دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
معرفی آثار باستانی و بنای تاریخی اراک
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر قصد سفر به اراک را دارید و بدنبال آثار باستانی و بنای تاریخی هستید؛ با ما را در مجله دلگرم همراه باشید .

آشنایی با آثار باستانی و بنای تاریخی اراک

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : موزه حمام چهار فصل اراک
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : اراک، خیابان شهید بهشتی
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی اراک : حمام چهار فصل در زمان احمد شاه قاجار به دست محمد ابراهیم خوانساری ساخته شد؛ علت این نام گذاری وجود تابلوهای کاشی‌کاری شده در چهار جهت حمام و در بخش سربینه مردانه است که چهار فصل را به تصویر می‌کشد. این اثر تاریخی با ۱۶۰۰مترمربع مساحت لقب بزرگترین حمام ایران را به خود اختصاص داده است. آب مورد نیاز این حمام از قنات تامین می‌شد و برای گرم نگه داشتن آن ارتفاعش را حدود ۳.۵ متر پایین‌تر از خیابان‌های اطرافش ساخته‌اند. بنای حمام چهار فصل اراک را می‌توان یکی از زیباترین آثار معماری و کاشی‌کاری دوره قاجار نامید. این بنای تاریخی شامل چهار بخش زنانه، مردانه، حمام ویژه اقلیت‌های دینی و حمام خصوصی است. حمام چهار فصل امروزه به موزه تبدیل شده‌ است و اشیا باستانی به‌دست آمده از دوران پیش از اسلام و پس از اسلام در آن نگهداری می‌شود.

موزه حمام چهار فصل اراک

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : کلیسای مسروپ مقدس اراک
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : اراک، خیابان چمران
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی اراک : کلیسای مسروپ مقدس، یکی از بهترین جاهای دیدنی اراک است که در سال ۱۹۱۴میلادی در دوران قاجار و به کمک ارامنه‌ این شهر بنا شد؛ در سردر این کلیسای قاجاری به زبان ارمنی نوشته شده است: «کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارمنی‌های کزاز (شازند)، کمره هفت جامپلق و بور به سال ۱۹۱۴میلادی ساخته شده است.» کلیسای مسروپ مقدس شامل بخش‌های مختلفی مانند مدرسه‌، سالن اجتماعات، خانه کشیش و سرایدار بوده که در حیاط آن قرار دارد. در ضمن یادبود شهدای ارمنی جنگ تحمیلی در حیاط این کلیسا نصب شده‌است. پلان این کلیسا بازیلیک مستطیل شکل و شرقی و غربی است. کلیسای مسروپ نورگیرهای متعددی در چهار طرف بنا دارد. برج ناقوس کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده است. دو ورودی این کلیسا در قسمت‌های جنوبی و غربی قرار دارند. کلیسای مسروپ مقدس در سال ۱۳۷۹ خورشیدی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کلیسای مسروپ مقدس

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : برج شیشه اراک
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : اراک، خیابان ادبجو
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی اراک : برج شیشه اراک اوایل قرن سیزدهم هجری قمری در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار به همت یوسف خان سپهدار ساخته شده‌است. این برج با هدف استفاده به عنوان مرکز حکومتی شهر و اقامت حاکم در آن بنا شد به همین دلیل با نام ارگ حکومتی اراک نیز شناخته می‌شود. داستان نامگذاری این ارگ حکومتی جالب توجه است؛ کاشی‌کاری‌های معلقی با طرح لوزی شکل که در طوق‌های این برج ارزشمند وجود داشت، هنگام تابش نور خورشید به طور شگفت انگیزی می‌درخشید. این درخشش خیره کننده موجب شده بود تا آن را برج شیشه بنامند. ناصر الدین شاه هنگام اقامت خود در سال ۱۳۰۹خورشیدی در اراک، ارگ حکومتی را به‌عنوان اقامت‌گاه انتخاب کرد. متاسفانه این برج شگفت انگیز که جزو آثار ملی ایران بود، به صورت غیرقانونی در سال ۱۳۶۱خورشیدی تخریب شد و امروزه تنها قسمتی از این برج ارزشمند باقی مانده که به آن خانه سپهدار می‌گویند. نمادی از برج در ابعاد کوچک ساخته شده و در میدان سردار شهر نصب کرده‌اند تا یادبودی برای این ارگ از بین رفته باشد.

برج شیشه ای از دیدنی های اراک

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : مجموعه تاریخی بازار اراک
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : اراک، میدان شهدا
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی اراک : مجموعه تاریخی بازار از دیگر مکان های دیدنی اراک بوده که امروزه به یکی از مراکز تجاری پررونق و شلوغ شهر تبدیل شده‌ است. در این بازار که به بازار سرپوشیده نیز شناخته می‌شود، به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانید پیدا کنید. قدمت بازار اراک به سال ۱۲۲۸هجری قمری (اوایل قرن ۱۳هجری قمری) در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار برمی‌گردد. بازار بزرگ، با توجه به نیازهای شهر جزو اولین بناهایی بوده که در اراک احداث شد. مجموعه بازار اراک شامل ساختمان‌های مدرسه، مسجد، حمام، سقاخانه، کاروانسرا و آب انبار می‌شود که متاسفانه امروزه تنها مسجد و سقاخانه از آن‌ها باقی مانده‌است. طول این بازار حدود یک کیلومتر است. بازار تاریخی اراک دیوارهایی با ارتفاع زیاد دارد که در برخی نقاط طول آن‌ها به ۷متر می‌رسد. جالب است بدانید در زمان ساخت این بازار تاریخی، راه‌های ورود و خروج زیادی برای آن در نظر گرفته شد که در گذشته به دروازه‌های اصلی شهر می‌رسید ولی در حال حاضر هر راهرو، مسیر مختص خود را دارد که این طراحی هوشمندانه در مواقع حادثه یا آتش سوزی موجب بالا رفتن سرعت خروج مردم از بازار اراک می‌شود.

بازار بزرگ اراک

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : استان مرکزی، ۲۵کیلومتری شمال شرقی اراک، بین شهرستان‌های اراک، خمین و محلات
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی اراک : یکی دیگر از جاهای دیدنی اراک، منطقه‌ حفاظت شده‌ هفتاد قله است که در فاصله‌ ۲۵ کیلومتری این شهر قرار دارد. این جاذبه طبیعی استان مرکزی حدود ۹۸هزار هکتار وسعت دارد؛ چشم‌اندازهای بسیار زیبا از ترکیب کوه‌ها، دره‌ها،چشمه‌ها و آبشخورهای طبیعی در کنار حضور گونه‌های مختلف گیاهی و همچنین تنوع جالبی از انواع پستانداران، خزندگان و پرندگان این منطقه را منحصر به فرد کرده و به یک موزه طبیعی تبدیل کرده‌است. دره چکاب و دره سیبک در این منطقه، زیستگاه‌های مناسبی برای حیات وحش هستند. چشمه و پوشش گیاهی دره چکاب را می‌توان دیدنی‌ترین منطقه در هفتاد قله برشمرد. جالب است بدانید همه دیدنی‌های منطقه هفتاد قله به جاذبه‌های طبیعی آن نیست بلکه حدود ۶۲ کتیبه در کوه‌های آن حک شده که قدمت آن‌ها به ۴۰۰ سال می‌رسد. هفتاد قله از زمان‌های قدیم موردتوجه شکارچیان و ثروتمندان بوده و یکی از تفرجگاه‌هایی به شمار می‌رفته که شاه‌های قاجار برای شکار انتخاب می‌کردند.

منطقه حفاظت شده هفتاد قله از مکان های دیدنی اراک

separator line

 • نام آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : خانه حسن پور اراک
 • آدرس آثار باستانی و بنای تاریخی در اراک : اراک، اولین گذر بعد از چهارسوق بازار، مقابل گذر
 • توضیحات آثار باستانی و بنای تاریخی اراک : از بناهای قدیمی شهر اراک که در مجموعه بافت قدیمی این شهر قرار دارد، خانه حسن پور است. این خانه تاریخی در زمان احمد شاه قاجار بنا شد. جالب است بدانید که این عمارت در ابتدا شرکت فرش بود که به حاج علی مشیری تعلق داشت، پس از آن تبدیل به مدرسه شد، چندی بعد جواد حسن پور آن را به منزل مسکونی خود بدل کرد. در سال ۱۳۷۴خورشیدی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این بنا را از مالک آن خرید. پس از بازسازی و مرمت، این عمارت تاریخی به موزه صنایع دستی اراک تبدیل شد. خانه حسن پور ۶۰۰ متر زیر بنا دارد که در دو طبقه ساخته شده است. در طبقه همکف اتاق‌های زمستان نشین و در طبقه دوم اتاق‌های شاه نشین و تابستان نشین قرار دارند. حیاط مرکزی آن از سه جهت بناهایی دارد که به سمت این حیاط زیبا باز می‌شوند. سازه بنا خشتی است و پی‌ها از سنگ و دوغاب ساخته شده اند. خانه حسن پور در تاریخ ۱۳۷۷ خورشیدی در فهرست اثار ملی ایران قرار گرفت.

خانه حسن پور در اراک

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits