alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
علت بالا و پایین بودن CRP در آزمایش خون 
1
2.9K
زمان مطالعه: 5 دقیقه
CRP برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر، به کار گرفته می شود.


علت درخواست آزمایش CRP


CRP یا پروتئین واکنشگر C که همچنین با نام پنتراکسین 1 (Pentraxin 1) نیز شناخته می شود جزء پروتئین های فاز حاد بوده که توسط کبد ساخته شده و در طی چند ساعت پس از آسیب بافتی، آغاز عفونت و یا مواردی که باعث التهاب شود، به داخل خون آزاد می شود.

آزمایش CRP با حساسیت بالا یا «hs-CRP» که نسبت به آزمایش استاندارد آن حساسیت بیشتری دارد، برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر، به کار گرفته می شود. بیماری عروق کرونر عارضه ای است که در آن شریان های قلب تنگ می شوند و ممکن است به حمله قلبی منجر شود. با یک آزمایش خون ساده می توان میزان پروتیین واکنشی C را اندازه گیری کرد.

تفسیر آزمایش CRP

پزشک به شما خواهد گفت نتیجه آزمون CRP چه معنایی دارد. میزان طبیعی CRP در آزمایش استاندارد آن، کمتر از 10 میلی گرم بر لیتر -mg / L- است. اگر نتیجه آزمایش سطح CRP را بیش از 10 میلی گرم بر لیتر نشان دهد، نشانه عفونت شدید، تروما یا بیماری های مزمن است که احتمالا برای تشخیص علت آن نیاز به آزمایش های بیشتری است.

اگر از آزمایش hs-CRP برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی استفاده می کنید، میزان خطر احتمالی به شرح است:

  • اگر میزان hs-CRP کمتر از 2 میلی گرم در لیتر -mg / L- باشد خطر پایین است.
  • اگر میزان hs-CRP بیش از 2 mg / L باشد خطر بالاست.

البته این اندازه ها میزان قطعی خطر را نشان نمی دهند، زیرا شاخص ایده آل CRP بالا به وضوح مشخص نیست. همچنین، به دلیل اینکه سطح CRP فرد در طول زمان متغیر است، توصیه می شود که میانگین دو آزمایش، که به طور ایده آل در دو هفته جداگانه انجام می شود، برای تعیین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در نظر گرفته شود.

crp

اصول آزمایش CRP

تست پروتئین واکنشگر سی (CRP test) بر اساس آگلوتیناسیون لاتکس می باشد. زمانی که ذرات لاتکس متصل به anti-CRP انسانی با سرم بیمار (که شامل پروتئین واکنشگر C هست) مخلوط می شود، یک واکنش آگلوتیناسیون قابل دیدن در عرض 2 دقیقه انجام می گیرد.


موارد استفاده آزمایش CRP

برای پیدا کردن یا مانیتورینگ علائم التهاب در فردی که مشکوک به داشتن شرایط حاد است مانند عفونت شدید باکتریایی (مانند سپسیس)، عفونت قارچی و بیماری التهابی لگن (Pelvic inflammatory disease) مفید است. به طور مثال بیماری التهابی روده (Inflammatory bowel disease)، برخی از فرم های آرتریت و بیماری های خودایمنی مانند لوپوس و یا واسکولیت.

تعیین سطح CRP برای بررسی روند درمان مفید است. این تست برای بررسی وجود عفونت پس از عمل جراحی، به کار می رود. سطح CRP در طول 2 تا 6 ساعت از عمل جراحی، به صورت نرمال افزایش می یابد و سپس تا سه روز پس از عمل جراحی کاهش می یابد. اگر سطح CRP سه روز پس از عمل جراحی، همچنان بالا بماند، می تواند نشان دهنده ی وجود عفونت باشد.

هدف از آزمایش CRP

پزشک معمولا برای بررسی التهابات بدن، آزمایش CRP را تجویز می کند. التهاب معمولا بیانگر خطر ابتلا به بیماری قلبی، عفونت یا بیماری مزمن التهابی مانند آرتریت روماتویید یا لوپوس است.

آزمایش CRP برای بیماری قلبی

اعتقاد متخصصان بر این است که میزان بالای hs-CRP در خون خبر از افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی می دهد. آزمایش CRP علت التهاب را نشان نمی دهد، بنابراین ممکن است میزان بالای hs-CRP علت دیگری به غیر از مشکل قلبی داشته باشد.

انجمن قلب آمریکا توصیه نمی کند همه افراد آزمایش hs-CRP انجام دهند. در عوض، به آن دسته از افراد که احتمال حمله قلبی شان ظرف 10 سال گذشته 5 تا 10 درصد بوده است توصیه می کند این آزمایش را انجام دهند. این میزان در ارزیابی های جهانی به عنوان میزان متوسط خطر قلبی در نظر گرفته شده است که بر اساس نوع سبک زندگی، سابقه خانوادگی و وضعیت سلامت فعلی شکل می گیرد.

این آزمایش به تعیین خطر حمله قلبی دوم هم کمک می کند؛ چرا که افرادی که قبلا حمله قلبی را تجربه کرده اند و دارای سطح بالایی از hs-CRP هستند، نسبت به افراد عادی بیشتر احتمال دارد که به حمله قلبی دوم دچار شوند.

در افرادی که خطر ابتلا به حمله قلبی کم است، آزمایش hs-CRP کمک چندانی نمی کند. افرادی که خطرحمله قلبی در آنها بالاست، چه میزان hs-CRP در خونشان بالا باشد چه نباشد، باید به دنبال درمان و به کارگیری اقدامات پیشگیرانه باشند.

تست crp

آمادگی برای آزمایش CRP

هیچ آماده سازی ویژه ای برای آزمایش استاندارد CRP یا hs-CRP وجود ندارد. البته اگر همزمان آزمایش های دیگری هم روی خونتان انجام می شود، احتمالا نیاز دارید ناشتا باشید یا از دستورالعمل های دیگری پیروی کنید. قبل از انجام آزمایش خون از پزشکتان بپرسید آیا آزمایش های دیگری هم در نسخه شما وجود دارد؟ آیا برای آنها نیاز به ناشتا بودن یا انجام دستور العمل خاصی است؟

برخی از داروها میزان CRP را تحت تاثیر قرار می دهند. حتما داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. آزمایش CRP یا آزمایش hs-CRP خطر خاصی برای بیمار به دنبال ندارد. این خطر مانند بقیه آزمایش های خون به احتمال خون ریزی و کبودی در محل سوزن ختم می شود. البته مانند بقیه آزمایش های خون به ندرت ممکن است محل زخم عفونی شود.

نکته مهم درباره آزمایش CRP

اگر آزمایش hs-CRP را برای یافتن خطر بیماری قلبی انجام می دهید، به یاد داشته باشید که میزان CRP بالا تنها یک عامل از مجموعه عوامل خطرساز بیماری عروق کرونر است. اگر میزان CRP در خونتان بالا باشد، لزوما به این معنی نیست که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی هستید. با پزشک خود درباره سایر عوامل خطر و راه های پیشگیری از بیماری عروق کرونر و حمله قلبی، صحبت کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

بیماری ناراحتی قلبی و علائم آن

همه چیز در مورد بیماری نارسایی قلب

۸ راه معجزه آسا تشخیص بیماری های قلبی

separator line
این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • behdasht.news
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits