مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
لوله پنج لایه بهتر است یا تک لایه ؟!
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
یکی از مهم ترین اجزای ساختمان که کارایی و عمر ساختمان وابسته به آن است لوله کشی ساختمان می باشد. ما برای ساختن یک ساختمان، به دنبال استفاده از لوله هایی هستیم که نشت و ترکیدگی کمتر و دوام و طول عمر بالاتری داشته باشند.

تفاوت لوله پنج لایه با تک لایه چیست؟

در فرآیند ساختمان سازی از جمله مهم‌ترین بخش‌ها، قسمت انتقال آب و لوله‌کشی ساختمان است. از همین رو تمام افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به دنبال روشی مطمئن برای پیشبرد فرایند لوله کشی ساختمان هستند.
در گذشته از لوله‌های فلزی به منظور انتقال آب استفاده می‌شد اما با پیشرفت تکنولوژی و با گذشت زمان، لوله‌های تک لایه و پنج لایه جایگزین این لوله‌ها شدند که توانستند با پوشش دادن معایب لوله‌های فلزی، جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشند.

پس از لوله‌های فلزی لوله‌هایی از جنس پلی پروپیلنی که به نام‌های PP، لوله سبز و لوله سفید نیز مشهور هستند وارد بازار شده و توانستند با پوشش دهی معایب لوله‌های فلزی گوی رقابت را از این نوع لوله‌ها بربایند. لوله‌های پلی پروپیلنی که در ابتدا به رنگ سبز تولید می‌شدند، پس از مدتی از بازار رقابت کنار گذاشته شدند چرا که در رنگ و مزه آب عبور داده شده از این لوله‌ها تغییراتی مشاهده می‌شد. پس از آن بروی فرمول ساخت این لوله‌ها تغییراتی ایجاد شد و لوله‌های پلی پروپیلنی تک لایه، در رنگ‌های سفید به بازار عرضه شدند.

فرق لوله پنج لایه با تک لایه

لوله‌های سفید تک لایه با تغییراتی که در آن‌ها ایجاد شده بود، تغییری در رنگ و بوی آب عبوری ایجاد نمی‌کرده و مناسب برای لوله کشی ساختمان بودند. البته پس از تغییر رنگ این لوله‌های تک لایه نیز، همچنان برخی افراد این لوله‌ها را با عنوان لوله سبز می‌شناسند.

مزایای لوله‌های تک لایه سفید

پیش از اینکه به بررسی انواع لوله پنچ لایه بپردازیم بهتر است مختصری درباره مزایای لوله‌های تک للایه صحبت کنیم. لوله‌های تک لایه سفید به سبب مشخصات و ویژگی‌های منحصربفرد خود توانسته‌اند نظر بسیاری از افراد را در این حوزه جلب کنند، در این قسمت به مشخصات، ویژگی‌ها و مزایای لوله‌های تک لایه سفید خواهیم پرداخت تا با دلیل انتخاب این لوله‌ها آشنا شویم.

مقاومت در برابر فرسایش
طول عمر بالای ۵۰ سال
مقاومت در مقابل رسوب دهی
عدم تغییر رنگ و مزه آب
نصب آسان و سریع
قیمت مناسب و به صرفه
مقاومت در برابر خوردگی

معایب لوله‌های تک لایه سفید

ساختار پلیمری لوله‌های تک لایه موجب می‌شود تا این لوله‌ها در دراز مدت دچار انبساط طولی شوند، انبساط طولی نیز موجب نازک شدن لوله و در نتیجه کاهش مقاومت و کارایی آن می‌شود. معمولا افراد فعال در حوزه ساختمان سازی برای رفع این مشکل در اطراف این لوله‌ها از مصالح مختلفی استفاده می‌کنند تا انبساط طولی به حداقل برسد، همچنین در برخی موارد از اتصال لوله‌ها به دیوار و یا مکانی ثابت استفاده می‌شود تا این مشکل کاهش یابد.

بهترین لوله برای آب‌رسانی

لوله‌های پنج لایه ، جایگزین اصلی لوله‌های فلزی و تک لایه

همانطور که پیش‌تر گفتیم، لوله‌های فلزی و تک لایه هریک معایب خاص خود را دارند. در نتیحه برای رفع این معایب لوله‌های پنج لایه وارد بازار شدند. این لوله‌ها، از یک لایه ورق آلومینیومی، دو لایه پلی پروپیلین و دو لایه چسب ساخته می‌شوند. این ساختار مستحکم توانسته جایگاه ویژه‌ای را در صنعت لوله کشی ساختمانی ایجاد کند.در واقع، این نوع لوله‌ها با در برگرفتن همزمان لایه آلومینیومی و پلی پروپیلینی توانسته‌اند مزایای هر دو مدل لوله را در بر بگیرند. بنابراین در حال حاضر لوله پنج لایه پرمصرف‌ترین لوله در لوله کشی ساختمان‌ها است.

مزایای لوله پنج لایه

مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ نورخورشید و اکسیژن
عدم رشد جلبک و سایر موجودات در داخل لوله
مقاومت در برابر هرگونه فرسایش و خوردگی
عدم انبساط طولی و نازک شدن طی گذشت زمان
عمر طولانی
نصب آسان
مقرون به صرفه
اشتعال ناپذیر
تحمل دمایی بسیار بالا
مقاومت در برابر ضربه و فشار
عدم تغییر رنگ، بو و فشار آب در طول لوله

مزایا و معایب لوله چند لایه

معایب لوله پنج لایه کدامند؟

در حال حاضر این نوع لوله‌ها کاملترین نوع لوله‌های به کار گرفته شده برای لوله کشی هستند، و پس از گذشت مدت‌ها و استفاده از آن در بخش‌های مختلف، هنوز هم عیب قابل توجهی برای آن یافت نشده است. بنابراین این لوله‌ها بهترین انتخاب برای استفاده در لوله‌کشی‌های ساختمانی هستند.

حتماً بخوانید:
علت ترکیدن لوله شوفاژ چیست؟

علت ترکیدن لوله شوفاژ چیست؟

ترکیدگی لوله شوفاژ یک مشکل جدی است. معمولا در مراحل اولیه نمی توانید متوجه نشتی یا ترکیدگی لوله ها بشوید. وقتی فیش آب بها به صورت ناگهانی بالا برود…

کاربردهای لوله پنج لایه

لوله پنج لایه ، به موجب تمام ویژگی‌ها و مزایایی که برای آن نام بردیم، محبوب‌ترین لوله‌ها در بخش‌های مختلف هستند. از جمله بخش‌هایی که از این دسته لوله‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنایع نفت و پتروشیمی
رادیاتورها و شوفاژها
انتقال آب ساختمان‌ها
نقل و انتقال آب گرم
صنایع پزشکی و دستگاه‌های دیالیز

بنابراین این لوله‌ها در قسمت‌ها و صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، و لوله کشی ساختمان‌ها تنها کارایی این نوع لوله‌ها نیست.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است