دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
شیشه جام ویژه چیست و چه کاربردی دارد ؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شیشه جام چیست؟ در چه مصارفی کاربرد دارد؟ اندازه‌ی شیشه ها در چه ابعادی است؟ با دلگرم همراه باشید تا توضیحات جامعی از این نوع شیشه، در اختیار شما قرار دهیم.

شیشه جام ویژه چیست ؟

شیشه ‌های تولید شده در ابعاد و اندازه بزرگ ‌تر از اندازه استاندارد را شیشه جام گویند. شیشه را باید مطابق با استانداردهای ملی ساختمان نصب کرد تا بتواند ایمنی موجود در ساختمان تامین شود. در واقع شیشه های جام، از جنس شیشه سکوریت یا جنس شیشه معمولی، در ابعاد بزرگتر از استاندارد شیشه ها هستند.طبق مقررات ملی ساختمان ها، شیشه ها باید از اندازه های استاندارد بهره‌مند باشند، تا سبب خطراتی برای افراد نشوند؛ حال اگر نیاز به شیشه هایی با ابعاد بزرگ تر باشد، اقدام به تولید و تهیه ی شیشه هایی می کنند، که به آن شیشه جام ویژه گفته می شود.شیشه جام ویژه در اندازه های بزرگتر از اندازه ی معمولی ساخته می شود.

شیشه جام چیست؟ شیشه‌های تولیدشده در ابعاد و اندازه بزرگ‌تر از اندازه استاندارد را جام در شیشه های سکوریت گویند.شیشه های خارج از ابعاد استاندارد را شیشه جام می گویند.

شیشه باید مطابق با استانداردهای ملی ساختمان نصب گردد تا بتواند ایمنی موجود در ساختمان تامین شود. در برخی موارد که نیاز به شیشه ی بزرگتر با ابعاد و اندازه های خاص می باشد را می توان از ابعاد بزرگتر شیشه که به شیشه جام ویژه معروف می باشد استفاده کرد.در استفاده از شیشه جام باید به این نکته توجه شود که تولید این شیشه به دلیل ابعاد ویژه آن دارای برخی مشکلات و سختی هایی است که این سختی در زمان حمل بار نیز قابل رویت است. به طوری که در زمان جابه جایی نیاز به خودرو مخصوص است تا دچار آسیب و شکستگی نگردد.

شیشه جام ویژه

ابعاد شیشه استاندارد

ابعاد استاندارد شیشه جام ویژه

شیشه را باید مطابق با استاندارد های ملی ساختمان نصب گردد تا بتواند ایمنی موجود در ساختمان تامین شود. در برخی موارد که نیاز به شیشه های بزرگتر با ابعاد و اندازه های خاص می باشد می توان از ابعاد بزرگتر شیشه که به شیشه جام ویژه معروف می باشد استفاده کرد. در استفاده از شیشه جام باید به این نکته توجه شود که تولید این شیشه به دلیل ابعاد ویژه آن دارای برخی مشکلات و سختی هایی می باشد که این سختی در زمان حمل بار نیز قابل رویت می باشد.ابعاد استاندارد شیشه جام شیشه سکوریت در ضخامت 10- 4 میل تولید می شود. تولید شیشه در ابعاد بسیار بزرگتر امکان پذیر نمی باشد. زیرا در این صورت شیشه دچار تاب بسیاری خواهد بود و به دلیل ابعاد بزرگ آن نمی توان در زمان جابه جایی آن را کنترل کرد. به طوری که در زمان جابه جایی نیاز به خودرو مخصوص است تا در زمان حمل شیشه دچار آسیب و شکستگی نگردد. شیشه جام ویژه سکوریت دارای ایمنی بسیار بالایی است به همین دلیل شیشه سکوریت برای آن انتخاب شده است.

شیشه جام ویژه سکوریت یکی از انواع مختلف شیشه سکوریت است که در ابعاد بزرگتر تولید و روانه بازار مصرفی می شود.دلیل این مقاومت بالایی که شیشه سکوریت دارد، شوک دمایی است که در زمان تولید به شیشه وارد می گردد. بدین صورت که در زمان تولید، شیشه سکوریت را با دمای بسیار بالایی ذوب می کنند و بعد از هم سطح سازی و آماده شدن آن را در دمای بسیار سرد قرار می دهند تا با وارد شدن این شوک دمایی مقاومت مکانیکی شیشه افزایش پیدا کند به طوری که در برابر ضربه و فشار و تحمل وزن بسیار مقاوم است. دلیل این که شیشه جام را از شیشه سکوریت تولید می کنند این می باشد که در این حالت مقاومت شیشه در برابر فشار و ضربه بالا می رود و امکان شکستن آن وجود ندارد و موجب می شود تا ایمنی شیشه تضمین گردد. کاملا درست است که گفته می شود حمل و نصب شیشه جام ویژه سکوریت کار بسیار سخت و مشکلی است اما نباید در این بین از ایجاد شدن نمای زیبایی که شیشه یک دست و بزرگ جام ایجاد می کند غافل بود.می توان شیشه جام را در بالکن ها، نمای انواع فروشگاه، انواع رستوران ها و هتل ها و موارد دیگر مورد استفاده قرار داد. در ابعاد شیشه جام خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری قابل اهمیت است.

شیشه جام ویژه

مراحل تولید شیشه جام چگونه است؟

شیشه جام را می توان در دو حالت با کوره های عمودی و افقی تولید نمود. کوره های عمودی شیشه ها با سایز بزرگ شیشه جام را به وسیله دو گیره مهار می گردند و شیشه را به صورت عمودی وارد کوره می کنند و سکوریت سازی شیشه جام انجام می شود بزرگترین ابعادی که در کوره عمودی تولید می شود 260 در 160می باشد. نوع دیگر کوره های تولید شیشه جام، کوره های افقی است، این نوع کوره ها شیشه جام را به صورت افقی وارد کوره می کنند تا فرایند سکوریت سازی آن انجام شود. از بین این نوع کوره ها، شیشه تولید شده در کوره عمودی دارای مقاومت بیشتری بوده و به راحتی دچار آسیب و شکستگی نمی شود و دلیل آن نیز وارد شدن فشار و حرارت از تمام نقاط به خصوص به صورت عمودی به شیشه می باشد. شیشه جام تولید شده را با ابزار مخصوص و در نهایت دقت به محل پروژه تولید می کنند.

حتماً بخوانید:
شیشه لمینت چیست آیا با سکوریت فرق می کند ؟

شیشه لمینت چیست آیا با سکوریت فرق می کند ؟

منظور از شیشه لمینت چیست؟ شیشه های ایمنی برای انواع پروژه ها که دارای درهای پاسیو ، بالکن ، نرده های شیشه ای ، در های مغازه های تجاری ضروری است ، که…

رامادُر اولین کارخانه در کشور می باشد که از دستگاهای پیشرفته در زمینه تولید انواع شیشه های سکوریت و لمینت و شیشه با ابعاد شیشه جام استفاده می نماید که تولید شیشه با کیفیت بسیار بالایی را در تولید این شیشه ها به ارمغان می آورد. این کیفیت بالا موجب شده تا رامادُر به عنوان یک برند مطرح در بین تولید کنندگان شیشه و نصب انواع محصولات خود شده است.

شیشه جام ویژه

شیشه جام : در چه مکان هایی از آن استفاده می شود؟

محل نصب شیشه جام

شیشه جام را می توان برای محل های متفاوت و مختلفی استفاده نمود که تمامی این ها بسته به سلیقه افراد و سازندگان دارد. شیشه سکوریت این امکان را به وجود آورد که بدون ترس از تامین ایمنی و خطر ایجاد جراحت در حین شکستن از انواع شیشه با ابعاد مختلف به ویژه ابعاد شیشه جام بتوان از آن در محل های متفاوت استفاده نمود. از جمله محل نصب شیشه جام می توان به محل هایی اشاره کرد که نیاز است تا بدون ایجاد محدودیت و مانعی داخل بنا قابل رویت باشد. شیشه جام اگر با شیشه های خام و فلوت تهیه شود امکان شکستن آن در زمان حمل و جابه جایی بسیار زیاد می باشد زیرا در زمان جابه جایی به دلیل بزرگ بودن ابعاد امکان برخورد و سنگینی در یک ناحیه بیشتر می گردد که در این حالت توان تحمل فشار شیشه خام چون پایین می باشد به راحتی دچار آسیب و شکستن است.ولی شیشه جام تولید شده از شیشه سکوریت و یا لمینیت دارای مقاومت و ایمنی بسیار بالاتری است و امکان آسیب دیدن آن بسیار کمتر می باشد. از جمله مزیت استفاده از شیشه جام را می توان ایجاد زیبایی خاص و چشم نواز در نمای نصب شده ساختمان ها از داخل و بیرون را اشاره کرد.

سخن پایانی : شیشه ها به خودی خود شکننده و خطرناک هستند. حال اگر در ابعاد بزرگ تهیه گردند نیز این خطر بیشتر می خواهد شد. به همین دلیل است که در ساخت شیشه جام ویژه، از جنس سکوریت که شیشه نشکن است، استفاده می‌کنند، تا در هنگام شکستگی احتمالی خطری برای کسی ایجاد نشود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits