دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
سرفه خشک و خلط داخل گلو را چگونه از بین ببریم؟
24
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سرفه خشک و خلط داخل گلو را چگونه از بین ببریم؟راه های مناسب برای از بین بردن چرک گلو با دلگرم همراه باشید تا با راهکار های مناسب برای درمان خشکی و خلط گلو آشنا شوید.

راه های مناسب برای از بین بردن چرک گلو

با دلگرم همراه باشید تا با راهکار های مناسب برای درمان خشکی و خلط گلو آشنا شوید.

درمان خلط گلو

سرفه و گلو درد و راه های درمان خشکی و خلط گلو

خشکی گلو

در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس‌ها افزایش یابد یا قوام، طعم، بو یا غلظت ترشحات تغییر کند، معمولا فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می‌شود و از آن رنج می‌برد. غدد طبیعی موجود در بینی و گلو، در شبانه روز حدود یک تا دو لیتر ترشح دارند.

این ترشحات سطوح داخلی حفره‌های بینی را مرطوب می‌کند و باعث تمیز و مرطوب شدن هوای داخل بینی و به دام افتادن ذرات مضر و باکتری‌های موجود در هوای استنشاقی می‌شود. سلول‌های سطوح داخل بینی و سینوس‌ها حاوی مژک‌هایی هستند که به‌طور هماهنگ و منظم به طرف ته حلق نوسان می‌کنند و باعث می‌شوند ترشحات بینی و سینوس‌ها به طرف ته حلق رانده شوند. وقتی ترشحات به ته حلق رسیدند، به‌طور طبیعی و به نحوی ناخودآگاه توسط فرد بلعیده می‌شوند.

در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس‌ها افزایش یابد یا قوام، طعم، بو یا غلظت ترشحات تغییر کند، معمولا فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می‌شود و از آن رنج می‌برد. اختلال در بلع نیز از جمله علل احساس افزایش ترشحات پشت حلق است.

درمان خلط گلو

افزایش ترشحات غلیظ

در زمستان، استفاده از وسایل گرمازا باعث خشک شدن هوای داخل منازل می‌شود. این خشکی هوا باعث غلیظ شدن ترشحات داخل بینی می‌شود. عفونت بینی و سینوس‌ها (سینوزیت) نیز عامل افزایش ترشحات غلیظ بینی است. اگر ترشحات رقیق و روشن بینی به ترشحات غلیظ و سبزرنگ تبدیل شود نشان از عفونت باکتریایی سینوس هاست.

در بچه ها، ترشحات غلیظ یک‌طرفه بینی (یعنی فقط از یک بینی) احتمالا به دلیل وجود جسم خارجی در داخل بینی است. در چنین موردی معمولا ترشحات بینی کودک بدبو نیز هست. سینوس‌ها حفره‌هایی در داخل استخوان‌های صورت هستند.

هر کدام از سینوس‌ها از طریق مجرایی به داخل بینی راه پیدا می‌کند. ترشحات طبیعی سینوس‌ها از طریق این مجرا به بینی وارد می‌شود. اگر به دلیل روندهای التهابی مثل سرماخوردگی یا حساسیت بینی، مجاری ارتباطی سینوس‌ها به بینی بسته شوند، سینوس‌ها دچار عفونت حادی می‌شوند که به آن سینوزیت اطلاق می‌شود. مبتلایان به سینوزیت حاد باید تحت درمان دارویی قرار گیرند. وقتی مجرای ارتباطی سینوس به بینی مدت طولانی بسته باقی بماند، به تدریج بر تورم مخاط مفروش کننده داخل سینوس‌ها افزوده می‌شود، به نحوی که داخل سینوس پولیپ یا کیست تشکیل می‌شود.

این حالت را سینوزیت مزمن می‌نامیم که علامت اصلی آن ترشحات عفونی مزمن و مداوم پشت حلق است. سی تی اسکن و آندوسکوپی تشخیصی در داخل مطب برای تشخیص سینوزیت مزمن کمک کننده هستند.سینوزیت مزمن معمولا به درمان دارویی جواب نمی‌دهد و در چنین موردی لازم است با عمل جراحی آندوسکوپیک، مجاری سینوس به بینی باز شوند.

مشکل در بلع غذا

اگر کسی مشکل بلع داشته باشد، موادغذایی جامد یا مایع ممکن است در ته حلقش جمع شوند و بیمار احساس کند که ترشحات پشت حلقش افزایش پیدا کرده است. زمانی که تعامل عضلات دهان و حلق و اعصاب این ناحیه کاملا برقرار نباشد، ممکن است مختصری از ترشحات حلق وارد حنجره شود و باعث خشونت صدا یا سرفه شده یا بیمار را مجبور سازد که اصطلاحاً به‌طور مکرر سینه‌اش را صاف کند.

