دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
10 مزیت کار گروهی برای رسیدن به اهداف و موفقیت
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فواید کار گروهی انجام دادن:یکی از ضروری‌ترین عوامل تحقق اهدافِ هر سازمان، کار گروهی است.

فواید کار گروهی انجام دادن

یکی از ضروری‌ترین عوامل تحقق اهدافِ هر سازمان، کار گروهی است. فواید کار گروهی بسیار است، مثلا انجام کارها به طور گروهی ساده‌تر است. البته کار گروهی با محدودیت‌هایی نیز مواجه است. در این بخش از دلگرم به فواید کار گروهی و همچنین برخی موانع پیش روی آن می‌پردازیم.

فواید کار گروهی

مزیت کار گروهی برای استارتاپ ها

افراد زیادی تصور می کنند که موفقیت شغلی آنها فقط تابع درستی عملکردهای شخصی آنهاست. این تصور از سرنوشت خودآفرین باعث شده محیطی در اداره ها و شرکت ها به وجود آید که همکاران برای جلو افتادن از یکدیگر و رسیدن به مقامی بالاتر از هم، اطلاعاتشان را از هم مخفی نگاه می دارند و از کسی تقاضای کمک نمی کنند.اما این تنها راه رسیدن به موفقیت نیست. در واقع، هرچه از نردبان ترقی بالاتر روید، به این نکته خواهید رسید که زمانی می توانید پیشرفت بیشتری داشته باشید که بدانید چطور از همکاران خود برای گرفتن اطلاعات استفاده کنید و به اتفاق هم برای یک هدف مشترک تلاش کنید.

شما همه ی کارها را نمی توانید به تنهایی انجام دهید. قبول دست کمک دیگران یا محول کردن بعضی مسئولیت ها به سایرین، نشانه ی ضعف و ناتوانی نیست، بلکه روشی خردمندانه است که به شما کمک می کند زودتر به موفقیت دست یابید و پیشرفت کنید.چه کارتان را به تازگی شروع کرده باشید و چه به پُست ها و مقام های بالای شرکت رسیده باشید، باید یاد بگیرید که چطور خود را برای قبول کمک و ارائه کمک آماده کنید.«یک دست صدا نداره»، همه ما این ضرب­ المثل قدیمی که کار گروهی را تشویق می‌­کند، شنیده‌­ایم، اما واقعا مزیت کار گروهی چیست؟ بهره ­گیری از کار گروهی در محل کار، انتخاب بهتری برای برنده شدن است. در اینجا شش دلیلی که کار گروهی در محل کار، منجر به پیشرفت شما می­‌شود، بیان شده است.


پرورش خلاقیت و یادگیری

وقتی افراد با هم در یک تیم کار می­‌کنند، خلاقیت رشد می‌­کند. ایده ­های ناب، زمانی به وجود می­‌آیند که افراد به عنوان یک گروه، دیدگاه کهنه کار انفرادی، را کنار بگذارند. ترکیب دیدگاه­های منحصر به فرد هر یک از اعضای تیم، برای رسیدن به راه­ حل­های فروش بیشتر، موثرتر است. کارتیمی، دانش به اشتراک گذاشته در محل کار را به حداکثر رسانده و در یادگیری مهارت­های جدید به شما کمک می­‌کند، طوری که می‌­توانید برای بقیه­ ی کار خود، از آنها بهره ­مند شوید.همکاری در یک پروژه، شور و شوقی برای یادگیری ایجاد می­‌کند که معمولا کار انفرادی فاقد آن است. فرصت اشتراک­ گذاری کشفیات و یافته­ ها با بقیه تیم، برای کارکنان هیجان ­انگیز بوده و منجر به پرورش دانش فردی و تیمی می­شود.


تقویت توانایی‌های افراد

کار کردن با یکدیگر به کارکنان اجازه می‌­دهد روی استعدادهای هم تیمی­ های خود پیشرفت کنند. در حالی که نقطه قدرت شما تفکر خلاق است، همکار شما ممکن است در کار سازمان‌دهی و برنامه ­ریزی خوب باشد. در اشتراک گذاشتن توانایی­‌های خود با تیم درنگ نکنید.اغلب، دلیل اثربخشی کار تیمی این است که اعضای تیم برای عرضه استعدادهای فردی به یکدیگر تکیه می­ کنند. افراد تیم با مشاهده فرایندها ورای مهارت­های فردی، یاد می­‌گیرند که چگونه استعدادهای خود را ترکیب نموده و به تیمی قوی­تر تبدیل شوند.به طور مثال زمانی که می­‌بینید همکارانتان از یک رویکرد متفاوت در فروش استفاده می­‌کنند، شانسی به دست می­‌آورید که روش خودتان را تنظیم و یا بهبود ببخشید.

