دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
چرا نژادهای مختلف، رنگ پوست متفاوتی دارند؟
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وجود ماده‌ای به نام ملانین در پوست و مو چیزی است که به عنوان رنگدانه‌ عمل کرده و به پوست و موهای ما رنگ می‌دهد. اما همه‌ی انسان‌ها پوست و مویی با رنگدانه‌های مشابه ندارند.

به طور کلی در همین ابتدا باید بدانید که وجود ماده‌ای به نام ملانین در پوست و مو چیزی است که به عنوان رنگدانه‌ عمل کرده و به پوست و موهای ما رنگ می‌دهد. اما همه‌ی انسان‌ها پوست و مویی با رنگدانه‌های مشابه ندارند و رنگ‌های مختلف پوست توسط یک فرآیند تکاملی شکل گرفته است.

چرا نژادهای مختلف، رنگ پوست متفاوتی دارند؟

درواقع تغییر رنگ پوست انسان‌ها به حدود 50000 سال پیش زمانی که اجداد ما از آفریقا به مناطق شمالی، اروپا و آسیا مهاجرت کردند، مربوط می‌شود. جالب است بدانید که در ابتدا انسان‌های باستانی در بین استوا و مدار راس جدی زندگی می‌کردند، این قسمت از کره‌ی زمین جایی است که توسط پرتوهای فرابنفش خورشید کاملا اشباع شده است.

نقشه رنگ پوست مردم جهان
نقشه رنگ پوست مردم جهان

به طور کلی هنگامی که پوست برای مدت طولانی در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گیرد، این اشعه می‌تواند به DNA سلول‌های ما آسیب برساند و باعث سوختن پوست شود و اگر این آسیب به اندازه‌ی کافی شدید باشد، می‌تواند منجر به ملانوم (یک سرطان کشنده) شود.

چرا نژادهای مختلف، رنگ پوست متفاوتی دارند؟

تکامل و رنگ پوست

از آنجایی که در 50000 سال پیش هیچ نوع کرم ضدآفتابی وجود نداشت، اجداد ما از ملانین زیر پوست خود برای تطابق با محیط استفاده می‌کردند. نوع و مقدار ملانین در پوست تعیین کننده‌ی میزان محافظت از پوست در مقابل اشعه‌ی فرابنفش است. به همین دلیل هم انسان هایی که در عرض‌های جغرافیایی زندگی می‌کنند، با آستانه‌ی تولید ملانین بالاتر همراه هستند که باعث می‌شود پوست تیره‌تری هم داشته باشند.

چرا نژادهای مختلف، رنگ پوست متفاوتی دارند؟
ملکه سیاه پوست جهان

از طرفی هرچه به سمت شمال حرکت کنیم، نور خورشید به شکل مستقیم کمتر می‌شود و همین مساله هم میزان نور فرابنفش کمتری را در محیط مهیا می‌کند. در کنار مشکلی که این اشعه برای انسان ایجاد می‌کند باید بدانید که UV مزیتی هم دارد و به بدن ما برای تولید ویتامین D کمک می‌کند. بنابراین افرادی که در نواحی‌ای به دور از نور مستقیم خورشید قرار دارند، پوستی با ملانین کمتر و در نتیجه روشن‌تر دارند تا بتوانند بیشتر نور خورشید را جذب و ویتامین D لازم برای بدن را تولید کنند.

چرا نژادهای مختلف، رنگ پوست متفاوتی دارند؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits