دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
راه های از بین بردن تمام لکه ها اینجاست!
88
زمان مطالعه: 7 دقیقه
راه های از بین بردن تمام لکه هاو لکه های روی فرش و از بین بردن لکه های موکت و لکه های لباس

 راه های از بین بردن لکه

راه های از بین بردن لکه

باید برای پاک کردن هر نوع لکه ای سرعت عمل داشته باشید و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که در هنگام استفاده از لکه بر، چه از نوع شیمیایی و چه از نوع دست ساز و خانگی، از قسمت پشت لکه...

امروزه انواع مختلفی لکه بر شیمیایی در بازار موجود است که بکار بردن آنها نه تنها بی تاثیر نبوده بلکه به جهت در دسترس بودن و عدم نیاز به امکاناتی برای شستشو، از اهمیت زیادی برخوردار است. قبل از هر اقدامی فراموش نکنید که باید برای پاک کردن هر نوع لکه ای سرعت عمل داشته باشید و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که در هنگام استفاده از لکه بر، چه از نوع شیمیایی و چه از نوع دست ساز و خانگی، از قسمت پشت لکه باید اقدام نمایید. بدین ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری به عمل می آورید.

در ادامه این یادداشت، توجه شما را به چند سوال و پاسخ در این باب معطوف می داریم، امید است مفید واقع شود.

سوال : لكه اتو یی را كه روی فرش روشن و کرم رنگ افتاده باشد را چطور می توان از بین برد؟

لكه چایی كه روی فرش رنگ روشن ریخته و همان لحظه پاك نكرده و الان هم خشك شده است چگونه میتوان از بین برد؟

پاسخ : برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش یا لباس (لکه ای که بر اثر گرمای زیاد اتو زرده شده باشد) می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید. به محض ریخته شدن چای بر روی فرش، آن را با آب سرد و مواد شوینده شست و شو دهید. اگر امكان شست و شوی سریع آن وجود نداشت، مقداری نمك بر روی سطح لكه بریزید و مدتی صبر كنید تا نمك آن را به خود جذب كند. سپس در صورت فراهم شدن شرایط شست و شو، آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوینده بشویید.

راهكار دیگر این است كه سطح لكه را با اسپری مخصوص مو بپوشانید، سپس یك قطعه صابون بر روی سطح لكه بمالید و بعد آن را در آب سرد خیس كنید و بشویید.

بعضی از خانمهای نیز در این موقع بلافاصله ماست را بر روی محل ریخته شدن چایی ریخته و بلافاصله آن را با یک دستمال تمیز پاک می کنند.

 راه های از بین بردن لکه

سوال : لباسی که رنگیست و رویش روغن مایع ریخته هر چقدر با پودر لباسشویی شستم لکه برطرف نشد چطور پاکش کنم؟

پاسخ : برای از بین بردن لکه روغن مایع از روی لباس باید هرچه زودتر آن را با همان پودر لباسشویی می شستید ولی چون لکه کمی روی لباس مانده کمی جوش شیرین را با کمی سرکه مخلوط کرده و روی لباس قسمت لکه دار آن بریزید و بگذارید یک ساعت بماند. بعد آن را با پودر لباسشویی بشوئید.

سوال : چگونه میتوان زنگ آهن را از روی لباس پاک کرد؟

پاسخ : به این ترتیب که یك لیمو ترش را دو نیمه كرده و یك نیمه آن را آغشته به نمك كرده ، بر روی لكه بمالید. پس از پاك شدن لكه، لباس را با آب بشویید.

سوال : لطفا من را در مورد نحوه پاک کردن خطوط کاربن از روی نایلون و رو میزی راهنمایی کنید.

پاسخ : برای محو کردن این نوع لکه ها آب ژاول را با آب سرد مخلوط کرده روی لکه بمالید .

در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیمو ی خالص آن را بر طرف نمائید.

برای برطرف کردن لکه روی نایلون نیز می توانید از ابر همراه با پودر شستشو استفاده کنید.
اگر شربت روی فرش شما ریخت ابتدا با قاشق شربت ها را جمع كنید ، سپس یك اسفنج را خیس كرده و به محل موردنظر بكشید . این كار را می توانید چند بار تكرار كنید

سوال : اگر ممکن است طرز برطرف کردن لکه چسب مایع (برای مثال چسب رازی) را از روی موکت توضیح دهید

پاسخ : برای از بین بردن لکه چسب، پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید، بطوریکه کاملا آن را اشباع کند، بزودی چسب سفتی خود را از دست داده جدا خواهد شد.

سوال: برای پاک کردن لکه از روی پارچه مبل بارنگ روشن چه کنیم تا بعد از پاک کردن پارچه مبل شوره نزند ؟ ( از شامپوی مخصوص لکه بری فرش ومبل استفاده کرده ام اما نتیجه نگرفتم.)

پاسخ : در مورد لکه روی مبل نیز شما دقیقاً نگفته اید که چه نوع لکه ایی است.

مثلاً برای از بین بردن لکه نوشابه می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید. یا مثلاً برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار زرد شده است حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید . در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید. چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمائید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

 راه های از بین بردن لکه

اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.

بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه ) در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتا" غلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

لکه میوه: اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه 20% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

لكه شربت روی فرش : اگر شربت روی فرش شما ریخت ابتدا با قاشق شربت ها را جمع كنید ، سپس یك اسفنج را خیس كرده و به محل موردنظر بكشید . این كار را می توانید چند بار تكرار كنید . اگر دیدید كه با این كار شربت كاملاً از بین نرفت ، محلولی از الكل و سركه به نسبت مساوی تهیه و سپس با اسفنج مرطوب دوباره جای لكه را پاك كنید .

لكه میوه یا آب میوه روی فرش: برای از بین بردن لكه میوه یا آب میوه به این روش عمل كنید كه ابتدا میوه یا آب میوه را با قاشق جمع كنید . سپس اسفنج را در آب سرد فرو برده به محل لكه بكشید ، پس از آن با شامپو فرش آن قسمت را تمیز كنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (88 رای)  