فواید کار گروهی


ایجاد اعتماد

با تکیه بر یکدیگر، اعتماد شکل می‌­گیرد، و با کار گروهی روابط قوی­تری بین همکاران پدید می­‌آید. با وجود اختلاف گاه به گاه، تیم کارامد، از کار با هم لذت می برند و گروه قوی­تری به وجود می­‌آورند. زمانی که شما به همکار خود اعتماد می­‌کنید، پایه و اساس یک رابطه پی­ ریزی شده و باعث می­‌شود که درگیری­های جزئی را تحمل کنید.اعتماد به هم ­تیمی‌­ها، در شما احساس امنیت ایجاد می­‌کند که باعث می‌­شود، ایده­ ها ظهور کنند. این موضوع منجر می­‌شود که کارکنان با هم راحت باشند و یکدیگر را تشویق کنند. به هنگام کار در یک تیم، ارتباطات باز، کلیدی است که منجر به تولید راه­ حل­های موثر در پروژه ­های گروهی دشوار می­‌گردد.بدون اعتماد، تیم فرو می‌­پاشد و نمی ­تواند در پروژه های خود موفق شود. در تیم­ها، افراد یکدیگر را رشد می­‌دهند و تقویت خصوصیاتفردی، منجر به شکل گیری گروهی منسجم می­‌شود. با همکاری یکدیگر، کارکنان یاد می­‌گیرند که برد و باخت همه اعضای تیم را تحت تاثیر قرار می­‌دهد. کار گروهی مستلزم اعتماد به توانایی­های متمایز یکدیگر است.


مهارت­‌های حل اختلاف را می­آموزد

زمانی که با همدیگر یک گروه از افراد منحصر به فرد را تشکیل می‌­دهید، وجود اختلاف، اجتناب­ ناپذیر است. کارمندان با زمینه­ ها و سبک کار و عادات مختلف هستند. اگر چه این دیدگاه­ های متفاوت، موجب کارامدی می­‌شود، اما ممکن است رنجش­هایی را هم به وجود آید و به سرعت به درگیری تبدیل شود.هنگامی که در شرایط کار تیمی، تعارضی پیش آید، کارکنان مجبور هستند این موارد را به جای ارجاع به مدیریت، بین خودشان حل و فصل نمایند. یادگیری حل اختلافات، اولین مهارتی است که کارمندان می­‌توانند برای تبدیل شدن به مدیرانی کارآمد به کار گیرند.


حس مالکیت را ترویج می­‌دهد

پروژه­ های تیمی، کارکنان را تشویق می­‌کند که از مشارکت خود احساس غرور کنند. مقابله با موانع و اجرای کاری موثر، باعث می‌­شود اعضای تیم احساس رضایت کنند. تلاش در جهت دستیابی به اهداف شرکت، اجازه می‌­دهد کارکنان احساس تعلق به شرکت داشته باشند. این امر وفاداری به وجود می­‌آورد، که منجر به رضایت شغلی بیشتر در میان کارکنان می‌­شود.

کار گروهی تنها برای کارکنان مفید نیست. در دراز مدت به نفع کارفرما است. کارمندانی که به طور مستقیم با محل کار خود ارتباط دارند، به احتمال زیاد در شرکت می­‌مانند. با وجودی که اکثر کارکنانی که شغل خود ترک می­‌کنند، اغلب حقوق و دستمزد کم را دلیل خود می‌­دانند، گله دیگری که شایع است مهم نبودن حضور و سهم آنها در شرکت است. کار گروهی باعث می­‌شود افراد با هم در شرکت درگیر شده و تصویر بزرگتری ارايه کنند.


تشویق ریسک پذیری سالم

کارمندی که به تنهایی مشغول کار روی پروژه است، احتمالا به ایده ­های خارج از عرف، گردن نمی‌دهد. اگر در پروژه ­ای با کار انفرادی، کارمندی موفق نشود، فشاری از سرزنش او را فرا می­ گیرد. در حالی که ممکن است اعتبار کامل پروژه تیمی نصیب شما نشود، با کار با افراد دیگر، مسئولیتی در مقابل شکست پیدا می­‌کنید.

کار کردن به عنوان یک تیم باعث می­‌شود اعضای تیم ریسک پذیری بیشتری داشته باشند، زیرا آنها در صورت شکست، به حمایت کل گروه ایمان دارند. در مقابل، اشتراک گذاری موفقیت در تیم، تجربه ­ای دلچسب است. هنگامی که تیمی با هم موفق می‌­شوند، ایده­ های انقلابی بدون تردید به وجود می­ آید. در بسیاری از موارد، پرخطرترین ایده­ ها به بهترین ایده تبدیل می‌­شود. کار گروهی اجازه می­‌دهد کارکنان با آزادی بیشتری فکر کنند.ممکن است هیچ سخنی از «من» در تیم نباشد، اما کار گروهی می­‌تواند در سطح شخصی نیز برای کارکنان منفعتی داشته باشد. اجازه دهید طبیعت رقابتی در محل کار رویکردی برای رشد و ترقی شما شود. در عوض، نحوه­ ی حل و فصل اختلافات را بیاموزید و به هم تیمی خود اعتماد کنید تا بهترین ایده­های خود را بیان کنند. از اعضای تیم خود درس بگیرید و روی مهارت­های یکدیگر، برای ایجاد نتایج چشمگیرتر در محل کار تمرکز کنید.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب فواید کار گروهی انجام دادن

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !