دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند-عمر هاردیسک-هاردیسک تا چه موقع خراب می شود-عمر مفید هارد دیسک-افزایش عمر هارد دیسک-نرم افزار عمر هاردیسک

هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند

بیش از ۳۰ سال است که رشد و شکوفایی محاسبات با هارد دیسک‌ها گره خورده است و این رابطه رابطه‌ای پیچیده و گاه توام با رنج و عذاب بوده است. به هر حال به هیچ شکلی نمی‌توان منکر نقش عمده هارد دیسک‌ها در رشد و همه گیری پی‌سی‌ها و اکنون در توسعه سریع فضاهای ذخیره‌سازی آنلاین و کلاود شد. جالب این‌که به رغم این کاربرد گسترده هنوز سوالی اساسی وجود دارد که غالب ما جواب آن را نمی‌دانیم: یک هارد دیسک واقعا چقدر عمر می‌کند؟

هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند

واقعا به نظر شما یک هارد دیسک به صورت متوسط چقدر کار می‌کند؟ یک سال؟ سه سال؟ پنج سال؟ فقط به یاد داشته باشید که گارانتی غالب این محصولات تنها یک سال است!

البته به رغم استفاده گسترده از این تجهیزات (البته تا قبل از دنیای اسمارت‌فون‌ها و حافظه‌های فلش) کسی تا کنون این موضوع را به صورت علمی و دقیق بررسی نکرده بود. اما اکنون Backblaze ، شرکتی که خدمات پشتیبا‌ن‌گیری آنلاین نامحدود ارایه می‌کند نتیجه مشاهداتش را در زمینه عمر هارد دیسک‌ها منتشر کرده است. این شرکت برای ارایه خدماتش به صورت مداوم ۲۵ هزار هارد دیسک را روشن نگه می‌دارد و آن‌چه در ادامه مطالعه می‌کنید حاصل جمع‌بندی تجربه‌های این شرکت است.

عمر هارد دیسک‌ها

Backblaze ۴ سال است که ۲۵ هزار هارد دیسک را دایما روشن نگه داشته است. هر زمان که یکی از آن‌ها خراب شده است، بعد از تعویض مشخصات و مدت مان عملکرد هارد معیوب یادداشت شده است. اکنون شرکت داده‌های جالبی درباره عمر هارد دیسک‌ها (به خصوص در ۴ سال اول) دارد.

هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند

نخست این‌که به نظر می‌رسد هارد دیسک‌ها در زمینه مشکل‌دار شدن سه مرحله زمانی مختلف را طی می‌کنند. در فاز اول که یک و نیم سال به طول می‌انجامد، حدود ۵.۱ درصد از هاردها به صورت سالانه دچار مشکل می‌شوند. در فاز دوم که آن هم یک و نیم سال به طول می‌انجامد نرخ خراب شدن سالانه به ۱٫۴ درصد کاهش می‌یابد.

پس از این دوره سه ساله ناگهان نرخ خرابی‌ها به ۱۱٫۸ درصد افزایش پیدا می‌کند. به صورت ساده ۹۲ درصد هارد دیسک‌ها ۱۸ ماه اول را سپری می‌کنند و تقریبا همه آن‌ها (۹۰ درصد تعداد اولیه) به عمر سه ساله خواهند رسید.

اما در نهایت از کل هارد دیسک‌های اولیه تنها ۸۰ درصد می‌توانند به ۴ سالگی برسند. شرکت Backblaze آماری برای سال‌های بعدی در اختیار ندارد اما مهندسین خبره‌اش تخمین می‌زنند که نرخ خرابی از سال چهارم به بعد روی ۱۲ درصد ثابت شود. در چنین صورتی می‌توان گفت که تنها ۵۰ درصد هارد دیسک‌ها به سن ۶ سالگی خواهند رسید.

هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند

چرا هارد دیسک‌ها می‌میرند؟

سه دوره زمانی برای خراب شدن هارددیسک‌ها وجود داشت و به تبع سه دلیل اصلی نیز برای خراب شدن آن‌ها در هر یک از دوره‌ها وجود دارد. خرابی در سال اول معمولا نتیجه مشکلات [کارخانه‌ای] موجود در ساخت هاردها است. در بازه ماه هجدهم تا سی وششم دلیل از بین رفتن هاردها، مشکلات تصادفی است که بیشتر بدشانسی مصرف‌کننده را نشان می‌دهند! از این به بعد و در دوره سوم مشکل اصلی که باعث خرابی هاردها می‌شود فرسودگی است. قطعات متحرک و دوار فرسوده شده و از کار می‌افتند.

نتیجه نهایی . . . بک‌آپ بگیرید

لازم به ذکر است که Backblaze از هارد دیسک‌های معمول در بازار استفاده می‌کند که توسط کاربران معمولی نیز به کار برده می شود. البته در نظر داشته باشید که هاردهای این شرکت شبانه روز و ۷ روز هفته در حال کار هستند. به همین دلیل هارد دیسک‌های شما احتمالا بسیار بیشتر عمر خواهد کرد. با در نظر گرفتن بازه‌های زمانی و دلیل خرابی‌ها، اکنون دلیل تعیین زمان یک ساله برای گارانتی اکثر هاردها کاملا واضح است.

هارد دیسک شما واقعا چقدر عمر می‌کند

به هر حال اگر هارد دیسکی را امروز می‌خرید به احتمال ۹۰ درصد حداقل سه سال عمر خواهد کرد. اگر خوش‌شانس بودید و هارد دیسک‌تان به این سن رسید بک‌آپ گرفتن را فراموش نکنید. چرا که نرخ خرابی ۱۲ درصد در سال هشداری برای شما محسوب خواهد شد. نکته مهم‌تر این‌که این آمار مربوط به هارد دیسک‌های داخلی است.

هاردهای به اصطلاح اکسترنال به دلایل مختلف ممکن است عمری به این بلندی نداشته باشند. البته اگر میزان استفاده شما از آن‌ها کمتر باشد، مثلا هر از چند گاه آن‌ها را روشن کرده و از سیستم‌تان بک‌آپ بگیرید به احتمال زیاد بیشتر عمر می‌کنند.

تجربه شما در استفاده از هارد دیسک‌ها چیست و در کدام بازه زمانی خرابی قرار دارید؟

منبع : گجت نیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

MT | ۹ سال پیش
خدارا شکر تاحالا هیچ مشکلی نداشتنم.اگه خدابخواهد در اینده هم نمخواهم داشت.مر30 از مطلبتون.
0
0

hits