دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
پایتخت سیب، کجای ایران قرار دارد ؟
17
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شهری که به علت تولیدات انبوه و با کیفیتی که در سیب داشته است، به پایتخت سیب ایران شهرت یافته است.

پایتخت سیب ایران کجاست ؟

در ایران مناطق کوهستانی زیادی وجود دارد که اکثرا سردسیر بوده و از نظر آب و هوایی، مناسب برای تولید و پرورش سیب. سوالی که در ذهن خیلی ها ایجاد می شود این است که بهترین سیب ایران متعلق به کدام منطقه است؟

شهر سیب در ایران

مناطق ذیل به دلیل دارا بودن بهترین امکانات برای پرورش سیب، بهترین نوع این محصول را دارا هستند:

  • استان اصفهان و در دامنه های دنا
  • شهر سمیرم و منطقه پادنا
  • تهران در دامنه های دماوند
  • آذربایجان شرقی،در دامنه های بزقوش میانه
  • مراغه در دامنه های سهند و سبلان
  • اشنویه در آذربایجان شرقی

اما کدام یک نسبت به بقیه بهترین سیب را در ایران تولید و عرضه می کند؟

پایتخت سیب، کجای ایران قرار دارد ؟

قطب تولید سیب در ایران

آذربایجان شرقی از قطب های عمده تولید سیب کشور است و بعد از آذربایجان غربی در رتبه دوم قرار دارد.

حدود ۳۸ هزار هکتار مساحت باغات سیب آذربایجان شرقی است که سالانه ۷۰۰ هزار تن محصول از آن برداشت می‌شود؛ از این رقم ۱۰۰ هزار تن سیب‌ تابستانه و ۶۰۰ هزار تن شامل سیب‌های پاییزه درجه یک و دو ممتاز و درجه سه صنعتی می باشد.

بهترین سیب مال کدام شهر است ؟

شهر سیب ایران ارومیه است. این شهر که در آذربایجان غربی قرار دارد یکی از بهترین تولید کنندگان سیب در ایران می‌باشد. ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی می‌باشد و به علت آب و هوای بسیار عالی و معتدل و همچنین داشتن خاکی بسیار حاصلخیز، یکی از مهم‌ترین شهرها در زمینه تولید سیب در ایران به شمار می‌آید.

شهر ارومیه بسیار زیبا است و دارای مناطق گردشگری بسیار خاص و زیبایی می‌باشد که هر ساله مسافران و گردشگران زیادی به آن‌جا سفر می‌کنند.

پایتخت سیب، کجای ایران قرار دارد ؟

چرا ارومیه شهر سیب ایران است؟

آب و هوای با کیفیت:ارومیه به علت اینکه یک شهر کوهستانی است آب و هوایی خنک و معتدل دارد. سیب یکی از میوه‌هایی است که در گرمای زیاد و یا دمای بسیار پایین و سرد رشد نمی‌کند و به آب و هوای متعدل نیاز دارد و به همین علت در ارومیه به خوبی رشد می‌کند. یکی دیگر از علل اینکه ارومیه به شهر سیب ایران شهرت یافته است این است که در این شهر انواع مختلفی از سیب همچون سیب سبز، قرمز، قندی و … تولید می‌شود که هر کدام از آن‌ها نیز دارای کیفیتی بسیار عالی هستند.

صادرات: سال‌هاست که سیب ارومیه به کشورهای مختلف صادر می‌شود و به همین علت ارومیه را به عنوان یک مرکز بین المللی برای سیب می‌شناسند.

کشاورزان: با اینکه در این شهر آب و هوا تقریبا برای کشت انواع زیادی از میوعه سبزیجات عالی است اما مردم و کشاورزان همچنان این منطقه به دلایل ذکر شده تمایل زیادی به کشت سیب دارند و به همین دلیل سیب نقش بسیار پررنگی را در زمینه اقتصاد ارومیه ایفا می‌کند و همین امر باعث شده تا پیشرفت بیشتری در این زمینه داشته باشند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (17 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

متاسف | ۴ روز پیش
فعلاًکه حیوانات بیشتر شانس خوردن میوه دارن تا انسان ها .
0
3

hits