مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
آنچه که باید در مورد دیافراگم لگنی زنان بدانید !
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
دیافراگم لگنی گروهی از ماهیچه ها هستند که تقریبا به صورت افقی در کف لگن قرار دارند و با یک شکاف باریک که مجرای ، واژن و کانال مقعد را می گیرد، تقسیم می شود.

دیافراگم لگنی گروهی از ماهیچه ها هستند که تقریبا به صورت افقی در کف لگن قرار دارند و با یک شکاف باریک که مجرای ، واژن و کانال مقعد را می گیرد، تقسیم می شود.

این دسته از ماهیچه‌ها مانند یک گهواره در دهانه منطقه زیر لگن کشیده شده است و حفره بالای لگن را از ناحیه میان‌دوراه (پرینه) زیرین جدا می‌کند.

ماهیچه‌های دیافراگم لگنی، از رحم، مثانه و روده‌ها نگهداری می‌کند و آنها را در برابر گرانش زمین در جای خودشان نگاه می‌دارد.

توصیف دیافراگم لگنی

عضله لواتور آنی یا بالا برنده مقعد (Levator ani) و کوکسیژئوس طبقه عمقی کف لگن (Pelvic floor) را تشکیل می دهند که به عنوان دیافراگم لگنی (Pelvic diaphragm) شناخته می شوند.

عضله لواتور آنی (بالا برنده مقعد) بیشتر شامل عضلات پوبوکوکسیژئوس (Pubococcygeus muscle) و ایلیوکوکسیژئوس (Iliococcygeus muscle) است. عضله پوبوکوکسیژئوس مهمترین عضله کف لگنی (Pelvic floor) شناخته می شود که در حمایت از بخش هایی چون رحم، مثانه و کنترل پیشابراه نقش دارد.

divider

نقش دیافراگم لگنی در زنان

۱)حفاظت و نگهداری ارگان های لگنی و محتویات آن

۲) افزایش ایستادگی و مقاومت به هنگام افزایش فشار داخلی شکمی در مقابل بیرون زدگی احشا و ارگان های داخلی

۳) فراهم آوردن کنترل اسفنگتری دهانه پرینئال

۴) اعمال مربوط به تولید مثل و فعالیت های جنسی

۵) در طول زایمان از طریق شل شدن کامل عضلات , امکان باز شدن سوراخ واژن به اندازه خروجی استخوان لگن فراهم می گیرد.(طول فیبر ها سه برابر حالت طبیعی)

اهمیت دیافراگم لگنی در بارداری و مسائل جنسی

دیافراگم لگنی

اگر شما این عضلات را بحال خود رها کنید، نتیجه آن ضعیف شدن این عضلات است، ضعیف شدن ماهیچه های دیافراگم لگنی بطور طبیعی برای همه ما اتفاق می افتد (اگر بچه دار شده اید و یا به یائسگی نزدیک می شوید بسرعت برای شما اتفاق خواهد افتاد)، برای حس بهتر این ضعف عضلانی بیاد بیاورید که وقتی شما می خندید، سرفه می کنید و یا عطسه میکنید آگاهانه تراوش و چکه ادرار را حس میکنید که این اتفاق نشان دهنده ضعف ماهیچه های کف لگن شماست.

در حالت های بدتر، ضعف ماهیچه های لگنی شما، راه را بطور کامل برای افتادگی عضو های داخل لگن ( افتادگی رحم، مثانه و روده بزرگ ) باز می کند.

 دیافراگم لگنی ضعیف و آسیب پذیر

دیافراگم لگنی ضعیف و آسیب پذیر

با شروع ورزش دادن عضلات کف لگن خود، شما تفاوت را حس کرده و اهمیت تقویت دیافراگم لگنی خود را بخوبی درک خواهید کرد: شماکنترل بیشتری بر مثانه خود خواهید داشت و کنترل بر بخش تحتانی بدن خود را به خوبی حس می کنید و با به آهنگ در آوردن ماهیچه هایی که تا کنون وجودشان را حس نکرده بودید از احساس اطمینان بیشتری بهره مند خواهید شد ... و این تقویت عضلات برای شریک زندگی شما هم مهم و قابل درک خواهد بود.

دیافراگم لگنی سالم و قوی

دیافراگم لگنی سالم و قوی

و همچنین برای کسانی که شکم بزرگ و برآمده دارند ( که شاید بدلیل ضعف عضلات لگنی باشد )، سفت کردن این عضلات به سفت شدن و کشیده شدن شکم به داخل، کمک خواهد کرد

اختلالات و بیماری های دیافراگم لگنی

بیماری و اختلال های دیافراگم لگنی هنگامیکه ماهیچه های لگنی و بافت های ماهیچه ای تضعیف شده یا آسیب می بینند، اتفاق می افتند. شایع ترین نوع بیماری های دیافراگم لگنی شامل موارد زیر می شوند:

افتادگی ارگان های لگنی(Pelvic organ prolapse): افتادگی ارگان های ناحیه لگنی در زنان زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه ها و بافت های ناحیه لگنی دیگر یک یا چند عضو/ارگان ناحیه لگنی را نگاه نداشته و سبب می شوند که این ارگان ها افتاده و به واژن فشار آورند. برای مثال در حالت افتادگی رحم، دهانه رحم و رحم به سمت واژن نزول کرده و حتی بعضا از دهانه واژن خارج می شوند. در افتادگی واژنی، قسمت بالای واژن حالت حمایتی خود را از دست داده و از مخرج واژنی بیرون می زند.

مشکلات کنترل مثانه(Bladder control problems): نشت ادرار که به آن تکرر ادرار هم گفته می شوند هم در مردان و هم زنان روی می دهد و دلیل آنی می تواند خارج شدن مثانه از جایگاه خود باشد. دیگر علائم این مشکل مثانه بروز حالت نیاز شدید به ادرار کردن.

مشکلات کنترل روده(Bowel control problems): نشت یا خارج شدن بی اختیار مدفوع روان یا سفت از راست روده که هم در مردان و هم در زنان روی می دهد و ناشی از خارج شدن راست روده از جایگاه خود است. این حالت می تواند به سبب آسیب به اسفینگتر مقعدی(anal sphincter) که حلقه ماهیچه ای که مخرج را بسته نگه می دارد، نیز ایجاد شود.

درمان مشکلات دیافراگم لگنی

امروزه مشکلات و آسیب های دیافراگم لگنی با انجام تمرینات فیزیوتراپی قابل درمان است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است