دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
چگونه حسابدار خوب و مدیری توانا باشیم؟
4
زمان مطالعه: 15 دقیقه
آیا می دانید مشخصات حسابداران حرفه ای چیست؟ مهارتهای یک حسابدار موفق چیست؟ با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با ویژگی یک حسابدار موفق آشنا شوید.

آیا می دانید مشخصات حسابداران حرفه ای چیست؟

مهارتهای یک حسابدار موفق چیست؟

در عصر حاضر که تکنولوژی با شتاب و سرعت بالا در حال تحقق است و هر روزه با بوجود آمدن ابزار و تجهیزات پیشرفته، نیاز شرکت ها و مؤسسات به حضور نیروی انسانی کم تر می شود،در همه مشاغل نیاز به علوم و فناوری جدید دیده می شود و امروزه متخصصین با بکارگیری این ابزار در کاهش هزینه های شرکت ها که مهم ترین آن هزینه حقوق پرسنل است رشد چشمگیری داشته اند.چون در کتاب حاضر بحث حسابداری و موفقیت در آن عنوان می شود.

بنابراین یکی از متخصصین یاد شده حسابداری یک شرکت می باشدکه با ارائه گزارشات به موقع خود به مدیریت در راستای کاهش هزینه ها کمک مؤثری خواهد بود.حتی یک حسابداران نیز از نظر موقعیت شغلی در امان نبوده و با ورود تکنولوژی و نرم افزارهای مالی می توان یک واحد حسابداری را به یک شخص حسابدار تبدیل نمود. به گونه ای که حتی در نرم افزارهای جدید که برای مشاغل کوچک طراحی شده اند، نیاز به حسابدار نیز نبوده و هر کسی که اپراتوری کامپیوتر را بداند می تواند به راحتی عمل حسابداری با نرم افزار را انجام دهد.

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با ویژگی یک حسابدار موفق آشنا شوید.

آیا می دانید مشخصات حسابداران حرفه ای چیست؟

حسابداری، در هر کسب و کاری بسیار حساس و مهم است. اشتباهات هرچند کوچک حسابداران میتواند منجر به ضررهای مالی زیادی برای سازمان شود. همچنین درایت و مهارت یک حسابدار میتواند سهم بسیاری در افزایش سود مجموعه داشته باشد و در درازمدت باعث افزایش ثروت صاحبان سهام شود.

هر حسابداری میخواهد در کارش موفق باشد، پیشرفت کند و سمت مدیر مالی مجموعه را به دست آورد و درآمد بیشتری کسب کند.برای رسیدن به این نقطه لازم است مهارتهایی را درخود پرورش داده و تقویت کند.با آنکه حسابداران، متناسب بانوع شرکت یا موسسه ای که در آن مشغول به کار میشوند، وظایف متفاوتی خواهند داشت ولی به طور کلی میتوان گفت داشتن تعدادی از مهارتها به طور عمومی برای یک حسابدار موفق ضروری است.

اینجا به ده ویژگی عمومی حسابدار موفق اشاره میکنیم

داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط

داشتن تحصیلات دانشگاهی در یکی از رشته های حسابداری، مدیریت یا اقتصاد باعث میشود حسابدار اطلاعات علمی کافی در زمینه کار خود داشته باشد.

تمرکز کامل بر یک یا دو شاخه حسابداری علاوه بر آشنایی کلی با همه انواع حسابداری

حسابداری انواع مختلفی دارد مانند حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی .بهتر است حسابدار علاوه بر آشنایی کلی با انواع مختلف، تمرکز خود را روی یک یا دو شاخه حسابداری بگذارد. این تمرکز باعث میشود تجریه بالایی در همان شاخه پیدا کند و به عنوان یک متخصص در آن زمینه شناخته شود.

آشنایی کافی به فناوری اطلاعات، کار با نرم افزارهای حسابداری و تسلط به آفیس مایکروسافت

امروزه در همه شرکتها و سازمانها، نرم افزارهای حسابداری به عنوان ابزار مدیریتی و مالی مورد استفاده قرار میگیرد. پس لازم است حسابدار با نحوه کار این نرم افزارها آشنایی داشته باشد. توانایی استفاده از برنامه های آفیس مایکروسافت در تهیه گزارشهای تحلیلی و آماری یک امتیاز مثبت برای حسابدار قلمداد میشود.

قدرت بالای تجزیه و تحلیل اطلاعات و محاسبه دقیق سود و زیان شرکت

از وظایف یک حسابدار تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت و تهیه گزارشهای مدیریتی است. گزارشهایی که به مدیر و صاحبان سهام نشان دهد آیا کسب و کارشان سودده هست یا نه. لازم است حسابدار قدرت تحلیل و نتیجه گیری صحیح بر اساس اطلاعات مالی شرکت را داشته باشد.

آشنایی کامل یا حسابداری حقوق و دستمزد، قوانین کار و روش محاسبه حقوق پرسنل

یکی دیگر از وطایف حسابداران، محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل سازمان است. البته میتوان گفت حسابداری حقوق و دستمزد خود یک شاخه تخصصی از حسابداری است. اما بهتر است همه حسابداران با این مقوله آشنایی کافی داشته باشند. اطلاع از قوانین و بخشنامه های مرتبط با نحوه محاسبه حقوق پایه، اضافه کاری، سایر مزایا و کسور میتواند مهارت حسابداری حقوق و دستمزد را به یک حسابدار اضافه کند.

تسلط به قوانین مالیاتی

مبحث مالیات بسیار مهم و حساس است. اشتباه و سهل انگاری در این بحث، قابل جبران نیست و هزینه های زیادی را به سازمان تحمیل میکند. برای همه حسابداران لازم است دانش کامل و تسلط لازم به قوانین مالیاتی مانند مالیات عملکرد، ارزش افزوده، حقوق و تکلیفی و معافیتهای مالیاتی کشور داشته باشند. توانایی تهیه گزارشهای مربوط به سازمانهای دولتی را کسب کنند و به طور دقیق و منظم در زمانهای تعیین شده گزارشها را ارائه دهند.

ارائه راهکارهایی برای کاهش هزینه ها و افزایش سود شرکت

حسابداری که میخواهد پله های ترقی را طی کند و به عنوان مدیر مالی مجموعه فعالیت کند باید بتواند برای مدیریت سازمان مثل یک مشاور عمل کند. او باید بتواند جلوی ضرر و زیان را بگیرد و راههایی برای افزایش سود وشرکت پیشنهاد کند. لازمه این امر این است که حسابدار در همه جزییات دقت کافی داشته باشد. اطلاعات را جمع آوری و سازماندهی کند و صادقانه و دلسوزانه مشکلات موجود را مطرح کند و راه حل پیشنهاد دهد.

داشتن روابط عمومی بالا و فن سخنوری

حسابدار باید توانایی خوبی در برقراری ارتباط موثر با مدیران و سهامداران شرکت و سازمانهای بیرونی مانند اداره مالیات و بیمه و ... داشته باشد. بتواند ارتباط کاری خوبی با سایر همکاران خود داشته باشد توانایی اداره جلسات را داشته باشد و برای حضور در جلسات سازمانهای بیرونی مانند دارایی آمادگی کافی داشته باشد.

دقت بسیار بالا در کار

دقت و نظم در همه کار لازم است. در مورد حسابداری این امر مهم تر است. چرا که حسابدار تمام روز با اعداد و ارقام ریز و درشت سروکار دارد. او باید دقیق و سر موقع همه اتفاقات مالی را ثبت کند و کنترل و بازنگری دقیقی رو کار روزانه خود داشته باشد.

------------------------------------------------------------------------

رازداری کامل در مورد اطلاعات مالی شرکت و سهامداران

حسابدار همه اطلاعات مالی سازمان را میداند. او مورد اعتماد است و از جزئی ترین مسایل مالی صاحبان سهام و مدیران آگاه است. در پاسخ به این اعتماد لازم است بسیار رازدار باشد و از افشای مسایل مالی سازمان خود خودداری کند

.۱تمرکز

حسابدار موفق سعی می کند ضمن آگاهی حداقلی از حوزه های مختلف حسابداری از قبیل حسابدازی مالیاتی، حسابداری مالی، حسابداری بهای تمام شده، حسابداری مدیریت، حسابداری بخش دولتی، حسابرسی داخلی و ... در یک محور اصلی به طور خاص تمرکز کند و در آن حوزه یک متخصص تمام عیار می شود.


.۲ تخصص و دانش

  • تخصص فنی


حسابدار موفق اصول و استانداردهای حسابداری را خوب می شناسد. وی سعی می کند تا حد امکان گواهی نامه های حرفه ای مرتبط با رشته را اخذ کند و مطالعات مستمر داشته باشد. آموزش مستمر چیزی است که حسابدار موفق از آن غافل نمی شود.

  • تخصص مدیریتی

یک حسابدار موفق، از اصول و تکنیک های مدیریت و اداره کسب و کار آگاه است. بنابراین برای موفق شدن در حسابداری، باید مطالعاتی در حوزه علم مدیریت هم داشت.‎

  • مهارت سخنوری و نوشتن

یک حسابدار موفق خوب حرف می زند و خوب می نویسد. وی قواعد نوشتن را کاملا رعایت می کند و دقیق و صحیح و محترمانه می نویسد.

.۳ ویژگی های شخصی و ظاهری


• ظاهر:

حسابدار موفق لباسهای مرتبی می پوشد و همواره به آراستگی ظاهر در عین سادگی توجه می کند. وی حتی به تمیز بودن کفشها و کوتاه بودن ناخن ها و مرتب بودن موهای سرش هم توجه می کند. حسابدار موفق ظاهری بشاش و تمیز دارد.


• درستکاری :

حسابدار دو چیز برای فروش دارد یکی زمان و دیگری درستکاری می باشد. حسابدار موفق استانداردهای شخصی بالایی برای صداقت و درستکاری دارد و همواره با استانداردهای بالای سازمانی خود را مطابقت می دهد و با آن زندگی می کند. حسابدار موفق زندگی شخصی خود را با استانداردهای زندگی حرفه ای هماهنگ می کند.‎


• اعتماد به نفس:


حسابدار موفق اعتماد به نفس دارد، اما نه بیش از حد.‎


• خدمت محوری:


حسابدار موفق همواره برای ارائه خدمات حرفه ای به دیگران تلاش می کند و به حل مشکلات آنان می اندیشد.‎

• دفتر کار یا محل کار:

حسابدار موفق، دفتر کار تمیز، سازمان دهی شده، جذاب و راحتی دارد.‎

• بهداشت شخصی:

حسابدار موفق همیشه خوشبو و خوشرو است. او به آرامی و شمرده شمرده صحبت می کند، با صدای بلند سخن نمی گوید. سالم و پر انرژی به نظر می رسد. در محیط کار نه خواب آلود است و نه خسته.‎

• طرز نگرش به محیط:

حسابدار موفق مثبت اندیش ( البته با تردیدهای حرفه ای ) است و همیشه کار کردن را دوست دارد. وی از حل مسائل مشعوف می شود.‎

• خوش مشربی:

حسابدار موفق با گروه های مختلف تعامل دارد، حتی با افرادی که دیگران احساس خوبی از تعامل با آنها ندارند. وی از انزوا و دوری از محیط پرهیز می کند.

• خلاقیت:

حسابدار موفق راه حلهای خلاقانه ای را برای مسائل پیدا می کند و گزینه های مختلف را در پیش روی خود قرار می دهد و بررسی می کند.


۴ . مدیریت منظم منابع


• مدیریت پول:

حسابدار موفق با پول سازمان و حتی با پول خودش ولخرجی نمی کند. او در وهله اول مدیر مالی خوبی برای زندگی شخصی خود است.‎

• مدیریت زمان:

حسابدار موفق از زمان به به نحو کارآ و مؤثر استفاده می کند. افرادی که نمی توانند زمان را به درستی مدیریت کنند حسابدار موفقی نخواهند شد.


۵٫ رعایت آداب معاشرت

آداب اخلاقی حسابدار موفق:‎

قادر به مدیریت جلسات و خاتمه دادن به آنها در زمان مناسب است.‎
به جزئیات توجه می کند و بر اساس واقعیت ها و حقایق و شواهد سخن می گوید.‎
هیچ وقت گفتن« متشکرم »را فراموش نمی کند و بابت خدماتی که از دیگران دریافت می کند سپاس گذاری می کند.‎
وقتی وارد جمعی می شود، خود را به افراد جدید معرفی می کند.‎
همیشه از تواضع کافی برخوردار است و هیچ گاه حس خود برتربینی را به دیگران منتقل نمی کند.‎
وقت شناس است و هیچ گاه دیگران را منتظر نمی گذارد.‎
می داند که چه زمانی باید به احترام دیگران از جا برخیزد.
به روز بودن اطلاعات، آمار و دانسته های حرفه ای، همگام با تغییر و تحولات دانش حسابداری و حسابرسی؛
رعایت سلسله مراتب اداری و برخورداری از صبر و حوصله درهنگام بروز مشکلات در رسیدگی ها؛
پایبندی به اصول و ضوابط اخلاق حرفه ای و تلاش درجهت تقویت اعتقادات دینی؛
ایجاد انگیزه، روحیه و حس مشارکت و تعاون در میان همکاران؛
پرهیز از غیبت، تهمت و اظهارنظرهای غیرکارشناسی و تلاش درجهت آسیب شناسی صحیح مشکلات؛
مطالعه و آگاهی مستمر نسبت به استانداردهای موردعمل؛
تلاش درجهت تقویت قوای جسمانی و روحی با بهره گیری از ورزش، تغذیه مناسب، تفریحات سالم و... ؛
داشتن اطلاعات کافی از مجموعه قوانین و مقررات عمومی و خاص دستگاه تحت حسابرسی؛
رعایت ادب، نزاکت و انضباط در تعاملات انســانی، آمدو رفت ها، جلسات و... ؛
پرهیز از هرگونه زدوبند و مصالحه که به کسر شأن یک حسابرس و دانش حسابرسی منجر می شود؛
داشتن حساسیت و دلسوزی نسبت به اهمیت و جایگاه بیت المال؛
تلاش درجهت رفع مشکلات حرفه ای و استفاده از فناوریهای نوین مرتبط با شغل؛
برخورداری از بصیرت، بینش، درک مطلوب و قدرت تجزیه وتحلیل مسائل؛
پرهیز از غرض ورزی و عدم دخالت حب و بغضها در رسیدگی ها و حسابرسی ها؛
تقدم منافع جمعی، گروهی و سازمانی بر منافع فردی و شخصی؛
ارائه مشاوره های لازم و کافی به مجموعه تحت حسابرسی درجهت پیشگیری از بروز تخلفات و درنهایت کاستن از هزینه نهایی تمام شده حسابرسی دستگاهها؛
برخورداری از روابط عمومی قوی به منظور جلب نظر مساعد و موافق دیگران به منظور پیشبرد بهتر انتظارات و کارها؛
پرهیز از شتابزدگی و نداشتن عجله در قضاوتها و تصمیم گیریها؛
یاری جستن از اموری نظیر: توکل، توسل، تدبر، مشورت و شورا؛
داشتن آگاهی های لازم و کافی نسبت به زبان انگلیسی و رایانه به عنوان دو عنصر اساسی و کاربردی در زندگی و مناسبات انسانی و علمی؛
زمینه سازی و فراهم آوردن بستر مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادها و بروز توانمندیهای همکاران؛
پرهیز از تک روی، انتقام گیری، لجاجت، بی تفاوتی و پرخاشگری؛
بهره گیری از آیات، احادیث، کلام، توصیه ها و آموزه های بزرگان و شرع مقدس درجهت توفیق هرچه بیشتر در انجام وظایف و مسئولیتهای محوله؛توجه به ایمنی و آراستگی محیط کار؛
اجازه ندادن به افراد و گروههای سودجو و منفعت طلب برای چشم پوشی و یا سرپوش گذاردن بر تخلفات آنها؛
همواره خدا را حاضر، ناظر و آگاه بر اعمال و رفتار خود دیدن؛
مطالعه و بررسی کتابها، مجلات و منابع داخلی وخارجی مرتبط با حرفه حسابداری و حسابرسی در راستای تقویت سطح دانش و آگاهی های فردی؛
داشتن ابتکار، خلاقیت، نوآوری، پویایی و شادابی درحین انجام وظایف؛
توجه به اعضای خانواده خود و تلاش درجهت رفع نیازهای مادی و معنوی آنان؛
برخورد شجاعانه با رواج روحیه تملق، چاپلوسی، ریاکاری و زیرپای دیگران را خالی کردن؛
داشتن حس وفاداری و تعلق نسبت به سازمان؛
ارائه راهکارها و پیشنهادات سازنده به فرادستان درجهت صرفه جویی در انرژی و هزینه ها؛
پرهیز از تعصب گرایی، قوم گرایی و رابطه بازی در رسیدگی ها و حسابرسی ها؛
استفاده بهینه از امکانات، لوازم و تجهیزات دراختیار درجهت اجرای دقیق وظایف؛
بهره گیری از مدیریت زمان در استفاده مطلوب از زمان دراختیار و جلوگیری از تبدیل فرصتها به تهدیدها

------------------------------------------------------------------------


۱۰ سوالی که موقع استخدام حسابداران معمولا پرسیده میشود:

چگونه حسابدار خوب و مدیری توانا باشیم؟


امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از نرم افزارهای گوناگون حسابداری بسیار رواج پیدا کرده است. اما بیش از این ها نیاز به یک حسابدار آموزش دیده و حرفه ای باعث نظم و ترتیب دادن به امور مالی میشود. حسابداری بسیار حساس است و یک اشتباه کوچک حسابدار میتواند هزینه های زیادی را بر دوش آن مجموعه بگذارد. اما گروه خبری بانکی دات آی آر ۱۰ سوال مهم و با اهمیتی را که باید از حسابداران پرسیده شود جمع آوری کرده است شاید این سوالها در زمان استخدام یک حسابدار نیز پرسیده شودپس اگر در رشته حسابداری تحصیل می کنید حتما این گزارش را تا انتها بخوانید.


۱-بهترین راه برای ارتباط خوب با یک حسابدار چه چیزی میتواند باشد؟

و ما چه طور باید به آن دست پیدا کنیم؟
به نظر این سوال خیلی ساده، شفاف و قابل پاسخ گویی است و هر حسابداری میتواند به آن پاسخ دهد.
جدای از خصوصیات اخلاقی حسابدار باید از نظم ذهنی برخوردار باشد. بنابراین او باید بتواند که یک ارتباط کاری خوب را تعریف کند.


۲-چطور به مجموعه ی کاری تان کمک میکنید تا مالیات را بپردازد؟

یک حسابدار خوب باید از امور مالیاتی و حساب های مربوط به آن(دریافت، پرداخت، معافیت و...) آگاهی کافی داشته باشد. بنابراین در هنگام استخدام یک حسابدار از امور مالیاتی سوال می شود. اعتبار مالیات و کسورات همچنین قوانین مالیاتی همه و همه باید جزء دانسته های یک حسابدار باشد.


۳-در چه مواردی حسابدار و رییس باید با یکدیگر همکاری داشته باشند؟

در چه مواردی باید با یکدیگر مشورت کنند؟
یک حسابدار ماهر و پر تجربه باید آگاهی لازم در بسیاری از امور مالی را بدهد باید در مورد مسائل مالی با حسابدار مشورت شود و از او خواسته شود تا مشکلات را حل کند او باید نقاط قوت و ضعف کار را بداند و در این راه با کارفرما،
مدیر یا رییس خود مشورت کند.


۴-چگونه به مدیر یا رییس تان کمک میکنید تا پیشرفت کند؟

یک حسابدار خوب باید تمام و کمال بتواند به یک کسب و کار کوچک کمک کند تا در کمترین زمان روند افزایش سرمایه ای داشته باشد او باید به خوبی چالش های مالی را درک کند و برای آنها چاره اندیشی کند تا پیشرفت آن مجموعه احساس شود.


۵-چه طور به ما کمک میکنید تا نقدینه گی را مدیریت کنیم؟

یکی از وظایف مهم حسابدار طرح ریزی درست برای وجوه نقد یک شرکت است.
البته این کار ساده نیست و نیاز به مهارت و تجربه دارد از حسابدار می پرسند که چه راهکارهایی برای تنظیم وجوه نقد در شرکت وجود دارد.


۶-نقطه ی توازن دخل و خرج چیست؟

حسابدار باید قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد او باید بتواند تشخیص دهد که کسب و کار سود دهی دارد یا خیر.
این نقطه ی توازن دخل و خرج در تعیین میزان سود هی و پیشرفت مالی یک تجارت بسیار موثر است.


۷-آیا میتوانید ارزش کلی تجارت ما را ارزیابی کنید؟

حسابدار وظیفه دارد ارزش بازار کاری مجموعه ای که در آن کار می کند را تخمین بزند.
او باید طرح های مالی خود را تجزیه و تحلیل کند و آن را طوری به کار بیندازد که تجارت یک مجموع علاوه بر سود دهی پویا باشد.


۸-آیا می توانید قبل از اینکه من در مذاکرات و بررسی قرارداد ها شرکت کنم به من در این زمینه کمک کنید؟

این سوالی است که تقریبا همه ی حسابدارها با آن روبه رو شدند.
یک حسابدار خوب باید یک مشاور و وکیل خوب هم باشد این بدین معناست که حسابدار باید مدیر را در زمینه های مالی یک پروژه هدایت کند او باید از تجربیات خود برای مدیر بگوید.


۹-به نظر شما تعهدات که به شرکت ما وارد است چه چیزهایی است؟


تجارت در بخش های مختلف و در صنایع مختلف نیازمند حسابدارهای مخصوصی است که با توجه به اهمیت کار مهارت بیشتری داشته باشند آگاهی حسابدار از قواعد و قوانین به بیشتر موفق بودن یک تجارت کمک میکند.


۱۰-اشتباهات رایجی که یک مجموعه ی کاری باید از آن اجتناب کند چیست؟


حسابدار باید ۱۰۰ درصد مواقع صادقانه نظر خود را بیان کند.
حسابدار باید بیش از هر کارمند دیگری در یک مجموعه صداقت داشته باشد بنابراین در صورت بروز اشتباه باید نظر خود را صادقانه و دلسوزانه با مافوقش در میان بگذارد حسابدار باید بتواند اشتباهات مالی را نسبت به تجربیاتش تشخیص داده و با کارمندش در میان بگذارد.


خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

------------------------------------------------------------------------این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (4 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است