دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
ترفندهای جادویی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ ها
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
جلوگیری از رنگ پس دادن لباس کاری بسیار آسان و قابل کنترل است. با ما باشید تا با راههای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس آشنا و این مقاله را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

حتما برای شما نیز پیش آمده است که در هنگام نظافت و شستشوی لباس‌ها چه به صورت دستی و چه شستشو با ماشین لباسشویی برخی از لباس‌ها رنگ پس داده و لباس‌های دیگر را رنگی و غیر قابل استفاده می‌کنند.

همچنین در صورت رنگ پس دادن لباس‌ها، آن لباس دیگر مانند گذشته خوش رنگ نمانده و به سمت رنگ پریدگی می‌روند.

اما چطور می‌توان جلوی رنگ پس دادن لباس‌ها را گرفت؟

امتحان کردن پایداری رنگ پارچه و شناسایی لباس‌هایی که رنگ می‌دهند.

قبل از شستشوی لباس‌ها پایداری رنگ را در آن‌ها امتحان کنید. به این صورت که ظرفشویی را از آب و صابون پر کرده و برای مدت نیم ساعت لباس را در آن قرار دهید و اجازه دهید بماند.

در صورت رنگ پس دادن لباس، آب موجود در ظرفشویی تغییر رنگ می‌دهد و بنابراین بایستی در زمان شستشو به این لباس توجه بیشتری کنید. به میزان زیاد آن را چنگ نزنید و آن را به صورت تک و جدا شستشو داده و با لباس‌های دیگر همراه نکنید.

پیش از شستشوی لباس‌هایتان با یک روش ساده و کاربردی دیگر نیز می‌توانید میزان رنگ دادگی هرکدام از آن‌ها را تشخیص دهید؛ به این صورت که قسمتی میان درز لباس را با آب نم‌دار کنید.

سپس کاغذ یا دستمال پارچه‌ای سفیدی را روی ناحیه نم‌دار شده قرار دهید و آن را اتو بکشید. اگر کاغذ، رنگی شد بی شک لباستان به نوعی است که رنگ پس می‌دهد، خب در این صورت باید آن را جداگانه بشویید.

راههای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

مطالعه تگ (مارک) متصل به لباس

حتما قبل از اینکه به شستشوی لباس‌ها به صورت دستی و یا اتوماتیک و با ماشین لباسشویی بپردازید، تگ وصل شده به لباس‌ها را مطالعه کنید تا با اطلاعاتی که درباره آن لباس به شما داده شده است آشنا شوید و از این طریق بتوانید از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کرده و لباس خود را برای مدت بیشتری حفظ کنید.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

استفاده از نمک خوراکی

نمک را در غذا‌ها و مواد خوراکی به عنوان یک نگهدارنده طبیعی مورد استفاده قرار می‌دهند. در لباس‌ها نیز استفاده از نمک می‌تواند همین خاصیت را به همراه داشته باشد و در صورت استفاده درست باعث جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها شود.

برای بهره بردن از این کاربرد نمک می‌توانید به میزا

ن یک چهارم فنجان نمک یددار به لباس‌ها اضافه کرده سپس به شستشوی آن‌ها بپردازید.

این کار می‌تواند در تثبیت رنگ لباس‌ها نقش موثری داشته باشد. البته برخی نیز عقیده دارند استفاده از نمک از رنگ پس دادن جلوگیری می‌کند، اما می‌تواند آسیب‌های دیگری به لباس‌ها وارد آورد و یا به کار بردن برخی رنگ‌هایی که با استفاده از نمک پایدار می‌شوند اغلب رایج نیستند.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

توجه به تنظیمات لباسشویی

برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس قبل از استفاده از ماشین لباسشویی به تنظیمات آن توجه کنید. شستشو با آب سرد می‌تواند یکی از راه‌های جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها باشد.

برای شستشوی لباس‌هایی با الیاف ظریف دور‌های کندتر ماشین لباسشویی را انتخاب کنید تا از رنگ پس دادن لباس جلوگیری به عمل آورید.

قبل از انداختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی به رنگ و جنس آن‌ها توجه کنید و هم خانواده را در یک دسته قرار داده و با هم بشویید. از شستن لباس‌های غیر هم خانواده با هم خودداری کنید

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

خشک کردن صحیح لباس‌ها

استفاده نکردن از خشک‌کن ماشین می‌تواند راهی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌های شما باشد و به تثبیت رنگ لباس‌ها کمک کند.

برای خشک کردن لباس‌ها بهترین راه همان پهن کردن در معرض آفتاب یا پهن کردن در حمام است، اما چنانچه بایستی حتما از خشک کن استفاده کرده و لباس‌های تمیزتان را زودتر تحویل بگیرید می‌توانید برای حفظ لباس‌های خود از دور کند خشک کن و حالت بدون گرمای آن استفاده کنید.

تنظیم بر روی حالت بدون گرما می‌تواند باعث محدودیت برخورد گرما با لباس شما شود. به این نکته توجه داشته باشید که پس از تمام شدن کار خشک کن بلافاصله لباس‌ها را بر روی طناب و در نور آفتاب قرار دهید.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

شستن لباس قبل از استفاده‌

می‌توانید برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها وقتی نو هستند قبل از اینکه از آن‌ها استفاده کنید آن‌ها را به خوبی با آب سرد بشویید. این کار به تثبیت رنگ آن‌ها کمک می‌کند. لازم به ذکر است که این روش برای تمام لباس‌ها و الیاف‌ها نمی‌تواند به کار رود، اما برای انواع جین و شلوار‌های جین کاربرد دارد و توصیه می‌شود.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

استفاده از شوینده ملایم

برخی شوینده‌ها بسیار قوی بوده و می‌توانند لباس‌ها را تمیز کنند، اما در کنار این تمیز شدن باعث صدمه به الیاف پارچه شده و آن را کهنه و رنگ پریده نشان می‌دهند.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

کاهش سایش پارچه‌ها

چنگ زدن‌های پیاپی لباس در تشت، همان بلایی را بر سر لباس‌ها می‌آورد که شوینده‌های قوی خواهند آورد. این کار لباس‌هایی را که هنوز خیلی هم از آن‌ها استفاده نکرده اید غیر قابل استفاده می‌کند.

سعی کنید از سایش زیاد پارچه‌ها خودداری کنید و یا برای کاهش سایش در سمت روی پارچه لباس‌ها را پشت و رو کرده و سپس بشویید.

سایش و اصطکاک به وجود آمده در سطح پارچه می‌تواند شکستگی‌های کوچکی را در پارچه‌ها ایجاد کند که باعث آزاد شدن رنگ‌های داخل پارچه‌ شده و رنگ پس دادن لباس را موجب شود.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

استفاده از ورقه‌های جذب رنگ

ورقه‌های جذب رنگ قادرند به جذب رنگ لباس‌ها پرداخته و از نشستن رنگ بر روی لباس‌های دیگر جلوگیری کنند.

رنگ‌های پس داده شده توسط این ورقه ها، که در بیشتر مغازه‌هایی که مربوط به شستشو هستند موجود است، جذب می‌شوند و نگرانی شما را بابت رنگ گرفتن لباس‌های دیگر برطرف می‌کنند.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

رنگ پس دادن‌های از کنترل خارج شده

باید این را بدانید که رنگ پس دادن بعضی لباس‌ها اجتناب ناپذیر و غیر قابل کنترل است. پس تنها راه این است که آن‌ها را به تنهایی و به صورت جداگانه بشویید و هیچ چاره دیگری ندارد. بعضی دلایل این اتفاق از این قرار است:

 1. در هنگام تولید لباس‌ها به روش نادرست یا با کیفیت پایین رنگ می‌شوند.
 2. زمانی که تولید کننده لباس به رنگ کردن لباس‌ها می‌پردازد از تثبیت کننده رنگ استفاده نمی‌کند.
 3. موقعی که لباس در مرحله رنگ شدن بوده، مقداری از رنگ باقی مانده و به اصطلاح خوب خیس نخورده است.


بیشتر بخوانید :

چندین روش برای شستن لباس های زیر + نکات مهم برای شستشو لباس زیر

آیا شستن لباس نو قبل از پوشیدن دلیل خاصی دارد؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits