دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با سرمایه گذاری در طلا و روش های آن
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
روش‌های سرمایه ‌گذاری در طلا چیست؟ 3 روش سرمایه‌گذاری روی طلا

سرمایه گذاری در طلا و انواع روش های آن

بسیاری از کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازارهای مختلف را دارند، تمامی جوانب و اطلاعات مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. در حال حاضر انواع بازارهای مالی وجود دارد که برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت مناسب به نظر می‌رسند.

سرمایه گذاری در طلا یکی از گزینه‌هایی است که بسیاری از سرمایه گذاران را به سمت خود سوق داده است. در وضعیت کنونی که نگه داشتن پول نقد به دلیل وجود تورم و کاهش ارزش ذاتی پول، چندان منطقی و کارآمد نیست، سرمایه گذاری در طلا می‌تواند یکی از راهکارهای مهم و ایده آل برای اهداف بلند مدت باشد. در این مقاله از دلگرم به بررسی سرمایه گذاری در طلا و انواع روش های آن اشاره خواهیم کرد .

انواع روش‌های سرمایه گذاری در طلا

در تمام برهه های مختلف، طلا به عنوان گزینه‌ای محبوب برای سرمایه گذاری معرفی شده است. حتی با وجود بازارهای سرمایه دیگری که در حال حاضر رایج هستند، باز هم همچنان میل و رغبت به طلا برای سرمایه گذاری در بین اقشار مختلف وجود دارد. برای کسانی که طلا را به عنوان یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری در نظر می‌گیرند، روش‌های سرمایه گذاری در طلا می‌تواند در نوع خود جالب توجه به نظر برسد. به طور کلی، سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری مستقیم در طلا هستند، سه انتخاب دارند: می‌توانند دارایی فیزیکی را خریداری کنند، می‌توانند سهام یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا قابل معامله در بورس را خریداری کنند، یا می‌توانند معاملات آتی و خرید گواهی سپرده طلا را انجام دهند.

در این قسمت در مورد انواع روش‌های سرمایه گذاری در طلا بحث می‌کنیم:

  • خرید فیزیکی طلا و سکه

یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین روش‌های سرمایه گذاری در طلا، خرید فیزیکی آن از صرافی ها و مراکز معتبر است که در ازای دریافت وجه نقد به شما سکه یا طلا داده می‌شود. رایج ترین نوع آن هم طلای 18 عیار یا سکه تمام بهار است که به طور معمول برای سرمایه گذاری خریداری می‌شوند. اما باید در نظر گرفت که خرید فیزیکی طلا به عنوان سرمایه گذاری، هزینه هایی مانند اجرت و مالیات را در بر خواهد داشت و یا در مواردی ریسک تقلب بودن طلای دست دوم و یا طلای آب شده را باید در نظر گرفت که با این اوصاف این روش چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

  • خرید گواهی سپرده طلا

روش دیگری که در سرمایه گذاری طلا مطرح می‌شود، گواهی سپرده طلا است. داشتن این گواهی دقیقاً برابر با دارایی طلا خواهد بود و شخص به عنوان مالک آن در نظر گرفته می‌شود. با داشتن گواهی سپرده طلا، می‌توان هم به صورت فیزیکی، طلا را تحویل گرفت و هم به عنوان گواهی سپرده ای برای سرمایه گذاری تا زمان سررسید نگهداری کرد. نحوه خرید این گواهی همانند خریداری سهام در بورس است و می‌توان آن را در بازار بورس اوراق بهادار معامله کرد. در حال حاضر هر برگ سپرده طلا معادل یک سکه بهار آزادی تلقی می‌شود.

  • صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

در بازار سرمایه معمولاً صندوق‌هایی شکل می‌گیرند که به شکل ویژه و تخصصی بر روی یک دارایی یا کالا سرمایه گذاری می‌کنند. این صندوق‌های کالایی که به نوعی ابزاری مالی برای سرمایه گذاری هستند، اوراق خود را منتشر می‌کنند تا سرمایه گذاران با خرید آنها هم مالکیت آن کالا را داشته باشند و هم مسئولیتی بابت نگهداری کالا و اجرت نداشته باشند. در صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا همان طور که از نام آن برمیاید، دارایی‌هایی مثل سکه و طلا، ماهیت اصلی سرمایه گذاری را در بر می‌گیرند.

صندوق طلا چیست؟ مزایای سرمایه گذاری در طلا

حتماً بخوانید:
سرمایه‌گذاری در محصولات کم‌ریسک و درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری در محصولات کم‌ریسک و درآمد ثابت

در این مطلب از دلگرم ، ضمن آشنایی کلی با ریسک و نحوه مدیریت آن، بهترین روش یک سرمایه گذاری کم ریسک را معرفی خواهیم کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits