مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ما در این مقاله قصد داریم تا انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی را معرفی کنیم که شما با توجه به نیازتان بتوانید بهترین را انتخاب کنید.

مصرف روزانه آب سالم یکی از کارهایی است که هر فرد برای داشتن بدن سالم باید انجام دهد. اما آلودگی آب‌ها باعث شده است که دسترسی افراد به آب سالم از طریق لوله‌کشی‌های شهری سخت شود. از این رو، دستگاه‌های تصفیه آب وارد بازی شدند و به سبد خرید بسیاری از مردم برای داشتن زندگی سالم اضافه شدند.

انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در بازار موجود است و هر یک از آنها از فناوری‌های مختلف تصفیه آب برای تولید آب تمیزتر، ایمن‌تر و بهتر برای شما و خانواده شما استفاده می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی را معرفی کنیم که شما با توجه به نیازتان بتوانید بهترین را انتخاب کنید. همچنین بهترین برند دستگاه های تصفیه آب زیر سینکی را نیز به شما معرفی خواهیم کرد تا خرید آسان‌تری داشته باشید.

دستگاه‌های تصفیه آب رومیزی

دستگاه تصفیه آب رومیزی دو نوع است. یکی از آنها دستگاه اصلی روی میز قرار می‌گیرد و یک مخزن در زیر سینک برای نگه‌داری آب تصفیه شده دارد. نوع دوم، روی میز قرار می‌گیرد و مستقیم به شیر آب سینک وصل می‌شود و نسبت به مدل قبل، کوچکتر است و مخزن کوچکتری برای نگه‌داری آب دارد. از آنجایی که این مدل دستگاه‌ها فضای کمتری برای نگه‌داری آب دارند، برای خانواده‌های کم جمعیت و کم مصرف مناسب‌تر است. از جهتی هزینه کمتری نیز نسبت به دستگاه‌های بزرگتر و قوی‌تر بازار دارند.

پارچ‌های تصفیه کننده آب

پارچ‌های تصفیه آب از آن مدل دستگاه‌هایی است که امکان تصفیه سریع آب را برای مصرف کننده فراهم می‌کند. اما خب، ظرفیت آنها بسیار محدود است و معمولا می‌توان انتظار 8 لیوان آب تصفیه شده را از آنها داشت. در بازار مدل‌های بزرگ‌تری نیز وجود دارد، اما به صورت کلی تنها می‌توان از آنها برای نوشیدن آب استفاده کرد و نیاز خانواده‌های پرجمعیت را پاسخگو نخواهند بود. اما، این نوع تصفیه آب قیمت پایین‌تری نسبت به مدل‌های رومیزی دارد.

فیلترهای شیر آب

آشنایی با انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی

یکی دیگر از مدل‌های دستگاه‌های تصفیه کننده آب، مدل‌هایی هستند که مستقیم روی شیر آب وصل می‌شوند. استفاده از این دستگاه‌ها تنها با چرخاندن یک سوئیچ امکان پذیر است. نحوه کار این نوع تصفیه کننده به این صورت است که، فیلتر داخل آن آب رد شده را پاک و تمیز می‌کند. البته باید عنوان کرد که این نوع دستگاه تنها یک فیلتر دارد و میزان دقت این دستگاه‌ها نسبت به دستگاه‌های حرفه‌ای‌تر مانند مدل‌های زیرسینکی بسیار پایین‌تر است و عمر پایینی نیز دارند.

دستگاه‌های تصفیه آب زیرسینکی

آشنایی با انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی

این نوع دستگاه‌ها به دلیل داشتن فیلترهای بیشتر نسبت به دستگاه‌های رومیزی، زیر سینک نصب می‌شوند و مخزن بزرگتری نیز نسبت به آن مدل‌ها دارند. معمولا برای استفاده از آب تصفیه شده توسط این دستگاه‌ها، شیر آبی روی سینک نصب می‌شود که جدا از شیر آب اصلی است. فیلترها در این دستگاه‌ها متغیر هستند و هر دستگاه از 5 تا 8 فیلتر دارد که هر چه بیشتر باشد میزان دقت تصفیه آب نیز بیشتر می‌شود.

از آنجایی که این مدل دستگاه‌ها دارای فیلترهای قوی‌تری هستند، به همین خاطر طول عمر آنها نیز نسبت به دیگر دستگاه‌ها بیشتر خواهد بود و نیاز به تعویض مکرر و مداوم آنها نخواهید داشت. این مدل دستگاه‌ها از سیستم‌های مختلف برای تصفیه آب استفاده می‌کنند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

بهترین برند دستگاه تصفیه آب

در حال حاضر می‌توانیم مینروا را مطرح‌ترین و بهترین برند برای تصفیه آب بدانیم. این برند در ایران به عنوان تنها برند دارای استاندارد جهانی بهداشت NSF، گواهینامه کنترل کیفیت بهداشت آب Water Quality، گواهی سازمان بهداشت غذا و دارو آمریکا FDA و استاندارد CE اروپا به شمار می‌آید، که تمام این گواهی‌ها برای بهترین دانستن این برند کافی است.

قیمت دستگاه های تصفیه آب خانگی بسته به نوع کارایی آن ها متفاوت است. برای اینکه بدانید قیمت‌های دستگاه‌های مختلف چقدر با هم تفاوت دارند، می‌توانید آنها را در سایت مینروا فیلتر بررسی کنید.

دستگاه‌های مینروا فیلتر همگی از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده می‌کنند و به همین دلیل می‌توانید مطمئن باشید که تمام مزایای این سیستم تصفیه آب را در خانه خود خواهید داشت و آب سالم مصرف می‌کنید. این سیستم 98٪ مواد جامد محلول را از بین می‌برد، که باعث می‌شود که آب را سالم بنوشید.

دستگاه‌های آب تصفیه کن مرکزی

این نوع دستگاه‌ها به صورت مرکزی و در ورودی خانه نصب می‌شوند و تمام افراد ساکن در خانه می‌توانند آب تصفیه شده داشته باشند. به دلیل کارایی و بزرگی این نوع دستگاه‌ها، قیمت آنها نیز بالاتر از انواع مدل‌های دیگر است. مزیت این نوع دستگاه این است که برای مصرف آب آشامیدنی تصفیه شده هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز از شیر آب، آب تصفیه شده بردارید.

این مدل دستگاه‌ها اغلب چند مرحله‌ای هستند که می‌توانند هر آلاینده‌ای را از آب حذف کنند. برخی از آنها ممکن است مراحل بیشتری برای تصفیه داشته باشند و به این ترتیب،‌ ذرات ریزتر را نیز می‌توانند از آب حذف کنند.

سخن پایانی

با توجه به تنوع دستگاه تصفیه آب موجود در بازار ایران، طبیعی است که برای انتخاب مشکل داشته باشید و نتوانید که به درستی تصمیم بگیرید. برای اینکه کار شما را برای تصمیم گیری راحت کنیم، این مقاله را جمع‌آوری کردیم. پس از خواندن این مقاله، مطمئنا می‌توانید انتخاب‌های خود را محدود کنید و سراغ بهترین دستگاه برای خانه خود بروید. فراموش نکنید که برای خرید لازم است که از میزان آلودگی آب منطقه خود باخبر و همچنین در مورد مصرف روزانه خود و خانواده خود نیز آگاهی کامل داشته باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است