دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
موارد مصرف قرص سیکلوسپورین و عوارض این دارو
61
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سیکلوسپورین Ciclosporin:با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با قرص سیکلوسپورین سرکوب کننده ایمنی بیشتر آشنا شوید.

سیکلوسپورین Ciclosporin

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با قرص سیکلوسپورین سرکوب کننده ایمنی بیشتر آشنا شوید.

سیکلوسپورین

موارد مصرف سیکلوسپورین

سايكلوسپورين درجلوگيري از رد پيوند كليه، كبد، قلب يا ساير اعضاي بدن همراه كورتيكوستروئيدها مصرف مي شود. اين دارو همچنين براي درمان رد پيوند مزمن(در بيماراني كه قبلاً تحت درمان با كاهنده سيستم ايمني بوده اند)، درمان آرتريت روماتوئيد حاد، درماتيت آتوپيك و پسوريازيس شديد(در صورت عدم پاسخ مناسب يا عدم تحمل نسبت به داروهاي سيستميك قبلي) و درمان سندرم نفروتيك به كار مي رود.

----------------------------------------------------------------------------------------------

مکانیسم اثر سیکلوسپورین

با مهار قابل برگشت و اختصاصي لنفوسيت ها در فاز GO و G1چرخه سلولي، باعث مهار لنفوسيت هاي كمكي و مهاري مي شود و توليد IL-2 و فاكتور رشد لنفوسيت هاي T را نيز مهار مي كند.

----------------------------------------------------------------------------------------------

دارو شناسی پیش از مصرف نحوه مصرف اقدامات احتیاطی عوارض جانبی

سیکلوسپورین برای درمان رد پیوند مزمن (در بیمارانی که قبلا تحت درمان کاهنده سیستم ایمنی بوده اند) مورد استفاده قرار میگیرد. به هنگام دریافت یک عضو پیوندی در بدن ، گلبولهای سفید خون درصدد پس زدن عضو پیوند زده عمل میکنند. اما سیکلوسپورین با تحت فشار قرار دادن سیستم ایمنی بدن از پس زدن عضو پیوند زده توسط گلبولهای سفید خون ، جلوگیری میکند.سیکلوسپورین همچنین برای درمان آرتریت روماتوئید حاد، درماتیت آتوپیک و پسوریازیس شدید و درمان سندرم نفروتیک به کار می رود.

سیکلوسپورین داروی بسیار قوی است و به همین علت می تواند باعث عوارض جانبی جدی را مانند بیماریهای کلیوی را در بر داشته باشد.مصرف این دارو نیز مقاومت بدن را برای مقابله با عفونتها کاهش می دهد. با دکتر معالج به هنگام مصرف این دارو در مورد عوارض جانبی گفتگو کنید.

----------------------------------------------------------------------------------------------

این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید. به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی اطفال با دریافت عضو پیوند زده نشان نداده است.اگر چه ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات سیکلوسپورین بر روی کودکان با آرتریت روماتوئید حاد، درماتیت آتوپیک و پسوریازیس ، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال مصرف این دارو مشکل خاصی را تا به امروز برای اطفال نشان نداده است.

سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی وفشار خون با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری عوارض جانبی خطرناکی را در بر دارد، اما هیچ مطالعاتی در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی مادران شیرده نشان نداده است. در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.

تداخلات دارویی

گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.

----------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. این دارو معمولا با داروهای دیگر تجویز میشود. طبق دستور پزشک هر کدام از دارو هارا به طور منظم و طبق ساعت معین مصرف نمایید.فقط از دارویی با نام تجاری که دکتر تجویز کرده ، مصرف نمایید.ممکن است مارک های هختلف اثر بخش لازم را مانند آن دارو نداشته باشد.

دارو را بر طبق یک ساعت معین در روز میل نمایید. در صورت نوشیدن منظم آب گریپ فروت ، این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.مصرف بیش از حد آب گریپ فروت میتواند منجر به مشکلات کلیوی شود.اگر از محلول این دارو استفاده مینمایید، میزان مصرف شربت را با قاشق غذاخوری یا سرنگ مخصوص داخل جعبه اندازه گیری نمایید.در صورت بروز علائم رد پیوند باید مقدار مصرف افزایش یابد.ممکن است کودکان به مقدار مصرف بیشتری از دارو نیاز باشد.افزایش فشار خون ناشی از مصرف این دارو را میتوان با تجویز داروهای ضد فشار خون بالا کاهش داد .

بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را خود سرانه قطع ننمائید ممکن است برای جلوگیری از رد پیوند؛بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

----------------------------------------------------------------------------------------------

مصرف خوراکی (کپسول و قطره)

بزرگسالان و کودکان

(ایمنورال) میزان دارو توسط پزشک معین میشود.4 تا 12 ساعت قبل از پیوند اعضا یا بعد از پیوند. در صورت نیاز و تحمل بیمار میزان دارو افزایش می یابد(ساندیمون)میزان مصرف دارو بر اساس وزن بدن و دستور پزشک معین می شود.در ابتدا معمولا به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن 15 میلی گرم در روز مصرف میشود. 4 تا 12 ساعت قبل از پیوند اعضا یا بعد از پیوند. در صورت نیاز و تحمل بیمار میزان دارو افزایش می یابد.

سیکلوسپورین

برای درمان پسوریازیس


در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

 • شیوه ی نگهداری از دارو

 • از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید.
 • دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید.
 • از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 • و دارو در یخچال نگهداری شود.
 • از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم.

اقدامات احتیاطی

 • مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
 • اگربه هنگام مصرف این دارو با سوزش سر معده ، سردرد ،تب ،مدفوع کمرنگ ،ادرار تیره ،از دست دادن اشتها تهوع ،ضعف و خستگی جسمانی ،زردی پوست وچشم مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید این ها میتواند از علائم بیماری آسیب های کلیوی باشد.
 • مصرف‌ سدیم‌ (نمك‌) و پتاسیم و فراورده های حاوی پتاسیم خود را محدود كنید. از پزشكتان‌ درخواست‌ كنید دستوارات‌ تغذیه‌ای‌ در اختیارتان‌ بگذارد یا شما را به‌ یك‌ متخصص‌ تغذیه‌ معرفی‌ كند.
 • قبل از مصرف دارو میزان فشار خون خود را اندازه گیری نمایید، اگر متوجه تغییراتی در فشار خون شدید سریعا به دکتر مراجعه نمایید.
 • اگر تحت درمان پسوریازیس هستید از قرص ایمنورال استفاده ننمایید.مصرف این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد ، به هنگام مصرف این دارو از نزدیک شدن به بیماران عفونی اجتناب کنید.
 • امکان دارد با مصرف این دارو پوست شما در برابر آفتاب حساس شود و خطر ابتلا به سرطان افزایش یابد . به هنگام بیرون رفتن از منزل از ضد آفتاب های مناسب استفاده نمایید.
 • مصرف این دارو ممکن است باعث مشکلات سیستم عصبی شود،در صورت مشاهده علائم زیر سریعا بخه دکتر مراجعه نمایید.غش ، از دست دادن هشیاری ،تغییر در صدا ، تغییرات ذهنی،گیجی
 • بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف سیکلوسپورین از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب سیکلوسپورین

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

----------------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (61 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

حمیده | ۳ سال پیش
آیا مصرف همزمان قرص سیکلوسپورین وپریدنیزولون وآزارام خطری ندارد ؟
5
7
اصغر زمانی | ۴ سال پیش
سلام..من بیش از یکسال است ایمینورال مصرف میکنم بخاطر دفع پروتئین شدید FSGS و اخیرا بطور بسیار زیادی به تنگی نفس و حالات خفگی گرفتار میشم...آیا اینحالت از مصرف این دارو میباشد یا خیر؟؟؟
1
5
پاسخ ها:
زهرا ^_^ | ۳ سال پیش
سلام دوست عزیز. منم از هشت سالگی تا الآن که ۱۵سالم هست، بخاطر دفع پروتئین کلیه (سندرم نفروتیک) ای دارو رو مصرف می کنم. من هم اوایل مصرف تنگ نفس میشدم و لرزش دست شدید و بیهوشی و سرگیجه داشتم. ولی به مرور زمان، خیلی کمتر شد. یعنی الان اصلا تنگی نفس ندارم. شاید مشکل شما هم به مرور حل بشه. ولی به نظرم به پزشک مراجعه کنید تا بهتر راهنمایی تون کنه.
0
6
قاسمی | ۴ سال پیش
با سلام من به تشخیص پزشک بیماری لیکن پلان دارم و قرص ایمونورال مصرف میکنم و در ضمن کم کاری تیروید هم دارم .مصرف این داروها من رو بشدت ضعیف کرده بطوری که بسیار زود خسته شده و احساس ناتوانی میکنم در ضمن حدود دو سال است که این دارو را مصرف میکنم حال بنظر شما من باید چه کنم و ایا دکتر متخصصی در این زمینه میتوانید به من معرفی بفرمایید از شما بسیار متشکرم.منتظر پاسخ شما هستم
0
0
پاسخ ها:
مهران | ۴ سال پیش
منم لیکن پلان دارم از ۱۹ سالگی الان ۲۰ سالمه قبلا بهم کورتون دادن که متاسفانه باعث شد کنار سینه و پهلو و لگن ها کلا پارگی عضله داشته باشم بعد ۶ ماه استفاده از کورتون به یه متخصص تو تهران مراجعه کردم این دارو رو دادن خوب اثر میکنه ولی متاسفانه خیلی خسته میشم کلا ضعف دارم
خیلی خوشحال میشم درمورد لیکن پلان منو راهنمایی کنید واقعا خسته شدم ازش
3
0
سهیلا | ۴ سال پیش
سلام ایا مصرف کپسول ایمینورال چاق میکند واضافه وزن میدهد؟؟؟من سیستم ایمننی بدنم به کلیه هایم حمله کرده واین کپسول رو میخورم
2
5
پاسخ ها:
رضا | ۴ سال پیش
سلام پسر 6 ساله من بعلت بیماری آنمی آپلاستیک روزانه 150 میلی گرم کپسول ایمنورال میخوره حدود سه ماه هست 5 کیلو اضافه وزن داشته از 20 ک شده 26 کیلو
1
5
هادی | ۵ سال پیش
سلام من چندسال قبل لنفوم نان هوچکین داشتم و شیمی درمانی کردم الان به دلیل داشتن بیماری لیکن پلان دکتر این قرص را برامن تجویز کرده آیا برای من ضرر یا خطری داره با توجه به سابقه بیماری قبلیم
0
0
هادی | ۵ سال پیش
سلام
من چند سال پیش سرطان لنفوم نان هوچکین داشتم و مدتی شیمی درمانی میکردم اما الان دچار بیماری لیکن پلان هستم و دکتر این قرص را برا من تجویز کرده آیا با پایین آمدن سیستم ایمنی بدن امکان بازگشت مریضی سابقم هست؟
2
1
هدا | ۵ سال پیش
سلام الان بیشتر از 3 ماهه که مصرف این قرصو شروع کردم موهای سر و بدنم تیره تر شدن آیا میتونه از تاثیرات قرص باشه
0
4
پاسخ ها:
محمد | ۴ سال پیش
سلام من میخوام برای ریزش مو از این دارو استفاده کنم . چون یکی از عوارض این قرض رویش مو هست . میخواستم ببینم تاثیری تو پر پشتی موهاتون داشته؟
4
7
هدا | ۵ سال پیش
سلام من بخاطر کهیر مزمن قرص سیکلوسپورین 50 هر 8 ساعت از 3 ماه پیش شروع مصرف کردم ولی از وقتی این قرصارو میخورم خیلی خسته و بیحالم در حدی که یه فاصله نزدیکم راه برم رنگ م میپره و به به نفس نفس میفتم و پاهام ناتوان میشن این ماه هم پریود نشدم میدونم باردار نیستم لطفا راهنامیم کنید
1
4
زهرا | ۵ سال پیش
دیدگاه شماسلام من بیماری لوپوس دارم دوروزه قرص سیکلوسپورین رو نخوردم والان خیلی درد مفصل دارم به حدی که احساس میکنم بعضی مفاصلم ورم کرده ممکنه از نخوردن قرص باشه
0
3
سمیرا | ۵ سال پیش
من کپسول سیکلوسپورین ۵۰ هر ۸ساعت برای کهیر ک دارم مصرف میکنم، الان که روزه میگیرم یکی افطار و یکی سحر میخورم اما چند روزی یبار دچار سردر شدید ۲۴ساعته میشم، ایا میتونم روزه بگیرم؟
4
2
زهرا | ۵ سال پیش
سلام من بیماری پوستی لیکن پلان در پوست سر دارم دکتر قرص پردینوزولون و کپسول سکلوسپورین (هر ۱۲ساعت) تجویز کرده،الان که ماه رمضون هست و روزه هستیم چطور این کپسول رو مصرف کنم؟
0
1
پاسخ کارشناس:
از نظر شرعی وقتی پزشک برای شما دارویی تجویز میکنه و عدم مصرف آن به سلامت شما آسیب بزنه باید سر زمان دارو را مصرف کنید و از گرفتن روزه امتناع به ورزید. با این حال اگر همچنان نگران اعمال روزه خود هستید از پزشک خود مشورت بگیرین.

hits