مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
اتریوم ۲ چیست و چه تفاوت هایی با اتریوم دارد؟ ویژگی‌های اتریوم ۲
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز و بر پایهٔ بلاک‌چین اتریوم است که بستری را برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند کاربران خود فراهم کرده است.

اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز و بر پایهٔ بلاک‌چین اتریوم است که بستری را برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند کاربران خود فراهم کرده است. رمزارز بومی این پروژه «اتر» نام دارد و در حال حاضر توانسته است جایگاه خوبی را در بازار ارزهای دیجیتال پیدا کند. به همین جهت تیم توسعه‌دهنده این فناوری، به‌منظور رفع مشکلات کنونی تصمیم و همچنین ارائه خدمات بهتر به کاربران، تصمیم به معرفی اتریوم 2 گرفته‌اند.

اتریوم 2 (۲.۰Ethereum) که با نام‌هایی نظیر "ETH2"و سرنیتی نیز شناخته می‌شود، یک به‌روزرسانی بزرگ در شبکه بلاک‌چین اتریوم است. این آپدیت بزرگ در چند فاز مختلف منتشر خواهد شد که هر کدام از آنها عملکرد منحصربه‌فردی دارند و کارایی اتریوم را از جنبه‌های مختلف بهبود می‌بخشند. در آستانه این اتفاق بزرگ، سؤالات بسیار زیادی مانند اتریوم 2 چیست و چه تفاوتی با اتریوم دارد؟ ذهن کاربران را به خود مشغول کرده که در این مقاله می‌خواهیم به‌تمامی آنها پاسخ دهیم.

اتریوم 2 چیست؟

اتریوم ۲ چیست و چه تفاوت هایی با اتریوم دارد؟ ویژگی‌های اتریوم ۲

اتریوم 2 تحولی عظیم از ورژن فعلی یعنی نسخه 1.0 این بلاک‌چین به‌سوی شبکه‌ای با ویژگی‌‌های نظیر سرعت بالاتر، کارایی پردازش تراکنش‌ها، مصرف برق کمتر به دلیل استفاده از الگوریتم PoS، امنیت بالا و از همه مهم‌تر مقیاس‌پذیری است. آپدیت جدید اتریوم همیشه در چشم‌انداز این پروژه قرار داشت اما اجرایی‌شدن آن چندین سال زمان برد. دلیل اصلی این آپدیت، مقیاس‌پذیر کردن یک بلاک‌چین به‌صورت امن و غیرمتمرکز بود که یک کار بسیار چالش‌پذیر است. اتریوم 2 رفع این مشکل را از طریق پیاده‌سازی برخی از ویژگی‌های مهم، مورد هدف قرار داده است. این ویژگی‌های جدید با اتریوم 2 چندین تفاوت کلیدی دارند.

چرا اتریوم 2 معرفی شد؟

از زمانی که اتریوم به‌صورت رسمی در بازار عرضه شد، توسعه فناوری‌های جدید در قالب برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) و دیگر بلاک‌چین‌ها بسیار گسترش پیدا کرد. بسیاری از این تکنولوژی‌ها روی شبکه اتریوم ساخته و فعالیت خود را شروع کردند. برای مثال، بخش قابل‌توجهی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های حوزه امور مالی دیفای روی اتریوم اجرا می‌شوند. درست در همین زمان مشکلات مقیاس‌پذیری پدیدار شدند. با افزایش تعداد تراکنش‌ها روی شبکه اتریوم، هزینه انجام این تراکنش‌ها نیز بالاتر رفت و شلوغی و توان عملیاتی کمتری را در پی داشت. اتریوم قصد دارد به پلتفرم پیش‌گام نسل بعدی اینترنت تبدیل شود، اما برای انجام این کار اقتصاد آن هم باید منطقی باشد، در غیر این صورت استفاده از آن غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل اتریوم 2 معرفی شد. آپدیت‌های این شبکه جدید قرار است در ابتدا قرار است به حل مشکلات مقیاس‌پذیری بپردازد.

اتریوم 2 چه تفاوت هایی با اتریوم دارد؟

در به‌روزرسانی اتریوم 2، تیم توسعه‌دهنده این پروژه تمام تمرکز خود را روی بهبود مقیاس‌پذیری شبکه نسبت به نسخه فعلی معطوف کرده‌اند. آنها با جایگزین‌کردن الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) به‌جای اثبات کار (Proof Of Work) توانسته‌اند هزینه تراکنش‌ها را کمتر کنند که در نهایت کارمزد تراکنش‌ها هم کاهش چشمگیری خواهند داشت.

همچنین با بهره‌گیری از فناوری زنجیره شارد (Shard Chain) که نوعی پارتیشن‌بندی بلاک‌چین است توان عملیاتی و سرکت شبکه به‌شدت افزایش‌یافته است. این امر نتیجه قابل قبولی در بهبود مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اتریوم داشته است. در بروز رسانی اتریوم 2 افزایش ظرفیت شبکه سبب بالارفتن سرعت تراکنش‌ها شده‌است. میزان کارمزد تراکنش‌ها نیز در این ورژن کاهش چشمگیری را داشته است. افزایش امنیت و همچنین پایداری شبکه از دیگر ویژگی‌های مهم در آپدیت جدید اتریوم است.

نقشه راه اتریوم 2

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین اتریوم قصد دارند این به‌روزرسانی بزرگ را مرحله‌به‌مرحله پیش ببرند و قرار نیست تمامی این تغییرات به‌یک‌باره با تمام امکانات و فناوری‌های جدید وارد عرصه ارزهای دیجیتال شود. نقشه راه به‌روزرسانی اتریوم 2 شامل 3 فاز است که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، تا پایان سال 2022 پیاده‌سازی می‌شوند. در هر کدام از این فازها بخشی از تغییرات جدید اعمال خواهد شد.

فاز صفر؛ بیکن چین

نام دیگر فاز صفر به‌روزرسانی اتریوم 2 «زنجیره بیکن (Beacon Chain)» است که این زنجیره یک بلاک‌چین جدا از بلاک‌چین اصلی اتریوم است که به‌صورت موازی با آن کار می‌کند. همچنین بیکن چین نوعی دفتر ثبت داده‌های اعتبار سنج‌ها نیز محسوب می‌شود. کار اصلی این زنجیره پیاده‌سازی مکانیزم اثبات سهام در اتریوم 2 است. اما مکانیزم اثبات کار در کنار اثبات سهام در این فاز فعال است و دلیل آن جلوگیری از شکاف پیوستگی داده‌ها در بلاک‌چین است. این زنجیره فقط برای سادگی کار ایجاد شد به همین دلیل از قراردادهای هوشمند و حساب‌های اتر پشتیبانی نمی‌کند. این به‌روزرسانی در یکم دسامبر 2020 توسط توسعه‌دهندگان اتریوم اجرایی شد.

فاز 1؛ ادغام بیکن چین با شبکه اصلی

در مرحله دوم فرآیند پارتیشن‌بندی شبکه یا همان مکانیزم شاردینگ اجرا می‌شود. این مرحله برای بهبود مقیاس‌پذیری در اتریوم 2 برنامه‌ریزی شده است. پیش‌بینی‌شده با این مکانیزم در بدترین حالت 64 برابر سرعت شبکه افزایش پیدا خواهد کرد. زمانی که این به‌روزرسانی به طور کامل اجرایی شود، سرعت بلاک‌چین اتریوم در به‌روز‌رسانی جدید صدها برابر افزایش پیدا می‌کند. فاز یک طبق اعلام توسعه‌دهندگان در سال 2021 به طور کامل اجرایی شد.

فاز 2؛ پشتیبانی کامل از شاردینگ ها در شبکه اتریوم 2

توسعه‌دهندگان اعلام کرده‌اند در مرحله سوم، شبکه به طور کامل تبدیل به PoS یا همان مکانیزم اثبات سهام خواهد شد. اطلاعات دقیق و تکمیلی در مورد فاز 2 از سوی توسعه‌دهندگان ارائه نشده است اما می‌توان حدس زد که تمام به‌روزرسانی‌ها در زمینه شاردینگ و بیکن چین در این مرحله به طور کامل اجرایی خواهند شد.

قابلیت‌هایی نظیر افزودن حساب‌های اتر، قابلیت برداشت و انتقال ارز، انتقال میان شاردهای متقاطع، فراخوان داده‌های هوشمند و همچنین ایجاد بستری برای اجرای برنامه‌های مقیاس‌پذیر به‌احتمال زیاد در این مرحله به شبکه جدید افزوده می‌شوند. همچنین بلاک‌چین فعلی به "Shared Chain" به‌عنوان یکی از زنجیره‌ها اضافه می‌شود و در کنار 63 شارد دیگر بر مبنای " PoS" خواهد بود. اطلاعات دررابطه‌با این فاز قطعی نیست و امکان دارد تا پایان سال 2022 تغییراتی را داشته باشد.

چگونه می توانیم در شبکه اتریوم 2.0، ارز اتر بخریم؟

اتریوم ۲ چیست و چه تفاوت هایی با اتریوم دارد؟ ویژگی‌های اتریوم ۲

هیچ راهی برای خرید اتر در شبکه اتریوم 2 وجود ندارد زیرا اتریوم 2 فقط یک به‌روزرسانی است و هیچ ارز دیجیتال جدیدی به وجود نمی‌آید. به همین جهت مانند روال سابق می‌توانیم از صرافی‌ها ارز دیجیتال اتر را معامله کنیم. در عوض کاربران می‌توانند با واریز اتر در قرارداد سپرده‌گذاری، پاداش دریافت کنند. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است این سپرده‌گذاری یک‌طرفه و غیرقابل‌بازگشت باشد. خریدوفروش ارز دیجیتال اتریوم بسیار راحت است و افرادی که آموزش فروش بیت کوین را فراگرفته باشند می‌توانند معاملات اتریوم را هم انجام دهند.

سخن پایانی

در حال حاضر اتریوم جایگاه بسیار ویژه‌ای را در دنیای ارزهای دیجیتال دارد که برای رشد و ارتقا جایگاه فعلی خود باید بتواند مشکلات شبکه خودش را حل کند. همچنین باید بتواند امکانات بیشتری را به کاربران ارائه دهد تا بتواند با سایر آلت‌کوین‌های بازار رقابت داشته باشد. به همین جهت تصمیم گرفت به‌روزرسانی اتریوم 2 را ارائه دهد. هر چند زمان نهایی شدن این آپدیت هنوز دقیقاً مشخص نشده اما تحلیل گران بازار کریپتو بر این باورند که اتریوم 2 تأثیرات مهم و مثبتی را بر بازار ارزهای دیجیتال خواهد گذاشت.

این آپدیت به دلیل نیاز به ذخیره توکن‌ اتر برای انجام فرآیندهای PoS، میزان عرضه این کوین کاهش بسیار زیادی را خواهد داشت. این روند علاوه بر آنکه رکود و تورم شبکه اتریوم را کنترل خواهد کرد، می‌تواند روی قیمت اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو نیز تأثیر بسزایی داشته باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است