دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
آنچه درباره مسواك و جامسواكي نمي دانستيد
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
حسابي خوابتان مي آيد و مي خواهيد بخوابيد ولي يك كار باقي مانده است؛ هنوز مسواك نزده ايد!با بي حوصلگي به دستشويي مي رويد، مقداري خميردندان روي مسواك مي گذاريد و به جلو تلويزيون بر مي گرديد. در حالي...

حسابي خوابتان مي آيد و مي خواهيد بخوابيد ولي يك كار باقي مانده است؛ هنوز مسواك نزده ايد!
با بي حوصلگي به دستشويي مي رويد، مقداري خميردندان روي مسواك مي گذاريد و به جلو تلويزيون بر مي گرديد. در حالي كه غرق تماشاي آخرين صحنه هاي فيلم هستيد، دندان هايتان را تند تند مسواك مي زنيد. فكر مي كنم يك دقيقه هم نمي شود ولي آيا اين مسواك زدن اثري هم دارد؟

آنچه درباره مسواک و جامسواکی نمی دانستید

اگر از شما سوال كنند كدام قسمت از دندان هايتان را مسواك زده ايد، به ياد نداريد چون در حالي كه غرق تماشاي فيلم بوديد، مثل هر شب و به صورت خودكار، در كوتاه ترين زمان ممكن دندان هايتان را مسواك زده ايد.
حتماً قبول داريد كه شما همين يك دست دندان را داريد و اگر هر يك از آنها را از دست بدهيد، دندان تازه اي به جاي آن نمي رويد و بايد تا آخر عمر با جاي خالي آن كنار بياييد. پس از همين امشب با دندان هايتان مهربان تر باشيد و لحظاتي را فقط به مسواك زدن اختصاص دهيد. جلو آينه بايستيد و با اين روش جديد دندان هايتان را مسواك بزنيد.

مسواك زدن از يك تا چهار
هميشه عادت كرده ايم از سطح جونده يا سطح «لپي گونه اي» دندان ها مسواك زدن را شروع كنيم بنابراين بيشتر اوقات وقتي نوبت به سطح زباني دندان ها مي رسد، يا دست مان خسته شده است و يا مسواك زدن اين سطح از دندان ها را از قلم مي اندازيم، پس از امشب به بعد، اول سطح زباني دندان ها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونه اي دندان ها را مسواك بزنيد.

هنگامي كه سطح جونده را مسواك مي زنيد، موهاي مسواك را مثل برس روي اين سطح نكشيد. اين كار نه تنها موجب سايش سطح دندان ها مي شود بلكه عمق شيارهاي سطح دندان را نيز پاك نمي كند.
روش درست آن است كه موهاي مسواك را روي سطح جونده دندان ها فشار دهيد و مسواك را فقط در جاي خود لرزش دهيد. به اين ترتيب عمق شيارها كه محل اوليه ايجاد پوسيدگي است، پاك خواهد شد.

پشت دندان هاي جلويي و پشت آخرين دندان هاي موجود در هر قوس فكي كه معمولاً دندان هاي عقل هستند، نقاط فراموش شده در دهان مي باشند كه مسواك كمتر به آنجا پا مي گذارد. براي پاك كردن اين سطوح، مسواك تان را به صورت عمودي گرفته و يك زاويه ۴۵ درجه به آن بدهيد. در اين وضعيت موهاي مسواك به اين سطوح رسيده و مي تواند كاملاً آن را پاك كند.

ناگفته هاي جامسواكي
شما مسواك تان را كجا نگه مي داريد؟ در جامسواكي كنار دستشويي و يا در يك ليوان روي ميز آرايشتان؟ تا به حال فكر كرده ايد بهترين محل براي نگهداري مسواك كجاست؟ بد نيست بدانيد جامسواكي كنار دستشويي اصلاً محل مناسبي براي قراردادن مسواك نيست چون وقتي شما از توالت خارج مي شويد و دست هايتان را در دستشويي مي شوييد، كاسه دستشويي آغشته به تعداد زيادي ميكروب خواهد شد. اين ميكروب ها با فشار آب در فضاي دستشويي پخش مي شوند و روي مسواك ها مي نشينند. شما با وارد كردن مسواك به دهان تان ميكروب هاي به ويژه روده اي را وارد دهان و دستگاه گوارشتان خواهيد كرد.

