دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
درمان جرم گوش
15
زمان مطالعه: 11 دقیقه
درمان جرم گوش:جرم گوش و راههای درمان/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب درمان خانگی برای پاکسازی بی خطر جرم گوش آشنا شوید.

جرم گوش و راههای درمان

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب درمان خانگی برای پاکسازی بی خطر جرم گوش

آشنا شوید.

درمان جرم گوش

واقعیت درباره جرم گوش

جرم گوش ماده ای چسبناک، زردرنگ و چرب است که توسط سلول های موجود در کانال گوش ترشح می شود و مجرای گوش را از گزند آلودگی ها و میکروب ها حفظ می کند. در این مطلب با 10 حقیقت درباره جرم گوش آشنا می شوید.

جرم گوش + درمان

علایم انسداد ناشی از جرم در گوش


علایم هشدار انسداد ناشی از چربی گوش عبارتند از:

 • خارش مجرای گوش
 • احساس پر بودن یا بند آمدن
 • سرگیجه
 • زنگ زدن گوش
 • ترشحات مجرای گوش
 • کاهش شنوایی
 • درد گوش

جرم گوش + درمان

علل‌ های مهم جرم گوش

 • تولید بیش‌ از اندازه‌ موم‌ توسط‌ غده‌های‌ موجود در مجرای‌ خارجی‌ گوش‌
 • عوامل تشدید کننده بیماری
 • قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرد و غبار یا خرابه‌
 • سابقه‌ خانوادگی‌ تولید زیاد موم‌ گوش‌
 • آب‌ رفتن‌ به‌ داخل‌ گوش‌، که‌ می‌تواند باعث‌ تورم‌ موم‌ گوش‌ شود.
 • استفاده‌ از گوش‌ پاک‌کن‌ برای‌ تمیز کردن‌ مجرای‌ خارجی‌ گوش‌

جرم گوش + درمان

جرم گوش چه موادی دارد؟


جرم گوش که به آن واکس گوش، موم یا سرومن نیز گفته می شود، ترکیبی از چربی (مترشحه از غدد چربی پوست)، سلول های پوستی جدا شده از داخل گوش و ترشحات غدد سرومن در کانال گوش خارجی است.

آیا نوع جرم گوش خود را می دانید؟


جرم گوش دو نوع خشک و مرطوب است. نوع آن بستگی به ژنتیک شما دارد. ژنتیک مردم آسیای شمال شرقی مخصوصا مردم کشورهای چین یا کره طوری است که جرم گوش خشک دارند، در حالی که جرم گوش افراد سایر کشورها مرطوب است.

چطور جرم گوش شبیه موی بینی است؟


جرم گوش یکی از عوامل محافظتی بدن است. جرم گوش همانند مژه های چشم و موهای بینی از بدن ما در برابر عوامل مزاحم مثل گردوغبار، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها محافظت می کند. این عوامل با ورود به بدن باعث بروز ناراحتی، التهاب و عفونت می شوند.اگر در اثر تجمع جرم گوش، شنوایی شما کم شده است و صداها را به سختی می شنوید، برای معاینه نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بروید.

چطور جرم گوش شبیه اشک است؟


جرم گوش، گوش های ما را لیز و نرم می کند، همان طور که اشک، چشم های ما لیز و مرطوب می کند. اگر مقدار جرم گوش کم باشد، گوش ها دچار خشکی و خارش می شوند.

جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شود.


گوش ها با لطف جرم گوش، خودشان را پاک و تمیز می کنند. هر وقت شما فک یا چانه خود را تکان می دهید، جرم گوش به آرامی از طرف پرده گوش به سمت سوراخ گوش می آید. سپس خشک شده و بیرون می افتد.

داخل گوش خود را دستکاری نکنید.


برای تمیز کردن گوش نبایستی چیزی داخل گوشتان فرو کنید، زیرا گوش ها خودشان را تمیز می کنند.
برای خاراندن گوش یا خارج کردن جرم گوش، گوش پاک کن، سنجاق، انگشت دست و هر چیز دیگری را وارد گوشتان نکنید، زیرا با این کار جرم را بیشتر به سمت داخل گوش هل می دهید که می تواند گوش را کیپ کند و شنوایی شما کم شود.

از شمع گوش استفاده نکنید.


برخی افراد برای پاک کردن جرم گوش از شمع گوش استفاده می کنند. در این روش، فرد روی یک طرف بدن خود دراز می کشد و شمعی مخروطی شکل و تو خالی در داخل کانال گوش قرار می گیرد. سپس شمع را روشن می کنند.گفته می شود حرارت شمع، جرم گوش را نرم می کند و بیرون می آورد.در حالی که این کار هیچ فایده اثبات شده ای ندارد و در عین حال باعث سوختگی گوش، گرفتگی گوش در اثر تجمع جرم و سوراخ شدن پرده گوش می شود.

جرم گوش + درمان

پیشگیری‌ از جرم گوش


از بودن‌ در جاهایی‌ که‌ گرد و غبار هوا زیاد است‌ یا خرابه‌ها خودداری‌ کنید. بودن‌ در این‌ نوع‌ مکان‌ها باعث‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ می‌شود. اگر مجبور هستید در مکان‌های‌ پر گرد و غبار حضور داشته‌ باشید، از گوش‌ پنبه‌ استفاده‌ کنید.ریختن‌ ماهانه‌ 2-1 قطره‌ گلیسیرین در گوش‌ ممکن‌ است‌ موم‌ را نرم‌ کرده‌، از بروز مجدد انسداد جلوگیری‌ کند.موم‌ گوش‌ را می‌توان‌ درآورد، اما در بعضی‌ از موارد نیاز به‌ صبر وجود دارد.

جرم گوش + درمان

عوارض‌ احتمالی‌ جرم گوش

 • عفونت‌ گوش‌
 • آسیب‌ به‌ پرده‌ گوش‌

جرم گوش + درمان

چطور جرم گوش روی شنوایی موثر است؟


تجمع و سفت شدن جرم گوش، شایع ترین دلیل کاهش شنوایی است. ممکن است گاهی اوقات جرم گوش به طرف پرده گوش هل داده شود و یا گوش ها بیش از حد مورد نیاز، جرم تولید کنند.علائم تجمع و سفت شدن جرم گوش عبارتند از درد گوش، احساس سنگینی و پری گوش، احساس کیپ شدن گوش و زنگ زدن گوش.
همچنین ممکن است گوش های شما دچار خارش، بوی نامطبوع و ترشحات شوند.

چطور جرم گوش را تمیز کنیم؟


اگر احساس می کنید گوش های شما در اثر تجمع جرم گوش بسته شده اند، نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا جرم گوش شما را تمیز کند. برای این کار:

 • ابتدا لازم است جرم گوش را نرم کنید. طبق دستور پزشک برای مدت چند روز، دو تا سه بار در روز چند قطره روغن گلسیرین فنیکه را داخل سوراخ گوش خود بریزید. این روغن جرم گوش را نرم می کند و باعث خروج راحت تر آن می شود.
 • بعد از چند روز نزد پزشک می روید. پزشک با استفاده از یک سرنگ پر از آب گرم، داخل گوش شما را شستشو می دهد تا جرم گوش ها خارج شود.
 • سپس بیرون گوش خود را با دستمال کاغذی تمیز خشک می کنید. یا اینکه می توانید با باد ملایم سشوار داخل آن را به آرامی خشک کنید.
 • بیماران مبتلا به دیابت و یا اختلال سیستم ایمنی بدن بایستی قبل از این کار، بیماری خود را به پزشک بگویند.

چه موقع نزد پزشک برویم؟


اگر در اثر تجمع جرم گوش، شنوایی شما کم شده است و صداها را به سختی می شنوید، برای معاینه نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بروید.اگر بعد از شستشوی گوش توسط پزشک، دچار مشکلی در گوش های خود گشتید، مجددا نزد پزشک بروید، مثلا اگر دچار درد گوش شدید و یا اینکه همچنان صداها را خیلی کم می شنیدید.اگر از وسایل کمک شنوایی مثل سمعک استفاده می کنید و یا هر چند مدت یک بار گوش های شما در اثر تجمع جرم کیپ می شوند، بایستی هر چند مدت یک بار برای تمیز کردن گوش های خود نزد پزشک بروید.

جرم گوش + درمان

رفع و درمان جرم گوش

رفع و درمان جرم گوش

روغن زیتون، روغنی تک غیر اشباع است که با پوست بسیار سازگار بوده و برای از بین بردن جرم گوش استفاده می شود. چکاندن 1 تا 2 قطره روغن زیتون گرم در گوش ، دو بار در روز ، به مدت یک هفته یا بیشتر ، موجب مرطوب شدن پوست داخلی گوش می گردد. برای گرم کردن روغن زیتون ، بطری آن را در یک ظرف پر از آب داغ قرار داده و قبل از چکاندن در گوش ، روی دست امتحان کنید تا خیلی گرم نباشد.

بعد از چکاندن چند قطره در گوش ، برای پیشگیری از بیرون ریختن روغن زیتون ، یک تکه پنبه کوچک را در گوش قرار دهید. این شیوه درمانی برای از بین بردن جرم گوش بسیار موثر بوده و در عرض 5 تا 10 دقیقه اثر می کند.عفونت گوش در نوزادان و کودکان بسیار شایع است. گرچه در صورت ابتلا به عفونت گوش می بایست به پزشک مراجعه کرد اما می توان با شیوه های درمانی خانگی نیز عفونت خفیف گوش را درمان کرد. روغن زیتون یکی از مواد طبیعی است که می تواند علائم عفونت گوش را کم کند.

عفونت گوش

احساس پر بودن گوش ، درد ، ضعف و مشکلات شنوایی برخی از علائم شایع عفونت گوش هستند. متاسفانه عفونت گوش اغلب نادیده گرفته می شود زیرا مردم فکر می کنند به خودی خود و با گذشت زمان رفع خواهد شد ، اما توصیه می شود خیلی سریع به آن رسیدگی شود. داروهای خانگی زیادی برای کاهش و یا درمان مشکلات گوش وجود دارد که در این میان روغن زیتون بهتر از همه عمل می کند.

نقش روغن زیتون در درمان عفونت گوش

روغن زیتون دارای طعم ، عطر و تمام مزایای مواد مغذی موجود در خود زیتون است. روغن زیتون هضم را آسان کرده و از بیماری های قلبی، سرطان و دیابت پیشگیری می کند. در دوران قدیم ، از روغن زیتون به عنوان مسکنی طبیعی برای درمان عفونت گوش استفاده می شد. روغن زیتون دیواره های گوش خارجی را تسکین داده و لایه ای برای حفاظت در برابر عفونت های باکتریایی فراهم می سازد.

کاهش گوش درد

روغن زیتون برای کاهش گوش درد نیز استفاده می شود. یک حبه سیر را خوب له کرده و با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به مدت 5 تا 7 دقیقه روی حرارت کم گرم کنید. لازم نیست سیر پخته شود ، هدف از حرارت دادن ، مخلوط شدن روغن سیر با روغن زیتون است. مخلوط بدست آمده را از صافی گذرانده و داخل یک ظرف شیشه ای کوچک بریزید.

سپس ، با کمک قطره چکان ، چند قطره از این روغن را درون گوش عفونت کرده ریخته و پس از چند دقیقه، یک تکه پنبه را داخل گوش قرار دهید. صبح روز بعد، گوش را با پراکسید هیدروژن پاک کنید. پنبه را برای کل روز در گوش نگه دارید و این روش را در شب تکرار کنید. این نوع شیوه درمانی ، بسیار سریع گوش را تسکین داده و عفونت گوش را در یک یا دو روز خوب می کند. اگر سیر در دسترس ندارید ، می توانید از آب پیاز یا دارچین استفاده کنید .

سیر و روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون، روشی طبیعی و بی خطر برای کاهش نشانه های عفونت گوش، به خصوص در کودکان است. با این حال، در صورت ابتلا به عفونت شدید گوش می بایست به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

مقدار مساوی از آب و آب اکسیژنه را مخلوط کنید. حتماً از آب اکسیژنه زیر 3 درصد استفاده کنید وگرنه می‌تواند مضر باشد. چند قطره از آن را داخل گوش بریزید و سرتان را به یک طرف خم کنید. اجازه دهید مایع مدتی در گوشتان بماند. حال، سرتان را به سمت مقابل خم کنید و اجازه دهید مایع اضافه خارج شود. این محلول برای رفع چربی گوش موثر است.

محلول سرکه و الکل طبی

مقدار مساوی از سرکه سفید و الکل طبی را در یک کاسه یا لیوان مخلوط کنید. چند قطره از آن را داخل گوشی که در اثر چربی مسدود شده بریزید. این محلول کمک زیادی به خلاص شدن از شر چربی گوش می‌کند که گاهی آزاردهنده است.

روغن زیتون

یکی از بهترین روش‌ها برای حذف چربی گوش استفاده از روغن زیتون برای نرم کردن چربی گوش است، تا چربی‌ها راحت‌تر از گوش شما خارج شوند. دو یا سه قطره از روغن زیتون را در هنگام خواب در داخل گوشی که با چربی اضافه مسدود شده بریزید. این کار را 3-4 روز تکرار کنید. حذف چربی گوش به وسیله روغن زیتون راهی موثر است زیرا باعث نرم شدن چربی گوش می‌شود و خروج آن را ساده‌تر می‌کند.

آب گرم

مقدار کمی آب گرم داخل گوش بریزید. چند ثانیه صبر کنید. سپس آب اضافه را خالی کنید.
نکته: فقط از آب تمیز استفاده کنید.

حذف جرم گوش به روش هموپاتی

یک روش دیگر برای حذف بیخطر جرم‌های گوش از طریق قطره‌های هموپاتی گوش است. یکی از موثرترین قطره‌های هموپاتی گوش که در بازار وجود دارد «قطره چربی گوش سیمیلاسان» است. این قطره به تسکین انسداد مزمن در اثر چربی گوش کمک می‌کند و چربی‌های سفت شده را نرم می‌کند.

کیت حذف جرم گوش

چندین نوع کیت حذف چربی گوش مثل دبراکس، ماکس پرورینز، اسکویپ کایروسول در بازار وجود دارد.
دستورالعمل استفاده این بسته‌ها در داخل آنها آمده است. این کیت‌ها نسبت به شستشوی گوش راه‌حل بهتری هستند.نکته: بهتر است قبل از استفاده از هر نوع کیت، و به ویژه اگر کیت را برای کودک زیر 12 سال خریداری می‌کنید، با پزشک مشورت کنید.

جرم گوش + درمان

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (15 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سیاوش | ۷ سال پیش
ممنون از سایت خوب شما
0
0
رز | ۷ سال پیش
مطالبتون عالی،با تشکر از سایت خوب دلگرم
0
0

hits