۲۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

حدیث | ۴ سال پیش
سلام رنگ لباس مشکیم باعث شده مبلم رنگی بشه مشکی رنگ هرکاری کردم پاک نشد لطفا کمکم کنید
0
13
H | ۴ سال پیش
سلام میشه بگین لکه زعفران رو چطور میشه پاک کرد
1
1
Sara | ۵ سال پیش
سلام رو لباسم یک لک بود منم با استون یاهمون لاک پاکن هایی ک ی ذره حالت چرب داره کشیدم رو لباس ک پاک شه لکه رفت ولی ردش ک استون زدم یک لکه حالت لکه چربی بزرگ افتاده..چیکارکن
م؟؟؟
0
4
سمیه | ۵ سال پیش
سلام لکه چسبندگی مثل ابنبات روی لباس بافتنیم هست.چجوری میشه تمیزش کنم ؟؟ با ناخن لکه کنده میشه ولی بافت لباس خراب میشه
1
0
سعید | ۵ سال پیش
سلام. پشتی سفید رنگی دارم که خاک گرفته بود و وقتی با شامپو فرش شستم و خشک شد، رنگش زرد شد. می خواستم بدونم چگونه دوباره اونو سفید کنم. ممنون
0
1
احمد | ۵ سال پیش
روی صندلی ماشینم مقداری ژله خوراکی ریخته و خشک شده اکنون با آب و مواد شوینده پاک نشده و پارچه آن همچنان شکننده است لطفا چاره ای بیندیشید مستاصل شده ام .
0
0
شعله | ۶ سال پیش
سلام ميخواستم بدونم لكه سوختگي حاصل از اتومو روي ميز ارايشيم ك هايگلاس هست رو چطور ببرم ؟
0
1
معصومه | ۶ سال پیش
ببخشید روی مبلم اندازه ی گردو وایتکس ریخته و رنگش رفته کاری نمیشه کرد؟
0
3
پاسخ ها:
علیرضا | ۶ سال پیش
دوست عزیز وایتکس یک از بین برنده ی لکس ورنگ آن قسمت مبل شما از بین رفته و راه چاره ای نداره
0
1
معصومه | ۶ سال پیش
ببخشید دوستان روی مبل من اندازه ی گردو وایتکس ریخته و رنگش رفته نمیشه کاری کرد؟
4
1
سحر | ۶ سال پیش
من یه ماتو سفیدآبی دارم که باشال قرمزم رنگ گرفته چی کار کنم رنگش پاک بشه
0
2
فلاح | ۶ سال پیش
لباسی که روی آن رنگ ریخته رنگ ساختمان رنگ روغنی نیست وحدودیک ماه ازآن میگذردجگونه باک میشود
0
0
سلام | ۷ سال پیش
اگه مقوا را می گفتی بهتر بود . ولی خوبه
0
0
آرام | ۷ سال پیش
سلام
مقداری چسب آهن روی شلوار با جنس پارچه ی تریکو ریخته میخواستم بدونم چه طوری می تونم پاکش کنم؟
با تشکر
0
1
ساغر95 | ۷ سال پیش
سلام لباس خیس روی مبل پارچه ای گذاشتیم وقتی لباس رو برداشتیم دورش لکه افتاده ّیود.باید پکار کنیم؟
1
0
ارتین | ۷ سال پیش
سلام یه شال گردن پشمی داشتم رنگ سفید مامان واتکس ریخته روش که سفیدتر شه متاسفانه لکه های زرد رنگ بزرگ روش ایجاد شده میشه بگید چیکار کنم ؟
1
1
ناآشنا | ۸ سال پیش
سلام
زمان اتوکشی با بخار دوثانیه بیشتر اتو روی لباس موند
حالا (طرح میز اتو روی لباس رنگ نباتی افتاده)
چطور می تونم طرح رو از لباس پاک کنم،بدون اینکه رنگ خود لباس تغییر کنه؟!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید...
1
1
پیام | ۸ سال پیش
سلام.خسته نباشید.رو بدنه ماشینم لکه فوم اسپری مونده و خشک شده حالا هر کاری میکنم نمیتونم پاکش کنم لطفا راهنمایی کنید .با تشکر
1
0
مونا | ۸ سال پیش
سلام یک سارافن جین خریدم که روش یه لکه است فک کنم روغن باشه میشه راهنمایی کنید چطور لکه رو از بین ببرم
0
0
نیاز | ۸ سال پیش
سلام وقت بخیر.برای پاک کردن اسپری بر لباس روشن راه حل می خواستم ممنونم لطفا پاسخ بدهید
0
1
نیاز | ۸ سال پیش
سلام وقت بخیر برای از بین بردن لکه اسپری بر بارونی روشن از چ روشی استفاده کنم.ممنون
0
0
علی | ۸ سال پیش
با سلام
جهت پاک نمودن و زدودن جای گاز و چسب زخم روی ناحیح شکم ، چه راهکاری رو پیشنهاد میدید > شاد باشید و سلامت
0
0
امیر حسین عاملی | ۸ سال پیش
سلام_ من یک کفش سفید چسبی دارم چسبش یک لکه ابی دارد و کنارش هم یک لکه ابی دارد من با تینر و الکل زدم پاک نشد. به غیر از استون چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟ ممنون
0
1
ارش | ۹ سال پیش
سلام وقتتون بخیر فرش ماشینی رو شستم و روی زمین پهن کردم تا خشک بشه بعدش دیدم روی فرش کرم روشن من زردی افتاده یه راه حل میخواستم برا برطرف کردنش
1
2
سهیل | ۹ سال پیش
سلام
یک شلوار کتانی ابی روشن دارم که تو لباسشویی با لباسای دیگه یکم رنگ گرفته چطوری میتونم پاکش کنم ؟
خیلی ممنون
0
2

hits