توصيه ما اين است كه براي دستشويي تان يك كابينت مخصوص نگهداري مسواك بخريد و مسواك ها را درون اين كابينت دربسته نگهداري كنيد.

اگر تغيير دكوراسيون برايتان دشوار است،‌ حداقل يك كاور مسواك براي هر كدام از مسواك هايتان بخريد و سر مسواك ها را درون اين درپوش ها نگهداري كنيد. روش ديگر هم اين است كه مسواك ها را خارج از دستشويي مثلاً در اتاق خوابتان نگهداري كنيد.

راهنماي خريد مسواك
:: سايز سر مسواك را متناسب با اندازه دهان خود انتخاب كنيد. مسواك مناسب بايد به شما امكان دسترسي به بيشترين سطح از دندان ها را بدهد و شما بتوانيد آن را به راحتي به دندان هاي عقبي برسانيد و آنها را خوب تميز كنيد.

::سليقه و نظر شما مهم است. مسواكي را انتخاب كنيد كه با آن راحت باشيد و به سهولت بتوانيد با آن دندان هايتان را بشوييد. سعي كنيد با مسواك تان احساس خوبي داشته باشيد.
در صورتي كه تحليل لثه داريد و يا دندان هاي شما به آب سرد و گرم حساس است، از مسواك هاي فوق نرم (سوپرسافت يا اكستراسافت) استفاده كنيد.

:: دسته مسواك بايد به گونه اي باشد كه به راحتي در دست شما قرار گيرد. دسته مسواك هر چه حجيم تر باشد، راحت تر در كف دست جا مي گيرد و در نتيجه كنترل بهتري در مسواك زدن خواهيد داشت.

:: زاويه بين دسته و سر مسواك بايد كم باشد، يعني دست با شيب ملايمي به سر ختم شود.
اگرچه ادعا مي شود بعضي از انواع مسواك هاي جديد، پلاك هاي ميكروبي را بهتر بر مي دارند ولي در كاربرد عملي و تحقيقات، ثابت شده است كه هيچ يك برتري مشخصي بر ديگري ندارد و هيچ مسواكي قادر نيست همه پلاك ها را بردارد. به نظر دندانپزشكان، روش مسواك زدن صحيح مهمتر از نوع مسواك است.

:: مسواك بايد داراي سر كوتاه، الياف نايلوني با نوك گرد و نرم يا متوسط باشد. سر الياف و موهاي مسواك در صورتي كه گرد باشد، حين مسواك زدن لثه را كمتر تحريك خواهد كرد و احتمال آسيب لثه كاهش مي يابد.

:: پرزهاي يك مسواك خوب بعد از مدتي استفاده نبايد پخش و پلا شود. شايد بگوييد كه همه مسواك ها بعد از مدتي اين طور مي شوند اما مسواك اگر خوب باشد به جاي اينكه در مدت دو هفته خراب شود چند ماه بدون اينكه پرزهايش مشكلي پيدا كنند، كار مي كند.
واقعيت اين است كه تميز كردن دندان ها وقتي امكان دارد كه پرزهاي مسواك خاصيت ارتجاعي خود را از دست نداده باشند.

منبع: روزهاي زندگياین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مهشید | ۳ سال پیش
:تخمدانها حجیم و دارای اکوژنیسته طبیعی است.
تصویر دو کیست ساده یکی به ابعاد37*33در تخمدان راست و دیگری به ابعاد30*17م.م در تخمدان چپ رویت شده که مطرح کننده کیستهای فولیکولار است.
این سونوگرافی واژینال هست.
0
0

hits