معمولا با افزایش سن، قدرت عضلات دخیل در عمل بلع و همچنین هماهنگی بین این عضلات کمتر می‌شود و بنابراین در افراد مسن ممکن است ترشحات طبیعی بینی به راحتی بلعیده نشده و وارد مری نشود و در ته حلق جمع شود.

به هنگام خواب، دفعات بلع ناخودآگاه و ترشحات خیلی کمتر از زمان بیداری است و ممکن است ترشحات در حلق جمع شده و به سرفه منجر شود. عضلات حلق فردی که مضطرب است و دچار استرس‌های روحی است، دچار انقباض خواهند شد.

این امر ممکن است به احساس گیر کردن چیزی در گلوی وی منجر شود. سینه صاف کردن مکرر این افراد باعث تحریک ناحیه شده و مشکل را تشدید می‌کند. برگشت محتویات معده به مری (ریفلاکس) نیز می‌تواند باعث مشکلات بلع شود. سوزش معده، سوءهاضمه و گلودرد از علائم شایع این اختلال هستند. ریفلاکس با دراز کشیدن تشدید می‌شود، به‌خصوص اگر بیمار قبل از دراز کشیدن مایعات یا غذایی میل کرده باشد.

ترشحات مزمن پشت حلق غالباً به تحریک گلو و سوزش مداوم آن منجر می‌شود. در این حالت با وجودی که حلق و لوزه‌ها عفونی نیستند، ولی باز هم ممکن است متورم باشند. درمان موفق ترشحات مزمن پشت حلق، احساس ناخوشایند گلو را نیز برطرف می‌کند.

درمان خلط گلو

راهکارهای پیشنهادی مناسب برای گلو درد

اگر چند روزی است گلویتان درد می‌کند و هنوز راه چاره‌ای برای آن پیدا نکرده‌اید می‌توانید از روش‌های درمان خانگی ما استفاده کنید. این روش‌ها از نظر متخصصین بهداشت و درمان هم تایید شده است.

1) مصرف مایعات را دو برابر معمول کنید. مایعات باعث رقیق‌شدن خلط و تسریع خروج آن می‌شود.

2) از عسل و لیمو ترش استفاده کنید. یک قاشق عسل و آب یک عدد لیمو ترش را در یک لیوان آب داغ حل کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید. عسل درد گلو را تسکین داده و لیمو به کاهش خلط کمک می‌کند.
3) آب نمک ولرم غرغره کنید. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل، آن را غرغره کرده وسپس آب دهانتان را تف کنید. این کار هم باعث تسکین گلودرد و هم خروج آسان تر ترشحات می‌شود.

4) آب‌نبات بمکید. این کاربه خودی خود آرام بخش نیست، اما با تحریک بزاق موجب شست و شو و تمیز‌شدن حلق می‌شود.

5) هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید. این کار از خشک‌شدن غشای مخاط راه تنفسی جلوگیری کرده و سوزش آن را کم می‌کند تا بتوانید راحت‌تر بخوابید. آب دستگاه بخور را هر روز عوض کنید و حداقل هر 3 روز یک بار آن را بشویید تا از تجمع قارچ‌ها و باکتری‌های مضر در آن جلوگیری شود.

6) سیگار نکشید. دود سیگار گلو را تحریک می‌کند. حداقل وقتی شما یا کودکتان بیمار هستید، سیگار نکشید و از تمام گازهایی که بر اثر پاک کننده‌های خانگی (مثل سفیدکننده یا جرم‌گیر) یا بوی رنگ متصاعد می‌شود، دوری کنید.

یک قاشق عسل و آب یک عدد لیمو ترش را در یک لیوان آب داغ حل کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید. عسل درد گلو را تسکین داده و لیمو به کاهش خلط کمک می‌کند

7) اگر گلودرد موجب تغییر صدای شما شده، به این معنی است که تارهای صوتی شما بر اثر التهاب آسیب دیده‌اند؛ بنابراین صحبت‌کردن برای شما خوب نیست و ممکن است باعث لارنژیت و قطع صدای شما شود.

8) اگر بیمار هستید، مرخصی گرفته و یکی دو روز در منزل استراحت کنید. خستگی در زمان بیماری نه تنها موجب تشدید بیماری خواهد شد، بلکه رفتن شما به محل کار ممکن است موجب بیمار‌شدن همکاران شما هم بشود.

