دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
نماز شب و روز عید غدیر خم چگونه خوانده میشود ؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نماز عید غدیر / نماز عید غدیر خم / نماز شب و روز عید غدیر / نماز روز عید غدیر خم / طریقه خواندن نماز عید غدیر خم .

نماز عید غدیر خم

نماز عید غدیر خم در نزدیکی ظهر انجام می‌شود. 2 رکعت دارد و پیش از آن باید حتما غسل کرد. در ادامه از مجله دلگرم طریقه خواندن نماز عید غدیر را برای شما عزیزان قرار داده ایم .

در ۱۸ ذی‌حجه سال دهم هجری در زمان بازگشت از حج‌الوداع آیه بلاغ به رسول خدا نازل شد که در این آیه خداوند می‌فرماید:

«یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ؛

ای پیامبر، آنچه را از جانب پروردگارت به تو نازل شده، ابلاغ کن؛ و اگر نکنی رسالتت را به انجام نرسانده‌ای.» حضرت محمد (ص) نیز در محلی به نام غدیر خم توقف کرد تا همراهانش گرد ایشان آیند سپس خطبه‌ای ایراد کرد و بعد از آن حضرت علی (ع) را فراخواند و ایشان را به عنوان جانشین خویش معرفی کرد.

نماز عید غدیر خم

نماز روز عید غدیر خم

نماز روز عید غدیر نیم ساعت پیش از ظهر غدیر، دو رکعت نماز مستحب است. در هر رکعت بعد از حمد، سوره‌ی توحید، قدر و آیت الکرسی ده بار خوانده می‌شود.

امام صادق (ع) می‌فرماید: «هنگام ظهر، دو رکعت نماز خوانده شود؛ در هر رکعت یک سوره حمد، ده مرتبه سوره توحید، ده مرتبه سوره قدر و ده مرتبه آیة الکرسی»؛ اما چنانچه یک بار سوره حمد و یک بار سوره توحید خوانده شود هم کفایت می‌کند. پس از نماز، تسبیح حضرت زهرا (س) گفته شود؛ و پس از آن، دعایی خوانده شود که در کتاب‌های دعاهاآمده است.

حتماً بخوانید:
دعای بعد از نماز عید غدیر چیست ؟

دعای بعد از نماز عید غدیر چیست ؟

دعای بعد از نماز عید غدیر / مهمترین عمل عبادی در روز عید غدیر چیست / دعای نماز شب عید غدیر خم / دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر (مصباح المتهجد) .

نماز شب عید غدیر خم

نماز شب عید غدیر دوازده رکعت است. هر دو رکعت یک تشهد دارد و در پایان رکعت دوازدهم باید سلام داد. در هر رکعت، بعد از سوره حمد توحید ده بار و آیت الکرسی یک بار خوانده می‌شود.

در رکعت دوازدهم باید هر یک از حمد و سوره را هفت بار خواند و این ذکر را ده بار در قنوت تکرار کرد: لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بی ده الخیر و هو علی کل شیء قدیر.

در دو سجده رکعت آخر، این ذکر ده بار خوانده می‌شود:

سبحان من احصی کل شیء علمه سبحان من لا ینبغی التسبیح الا له سبحان ذی المن و النعم سبحان ذی الفضل و الطول سبحان ذی العز و الکرم اسالک بمعا قد العز من عرشک و منتهی الرحمة من کتابک و بالاسم الاعظم و کلماتک التامة ان تصلی علی محمد رسولک و اهل بی ته الطیبین الطاهرین و ان تفعل بی کذا و کذا [به جای کذا و کذا حاجت خود را [ذکر کند] و سپس بگوید انک سمیع مجیب.

نماز عید غدیر

کیفیت نماز عید غدیر خم از منظر امام صادق (ع)

از امام صادق (ع) درباره کیفیت نماز عید غدیر خم نقل شده است که « کسى که در آن روز (نزدیک ظهر) دو رکعت نماز بگذارد، بطورى که نیم ساعت به ظهر غسل کند و از خداى عزّ و جلّ حاجت خود را طلب کند. در هر رکعت نماز سورۀ حمد را یک مرتبه و سورۀ قُلْ هُوَ اَللّهُ أَحَدٌ و آیة الکرسى و إِنّا أَنْزَلْناهُ را هر کدام ده مرتبه بخواند.

ثواب نماز عید غدیر در نزد خداوند عزّ و جلّ با یکصد هزار حجّ و یکصد هزار عمره برابر است؛ و از خدا حاجتى از حاجتهاى دنیا و آخرت را نخواهد مگر اینکه برآورده شود (البتّه) تا زمانى که آن حاجت وجود داشته باشد. اگر وقت این دو رکعت نماز و دعا گذشت، قضاى آنرا بجاى آور »

نکته :

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که نماز عید غدیر خم، نیم‌ساعت پیش از ظهر انجام می‌شود و داشتن غسل از واجبات آن محسوب می‌شود.

دانلود 10 مولودی حسن عطایی به مناسبت عید غدیر

30 متن و پیام تبریک عید غدیر به سادات و سیدهای عزیز

نقاشی عید غدیر : 28 نقاشی کودکانه با موضوع عید غدیر خماین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است