دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
بعد از مرگ همسر چگونه آرام شویم؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
وقتی همسرتان از دنیا می‌رود، شما نه تنها باید با انسانی بسیار خاص در زندگی‌تان برای همیشه خداحافظی کنید بلکه مجبورید به گذشته، حال و آینده‌ی با هم بودن‌تان نیز بدرود بگویید.

چگونه می توانیم با مرگ همسر کنار بیاییم؟

فوت همسر و از دست دادن معشوق یکی از دردناک‌ترین تجربه‌هایی است که ممکن است برای شخصی اتفاق بیفتد. شما ممکن است تا مدت‌ها احساس کنید زندگی برایتان بی‌معنا شده و یا در شوک غم مرگ همسر باشید. از دست دادن معشوق در اثر مرگ، ممکن است زندگی شخص را بسیار تغییر دهد.

قرار نیست بگوییم خاطراتتان را فراموش کنید و یا نسبت به این فقدان بی‌تفاوت باشید. اما لازم است بدانید با گذشت زمان کنار آمدن با موضوع برای شما آسان‌‌تر خواهد شد. شما نیز مانند بسیاری دیگر که این رنج عاطفی عمیق را تجربه کرده‌اند می‌توانید از این مرحله عبور کرده و زندگی غنی، کامل و سالمی را رقم بزنید.

برای گذر از سوگ و پذیرش غم از دست دادن همسر، مهم است بدانید که شما تنها نیستید. راهکارهای عملی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند در عین احترام به غم از دست دادن همسرتان، آرامش روحی و توان خود را بازیابید.

separator line

اگر به تازگی همسر خود را از دست داده اید با ما همراه شوید

زمانی که شریک زندگی تان فوت می کند، تنها نباید با یک فرد بسیار خاص در زندگی خود خداحافظی کنید. همچنین باید با گذشته، حال، و آینده هم خداحافظی کنید. باید با برنامه زندگی خود، پروژه های مشترک، تجربیات فراموش نشدنی، لحظات خاص و خاطرات دیگر از جمله چیزهای دیگر خداحافظی کنید غلبه بر همه اینها آسان نیست. شما به زمان برای سوگواری نیاز دارید، و این برای شما دردناک خواهد بود. اما مهم است که بر مرگ شریک خود کنار بیایید چون زندگی همچنان ادامه دارد.

در این رابطه، چیزهای مختلفی که برای التیام نیاز دارید، وجود دارد که شامل :

این فقدان را قبول کنید.

تاب بیاورید.

بدون شخص از دست رفته زندگی جدید خود را تنظیم کنید.

خود را از انرژی فرد درگذشته محافظت کنید (در مورد آن ها به طور معمول صحبت کنید، دوستی های سالم را حفظ کنید، دوباره دوست پیدا کنید، با دیگران ارتباط برقرار کنید، و غیره).

علاوه بر این، کارشناسان می گویند که دوره عزاداری و غم و اندوه معمولا حدود 18 ماه طول می کشد. اگر ناراحتی و درد شما هنوز خیلی زیاد است، ممکن است نیاز داشته باشید که به دنبال کمک حرفه ای باشید. با این حال، همانطور که گفتیم، همه متفاوت هستند.

از حرف زدن درباره آن نترسید :

باید زندگی عادی خود را ازسر بگیرید. شما باید از آنچه اتفاق افتاده بگذرید و بر این واقعیت تمرکز کنید که در حال حاضر سرنوشت دیگری دارید. با این حال، فردی که مرده، قلب شما، روزها، و ساعت ها را پر کرده است. بنابراین، آن ها همیشه بخشی از خاطرات شما خواهند بود.

بنابراین، اگر چه برای چند ماه اول دردناک خواهد بود، اما به تدریج خاطرات شریک مرحوم خود را در تاریخ شخصی خود ادغام خواهید کرد. آنها همیشه بخشی از زندگی شما هستن.

بنابراین، در مورد احساسات خود و این فرد خاص که دیگر اینجا نیست صحبت کنید. در مورد این که آن ها چطور بودند، چه کاری با هم انجام دادید، و تجربیاتی که به اشتراک گذاشته اید، صحبت کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا التیام یابید.

آینده جدید خود را پس از مرگ شریک خود تصور کنید:

مرگ اجتناب ناپذیر است. نمی توانید کاری در مورد آن انجام دهید بنابراین تنها گزینه این است که دیر یا زود آن را قبول کنید.

با این حال، همانطور که در بالا اشاره شد، مشکل برخورد با مرگ شریک زندگی شما این است که همراه با فردی که عاشقش هستید، رویاها، انتظارات، برنامه ها و سال های با هم بودن کنار آن ها کشته شده اند. این نیروها شما را مجبور می کنند تا درباره هر چیزی که فکر می کنید آینده تان باشد تجدید نظر کنید و آن را به روش کاملا متفاوتی تصور کنید.

بنابراین، برای اینکه بتوانید بر مرگ عزیزان خود غلبه کنید، باید بتوانید آن آینده جدید را تجسم کنید. برای انجام این کار، لازم نیست بقیه عمرتان را به یک شکل و یا به شکلی دیگر تصور کنید. شما می توانید با اهداف کوتاه مدت شروع کنید و به تدریج خودتان را به سمت آینده سوق دهید.

