها و جایگاه‌های سوخت بهترین مکان‌ها برای کلاهبرداری اسکیمینگ هستند. خرده فروشی‌ها و نیز دستگاه‌های خودپرداز مخصوصاْ خودپردازهایی که بیرون از ساختمان بانک ها قرار نگرفته و به صورت مجزا در پیاده‌روها نصب شده‌اند موضع خطر هستند.
  • گاهی کلاه برداران از شما می‌خواهند که پس از تمیز کردن نوار مغناطیسی کارت اعتباری‌تان آن را درون پوز و یا محل پرداخت‌ها در جایگاه سوخت بکشند. دقت کنید که آنها می‌توانند به سرعت با اسکیم کردن کارت اطلاعات آن را سرقت کنند. به هیچ عنوان اجازه تمیز کردن کارت اعتباری‌تان را به اشخاص ناشناس ندهید.
  • قبل از قرار دادن کارت اعتباری درون ATM‌ها اطراف آن را به دقت وارسی کنید. به دنبال دوربینی باشید که میدان دید آن پین پد دستگاه خودپرداز باشد. گاهی این دوربین‌ها به سختی قابل تشخیص هستند. زمان وارد کردن رمزعبور کارت خود دستتان را روی پین پد سایه‌بان کنید تا میدان دید دوربینی را که در اطراف کیبورد نصب شده است کور کنید.

چگونه کارت اسکیمینگ را گزارش دهیم ؟

چنانچه به اسکیم شدن کارت اعتباری تان مشکوک شدید بلافاصله با بانک صادر کننده کارت اعتباری تماس گرفته، و از آنها بخواهید کارت را بسوزانند و یا حسابتان را مسدود کنند.

دقت کنید که زمان در جلوگیری از سوءاستفاده بسیار مهم است و باید هر چه سریعتر نسبت به مسدود کردن حساب خود اقدام کنید، چرا که مجرمان می‌توانند با رسیدن به اولین دستگاه خودپرداز حساب شما را خالی کنند.

در ادامه با مراجعه به اداره پلیس و ارایه اطلاعاتی از محلی که کلاه‌برداری در آنجا صورت گرفته است و یا توصیف فردی که به وی مظنون هستید پرونده قضایی تشکیل دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم