دلگرم
امروز: شنبه, ۲۴ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
آموزش کاشت سبزه عید با لوبیا چشم بلبلی بسیار متفاوت و زیبا
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
با نزدیک شدن به بهار و عید نوروز باید به فکر آماده کردن سبزه برای سفره هفت‌سین بود. مدلی که برای آموزش در نظر گرفتیم، بسیار یونیک و متفاوت است. این مدل زیبا و بسیار آسان با بذر لوبیا چشم‌بلبلی آماده شده و به 18 روز زمان نیاز دارد.

سبزه لوبیا چشم بلبلی برای عید نوروز

سبزه عید نوروز نشان از سبزی و طبیعت است. با توجه به اینکه به روزهای عید نزدیک شده‌ایم نیاز و دغدغه بسیاری از افراد آشنایی با نحوه کاشت سبزه عید است. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، سبزه سفره هفت‌سین را خودشان سبز کنند.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در رویاندن سبزه در نظر داشته باشید، آشنایی با مدت زمان کاشت آن و مدت زمان خیساندن بذر است که هر دانه مدت زمان خاص خود را می‌طلبد. برای جوانه زدن خوب، باید بذری انتخاب کنید که کهنه نباشد و تازگی آن قابل مشاهده باشد.

طرز درست کردن سبزه لوبیا چشم بلبلی حصیری

برای شروع، یک سبد حصیری به قطر 30 سانتیمتر تهیه کنید. سپس ۱ لیوان لوبیا چشم‌بلبلی را 24 ساعت خیس کنید، البته حتما باید دانه‌های خراب یا نیمه شده را پاک و جدا کنید، چون دانه‌های خراب قابل سبز شدن نیستند و دچار گندیدگی می‌شوند.

بعد از 24 ساعت دانه‌های خیس خورده را داخل یک دستمال نخی ریخته و دستمال را داخل یک آبکش قرار دهید تا مطمئن باشید که آب زیر دانه‌ها جمع نمی‌شود.

روزی یک مرتبه دستمال را باز کرده و دانه‌ها را خیس کنید. بعد از چند روز دانه‌ها شروع به ریشه دادن می‌کنند. در این مرحله دانه‌ها آماده شده‌اند تا در سبد حصیری ریخته شوند.

آماده کردن سبد حصیری برای سبزه عید لوبیا چشم بلبلی

ابتدا یک نایلون داخل سبد پهن کنید، چون باید داخل سبد خاک بریزید و اگر نایلون نداشتید، بعد از هر بار آبدهی خاک‌ها از سبد خارج می‌شود. دقت کنید حتما باید چند سوراخ روی نایلون ایجاد کنید تا آب اضافی خارج شود. سپس داخل سبد را تا نیمه با خاک معمولی پر کنید. لوبیا‌های ریشه‌دار شده را روی سطح خاک پهن کنید.

تقریبا دو ردیف دانه روی هم کافی است. سپس یک لایه خاک به اندازه‌ای که روی ریشه‌ها را بگیرد بریزید تا ریشه‌ها را کامل بپوشاند.

سپس خاک را به آرامی خیس کنید تا مرطوب شود. در مرحله بعد یک نایلون که دو جای آن را سوراخ کرده‌اید، روی سبد بکشید تا حالت یک گلخانه کوچک برای سبزه درست کرده باشید. سبد را باید در محیط پر نور به دور از آفتاب مستقیم قرار دهید.

روزی یک مرتبه خاک را خیس کنید و دوباره نایلون را روی سبد قرار دهید. بعد از ۳ یا ۴ روز برگ‌ها روی سطح کار نمایان می‌شوند و دیگر نیاز به نایلون نیست.

وقتی سبزه به این حالت رسید، دو روز یک بار آبدهی را انجام دهید و سبزه را در جای پر نور مثل کنار پنجره قرار دهید. وقتی سبزه کامل شد، آن را با گل‌های طبیعی یا مصنوعی تزئین کنید. در ضمن می‌توانید این مدل را با لوبیا چیتی هم درست کنید.

سبزه لوبیا چشم بلبلی خانم اسفندیاری - سبزه لوبیا قرمز - سبزه ماش - سبزه نخود

طرز کاشت سبزه عید با لوبیا چشم بلبلی

تقریبا 17 روز مانده به عید برای این سبزه باید شروع به کار کنید ... لوبیا ها رو به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید .. بعد از این مدت لوبیا ها رو داخل پارچه نمداری بریزید و پارچه را داخل یک سبد که زیرش یک کاسه گذاشته اید قرار بدهید تا آب اضافه آن توی کاسه بریزد و جایی را خیس نکند ..

دقت کنید پارچه نباید خشک بشود .. بنابراین روزی چند بار با اسپری باید آنرا خیس کنید یا سبد را زیر آب بگیرید تا خیس بشود و آب اضافه هم خارج بشود ..

کم کم ریشه های لوبیاها نمایان می شود .. ریشه ها یکی دو سانت که شد آنها را داخل ظرف مورد نظر بریزید (بهتر است از ظرف و گلدونی استفاده کنید و زیرش رو چند تا سوراخ بکنید تا آب اضافه از آن خارج بشود ) روی لوبیاها رو مجددا پارچه نمدار قرار بدهید و مرتب پارچه را خیس کنید تا خشک نشود ( به مدت دو روز )

بعد از دو روز پارچه را بردارید و ظرف را در جایی که نور کافی دارد قرار بدهید ( نور باید کافی باشد و محل هم نباید زیاد گرم باشد )

کم کم لوبیاها برگ در می آورد و بزرگ می شود .. یادتان نرود روزی دو سه بار باید به لوبیا ها آب بدهید و نور کافی هم داشته باشد . در جایی که آفتابش مستقیم می تابد نباید سبزه را قرار بدهید .

سبزه عدس - سبزه لپه - سبزه خاکشیر - کاشت لوبیا چشم بلبلی در منزل

طرز کاشت سبزه عید با هسته سیب فوق العاده شیک و زیبا

نحوه کاشت سبزه لپه خاص و زیبا برای هفت سیناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • zibakade.com
  • parsine.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید