دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
وسایل گرمایشی خانه
2
زمان مطالعه: 11 دقیقه
وسایل گرمایشی منزل : با توجه به اینکه در فصول سرد سال بیشتر مردم به فکر تجهیز یا ارتقای سیستم های گرمایشی خانه هستند در این مطلب پیش رو به بررسی انواع وسایل گرمایشی و مزایا و معایب هر یک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

وسایل گرمایشی مناسب برای منزل

وسایل گرمایشی منزل : با نزدیک شدن به فصول سرد سال تب خرید سیستم گرمایشی برای خانه بالا می‌گیرد. سالیانه درصد بالایی از هزینه‌های انرژی مصرفی خانوار صرف گرمایش خانه می‌شود، به همین دلیل انتخاب سیستم گرمایشی مناسب با شرایط منزل اهمیت بالایی دارد.

البته اگر قرار است انتخابی آگاهانه صورت بگیرد باید قبل از آن تمامی انواع سیستم های گرمایشی متداول در بازار را بشناسید، از نقاط قوت و ضعفشان اطلاع داشته باشید و در نهایت با توجه به تمام جوانب بهترین انتخاب را انجام دهید.

تصمیم‌گیری درست در انتخاب سیستم گرمایشی اهمیت بالایی دارد. چه بسا هزینه زیادی بکنید اما سیستم انتخابی تان مناسب خانه شما نباشد و هر کار کنید منزل آن‌طور که باید و شاید گرم نشود. یا از طرفی دیگر در هزینه اولیه صرفه جویی کنید، اما مصرف بالای انرژی در سال های استفاده از آن سیستم هزینه‌ بسیار بیشتری روی دستتان بگذارد.

در این مطلب می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر انواع سیستم های گرمایشی متداول و معایب و مزایایشان.

1. بخاری

مشهورترین و محبوب‌ترین سیستم گرمایشی برای خانه بخاری است. بخاری‌ها انواع مختلفی دارند که در ایران مدل‌های گازی عمومیت بیشتری دارد.

مهم‌ترین ایراد بخاری ها در مقایسه با سایر سیستم های گرمایشی این است که دیوار و وسایل نزدیکشان را سیاه می‌کنند. ضمن اینکه معمولا فضای زیادی را اشغال می‌کنند و اگر درست نصب نشوند خطر گازگرفتگی بالایی دارند.

البته با آمدن بخاری های برقی _ گازی بخش عمده ای از این ایرادات برطرف شده، اما این بخاری‌ها معمولا قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های گازی دارند.

بی دلیل نیست که این وسیله محبوب ترین وسیله‌ گرمایشی جهان است.

بخاری‌ها بهره وری انرژی بالایی دارند و اجازه نمی‌دهند گرمای تولید شده به راحتی هدر برود. ضمن اینکه نحوه نصب و راه اندازیشان آسان است و معمولا نسبت به سایر وسایل گرمایشی قیمت کمتری دارند.

هزینه تعمیر و نگهداری‌شان نیز کم است. همین مزایا بخاری را به انتخاب اول اکثر مردم برای گرمایش خانه تبدیل کرده است.

بخاری وسایل و دیوارهای نزدیکش را سیاه می‌کند، اما بهره وری انرژی بالایی دارد و نصب، تعمیر و نگهداری اش راحت است.

2. شومینه

شومینه شیک ترین سیستم گرمایشی موجود در بازار و در عین حال بی استفاده‌ترین آن‌هاست. تمام ویژگی‌های مثبت شومینه در یک کلمه خلاصه می‌شود : زیبایی! بنابراین اگر به جیبتان و گرم شدن خانه‌تان بیشتر از زیبایی اهمیت می‌دهید بهتر است سراغ این سیستم نروید.

شومینه در مصرف انرژی بسیار غیربهینه عمل می‌کند. مصرفش بالاست و نمی‌تواند خوب خانه را گرم کند. ضمن اینکه عمل احتراق شومینه در فضای باز صورت می‌گیرد به همین دلیل استفاده از آن خطر بروز آتش‌سوزی را به دنبال دارد. اگر هم بچه‌ها بازیگوشی کنند ممکن است به خودشان آسیب برسانند.

استفاده از شومینه مانند این است که بخاری را روشن کنید و پنجره خانه را باز بگذارید! زیرا با روشن کردن شومینه هوای سرد مرتب از دودکش آن وارد و هوای گرم از آن خارج می‌شود.

حتی در خانه‌ای که کاملا عایق بندی شده مصرف انرژی شومینه نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی 30 درصد بیشتر است.

پس بهتر است صحنه‌های جذابی را که در فیلم‌ها می‌بینید فراموش کرده و دنبال سیستم گرمایشی بهینه‌تری بروید.

شومینه با وجود ظاهر زیبا مصرف انرژی بالایی دارد و در ازای این مصرف گرمای چندانی نیز تولید نمی‌کند.

3. موتورخانه

سیستم گرمایشی موتورخانه معمولا در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی دارای 12 واحد به بالا کاربرد دارد. در این سیستم آب در موتورخانه گرم می‌شود و از طریق رادیاتور به واحدها منتقل می‌شود.

سپس آب در لوله‌های تعبیه شده در هر واحد به گردش در می‌آید و به مرور گرمایش را از دست می‌دهد. بدین‌ ترتیب خانه گرم می‌شود.

سیستم موتورخانه بهره‌وری انرژی مناسبی دارد. فضایی از خانه‌ شما را اشغال نمی‌کند و توانایی گرمایش مناسبی دارد. اما این سیستم معایبی نیز دارد.

از جمله نیاز به در نظر گرفتن محیطی نسبتا بزرگ برای موتورخانه، عدم انتقال یکنواخت حرارت و نیاز به لوله‌کشی زیاد در مجتمع‌ها.

ضمن اینکه هزینه انرژی مصرفی به صورت مساوی بین ساکنین مجتمع تقسیم و در شارژ ماهیانه محاسبه می‌شود، در نتیجه برای صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان استقلال ندارید. امروزه در بسیاری از خانه‌ها پکیج جای موتورخانه را گرفته است.

سیستم موتورخانه برای مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحد بالا کاربرد دارد.

4. پکیج

پکیج‌ها از نظر نحوه عملکرد مشابه سیستم موتورخانه عمل می‌کنند، با این تفاوت که در سیستم موتورخانه برای تمامی واحدها از یک مخزن بزرگ استفاده می‌شود ولی در سیستم پکیج این مخزن به مخزن‌های کوچک‌تر تقسیم شده و در هر واحد یکی از آن‌ها قرار گرفته است.

پکیج به خاطر استفاده از سنسورهای هشداردهنده نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی ایمنی بالاتری دارد و بدون بو کار می‌کند.

از طرفی چون در این سیستم هر واحد می‌تواند دمای هوا و آب گرم را مستقل از سایر واحدها تنظیم کند بهره‌وری بالاتری دارد.

در ضمن آب در این سیستم هدر نمی‌رود زیرا در آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاید هزینه انرژی مصرفی پکیج نسبت به بخاری بالاتر باشد، اما به خاطر حذف مسیر لوله‌کشی آب، حذف پمپ آب و استقلال در مصرف هر واحد نسبت به موتورخانه بسیار به‌ صرفه تر است.

ضمن اینکه هم هزینه تعمیر و نگهداری این سیستم از موتورخانه کمتر است و هم برای تعمیر آن دردسر کمتری خواهید کشید. در واقع پکیج یکی از بهترین سیستم های گرمایشی حال حاضر بازار و جایگزینی مناسب برای سیستم موتورخانه محسوب می‌شود.

پکیج با وجود مصرف انرژی بیشتر نسبت به بخاری، با توجه به اشغال جای کمتر و سیاه‌ نکردن دیوارها بهترین انتخاب برای آپارتمان ها محسوب می شود.

5. گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از مدرن‌ترین و بهینه‌ترین سیستم‌های گرمایشی حال حاضر محسوب می‌شود. اساس کار این سیستم مانند سیستم پکیج و موتورخانه عبور دادن آب داغ از لوله‌ها و استفاده از گرمایی است که آب از دست می‌دهد. با این تفاوت که لوله‌های مذکور در کف کار گذاشته شده و دیده نمی‌شوند.

استفاده از سیستم گرمایش از کف مزیت‌های فراوانی دارد. این سیستم فضایی را اشغال نمی‌کند و گرمایشش یکنواخت است.

ضمن اینکه چون دقیقا از کف شروع به گرم کردن فضا می‌کند، گرمای مطلوب‌تری را تولید می‌کند. همچنین به خاطر استفاده از تمام کف، گرمای تولیدی اش در مساحتی بسیار بالا پخش می‌شود.

سیستم گرمایش از کف را می‌توان به صورت دستی یا خودکار تنظیم کرد و برای هر اتاق مستقل از اتاقی دیگر برنامه‌ای خاص به آن داد.

واحدهای آپارتمانی روی پیلوت به خاطر خالی بودن فضای زیر ساختمان همیشه در زمستان از سرمای شدید کف شکایت دارند. سیستم گرمایش از کف بهترین راه حل برای این مشکل است.

با این حال این سیستم نیز معایبی دارد. اول اینکه نسبت به سیستم‌های دیگر هزینه راه‌اندازی اولیه آن بالاست. دوم اینکه تعمیر آن به راحتی سیستمی مثل پکیج نیست.

سوم اینکه به محض روشن کردن سیستم خانه گرم نمی‌شود. گاهی اوقات حدود یک ساعت طول می‌کشد تا گرما از مصالح کف عبور کند. بنابراین اگر سراغ گرمایش از کف می‌روید نباید انتظار گرم کردن فوری محیط را از آن داشته باشید.

سیستم گرمایش از کف گرمایی یکنواخت تولید می‌کند و فضایی اشغال نمی‌کند. با این حال تعمیر و نگهداری آن نسبتا هزینه بر است و به محض روشن شدن محیط را گرم نمی‌کند.

6. اسپلیت های گرمایشی

با شنیدن نام اسپلیت، ناخودآگاه ذهن افراد به سمت کولرهای سرماساز خواهد رفت؛ اما امروزه کولرهای اسپلیت، باقابلیت تولید گرما و سرما ساخته می‌شوند.

با این وجود سیستم گرمایشی این کولرها از کارایی کمتری در مقایسه با سایر وسایل گرمایشی برخوردار است. اسپلیت‌ها با جریان برق کار کرده و از طریق دمیدن هوای گرم به محیط، سعی در گرم کردن فضای موجود دارند.

از مزایای این وسیله می‌توان به طراحی زیبا اشاره کرد، ولی این در حالی است که هزینه بالا، گرمای نامطلوب، مصرف انرژی بالا و صدای نسبتاً زیاد از معایب آن به شمار می‌روند.

7. فن کوئل

در این روش از دستگاهی به نام فن‌کوئل جهت تولید هوای گرم در محیط استفاده می‌شود. این دستگاه از فیلتر، موتور، فن و … تشکیل شده است که بااتصال به پکیج یا موتورخانه مرکزی و دریافت آب گرم، قادر به تأمین گرمای مورد نیاز خواهد بود.

فن‌کوئل‌ها در مدل‌های مختلف سقفی، زمینی و دیواری تولید می‌گردند که بسته به نوع کاربری ساختمان و فضای موجود قابل نصب هستند.

راه‌اندازی آسان، عدم نیاز به فضای زیاد، گرمایش یکنواخت و به‌صرفه بودن، برخی از مزایای این سیستم به شمار می‌روند.

کدام سیستم گرمایشی را انتخاب کنیم ؟

مطمئنا در انتخاب سیستم گرمایشی عوامل زیادی دخالت دارند. اینکه تا چه میزان می‌توانید برای راه‌اندازی سیستم هزینه کنید تاثیر زیادی در انتخابتان دارد.

اما این نکته را از یاد نبرید که هزینه‌ اولیه بالا یا پایین به تنهایی نشانه خوب یا بد بودن یک سیستم نیست.

سیستم گرمایشی خانه چیزی نیست که بخواهید هر سال یا حتی هر ده سال یک بار تعویضش کنید به همین دلیل مهم است که بدانید در طول دوره استفاده چه مقدار هزینه (از جمله هزینه مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری) روی دستتان می‌گذارد.

در انتخاب سیستم گرمایشی به گرمای مورد نیاز خانه‌تان نیز توجه کنید. اگر خانه‌تان چندان بزرگ نیست شاید با یک یا دو بخاری کوچک بتوانید محیطی کاملا گرم مهیا کنید و دیگر نیازی به سیستمی مانند پکیج نداشته باشید. پس مراقب باشید که بیش از نیازتان هزینه نکنید.

در نهایت اینکه قیمت سیستم‌های گرمایشی در فصل‌های سرد سال بالا می‌رود. اگر می‌توانید خریدتان را به تعویق بیندازید بهترین فرصت برای خرید سیستم گرمایشی جدید بعد از گذشت فصل سرماست.

نکات کلی در مورد سیستم گرمایشی خانه

  • بخش عمده ای از هزینه‌ انرژی مصرفی خانوار صرف گرمایش خانه می‌شود، پس انتخاب سیستم گرمایشی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • بخاری محبوب‌ترین سیستم گرمایشی حال حاضر ایران و جهان است. هزینه راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری اش پایین است و بهره‌وری بالایی دارد ولی دیوارهای اطرافش را سیاه کرده و فضای زیادی را اشغال می‌کند.
  • شومینه ظاهری زیبا ولی بهره‌وری بسیار پایینی دارد.
  • موتورخانه برای مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحد بالا کاربردی است و از نظر مصرف انرژی وضعیت خوبی دارد. با این حال هر واحد استقلال مصرفی ندارد.
  • پکیج سیستمی امن و با بهره‌وری بالاست. ضمن اینکه بر خلاف موتورخانه میزان مصرف هر واحد در کنترل خودش است.
  • گرمایش از کف پخش گرمای یکنواختی دارد، اما پس از روشن کردن سیستم مدتی طول می‌کشد تا شروع به گرم کردن خانه کند.
  • هزینه اولیه، هزینه دهای طول عمر و متراژ خانه از عوامل موثر در انتخاب سیستم گرمایشی مناسب است.

بیشتر بخوانید :

گرم نگه داشتن خانه با بهترین روش و کمترین هزینه

۲۶ راهکار اساسی برای حفظ گرمای خانه در زمستاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits