دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
ویروس جدید چینی چیست ؟
6
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ویروس چینی ، کرونا ویروس‌ها یا همان آنفولانزای چینی خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند عامل بروز انواع عفونت‌ها از سرما خوردگی معمولی گرفته تا بیماری سارس باشند .

ویروس چینی (کرونا) چیست ؟

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با ویروس جدید چینی کرونا آشنایی کامل پیدا کنید.

ویروس کرونا انسانی موجب سرماخوردگی شده و در گاستروانتریت نوزادان دخالت دارند.

ویروس کش خاصی برای عفونت های کرونا وجود ندارد. فیلم پیشرفت کرونا گویا این واقعیت است. دستورالعمل مراقبت بیمار مشکوک به ویروس چینی جدید را وزارت بهداشت و درمان منتشر نموده است.
یک کرونا ویرا باعث شیوع جهانی و سندروم تنفسی حاد بسیار سخت(SARS) در سال 2002 شد.

کرونا ویروس های جانوری موجب بیماری در حیوانات اهلی می شوند که از نظر اقتصادی اهمیت دارند و در حیوانات پست باعث عفونت های پایدار در میزبانهای طبیعی خود می گردند.
چون کشت کرونا ویروس های انسانی مشکل است ، به همین علت خصوصیات آنها به خوبی شناخته نشده است. به گزارش "ورزش سه" تعدادی ورزشکار نیز به این بیماری دچار شده بودند.

انواع ویروس جدید چینی (کرونا)

دو گروه آنتی ژنی از کرونا ویروس های انسانی به نام نژاد 229E و OC43 وجود دارند.

کرونا ویروسی که در سال 2002 از مبتلا به سندروم حاد تنفسی (سارس) جدا شد ، در گروه 2 به عنوانOC43 قرار دارد.

کرونا ویروس های حیوانات اهلی و جوندگان در این دو گروه قرار دارند. گروه متمایز آنتی ژنی دیگری (سومین گروه) یافت شده است به نام ویروس برونشیت عفونی مرغ ها که به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است .

به نظر می رسد که نا هم تیپی عمده آنتی ژنی در بین نژادهای یک گروه یعنی نژاد 229E وجود دارد. واکنش متقاطع بین برخی از نژادهای انسانی با بعضی از نژادهای جانوری وجود دارد. بعضی از این ویروس ها دارای هماگلوتینین می باشند

در آزمایشگاه ویروس شناسی دکتر ناجی جهت تشخیص آن از تست سریع ویرال به روش مولکولار استفاده می شود. در آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری تست های تشخیص بیماریهای ویروسی با تعرفه دولتی انجام می شوند.

زمان جوابدهی تستها از بیست و چهار ساعت لغایت هفتاد و دو ساعت می باشد.

به این منظور تستهای تشخیصی ویروس شناسی انواع ویروسهای بیماری زا با هزینه اندک و نرخ دولتی و در زمان جوابدهی سریع در آزمایش گاه ویروس شناسی دکتر ناجی انجام می شود.

در آزمایشگاه ویروس شناسی پزشکی مسیح دانشوری بیماری آنفلوانزا به روش تست ویروسی مولکولار سه روزه و با تعرفه دولتی انجام می شود.

در تست تشخیصی مربوط به نمونه های اورژانسی مانند نمونه مایع نخاع یاCSF زمان جوابدهی به کمتر از زمان بیست و چهار ساعت کاهش می یابد.

اطلاعات کاربردی ویروس چینی


شیوع ویروس آنفولانزای چینی (کرونا)

ویروس کرونا به مقدار زیاد ، اختصاصی گونه هستند . پاتوژنز بیماری های آنها در انسان به خوبی شناخته نشده است. اکثر کرونا ویروس های حیوانی به سلولهای اپی تلیال مجرای تنفسی و گوارشی حیوانات گرایش دارند.

عفونت های کرونا ویروس در انسان معمولا به مجاری فوقانی تنفسی محدود می شود.

اپیدمی سال 2003 ویروس SARS، توسط بیماری تنفسی جدی ، شامل پنومی و نقص تنفس پیش رونده مشخص شد. به نظر می رسد که ویروس از میزبان غیر انسان منشا گرفته و قابلیت عفونی کردن انسان را به دست آورده باشد.

در مناطق روستایی جنوب چین که اپیدمی از آنها آغاز شد ، انسان ، خوک و ماکیان اهلی در کنار هم زندگی می کردند و بسیاری از گونه های وحشی جهت مصارف غذایی و طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفتند. این شرایط باعث بروز سویه های جدید ویروس گردید.

به نظر میرسد که برخی کرونا ویروس ها عامل گاستروانتریت در انسان هستند ولی تا بحال جدا نشده اند.

علائم ابتلا به ویروس کرونا (ویروس جدید چینی)

کرونا ویروس های انسانی معمولا موجب سرماخوردگی بدون تب، در بزرگسالان می شوند. علائم عفونت های کرونا ویروس تنفسی در انسان مشابه عفونت های راینوویروس می باشد و به صورت آبریزش بینی و بی قراری ظاهر می شود.

دوره کمون این بیماری حدود 2 تا 5 روز است و بیماری حدود 1 هفته ادامه دارد. مجرای تحتانی تنفسی به ندرت گرفتار می شود ، اگر چه پنومونی در سربازان به عفونت با کرونا ویروس ها نسبت داده شده است. کودکان مبتلا به آسم ، از حملات زیاد عطسه رنج می برند.

بیماری ریوی مزمن در بزرگسالان ممکن است علائم تنفسی در ویروس چینی را تشدید کند.

کرونا ویروس جدید شناخته شده به نام سارس، باعث بیماری های تنفسی سختی می شود. دوره انکوباسیون حدود 6 روز است. علائم اولیه شامل تب لرز ، بی حالی ، سرگیجه ، سرفه و گلودرد هستند و پس از چند روز تنگی نفس پدیدار می شود.

بسیاری از بیماران رادیوگرافی غیر عادی قفسه سینه دارند. برخی موارد به سرعت به سوی دیسترس تنفسی حاد پیشرفت می کنند و نیاز به حمایت های تنفسی (تنفس مصنوعی) پیدا می کنند. مرگ ، حاصل نقص تنفسی پیش رونده است که حدود 10درصد موارد میزان مرگ و میر بین میانسالان بالاتر است.

علائم بالینی انتریت همراه با کرونا ویروس هنوز به خوبی مشخص نشده است. به نظر می رسد که این عفونت ها ، مشابه عفونت های روتاویروس باشند.

تشخیص آزمایشگاهی ویروس کرونا

تست های آزمایشگاهی، به طور معمول برای تشخیص عفونت های کرونا ویروس ها (مگر در مورد بیماریSARS) صورت نمی گیرند.

روش موجود برای تشخیص کرونا ویروس ها از جملهSARS – Cov ، ردیابی ژنومRNA ویروس در مجرای تنفسی و نمونه های مدفوع به کمک RT-PCR می باشد.

ویروس چینی جدید به نام کروناجداسازی ویروس کرونا یا آنفولانزای چینی

جداسازی کرونا ویروس ها، مشکل می باشد و در مورد SARS-Cov به شرایط(( biosafety level 3نیاز می باشد. آزمایش نمونه های مشکوک به وجودSARS-Cov، باید با در نظر داشتن شرایطBSL-2 در آزمایشگاه های ویروس شناسی صورت گیرد.

آزمایش سرولوژی با بهره گیری از آزمایش الیزا ، می تواند در ارزیابی سرم های حاد و بهبود یافته، کمک کننده باشد. میکروسکوپ الکترونی ، در ردیابی ذرات مشابه کرونا ویروس در نمونه های مدفوع به کار می رود.

درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا

هیچ درمان و واکسنی برای عفونت های کرونا ویروس (ویروس جدید چینی) وجود ندارد.

کنترل انتقال تنفسی سرماخوردگی ناشی از کرونا ویروس ها، کاری مشکل می باشد و احتمالا به دلیل خفیف بودن عفونت ، نیازی به کنترل نیست.

قرنطینه افرادی که باSARS-Cov آلوده شده اند و اندازه گیری تب مسافرانی که از مناطق شیوع این بیماری مسافرت کرده اند ، می تواند از انتشار بیماری جلوگیری کند.

هیچگونه واکسن یا درمان ضد ویروس خاص برای این ویروس در دسترس نمی باشد.

بیشتر بخوانید :

علائم آنفولانزای چینی چیست ؟

آنفولانزای خوکی : علائم و درمان آنفولانزای h1n1

فیلم |همه چیز در مورد آنفلوآنزا H1N1 بیماری کشنده این روزها

علائم بیماری ابولا یا تب هموراژیک ابولا ویروسی خطرناک و کشنده

کوروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند، اما فقط شش‌ نوعشان (و با این نوع جدید هفت‌ نوعشان) به عنوان عامل عفونت در انسان‌ها شناخته شده‌اند.

در یک طرف طیف کوروناویروس‌ها می‌توانند سرماخوردگی عادی ایجاد کنند، و در طرف دیگر طیف ویروس کرونا عامل نشانگان شدید حاد تنفسی (سارز) قرار می‌گیرد که در شیوعی که در سال ۲۰۰۲ شروع شد، به مرگ ۷۷۴ نفر از ۹۰۸۹ نفر مبتلا به آن انجامید.

آنالیز رمز ژنتیکی ویروس چینی کرونا نشان می‌دهد که این ویروس نسبت به سایر کوروناویروس‌های انسانی نزدیکی بیشتری به ویروس عامل ایجاد سارز دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

خرید اينترنتی | ۴ سال پیش
باید پیشگیری های لازم را در این راستا انجام داد تا بتوان در مقابل این ویروس کشنده جسم و قوای قوی داشته باشیم
خرید اینترنتی
سایت بانه دات کام همواره در راستای کیفیت و عالی بودن عمل نمودن .. پس ما را همراه نمایید
باسپاس
0
0
نسیم | ۴ سال پیش
منم شنیدم خیلی خطرناکه انگاری می‌کشه شانس بیاریم نیاد ایران . همه چی کاملیم آنفولانزا چینی هم بیاد.....
0
0

hits