9) آسان‌ترین و بهترین راه پیشگیری از بیماری، شستن مرتب و دقیق دست‌ها با آب وصابون است؛ به طوری که مالیدن دست‌ها به همدیگر حداقل 15 ثانیه ( به اندازه خواندن شعر یه توپ دارم قلقلیه) طول بکشد. اگر آب و صابون در دسترس نبود، می‌توانید از ژل‌های ضدعفونی کننده و میکروب‌کش استفاده کنید.

10) هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید و سپس آن را در سطل آشغال بیندازید. درضمن یادتان نرود که از لیوان و حوله دیگران استفاده نکرده و از تماس دهان خود با گوشی‌های تلفن و شیر آب سردکن‌ها خودداری کنید .

درمان خلط گلو

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (24 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

نازی | ۷ سال پیش
سپاس از سايت
من ديشب از بالش بلند استفاده كردم و غرغره اسپرين كردم با اب ولرم امروز حالم پنجاه درصد بهتر ست در حالي كه سه ساله اين مشكل را دارم
سپاس از سايت
س
1
2
آیلار | ۷ سال پیش
سلام چند روزی هست خلط غلیظ از پشت بینی به حلقم سرازیر میشه و هنگام بلع احساس میکنم چیزی تو حلقم هست و خیلی آزار دهنده هست لطفا راهنمایی کنید که چطوری از این مشکل خلاص شم ؟
ممنوم
0
5
حسام | ۷ سال پیش
باسلام
من حدود چند ساله که وقتی صبحها از خواب بیدار میشم پشت حلقم خلت جمع میشه وحال که در زمستان هستیم خلته پشت حلقم داعمی شده و خیلی هم غلیظه لطفا راهنماییم کنید با ید چکار کنم
0
2
امیر | ۷ سال پیش
سلام
من حدود یک ماه پیش دچار سرواخوردگی ویروسی شدم و باعث ورم گلو و تب و لرز شد ، بعد از بهبودی تا به امروز هر صبح خلط بسیار غلیظ و چسبنده از سینوس هام ترشح میشه که انقدر سرفه میکنم یا استفراغ میکنم یا در اثر فشار خون دماغ میشم ، اوایل فقط صبح ها بود ولی الان تقریبا همه روز این اتفاق واسم میوفته ، به چند تا دکتر هم زنگ زدم واسه ویزیت متاسفانه واسه 1 تا 2 ماه آینده بهم وقت دادن چه باید بکنم ؟؟
0
1
رضا | ۷ سال پیش
سلام من هيچ علائمى ندارم فقط خلطى که از بينى وارد دهانم ميشه خيلى عصبيم ميکنه لطفا راهنماييم کنيد مچکرم.
0
1
سارا | ۷ سال پیش
با سلام و تشکر از مطالب خوبتان
من ترشحات ته گلوم جمع می شود به سختی دفع می شود مایعات هم زیاد می خورم ولی مشکلم حل نشده ناگفته نماند از زمانی که انحراف بینی ام را عمل کرده ام خیلی بهتره شده صبح ها که از خواب بیدار می شوم ترشحات زرد رنگ میباشد ولی زمان هایی دیگه سفید رنگ است و چیزی که زیاد من را اذیت می کند خلط را با سر و صدا باید از گلوم خارج کنم که همه اذیت می شوند خیلی مواظب هستم که سرما نخورم و همیشه در سرما سر و صورتم را می پوشانم لطفا راهنمایی بفرمایید.
ممنون از دلگرم
0
0
ثمین | ۷ سال پیش
با سلام و عرض ادب و تشکر از مطالب سودمندتان
ولی من یه مشکلی دارم که در اینجا به آن پرداخته نشده بود لطفا مرا راهنمایی کنید.
در ناحیه گلوی من (جایی که کمی فرورفته است) یک توده سفیدرنگ متمرکز تشکیل می‌شود که در عرض یک هفته بزرگ و بزرگتر شده و در نهایت به اندازه یک نخود کنده شده و خارج می‌شود. در ابتدا (حدود یک سال قبل) این توده بسیار کوچک و زود کنده می‌شد ولی الان تقریبا هر دو هفته یک بار تشکیل می‌شود واین مرا نگران کرده است. لازم به ذکر است که اصلا دردی ندارم و فقط کمی اذیت می‌کند. به دکتر مراجعه کردم که می‌گوید غذا در آنجا گیر می‌کند ولی من مطمئن هستم که حالت چرک دارد. البته مخاط بینی هم سفت است و بینی ام کاملا خشک است و منجر به خونریزی می‌شود.
لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید.
با تشکر
0
0

hits