بعد از مرگ همسر چگونه آرام شویم؟

امید به آینده بعد از مرگ همسر

به تدریج کارهایی که دوست دارید را ازسر بگیرید:

در طول ماه های اول سوگواری، فکر کردن درباره ی کارهایی که با شریک زندگی خود انجام می دهید می تواند بسیار دردناک باشد. در واقع غم و اندوه آن فعالیت هایی خواهد بود که شما برای دوست داشتن به کار می برید درد آور به نظر می رسد.

با این حال، باید به تدریج کارهایی را شروع کنید که باعث می شود احساس زنده بودن بکنید. وقتی کارهایی را که همیشه دوست داشتید انجام دهید باعث می شود احساس خوبی داشته باشید، دوباره احساس لذت خواهید کرد.

در این حالت، شما باید به تدریج درک کنید که بدون شریک زندگی تان مثل قبل نخواهید بود. اما به یاد داشته باشید که یک بار دیگر می توانید از این فعالیت ها لذت ببرید و حتی می تواند به شما کمک کنند احساس بهتری داشته باشید. همچنین باید به تدریج خاطره فردی را که در فعالیت های خود از دست داده اید، به کار ببرید.شما حق و تعهد خود برای لذت بردن از زندگی را دارید.

در صورت نیاز به دنبال کمک حرفه ای باشید:

درمان روان شناختی به شما کمک می کند احساسات خود را در طول فرآیند ناراحتی مدیریت کنید و شما را راهنمایی می کند که راه را به راحتی پیدا کنید.

اگر چه سعی می کنید، باز هم ممکن است برای شما خیلی سخت باشد که غم مرگ شریک زندگی خود را بپذیرید و یا بر آن غلبه کنید. بنابراین، در جستجوی کمک حرفه ای برای مقابله با آن تردید نکنید. مشاوره می تواند به شما کمک کند زندگی عادی خود را ازسر بگیرید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که سوگواری یک فرآیند طبیعی و ضروری است که دردآور است و غلبه بر آن آسان نیست. این موضوع را در ذهن خود داشته باشید و زمان و شکیبایی خود را برای قبول از دست دادن آنچه که در داستان شخصی تان رخ می دهد، و در نهایت بر زیان غلبه کنید.

رجوع به مشاور برای به دست آوردن آرامش

رجوع به مشاور برای به دست آوردن آرامش

مواظب سلامتی جسمانی خود باشید:

غم و اندوه می تواند بر روی بدن و نیز احساسات شما تاثیر بگذارد. ممکن است مشکلاتی در اشتها و خواب ایجاد کند. شاید گفتن راحت تر از انجام دادن باشد، اما سعی کنید با خوردن خوب، ورزش کردن و خوابیدن به اندازه کافی از خودتان مراقبت کنید.

به دنبال پشتیبانی باشید

مقابله با عواقب از دست دادن اغلب با تنهایی همرا بوده و گیج کننده است و احساس افسردگی غیر عادی نیست. ممکن است تمایل داشته باشید به سمت داخل برگردید، اما به دنبال حمایت از خانواده، دوستان، جامعه مذهبی باشید .پیوستن به یک گروه حمایتی یا دیگر افرادی که اندوهگین هستند نیز می تواند بسیار آرامش بخش باشد.

علائم اندوه پیچیده

از دست دادن همسرو زندگی در حال تغییر و اندوه عمیق یک واکنش طبیعی است. اما گاهی اوقات اندوه آنقدر عمیق است که با توانایی شما در حرکت به جلو با زندگی تداخل می کند. این به "اندوه پیچیده" مشهور است:علائم عبارتند از:

احساس می کنید هدفی ندارید.

داشتن مشکل در انجام فعالیت های روزمره

احساس گناه کردن، و یا خود را به خاطر مرگ عزیز ملامت کردن.

آرزوی مرگ کردن،

از دست دادن تمایل به اجتماعی شدن

اگر نمی توانید این احساسات را رد کنید، با پزشک یا مشاور خود صحبت کنید، می تواند گزینه های درمان را توصیه کند.

separator line

چطور با مرگ عزیزان کنار بیایم

کمک گرفتن برای مسائل عملی :

ممکن است با چالش های عملی، مانند قبوض یا مدارک مربوط به مرگ شریک تان، همراه با مسئولیت های جدید روبرو شوید. یک وکیل خانوادگی یا مشاور مورد اعتماد دیگر ممکن است قادر به ارائه مشاوره و راهنمایی باشد.

به عزیز خود احترام بگذارید:

کاری ویژه برای احترام به خاطرات شریک خود انجام دهید. برای مثال، در نظر بگیرید:

شمعی را به یاد شریک زندگی خود روشن کنید.

شرکت در یک بنیاد یا موسسه خیریه ای که برای شریک زندگی تان مهم است

separator line

زنده نگه داشتن یاد عزیزان

دفتر یادداشت داشته باشید:

سعی کنید احساسات خود را روی کاغذ یادداشت کنید یادآوری شریک زندگی به هر شکل و شمایلی که می توانید زمانی که این اتفاق رخ می دهد، اگر در آن لحظه قادر به یادآوری آن نیستید یادداشت برداری کنید. زمانی که با این روبرو شدید، در مورد خاطرات و یا ویژگی های شریک زندگی خود فکر کنید ممکن است ضمیمه خاطرات شود. هر روز وقت پیدا کنید تا آنچه را که در دفتر یادداشت خود می نویسید را بیان کنید نوشتن افکارتان بر روی کاغذ می تواند یک خروجی خوب را ارائه دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید