دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
رفلاکس نوزادان و استفراغ شیر و آروغ زدن خطرناک است؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
رفلاکس در کودکان اغلب مشکل ساز نیست اما باید مراقب بود. بعضی اوقات نوزادان شیر را از دماغ و یا دهان خود بالا میاورند. ممکن است این بالا آوردن شیر همراه با هوا باشد مثل زمانی که آروغ زده میشود.

رفلاکس نوزادان کی خوب میشه ؟

درمان رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد ، تف کردن ، بالا آوردن یا استفراغ شیر ممکن است برای والدین نگرانی ایجاد کند. بعضی اوقات نوزادان شیر را از دماغ و یا دهان خود بالا میاورند. ممکن است این بالا آوردن شیر همراه با هوا باشد مثل زمانی که آروغ زده میشود. به رفلاکس بالا آوردن یا تف کردن نیز میگویند. این اتفاق در نوزادان تازه بدنیا آمده بسیار شایع است. پیشنهاد میکنم حتما با ادامه این مقاله همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.

اسم علمی رفلاکس گاز گوارشی میباشد. اگر این گاز گوارشی خیلی شدید باشد و یا مشکلات دیگری را ایجاد کند میتواند به بیماری به نام GORD (یا همان بیماری گاز گوارشی) تبدیل شود.

شما پدر یا مادری که به تازگی بچه دار شده اید ممکن است که چنین دغدغه هایی داشته باشید :

آیا رفلاکس نوزاد درمان دارد ؟

رفلاکس در نوزادان تا چند ماهگی ادامه دارد ؟

رفلاکس نوزادان در خواب چرا اتفاق میافتد ؟

دلیل رفلاکس معده در نوزادان چیست ؟

البته اصلا نگران نباشید، در ادامه مقاله به بسیاری از این دست سوالات پاسخ خواهیم داد. همراه ما باشید.

رفلاکس زمانی اتفاق میافتد که ماهیچه ای که در ناحیه بالایی شکم قرار دارد (به نام اسفنکتر) رها میشود. این ماهیچه بواسطه گاز های درون شکم و یا سریع غذا خوردن نیز میتواند آزاد شود.
تف کردن برای کودک مشکلی را ایجاد نمیکند و شاید بچه حتی متوجه آن نیز نشود. استفراغ کردن میتواند نشانه ای از بیماری باشد.
تف کردن کودکان در چهار ماهگی شروع میشود و در ماه هفتم نیز به پایان میرسد. البته ممکن است برای برخی از کودکان طولانی مدت تر شود.

رفلاکس نوزاد در خواب
رفلاکس کودک هنگام خواب

در اینجا چند نکته وجود دارد که میتوانید جهت کاهش رفلاکس کودکتان استفاده کنید :

- هر وعده غذایی را خیلی آرام و ریلکس به بچه بدهید.
- بچه را زمان شیر دادن بصورت صاف و رو به بالا (ایستاده) قرار بدهید و هرگز بصورت خوابیده به او شیر ندهید.
- در دفعات بیشتر و مقادیر کمتر به نوزاد خود شیر دهید.
- به بچه به موقع شیر دهید. اگر قبل از شیر دادن، بچه مدت زیادی گریه کند ممکن است مقداری هوا قورت بدهد. تف کردن و رفلاکس زمانی که بچه قبل از شیر خوردن هوا داخل معده خود دارد، محتمل تر است.
- اگر با بطری به کودک شیر میدهید، سایز نوک پستانک را چک کنید. از بطری باید چند قطره در هر ثانیه شیر خارج شود. اگر سر بطری خیلی بزرگ باشد و مقدار زیادی شیر خارج شود، کودک مقدار زیادی شیر را میخورد و اضافه را بالا میاورد و اگر سر بطری خیلی کوچک باشد، بچه را مجبور میکند که خیلی محکم بمکد و این امر موجب ورود هوا به معده میشود.
- در هر سری شیر دادن، چند بار به بچه کمک کنید تا آروغ بزند. بهترین راه این است که با کنترل سر نوزاد را در حالی که روی پای شما قرار گرفته کنترل کرده و اجازه دهید تا آروغ بزند. اگر این کار را در حالتی که بچه را روی شانه خود قرار دادید انجام بدهید باعث فشار آمدن به شکم او خواهد شد.
- پس از هر بار شیر دادن بچه را بصورت ایستاده یا نشسته (بصورت صاف) قرار دهید. برای این منظور استفاده از صندلی های مخصوص نوزادان ایده آل است.
- اگر مواظب بچه باشید، میتوانید او را به روی شکم به مدت یک ساعت یا کمی بیشتر رها کنید. حتما دقت کنید که بچه در این وضعیت نخوابد چراکه این حالت میتواند به مرگ ناگهانی در نوزاد منجر شود. همیشه برای خواب کودک را به روی کمر قرار دهید.
- اطمینان حاصل کنید که پوشک خیلی تنگ و محکم نباشد تا به شکم کودک فشار وارد نشود.

رفلاکس نوزاد
رفلاکس نوزاد

بطور کلی اگر کودک شما سلامت است و مشکل خاصی را ندارد، آروغ زدن جای نگرانی نخواهد داشت. اگر یکی از این موارد پیش آمد به پزشک اطلاع دهید :

- وجود هرگونه نگرانی یا مشکل دیگر
- عدم اضافه شدن وزن کودک
- تغییراتی در حرکات شکم یا ادرار کردن
- وجود علائم درد یا ناراحتی در کودک

divider

چگونه رفلکس های نوزاد را کاهش دهیم ؟


divider

رفلکس های نوزاد Infant Reflexesامیدوارم از این مطلب راضی بوده و با روش های رفع رفلاکس در کودکان آشنا شده باشید. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits