دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ اوت ۲۰۲۲ میلادی
تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π در تقویم 1400
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
۱۴مارس روز عدد پی (pi) است. در تقویم ایالت متحد ۱۴/۳ به عنوان روز عدد پی نامیده می‌شود. گفتنی است، عدد پی به صورت ۳/۱۴۱۵۹ است و این روز در بسیاری از موسسات و دانشگاه‌ها جشن گرفته می‌شود.

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π در تقویم 1400

شاید خیلی ها باشند که از ریاضی و مشتقات آن متنفر باشند و فکر کنند که ریاضی تابحال هیچ دردی دوا نکرده اما ریاضیات علمی جذاب و خلاق برای بسیاری از افراد دیگر است و اعداد ریاضی آن روز تولد ویژه‌ای دارند.

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π سال 1400 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π سال 1400 در تقویم شمسی مصادف است با: دوشنبه 23 اسفند 1400

separator line

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π سال 1400 در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π سال 1400 در تقویم میلادی مصادف است با: 14 March 2022

separator line

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π سال 1400 در تقویم قمری

تاریخ دقیق روز جهانی عدد پی π سال 1400 در تقویم قمری مصادف است با: ١١ شعبان ١٤٤٣

separator line

روز ملی عدد پی

این عدد را با علامت یونانی π نشان می‌دهند. عدد پی گنگ است و نمی‌­توان آن را به‌صورت نسبت ۲عدد صحیح نوشت.

۱۴ مارس روز عدد پی (pi) است. در تقویم ایالت متحد ۱۴/۳ به عنوان روز عدد پی نامیده می‌شود. گفتنی است، عدد پی به صورت ۳/۱۴۱۵۹ است و این روز در بسیاری از موسسات و دانشگاه‌ها جشن گرفته می‌شود.

شینده‌ها حاکی از آن است که اولین بار در سال ۱۹۸۸ و در “سانفرانسیسکو” این روز جشن گرفته شد. اما در سال ۲۰۰۹، ۱۴ مارس روز ملی پی نام گذاری گردید.

در سال ۱۸۸۲ لیندمن (Lindeman) ثابت کرد که عدد پی یک عدد جبری نیست و نمی‌­تواند ریشه یک معادله جبری باشد که ضرایب آن گویا هستند. عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن را در هندسه اقلیدسی مشخص می‌کند و کاربردهای فراوانی در علوم مختلف از جمله ریاضیات، آمار، فیزیک و مهندسی دارد.

عدد پی ثابت ارشمیدوس نیز نامیده می‌شود. البته یونانی‌ها قبل از ارشمیدوس سعی در محاسبه دقیق این عدد کرده بودند اما ارشمیدوس رسماً نخستین شخصی بود که دریافت پی عددی است بین ۲۲۳٫۷۱ و ۲۲٫۷٫ او این اعداد را با استفاده از چندضلعی‌های محیطی و محاطی به دست آورد.

عدد پی (π) عدد رمزآمیزی است. مطمئناً می‌دانید که مقدار آن برابر با ۳٫۱۴۱۵۹ است، چون احتمالاً در یک کتاب چنین خوانده‌اید. اما اگر به چنین کتابی دسترسی نداشتید، و هیچ رایانه یا فرمول‌های حسابان وجود نداشت چطور؟ تصور کنید تنها به کمک ذهن خود و یک تکه کاغذ می‌خواهید عدد پی را محاسبه کنید.

ارشمیدس ۲۰۰۰ سال پیش عدد پی را بدون وجود ارقام اعشاری و یا حتی عدد صفر با دقت ۹۹٫۹% محاسبه کرد. از این بالاتر او تکنیکی ابداع کرد که بنیاد حسابان را تشکیل می‌دهد. چه خوب است که روش کشف عدد پی در همه مدارس آموزش داده شود تا همه دانش آموزان با بنیان‌های حسابان بهتر آشنا شوند.

برای ریاضیدانان بررسی ویژگی‌ها و ارائه فرمول­‌ها و مدل‌های محاسبه عدد پی همواره جذابیت زیادی داشته است. بسیاری از آنها تمام عمر خود را صرف محاسبه و یا به خاطرسپاری ارقام این عدد زیبا کرده‌­اند.

نام دیگر عدد پی در زبان آلمانی عدد لودولف است. این نام‌گذاری به افتخار Ludolph van Ceulen ریاضیدان آلمانی انجام شده است که عمرش را صرف محاسبه ۳۵ رقم اعشار در عدد پی کرد.

از ریاضیدان‌های ایرانی، دقیق‌ترین محاسبه p را غیاث‌الدین جمشید کاشانی انجام داده که در اواخر قرن چهاردهم و اوایل قرن پانزدهم میلادی می‌زیسته است. کاشانی با استفاده از روش کلاسیک ارشمیدوس و با استفاده از ۸۰۵۳۰۶۳۶۸= (۲۸ ۲) ´۳ ضلعی‌های منتظم محاطی و محیطی مقدار…۳٫۱۴۱۵۹۲۶۵۳۵۸۹۷۹۳۲۵ را برای p به دست آورده است که فقط رقم هفدهم آن درست نیست.

پژوهش­‌های باستان‌شناسی بیانگر آن است که مهندسان هخامنشی راز استفاده از عدد پی را ۲۵۰۰سال پیش کشف کرده بودند و در ساخت سازه‌های سنگی و ستون‌های مجموعه تخت جمشید از این عدد استفاده می‌کردند.

دقت و ظرافت در ساخت ستون‌های دایره‌ای تخت جمشید نشان می‌دهد که مهندسان این سازه عدد پی را تا چندین رقم اعشار محاسبه کرده بودند.

در محافل بین ­المللی و مجامع دوستدار ریاضی، روز ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) روز عدد پی نامیده شده است.

این نام‌گذاری به‌دلیل تطبیق این روز با ۳رقم اول عدد پی یعنی (۳٫۱۴)انجام شده است؛ یعنی روز چهاردهم از سومین ماه میلادی و جشن‌های ویژه این روز به‌صورت نمادین در ساعت ۱:۵۹ بعد از ظهر شروع می‌شوند که ارقام بعدی عدد پی (۳٫۱۴۱۵۹ هستند.
در این روز مسابقات و جشن‌های مختلفی برگزار می‌شود و علاقه‌مندان ریاضی با خواندن سرودها و دادن کارت تبریک‌های ویژه این روز و همچنین هدیه دادن لباس، لیوان، تی­شرت، عطر و ادکلن و سایر وسایل کوچک با نشان p و تهیه پیتزا، کیک، کلوچه و دسرهایی با نماد عدد پی این روز را جشن می‌گیرند.

بد نیست بدانیم آلبرت انیشتین هم در این روز چشم به جهان گشود. روزهای ۲۲ جولای و ۲۶ آوریل نیز به‌دلیل شباهت زیاد به کسرهای معادل عدد پی به نام روز عدد پی یا روز تقریب عدد پی نامیده می‌شوند.

در کشورهای اروپایی بیشتر روز ۲۲ جولای (بیست و دومین روز از ماه هفتم میلادی) به مناسبت شباهت آن با کسر ۲۲٫۷ که تقریب بسیار نزدیکی از عدد پی است، جشن گرفته می‌شود.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است