دلگرم
امروز: جمعه, ۲۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آنچه باید قبل از ثبت دامنه بدانیم !
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
قبل از هر چیزی لازم است با مفهوم ثبت دامنه آشنا شوید. در یک تعریف ساده می‌توان گفت دامنه آدرس سایت شما است.

امروزه با توجه به جهانی شدن شبکه‌های مجازی و گسترش فناوری اطلاعات، اکثر صاحبان کسب و کار سعی می‌کنند مشاغل خود را با ورود به دنیای اینترنت گسترش دهند. برخی از افراد نیز در این عرصه گذاشته و شغل اینترنتی خود را آغاز می‌کنند و در این مسیر موفق می‌شوند؛ اما بعضی دیگر به دلیل عدم اطلاعات کافی نسبت به این فضای اینترنت ترس مبهمی دارند. اولین قدم برای راه اندازی سایت اینترنتی ثبت و خرید دامنه است. بنابراین آنچه باید قبل از ثبت دامنه بدانیم بسیار اهمیت دارد و عدم اطلاعات کافی و رعایت قوانین آن در نهایت منجر به شکست می‌شود. در ادامه قوانین ثبت دامنه را بیان می‌کنیم.

قبل از هر چیزی لازم است با مفهوم ثبت دامنه آشنا شوید. در یک تعریف ساده می‌توان گفت دامنه آدرس سایت شما است. همان طور که در کسب و کار فیزیکی شما یک آدرس برای فروشگاه یا مرکز خدمات خود دارید، در اینترنت نیز باید یک آدرس مخصوص داشته باشید که همان دامنه است. کاربران از طریق نام دامنه می‌توانند آدرس شما را پیدا کرده و وارد سایت شما شوند. حال که اهمیت دامنه برایتان مشخص شد باید بدانید برای چگونگی انتخاب این نام نیز پروسه‌ای مهم پیش روی شما است. در این راستا بی‌توجهی به هر نکته‌ای می‌تواند سایت شما را از دور رقابت با سایت‌های مشابه کسب و کار شما خارج کند. آنچه باید قبل از ثبت دامنه بدانیم به شرح زیر است:

دامنه از دو بخش نام و پسوند تشکیل می‌شود. نام دامنه معرف برند شما است و پسوند می‌تواند نشان دهنده زمینه شغلی و موقعیت جغرافیایی شما است. ثبت دامنه در واقع به منزله خرید آن است و تعیین زمان آن به عهده شماست و معمولا از یک تا ده سال قابل ثبت/تمدید است. به عبارت دیگر هر دامنه به صورت معمول می‌تواند ده سال اعتبار داشته باشد و بعد از آن نیاز به تمدید مجدد آن است. از آن‌جا که پسوند دامنه یا همان دامین در تعداد بسیار زیادی وجود دارد، باید نام پسوند را متناسب با موقعیت تجاری خود انتخاب کنید.‌ این نام برای کاربر تداعی کننده نکات مثبت یا منفی خواهد.

ثبت دامنه

همان طور که یک آدرس فیزیکی حس خوب یا بدی را در کاربر قبل از رویایی با شما ایجاد می‌کند، در اینترنت نیز همان گونه است. سایت شما می‌تواند با آدرس‌های بی‌شمار در دسترس باشد. در ادامه به نکات مهمی در زمان ثبت دامنه اشاره می کنیم:

دامنه‌ای انتخاب کنید که ساده و مفهوم‌دار باشد و به خوبی در ذهن کاربر بماند. علاوه بر آن تایپ آن باید راحت باشد. از کلماتی که املای سختی دارند پرهیز کنید چون ممکن است کاربر آن را اشتباه تایپ کرده و به واسطه آن وارد سایت دیگری شود. قبل از ثبت دامین باید تحقیق کنید تا بتوانید سایت‌های مشابه کسب و کار خود را پیدا کنید. هر چند شما در انتخاب نام دامنه آزاد هستید اما باید نامی را انتخاب کنید که آزاد باشد و در انحصار سایت دیگر نباشد. بهتر است نام معناداری انتخاب کنید و از اصطلاحات دوری کنید.

انتخاب یک نام مفهوم‌دار باعث می‌شود به بخاطر سپردن نام بسیار کمک میکند. از انتخاب نام‌های طولانی بپرهیزید. هر چه نام دامنه کوتاه‌تر باشد به خاطر سپردن آن راحت‌تر است. آنچه باید قبل از ثبت دامنه بدانیم پیچیده به نظر می‌رسد اما قابل حل است. به عنوان مثال همه ما احتمالا می‌دانیم که اکثر دامنه‌های تک کلمه‌ای قبلاً توسط سایت‌های دیگر انتخاب شده‌اند. پس چگونه نام کوتاه انتخاب کنیم؟ با کمی خلاقیت می‌توانید این کار را انجام دهید. مثلاً به کلمه‌ای که دوست دارید ولی قابل ثبت نیست، یک صفت اضافه کنید.

بیشتر مردم نام سایت را با پسوند دات کام می‌شناسند. اگر می‌توانید این پسوند را ثبت کنید و یا اگر پسوند دیگری ثبت می‌کنید باید سعی کنید که پسوند مورد نظر شما در خاطر کاربران هدف بماند. دامنه‌هایی را که علائم تجاری دارند ثبت نکنید چون دامنه‌هایی که اسم یا حتی لفظ تجاری دارند از لحاظ قانونی برایتان مشکل ساز خواهند شد. در ثبت دامنه از استفاده اعداد پرهیز کنید چون کاربرهنگام وارد کردن آدرس شما در مرورگر ممکن است آن را اشتباه وارد کنند و به سایت دیگری بروند.

از عبارت یا کلمه‌ای استفاده کنید که در شبکه‌های اجتماعی موجود باشد و تا حدامکان بتواند با همان نام در شبکه های اجتماعی نیز صفحه ایجاد کنید. از به کاربرد نام‌هایی که شباهت زیادی به دامنه سایت‌های دیگر دارد به شدت خودداری کنید. به عنوان مثال اگر سایتی از یک نام مفرد برای دامنه خود استفاده کرده است، شما جمع آن نام را به کار نبرید چون تشابه اسمی زیاد شده و هنگام سرچ کردن، ممکن است چندین مورد از سایت‌های مشابه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و این موضوع شانس شما را در بازدید کاهش می‌دهد.

اهمیت قیمت دامنه در مبحث آنچه باید قبل از ثبت دامنه بدانیم.

قیمت دامین یکی از ملاک‌های مهم قبل از ثبت دامنه است. این قیمت در زمان ثبت دامین مشخص می‌شود و با اعتبار دامنه و نوع پسوند ارتباط مستقیم دارد. برخی پسوندها برای استفاده‌های ویژه‌ای هستند. از آن‌جا که قیمت دامین‌های غیر داخلی به قیمت ارز بستگی دارد، به دلیل نوسانات بازار ارز تعرفه مشخصی برای خرید دامین وجود ندارد. معمولاً پسوندهای عمومی که رایج‌تر و قدیمی‌تر هستند و برای عموم استفاده می‌شوند، محدودیت خاصی در ثبت ندارند و قیمت آن‌ها مناسب‌تر است. البته شما می توانید با تهیه نمایندگی دامنه پاوروب با کمترین هزینه و در سریعترین زمان ممکن کسب و کار اینترنتی خاص خود را راه اندازی کنید. بیشترین درصد استفاده از پسوند دامنه به .com تعلق دارد. بعد از دامنه .com دامنه .ir محبوبیت بیشتری دارد.

برخی از نام‌های دامنه یک قسمتی و برخی دو قسمتی‌اند. دامنه‌های دارای پسوند یک قسمتی هستند مانند .ir که به دامنه‌ها مرتبه دوم گفته میشود و برخی دیگر دو قسمتی هستند مانند .co.ir که به آنها دامنه مرتبه سوم گفته میشود. برای دامنه های مرتبه سوم معمولا نیاز است مدارک قانونی به مراکز ثبت دامین ارائه شود تا نوع شخصیت و مالکیت آن به اثبات برسد.

اهمیت مالکیت دامنه

اهمیت مالکیت دامنه

در اصل مالکیت سرویس های دامنه بر اساس آدرس ایمیل مشخص می گردد. منظور همان آدرس ایمیلی است که روز اول جهت خرید سرویس دامنه از سوی مشتری در سیستم ثبت می گردد. بنابراین باید ایمیل معتبر و فعالی را که مربوط به خودتان است، در هنگام ثبت دامنه استفاده کنید.

بعضی از اشخاص مراحل ثبت دامنه را به فرد دیگری مانند یک شرکت طراحی وب‌سایت می سپارند و در صورتیکه شخص مذکور در هنگام خرید از اطلاعات خود و ایمیل شخصی خود بجای شخص مالک استفاده کند، شما دیگر مالک دامنه نخواهید بود و برای پیگیری این موضوع مجبور خواهید شد که به مراجع حقوقی رجوع کنید. به همین خاطر همواره باید مطمئن شوید که شرکت ثبت کننده دامنه، دامنه را به نام و از همه مهمتر ایمیل شما ثبت می‌کند.

برای ثبت دامین و آگاهی از چگونگی انجام آن به کدام شرکت رجوع کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم ثبت دامین از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چند دامنه پایه و اساس هر سایت اینترنتی است و وجود آن اجباری است اما چگونگی انتخاب و ثبت آن است که موفقیت شما را مشخص می‌کند. هر چه نام دامین کیفیت بهتری داشته باشد شانس شما در دیده شدن بین هزاران وب سایت افزایش می‌دهد. در راستای ثبت دامنه و خرید هاست دامنه بهتر است شرکتی را انتخاب کنید که از لحاظ هزینه برای شما بهتر باشد و نسبت به خدمات ارائه شده از جمله مالکیت دامنه نیز اطمینان داشته باشید. از این رو ما به شما شرکت IRPOWER را معرفی می‌کنیم.

آی آر پاور یکی از قدیمی‌ترین شرکت ارائه خدمات طراحی سایت است و هزاران پروژه موفق را در کارنامه خود ثبت کرده است. برای آگاهی از اطلاعات مربوط به دامین و خدمات دیگر می‌توانید از طریق لینک زیر وارد سایت www.IRPOWER.com شوید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

علی جوادیان | ۲ سال پیش
الان شما دامنه*** پیشنهاد میکند بخرم یا دات کام
0
0
مهرعلیزاده | ۲ سال پیش
به نظر من قیمت ثبت دامین اینقدرا هم مهم نیست. از یه شرکتی که حتی نمیخوام اسمش رو ببرم دامین خریدم که قیمتش خیلی مناسب بود اما دامین کشید بالا و یه آبم روش خورد! دستم به هیچ جا نرسید! قیمت رو بذارین آخرین جا به نظرم. خیلی مهمه که جای معتبری باشه و بهتون کمک کنه!
0
0

hits