امنیت پرواز چگونه ممکن است ؟

۱,۲۱۵
۰
۰
Arad |
سه شنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۲۷

از زمان وقایع غم انگیز سقوط هواپیما، بسیاری از افراد اصطلاحات "ایمنی" و "امنیت" را به کار می‌گیرند، به خصوص که مربوط به مسافرت است. گاهی اوقات این دو کلمه به صورت مترادف استفاده می‌شوند. اما هنگام مسافرت هوایی بین این دو کلمه تفاوت معنی‌داری وجود دارد. برای خرید بلیط هواپیما از علی بابا حتما به نوع هواپیما توجه کنید.

ایمنی حمل و نقل هوایی به تلاش‌هایی که برای اطمینان از اینکه هواپیماها عاری از عواملی هستند که می‌تواند منجر به آسیب یا از بین رفتن شود، انجام می‌شود. خرید بلیط هواپیما هواپیماهای جت همیشه ایمن بوده‌اند. خطوط هوایی تجاری و تولیدکنندگان بزرگی مانند هواپیماهای تجاری بوئینگ [NYSE: BA] به هر مقررات ایمنی که توسط آژانس‌های نظارتی اجباری شده‌اند و سپس برخی از آنها پایبند هستند.

در پرواز این نکات ایمنی را رعایت کنید

امنیت هواپیمایی تنها یک مؤلفه است که ممکن است ایمنی مسافر را تحت تأثیر قرار دهد. این موضوع چندان به خود هواپیما مربوط نمی‌شود بلکه به جمع آوری اطلاعات، مراحل قبل از سوار شدن و پرسنل امنیتی فرودگاه مربوط می‌شود. این عمدتا امنیت هواپیمایی است که از 11 سپتامبر مورد توجه فوری قرار گرفته است.

آیا پرواز راحت است؟

استیو اتکینز، معاون رئیس جمهور آمریکا، ایمنی هوایی و هواپیما، هواپیماهای تجاری بوئینگ گفت: "سفر جت تجاری یکی از امن‌ترین حالت‌های حمل و نقل است."

برنامه‌های تعمیر و نگهداری منظم وجود دارند که از بروز مشکلات پیش می‌آیند و قبل از اینکه جدی شوند، توانایی هواپیما برای پرواز ایمن را به خطر نمی‌اندازند. همانطور که در اینجا مشاهده می‌شود، با نرم افزار Boeing توسعه قابل حمل تعمیر و نگهداری قابل حمل (PMA)، کارگران تعمیر و نگهداری خط می‌توانند سریعاً مشکلات فنی هواپیما را بدون جستجوی هزاران صفحه کتابچه راهنمای کاربر که معمولاً در فاصله قابل توجهی از هواپیما قرار دارند، با دقت شناسایی کنند. PMA از اطلاعات کلیدی برای نگهداری و عیب‌دهی موجود در فقط چند دستگاه جمع کننده کامپیوتر موجود در لپ تاپ تشکیل شده است.

امنیت پرواز چگونه ممکن است ؟

اتکینز خاطرنشان می‌کند که هر روز بیش از 3 میلیون نفر با امنیت پرواز در سراسر جهان پرواز می‌کنند و 70 درصد هواپیماهای پرواز امروز توسط بوئینگ ساخته شده‌اند.

خطر قرار گرفتن در تصادف جت لاینر تجاری با تلفات متعدد تقریباً از هر سه میلیون است. در 60 سال گذشته تعداد کمتری در حوادث هواپیمای تجاری جان باختند تا اینکه در یک تصادف معمولی سه ماهه در حوادث خودروها کشته شدند.

چه چیزی باعث ایمن شدن پرواز می‌شود؟

طراحی هواپیما، مهندسان بوئینگ از اولین مراحل طراحی تا پایان عمر مفید هواپیما، روی مسائل ایمنی تمرکز می‌کنند. هواپیماها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند در شرایطی فراتر از آنچه که معمولاً در عملیات منظم مورد نیاز است، انجام دهند. در صورتی که کاری نادرست انجام شود و حداقل استانداردهای صدور گواهینامه تعیین شده توسط سازمان تنظیم مقررات دولتی را داشته باشند، آنها باید بتوانند مشکلات را پیش‌بینی و از بروز آن جلوگیری کنند، با ظرفیت کامل عمل کنند.

چگونه بلیط هواپیما ارزان بخریم

سیستم‌های اصلی با پشتیبان‌گیری دو یا سه برابر یا افزونگی طراحی شده‌اند. به عنوان مثال ، قطب نماهای مکانیکی از gyrocompasses الکترونیکی پشتیبان تهیه می‌کنند و هر هواپیما انواع مختلفی از رادیو دارد.

مهندسی عوامل انسانی: از آنجایی که 70 درصد از کل تصادفات تجاری هواپیما نتیجه خطای انسانی است، بوئینگ مطالعه هواپیماهای انسانی را در اولویت اصلی مطالعه قرار می‌دهد.

متخصصان فاکتورهای انسانی، که بسیاری از آنها خلبان یا مکانیک هستند، روی طراحی عرشه پرواز، روانشناسی شناختی، عملکرد انسان، فیزیولوژی، درک بصری، ارگونومی و طراحی رابط انسان و کامپیوتر تمرکز دارند.

هنک کوئین، معاون مهندسی هواپیماهای تجاری بویینگ گفت: "هدف نهایی تعامل بهبود یافته بین انسان و ماشین است."

امنیت پرواز چگونه ممکن است ؟

استانداردهای نظارتی: سازمان‌های نظارتی دولت قوانین ایمنی هوا را از بسیاری جهات اجرا می‌کنند:

آژانس‌ها برنامه‌های آموزش هواپیمایی را بررسی می‌کنند و سوابق نگهداری حسابرسی، امکانات تولید و روش‌های امنیتی فرودگاه را بررسی می‌کنند.

آژانس‌ها یک بازرس اصلی تعمیر و نگهداری، یک بازرس اصلی عملیات و یک بازرس اصلی امنیتی را به هر هواپیمایی اختصاص می‌دهند.

آژانس‌ها بازرسان مهندسی و کیفیت را به تجهیزات طراحی و ساخت هواپیما اختصاص می‌دهند.

مقررات مربوط به نگهداری هواپیما. بوئینگ به آموزش خلبانان هواپیمایی و کارمندان تعمیر و نگهداری کمک می‌کند و برای نظارت بر عملکرد هواپیماها به صورت ثابت با خطوط هوایی کار می‌کند.

خطوط هوایی برنامه‌های منظم و مربوط به تعمیر و نگهداری را تنظیم می‌کنند که به جلوگیری از بروز مشکلات قبل از جدی شدن خطر هواپیما و پرواز ایمن، کمک می‌کند. با خرید بلیط هواپیما از یک هواپیمایی معتبر تا حدی می‌شود از این مشکل جلوگیری کرد.

علاوه بر این که هواپیما تحت مراقبت روزانه قرار دارد، هر هواپیما قطعاتش از هم جدا می‌شود و هر سه تا پنج سال یک بار دیگر با هم قرار می‌گیرد. همه اجزای اصلی و سیستم‌ها در صورت نیاز جایگزین می‌شوند.

سفر هوایی همه ساله امن‌تر می‌شود

از زمان آغاز دوره جت، پیشرفت‌های مداوم باعث شده پرواز به طور فزاینده ایمن‌تر شود. هواپیماها اکنون پوشش راداری و دستگاه‌های پیشرفته را گسترش داده‌اند تا به خلبانان از شرایط باد برشی، هواپیماهای اطراف و نزدیکی به زمین یا کوه هشدار دهند.

آموزش خلبانی همچنین با استفاده از شبیه سازهای پرواز جدید کامپیوتری بسیار بهبود یافته است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم